تحلیل تکنیکال

بررسی عوامل موثر بر رشد قیمت تون کوین؛ آیا فرصت خرید TON به پایان رسیده است؟

همراه با رشد ۶۳٪ قیمت تون کوین (TON) در روزهای گذشته، حجم معاملات روزانه آن هم به رکوردهای جدید رسید و از ۳۱۴ میلیون دلار عبور کرد. با این حال ۹۵٪ از هولدرهای TON به سود رسیده‌اند و ممکن است در آینده‌ای نزدیک فشار فروش آن را افزایش دهند.

عوامل موثر بر رشد تون کوین

به گزارش میهن بلاکچین، حجم معاملات روزانه TON اخیراً به سطح ۳۱۴ میلیون دلار رسیده و رکورد جدیدی را برای خود ثبت کرده است. این نقطه عطف مهم از رکورد قبلی تون کوین در محدوده ۲۹۵ دلار پیشی گرفته که تنها دو هفته قبل در ۲۸ فوریه (۹ اسفند) به آن رسیده بود. شایان ذکر است که همبستگی معنادار و مداومی بین قیمت TON و حجم معاملات آن وجود دارد.

حجم معاملات روزانه تون کوین
حجم معاملات روزانه TON – منبع: Santiment

چنین الگویی نشان می‌دهد که با افزایش حجم معاملات TON، قیمت آن معمولاً رشد می‌کند. این مسئله اهمیت زیادی دارد چرا که نشان‌دهنده چشم‌انداز مثبت TON و شتاب قابل‌توجه روند آن است.

از طرف دیگر روند تون کوین در روزهای گذشته نشان داده است که قیمت آن شدیدا نسبت به اخبار تلگرام واکنش نشان می‌دهد. در این مورد برای مثال می‌توان به خبری اشاره کرد که تلگرام در آن اعلام کرده بود از طریق توکن TON به صاحبان کانال‌های خود پاداش می‌دهد. علاوه بر این تلگرام در روزهای گذشته اعلام کرد که تعداد کاربران آن از مرز ۹۰۰ میلیون نفر عبور کرده و احتمال عرضه عمومی سهام آن وجود دارد.

اکثر هولدرهای تون کوین در سود هستند

در حال حاضر بیشتر از ۹۵٪ هولدرهای TON در سود هستند و این بالاترین سطح سوددهی آن از سال ۲۰۲۱ محسوب می‌شود. این آمار که از شاخص «In/Out of the Money» گرفته شده، به خوبی احساسات سرمایه‌گذاران تون کوین را نشان می‌دهد.

این شاخص میانگین قیمت خریداری‌شده TON توسط آدرس‌های مختلف را محاسبه می‌کند. در نتیجه آدرس‌هایی که توکن‌های TON خود را در پایین قیمت فعلی خریده‌اند، به عنوان آدرس‌هایی شناخته می‌شوند که در سود هستند. علاوه بر این آدرس‌هایی که توکن‌های TON را بالاتر از قیمت فعلی آن خریده‌اند، به عنوان آدرس‌هایی شناخته می‌شوند که در ضرر هستند.

شاخص In/Out of the Money تون کوین – منبع: IntoTheBlock

هرچند این داده‌ها احتمال افزایش فروش TON را ایجاد می‌کند، اما تاریخ نشان داده است که بازار کریپتو پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. به عبارت دیگر در بسیاری از موارد هولدرهایی که در سود بودند، روند نزولی پایداری را در رمزارزها ایجاد نکردند. علاوه بر این یکی از نهنگ‌های TON هم با فروش ۲۱۴ اتریوم (حدود ۸۵۸٬۰۰۰ دلار)، ۲۰۹٬۲۳۷ تون کوین خریداری کرده است. پلتفرم لوک آنچین (Lookonchain) درباره این نهنگ گفته است:

قیمت تون کوین امروز حدود ۳۰٪ رشد کرد!

ما متوجه شدیم که یک نهنگ ۲۱۴ اتریوم (به ارزش ۸۵۸٬۰۰۰ دلار) را فروخته و ۲۰۹٬۲۳۷ تون کوین را خریداری کرده است.

توییت لوک آنچین
توییت لوک آنچین – منبع: پلتفرم اکس

به هر حال، در نظر داشتن احتمال فشار فروش TON منطقی به نظر می‌رسد. رشد ۶۳٪ این ارز دیجیتال در هفته گذشته بی‌شک بسیاری از هولدرهای آن را وارد ناحیه سودده کرده و برخی از آن‌ها ممکن است به این فکر بیفتند که سود خود را با فروش بخشی از دارایی‌هایشان برداشت کنند.

تحلیل تکنیکال تون کوین

رکورد جدید تون کوین تحلیل آن را سخت می‌کند. قیمت تون کوین در حال حاضر در بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ دوره‌ای آن قرار دارد. کاهش شیب این میانگین‌های متحرک می‌تواند نشان‌دهنده افزایش فروش تون کوین باشد. در صورت کاهش قیمت TON، مهم‌ترین مقاومت‌های آن در اطراف ۲.۶ و ۲.۳۸ دلار قرار دارد و اگر به زیر این نواحی سقوط کند، در ادامه می‌تواند تا محدوده ۲.۱۰ دلار کاهش یابد.

نمودار ۴ ساعته قیمت تون کوین
نمودار ۴ ساعته قیمت TON – منبع: Tradingview

منبع
بی‌این کریپتوکوین گیپ

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا