متوسط مقالات

تاریخچه‌ای مختصر از ۱۰ استیبل کوین برتر در فضای ارز دیجیتال !

استیبل کوین کوینی با ارزش ثابت است که قیمت آن توسط یک دارایی زیربنایی مانند دلار و طلا پشتیبانی می‌شود. وجود این کوین‌ها گامی برای پیشرفت بیشتر در فضای بیت کوین و ارز دیجیتال است و امروزه کاربران در بسیاری از معاملات از آنها استفاده می‌کنند. در این مقاله به بررسی ۱۰ استیبل کوین برتر پرداخته می‌شود.

۱- استیبل کوین تتر (Tether)

ارز دیجیتال تتر

تتر یک ارز دیجیتال مناقشه‌برانگیز است که در سال ۲۰۱۴ با نام RealCoin راه‌اندازی شد و بعدا نام آن توسط شرکت پشتیبان این کوین به تتر تغییر یافت. معاملات این کوین از فوریه ۲۰۱۵ در صرافی‌ها آغاز شد. این ارز دیجیتال در ابتدا قرار بود با مقادیر معادلی ارز فیات مانند دلار و یورو در یک حساب خاص بانکی پشتیبانی ‌شود. این استیبل کوین دارای حجم معاملات بالایی است.

تتر روشی سریع و کارا برای انتقال ارزش از یک صرافی به صرافی دیگر است که در این میان لازم نیست فرد نگران نوسانات باشد. آسانی استفاده و اینکه تتر جایگزینی برای دلار است، بسیاری از تریدر‌های بزرگ و خرد را جذب کرده است. تتر در ابتدا قرار بود که با مقدار معادل دلار پشتیبانی شود اما این شرکت بعد‌ها اعلام کرد که تعهدی برای پشتیبانی دقیق توکن‌ها با دلار ندارد. در سال ۲۰۱۹ بود که وکیل این شرکت ادعا کرد که هر تتر تنها با ۰.۷۴ دلار پشتیبانی می‌شود.

این ارز دیجیتال و شرکت پشتیبان آن با مباحثات زیادی روبرو بوده‌اند و علاوه بر انتقاداتی که به نسبت آنها در مورد عدم فراهم آوردن ذخیره معادل فیات برای توکن‌های خود مطرح است، با اتهام دستکاری در قیمت بیت کوین و ارتباط با بیتفینکس (Bitfinex) در این باره مواجه هستند.

قیمت تتر در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸ به ۰.۹۰ دلار کاهش یافت و بسیاری در آن زمان بر این باور بودند که سرمایه‌گذاران اعتماد خود را به آن از دست داده‌اند. در همان سال بود که بلومبرگ (Bloomberg) اعلام کرد که دادستان‌های ایالات متحده در تعقیب تتر هستند و می‌خواهند بدانند که آیا این استیبل کوین در دستکاری قیمت بیت کوین نقش داشته است یا نه. در سال ۲۰۱۹، تتر از لحاظ حجم معاملات ماهانه و روزانه از بیت کوین و هر ارز دیجیتال دیگری در بازار پیشی گرفت.

تتر قبلا ادعا می‌کرد که هر توکن آن با یک دلار ایالات متحده پشتیبانی می‌شود اما در ۱۴ مارس ۲۰۱۹ این سیاست پشتیبانی را تغییر داد تا وام‌هایی را به شرکت‌های وابسته بدهد. در سال ۲۰۱۷ بود که تتر بر خلاف ادعای پیشین خود، اقدام به چاپ پول جدید کرد و به همین خاطر است که بسیاری تتر را متهم به دستکاری قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ می‌کنند.

همچنان که بحث شد، اتهاماتی که علیه تتر مطرح بود باعث کاهش قیمت این استیبل کوین در سال ۲۰۱۸ شد و قیمت این ارز دیجیتال در آن سال به ۸۵ سنت رسید. تتر به طور برجسته‌ای مقدار توکن‌های خود را افزایش داده است و اینک تبدیل به سلطان استیبل کوین‌ها شده است و دیگر اتهاماتی که علیه این شرکت و بیتفینکس مطرح بوده، مثل سابق پررنگ نیست.

ظاهرا تتر در سال ۲۰۱۷ هک شد و ۳۱ میلیون دلار تتر در آن زمان دزدیده شد که این امر منجر به ایجاد هارد فورک شد. در ژانویه ۲۰۱۸، این استیبل کوین با مانع دیگری روبرو شد و بازرسی آن صورت نگرفت. در این زمان بود که قانون‌گذاران احضاریه‌ای برای تتر فرستادند و نگرانی خود را در مورد عدم پشتیبانی توکن‌های آن با ذخیره کافی ابراز داشتند.

در آوریل ۲۰۱۹ بود که دادستان کل نیویورک شرکت والد تتر و متصدی صرافی بیتفینکس را متهم کرد که یک زیان ۸۵۰ میلیون دلاری را از سرمایه‌گذاران پنهان می‌کنند. ادعا می‌شود که بیتفینکس حداقل ۷۰۰ میلیون دلار از ذخیره نقدی تتر را برای پوشش خلا ناشی از ضرر برداشته باشد.

البته تتر و بیتفینکس این ادعا‌ها را رد کرده‌اند. بنا بر گزارش‌های وال استریت (Wall Street) حدود ۸۰ درصد از معاملات بیت کوین به کمک تتر انجام می‌شود و تتر نقدینگی را در بازار ارز دیجیتال تضمین می‌کند. دامنه تاریخی نوسانات تتر بین ۸۴ سنت تا ۱.۲۱ دلار بوده است.

۲- TrueUSD یا TUSD

TUSD اولین استیبل کوین قانون‌گذاری شده است که هدف آن بهبود استاندارد دارایی‌های باثبات است. عدم تمرکز به معنی واقعی در این استیبل کوین خود را نشان می‌دهد و این اکوسیستم به موسسات و کسب و کار‌ها اجازه می‌دهد که پیوسته به مدیریت و ترید دارایی‌های خود بپردازند.

بازرسی‌ها در آوریل ۲۰۲۰ نشان داد که این استیبل کوین ۱۰۰ درصد توسط دلار و در حساب‌های شخص ثالث پشتیبانی می‌شود. این به معنی امنیت و کارایی در ارسال و دریافت پرداختی‌هاست. اولین بازرسی مستقل این ارز دیجیتال در مارس ۲۰۱۸ انجام شد و تطابق توکن‌ها با ارز فیات کاملا تایید شد.

TUSD ارزی است که برای ذخیره ارزش و مبادله مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ارز دیجیتال از افراد در برابر تورم و نوسانات محافظت می‌کند و افراد فاقد امکانات بانکی را نیز هدف قرار داده است. این در حالی است که تتر ادعا می‌کند که پولی است که برای اینترنت ساخته شده است و هر آنچه که با ارز دیجیتال می‌توان انجام داد، اینک توسط پول نقد دیجیتال قابل انجام است.

خریداران TUSD باید از فرآیند‌های شناخت مشتری و قوانین مبارزه با پول‌شویی گذر کنند و مبلغ مورد نظر را برای شرکت مربوطه ارسال کنند. سپس مقدار معادل از طریق قرارداد هوشمند به آدرس اتریوم آنها ارسال خواهد شد. برای نقد کردن TUSD، باید ابتدا بررسی‌های شناخت مشتری و پول‌شویی ارسال شود و سپس قرارداد هوشمند دارای توکن‌های TUSD از یک آدرس اتریوم ثبت شده ارسال شود. در نهایت که موجودی حساب تایید قانونی شد، مقدار دلار معادل را می‌توان دریافت کرد.

TUSD از طریق کنترل عرضه به ثبات قیمت می‌پردازد و هدف آن رسیدن به پذیرش عام در مقیاس جهانی و فراهم آوردن پشتیبانی برای نسل‌های آینده برنامه‌های غیر متمرکز است. استیبل کوین‌های غیر متمرکز برای آینده ارز دیجیتال بسیار اهمیت دارند. مشکلی که امروزه در برابر ارز دیجیتال وجود دارد نوسانات زیاد است و این نوسانات مانع از پذیرش عام ارز دیجیتال می‌شوند. استیبل کوین TUSD راه‌حلی برای مواجه با این مشکل ارائه داده است.

این استیبل کوین در جستجوی مشارکت با سیستم‌های تجاری اصلی است و می‌خواهد به عنوان یک وسیله مبادله پایا در سراسر جهان مورد استفاده قرار بگیرد. این ارز دیجیتال با کنترل عرضه خود همواره قیمت را در یک دلار ثابت نگه می‌دارد. پروتکل این استیبل کوین بسیار ساده و کارآمد و به دور از پیچیدگی است و قصد دارد یک دارایی ثابت به دور از فساد را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد.

۳- Maker DAI

Maker DAI به کاربران اجازه می‌دهد که بدون نگرانی در مورد نوسانات بازار به سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال بپردازند. استراتژی‌های زیادی از جانب این استیبل کوین برای رویارویی با مشکلات احتمالی برنامه‌ریزی شده است و همچنین اقداماتی نیز برای کاهش ریسک در این میان انجام گرفته است.

برای درک DAI، لازم است که با سازمان متن باز MakerDAO آشنا شد که نوسانات DAI را به عنوان توکن ثابت خود به حداقل می‌رساند. این سازمان یک سیستم مدیریت علمی را فراهم می‌آورد که در آن دارندگان توکن MKR، ثبات و شفافیت DAI را فراهم می‌آورند.

این استیبل کوین می‌خواهد پولی غیر متمرکز و بی طرف باشد. آزادی مالی و حفاظت در برابر نوسانات چیز‌هایی هستند که این ارز دیجیتال سعی در فراهم آوردن آنها دارد. با پس‌انداز DAI می‌توان سود کسب کرد و جامعه Maker این سود را تضمین می‌کند.

پروتکل Maker بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است و به کاربران اجازه ایجاد ارز می‌دهد. MakerDAO با تصمیم‌گیری در مورد پارامتر‌های کلیدی، این پروتکل را مدیریت می‌کند. این پروتکل یکی از بزرگترین برنامه‌های غیر متمرکز در بلاک چین اتریوم است و اولین برنامه دی ‌فای (DeFi) است که توانسته مقبولیتی برجسته را کسب کند.

چندین بنیاد برای پروتکل MakerDAI وجود دارند که از جمله آنها می‌توان به بنیاد Maker و بنیاد DAI اشاره کرد. انواع وثیقه‌هایی که رای‌دهندگان MKR می‌توانند انتخاب کنند، در blog.makerdao.com مورد بحث قرار گرفته است و سعی شده است که تنوع زیادی برای این امر فراهم شود.

اولین انواع وثیقه برای آزمایش توسط بنیاد Maker و بر اساس تنوع، حجم روزانه متوسط و ثبات نسبی هر توکن انتخاب شدند. تیم MKR برای مقابله با نوسانات موجود در فضای ارز دیجیتال، اقدام به معرفی استیبل کوین DAI کرده است که این استیبل کوین توسط وثیقه پشتیبانی می‌شود.

توکن DAI بسیار غیر متمرکز است و تنها کاربران می‌توانند آن را ایجاد و حذف کنند. این توکن‌ها بعد از سپرده‌گذاری ظاهر می‌شوند و بعد از پرداخت بدهی نیز از میان می‌روند. ثبات قیمت DAI توسط تعداد زیادی عامل خارجی مانند موقعیت بدهی و غیره تضمین می‌شود.

این استیبل کوین بسیار شفاف و عادلانه است و همه فعالیت‌ها در آن از طریق قرارداد هوشمند انجام می‌شود. این استیبل کوین برای ترید بین المللی بسیار مناسب است و دارای شفافیت قابل توجه‌ای است.

برای ایجاد توکن DAI، کاربران لازم است که معادل دلاری اتریوم را خریده و در گرو بگذارند. وقتی که هزینه DAI افزایش پیدا می‌کند، کاربران به ایجاد توکن بیشتر ترغیب می‌شوند. اگر قیمت این توکن کاهش یابد، کاربران ترغیب می‌شوند که توکن‌های خود را به استخر بفروشند.

۴- USD Coin یاUSDC

USDC در سپتامبر ۲۰۱۶ راه‌اندازی شد و سریعا مورد توجه قرار گرفت و بر محبوبیت آن افزوده شد. این استیبل کوین یک سال بعد تبدیل به دومین استیبل کوین از لحاظ حجم شد و پشت سر تتر قرار گرفت. چاپ این ارز دیجیتال با توجه به جریان ورودی وجه در جهان واقعی انجام می‌شود. این استیبل کوین علیرغم اینکه گاهی به سوزاندن توکن‌ها اقدام می‌کند، اما همچنان به رشد خود ادامه داده است.

USDC توانسته است خود را به عنوان دومین استیبل کوین محبوب مطرح کند. این ارز دارای پشتیبانی بی نظیر از جانب بیش از ۱۰۰ شرکت در فضای ارز دیجیتال است. USDC اولین استیبل کوینی است که در کمتر از یک سال حدود ۱ میلیارد دلار صدور داشته است. این استیبل کوین توسط صرافی کوین بیس (Coinbase) و شرکت Circle ایجاد شده است و دارای شفافیتی بسیار زیاد است.

تطابق USDC با دلار فیزیکی یک به یک است و این توکن بر روی بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شده است. این استیبل کوین بسیار شفاف عمل می‌کند و دائما در معرض نظارت قانونی است. به مرور زمان که کالا‌ها و خدمات بیشتری توکنی می‌شوند، پلتفرم‌های قرارداد هوشمند تبدیل به واحد‌های ساختاری اصلی برای مبادله ارزش می‌شوند.

کوین بیس و Circle در صدد ایجاد سیستمی بر پایه بلاک چین و ارز دیجیتال هستند و برای دستیابی به این ایده در حال ایجاد پروتکل‌ها و استاندارد‌های متعامل هستند. USDC مانند بیت کوین غیر متمرکز نیست و برای استفاده از آن باید از قوانین شناخت مشتری و پول‌شویی گذر کرد. این ارز دیجیتال در ترازنامه Circle واقع است و این شرکت می‌تواند اقدام به تعلیق آن کند.

وبسایت USDC ادعا می‌کند که این ارز دیجیتال یک استیبل کوین است و دارای تطابق یک به یک با دلار است. مشتریان واجد شرایط در کوین بیس می‌توانند برای نگهداری این استیبل کوین سود کسب کنند. هدف این ارز دیجیتال ایجاد یک سیستم باز مالی جهانی است که افراد فاقد امکانات بانکی در قسمت‌های مختلف جهان هم بتوانند تنها با داشتن یک گوشی موبایل از آن استفاده کنند.

کوین بیس و Circle معتقدند که وجود پول برنامه‌ریزی شده یک ضرورت است و کاربرد‌ها و موقعیت‌های زیادی را برای کسب و کار‌ها فراهم می‌آورد. USDC اینک حجم بازار زیادی دارد و یکی از استیبل کوین‌های اصلی برای معامله در صرافی بایننس (Binance) است. این استیبل کوین توانسته صرافی‌های غربی و آسیایی را به هم مرتبط کند و اقدامات موثری نیز برای مقابله با تروریسم انجام داده است.

حجم معاملات روزانه این استیبل کوین حدود ۲۰۰ میلیون دلار است که این حجم معاملات در مقایسه با برخی استیبل کوین‌های دیگر چندان زیاد نیست. این استیبل کوین دارای مزیت ارائه از طریق سیستم پرداخت کوین بیس است که تجار و بازرگانان می‌توانند از آن استفاده کنند.

این استیبل کوین را می‌توان توسط بانک‌ها نیز صادر کرد و اینک تلاش‌هایی برای برقراری مشارکت با بانک‌های بیشتری در سراسر جهان از جانب این کوین در حال انجام است. شرکت Circle ثبات این ارز دیجیتال و تطابق یک به یک آن با دلار آمریکا را تضمین می‌کند.

۵- توکن PAX

PAX استیبل کوین پکسوس

 

شرکت Paxos ادعا می‌کند که آنها دلار دیجیتال جدید هستند. استیبل کوین آنها یعنی PAX، ثبات دلار را با کارایی فناوری بلاک چین ترکیب می‌کند. این استیبل کوین دارای تطابق یک به یک با دلار آمریکاست و قانون‌گذاران نیویورک هم این مطلب را تایید کرده‌اند. این ارز دیجیتال نیز بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد شده است.

هدف PAX فراهم آوردن ثبات و اعتماد کاربری برای بازار ارز دیجیتال است و این ارز می‌خواهد که سرعت دارایی‌های دیجیتال را با امنیت سیستم‌های مالی قدیمی ترکیب کند. Paxos ادعا می‌کند که شرکتی قابل اعتماد برای محافظت از وجوه مشتریان است و مدعی است که در این زمینه محافظت بیشتری را از دیگر رقبای خود فراهم می‌آورد.

مدیر عامل این شرکت ابراز داشته که این دارایی استفاده از پول را بهبود می‌بخشد و ثبات را با نظارت‌های قانونی ترکیب می‌کند. این ارز می‌خواهد نوعی جریان بدون تنش دارایی‌های دیجیتال را در جهان ارز دیجیتال مقدور کند.

PAX یک توکن ERC20 است و توسط دارندگان کیف پول اتریوم می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. تراکنش‌های آن از قوانین شبکه اتریوم پیروی می‌کند و حضور قرارداد‌های هوشمند نیز از خطا‌های بشری در این میان می‌کاهد.

توکن‌های PAX تنها وقتی در جریان خواهند بود که دلار‌های متناظر آنها ذخیره شده باشد. این دلار‌های پشتیبان در بانک‌ها و خزانه‌های ایالات متحده ذخیره شده‌اند و این توکن ابزاری ایمن و قابل اعتماد برای تراکنش‌ها است. PAX کاربرد‌های زیادی دارد و علاوه بر اینکه برای تریدر‌ها مناسب است، برای مبادله نیز بسیار سریع و ارزان است و در خلال روز‌ها و ساعات تعطیل نیز می‌توان از آن برای مبادلات دلاری استفاده کرد.

PAX به عنوان جایگزینی برای تتر ایجاد شده است و از آنجا که یک توکن ERC20 است، از شفافیت زیادی برخوردار است. با استفاده از این توکن می‌توان به خرید بیت کوین، اتریوم و بسیاری ارز دیجیتال دیگر پرداخت. PAX جز ۱۰۰ ارز دیجیتال اول از لحاظ حجم بازار است و بازرسی‌های قانونی را با موفقیت گذرانده است.

۶- Bitshares یاBitUSD

Bitshares یک پلتفرم مالی مبتنی بر بلاک چین عمومی و متن باز است و نوعی صرافی غیر متمرکز در داخل آن تعبیه شده است. ترید در این پلتفرم با استفاده از شبکه‌ای بین المللی از کامپیوتر‌ها انجام می‌شود که همگان می‌توانند در آن شرکت کنند. این پلتفرم یک توکن ارز دیجیتال با نام BTS را ارائه داده است که می‌تواند بین حساب‌ها انتقال داده شود و برای جمع‌آوری کارمزد و یا به عنوان وثیقه برای وام‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

دان لاریمر (Dan Larimer) در دوم ژوئن ۲۰۱۳ روشی برای مبادله فیات به بیت کوین بدون نیاز به سپرده‌گذاری فیات کشف کرد. این راه‌حل معرفی توکنی بود که توسط توکنی دیگر بر روی همان بلاک چین پشتیبانی شود. به این ترتیب بود که ایده BitShares در همکاری با جان هاسکینسون (John Hoskinson) شکل گرفت. این توکن در ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد و در سال ۲۰۱۶ بود که هاسکینسون از آن جدا شد.

اجماع نقشی مهم در سیستم‌های مالی دارد که بیت کوین برای اولین بار آن را از طریق گواه اثبات کار (PoW) مطرح کرد و مشارکانی که به همدیگر اعتماد نداشتند، قادر به همکاری و کسب سود بودند. اکوسیستم Bitshares از گواه اثبات سهام خصوصی شده (Delegated Proof of Stake) برای پیدا کردن راه‌حل‌هایی موثر برای تصمیم‌گیری جمعی توزیع شده استفاده می‌کند.

شرکت‌های خودمختار توزیع شده بدون دخالت انسان مدیریت می‌شوند و فساد در آنها راه ندارد. قوانین این شرکت‌ها از طریق یک نرم افزار متن باز اعمال می‌شود. هر فردی با بدست آوردن سهام این شرکت می‌تواند تبدیل به سهامدار شود. جامعه Bitshares یک جامعه جهانی متشکل از افرادی است که چنین نظراتی دارند و مباحثات این جامعه در BitSharestalk.org صورت می‌گیرد. ارزش BitUSD توسط قرارداد‌های آتی، فیات، طلا، نقره و دیگر دارایی‌ها پشتیبانی می‌شود.

BitUSD یک ابزار سرمایه‌گذاری قابل اعتماد است که دارای کمترین مقدار نوسانات است. با استفاده از این استیبل کوین می‌توان از حرکت‌های سریع بازار ارز دیجیتال در امان ماند. این واحد محاسبه متفاوت از دارایی‌های دیگر است.

Bitshares ادعا دارد که آنها SmartCoins هستند و تغییر ایجاد کرده‌اند. برای رسیدن به این منظور، باید از مجموعه قوانین زیر استفاده کرد:

۱- هر کسی که دارای BitUSD باشد، قادر است که ظرف ۲۴ ساعت با قیمت تصفیه آن زمان از پوزیشن (position) خارج شود.

۲- پوزیشن‌های فروشی که کمترین وثیقه را دارند برای تصفیه پوزیشن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۳- قیمت ارائه داده شده میانگینی از بسیاری از منابع است و حداقل هر یک ساعت یکبار به روز می‌شود.

۴- پوزیشن‌های فروش هرگز منقضی نمی‌شوند، مگر اینکه به محدوده وثیقه برخورد کنند.

۵- در حالتی که پوزیشن فروشی که کمترین وثیقه را دارد، فاقد وثیقه کافی برای پوشش قیمت میانگین باشد، همه پوزیشن‌های BitUSD به طور خودکار مجبور به نقد شدن در قیمت پوزیشن فروشی که کمترین وثیقه را دارد، می‌شوند.

Bitshares مدعی است که این ایده آنها ابزاری قدرتمند برای سرمایه‌گذاران و کارآفرینان است. این پلتفرم مجموعه ابزاری را فراهم می‌آورد که افراد مبتکر با استفاده از آن می‌توانند راه‌حل‌های بهینه را آزمایش کنند.

۷- EOSIO یاEOSDT

EOSDT استیبل کوینی است که برای آینده متنوع‌سازی ارز دیجیتال طراحی شده است. آن بر بالای چارچوب Equilibrium ساخته شده است که از بلاک چین ایاس (EOS) بهره می‌گیرد. این باعث شده که این استیبل کوین نوعی ارز دیجیتال باثبات و عملی باشد.

بلاک چین ایاس بسیار سریع است و پتانسیل بالایی برای توسعه دارد. Equilibrium ماخذی فنی برای ساخت استیبل کوین‌های غیر متمرکز است. EOSDT در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد و به نظر می‌رسد که آینده خوبی داشته باشد. این استیبل کوین اولین استیبل کوین غیر متمرکز بر روی بلاک چین ایاس است که ارزش آن وابسته به دلار است و توسط دارایی‌های کریپتویی خود کاربر پشتیبانی می‌شود.

هدف از ایجاد این استیبل کوین بر روی بلاک چین ایاس این است که بلاک چین این ارز دیجیتال بسیار سریع است و دارای کارمزد تراکنش نزدیک به صفر است. این بلاک چین دارای ساختاری مستحکم است و تجربه‌ای بسیار سطح بالا را برای کاربران فراهم می‌آورد. زیرساخت ایاس به گونه‌ای است که امکان اعمال راه‌حل‌های بین زنجیره‌ای را فراهم می‌آورد و از انواع مختلف وثیقه برای این استیبل کوین پشتیبانی می‌کند.

توکن EOSDT دارایی پلتفرم قرارداد هوشمند Equilibrium است که برای ایجاد توکن‌های پشتیبانی شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. توکن EOSDT در تطابق با دلار است و کاربران می‌توانند این توکن را ایجاد کرده و دارایی زیربنایی را انتخاب کنند. فرایند پروتکل این توکن به صورت زیر است:

۱- کاربران می‌توانند توکن EOSDT را بر اساس پلتفرم Equilibrium ایجاد کنند. هر کاربری که دارای نوعی دارایی دیجیتال متناسب با چارچوب Equilibrium باشد، می‌تواند اقدام به ایجاد توکن EOSDT کند.

۲- گزینه‌های وثیقه‌گذاری انتخاب می‌شوند و در قرارداد هوشمند اعمال می‌شوند. وثیقه‌ها در این پوزیشن نگهداری می‌شوند و سپس کاربر تصمیم می‌گیرد که چه مقدار EOSDT لازم است که ایجاد شود. این استیبل کوین‌های ایجاد شده توسط وثیقه پشتیبانی می‌شوند و می‌توان وثیقه را با بازپرداخت مقدار معادل EOSDT به همراه کارمزد اعاده کرد.

۳-توکن‌های EOSDT را می‌توان به روشی راحت مورد استفاده قرار داد. صاحب پوزیشن می‌تواند وثیقه اعاده شده را برداشت کند. در پوزیشن‌های فعال، همیشه مقدار وثیقه بیش از مقدار استیبل کوین ایجاد شده است.

EOSDAQ، Newdex و DEXEOS همگی EOSDT را لیست کرده‌اند و این یعنی که پذیرش این ارز دیجیتال نزدیک است.

۸- Gemini یاGUSD

استیبل کوین

 GUSD نتیجه همکاری بین دو شرکت Gemini Trust و New York Trust است. شرکت Gemini Trust در سال ۲۰۱۴ بنیان‌گذاری شده است و یک صرافی ارز دیجیتال است که به مشتریان اجازه خرید، فروش و نگهداری دارایی‌های دیجیتال را می‌دهد. Gemini Trust یک شرکت نیویورکی است و توسط قوانین این ایالات قانون‌گذاری شده است.

دوقلو‌های وینکلواس (Winklevoss) در ژوئن ۲۰۱۳ ایده Gemini را اعلام کردند و شرکت Gemini Trust را در سال ۲۰۱۴ توسعه دادند. Gemini در سال ۲۰۱۵ شروع به ارائه خدمات خود کرد و در سال ۲۰۱۶ به عنوان اولین صرافی دارای مجوز اتریوم در ایالات متحده اعلام شد. گزارش‌ها حاکی از آن هستند که Gemini اولین صرافی بوده که قرارداد‌های آتی بیت کوین را در دسامبر ۲۰۱۷ راه‌اندازی کرده است. این صرافی در سال ۲۰۱۸ مکانیسم‌های نقدینگی اضافی برای خرید و فروش دارایی‌هایی در حجم زیاد را فراهم کرد. گزارش شده که این صرافی قصد استفاده از یکی از فناوری‌های نزدک (NASDAQ) برای مقابله با تقلب و دستکاری قیمت را داشته است.

در ۱۴ می سال ۲۰۱۸ بود که این صرافی برای ارائه زی کش (Zcash) در پلتفرم خود از وزارت خدمات مالی نیویورک مجوز گرفت. در دهم سپتامبر ۲۰۱۸ بود که بلومبرگ اعلام کرد که این صرافی مجوز راه‌اندازی استیبل کوین GUSD را دریافت کرده است و در ۲۳ اکتبر همان سال،این صرافی توانست دارایی‌های دیجیتال خود را تحت پوشش بیمه قرار دهد.

Gemini ادعا می‌کند که اولین استیبل کوین قانون‌گذاری شده جهان ارز دیجیتال متعلق به آنهاست که برای استفاده در مقیاس گسترده ایجاد شده است. GUSD می‌خواهد ارزش دلار را وارد دوران دیجیتال جدید کند. Gemini برای تسهیل خرید و ذخیره بیت کوین از طریق یک سیستم پیچیده از کلید‌های خصوصی و محیط‌های حفاظت شده رمزی بنیان‌گذاری شد. GUSD به عنوان رقیب اصلی ارز دیجیتال تتر طراحی شده است.

Gemini معتقد است که آنها مشکل اعتماد را حل کرده‌اند که مشکلی بسیار جدی در فضای استیبل کوین است. آنها دارای مجوز قانونی از ایالت نیویورک هستند و در انطباق کامل با قوانین ایالات متحده عمل می‌کنند. همین امر باعث ایجاد شفافیت بسیار در کار این شرکت شده است و این شرکت رسما برای صدور GUSD مجوز دارد.

GUSD بر طبق وایت پیپر (whitepaper) آن یک توکن ارز دیجیتال است که توسط این شرکت نیویورکی راه‌اندازی شده است و در تطابق یک به یک و سخت‌گیرانه با دلار آمریکاست. این توکن بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده و دارای استاندارد ERC20 است. این استیبل کوین اعتبار دلار را با جنبه‌های فنی ارز دیجیتال ادغام می‌کند و می‌توان بر روی شبکه اتریوم به انتقال این توکن پرداخت.

GUSD دارای مزیت‌های مجزایی است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- این استیبل کوین تحت نظارت کامل قوانین ایالت نیویورک و مقررات ایالات متحده آمریکا است.

۲- دلار‌هایی که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند، در یک حساب بانکی خاص نگهداری می‌شوند.

۳- حساب این شرکت بیمه شده است.

۴- تعداد دلار‌های موجود در داخل حساب این شرکت با تعداد توکن‌های در جریان مطابقت دارد و این قضیه در بازرسی‌های قانونی نیز اثبات شده است.

۹- Binance GBP یاBGBP

این استیبل کوین اولین اقدام بایننس برای ایجاد مجموعه‌ای استیبل کوین است که به ارز‌های فیات مختلف در بلاک چین بایننس متصل باشند. در ۱۹ جولای ۲۰۱۹ بود که بایننس راه‌اندازی استیبل کوین BGBP را اعلام کرد. این کوین دارای پشتیبانی توسط پوند بریتانیای کبیر است و مبتنی بر پلتفرم اتریوم است.

این ایده در اوایل ژوئن ۲۰۱۹ مورد آزمایش قرار گرفت و سپس مدیر عامل بایننس اعلام کرد که به مقدار ۲۰۰ پوند از این استیبل کوین صادر شده است.

بایننس هدف خود را از این کار فراهم کردن گزینه‌های بیشتر در فضای ارز دیجیتال اعلام کرده است و ادعا می‌کند که ایجاد این استیبل کوین برای جواب دادن به تقاضای بازار و راحتی کار مشتریان اروپایی خود بوده است. بایننس این اقدام خود را گامی در جهت متنوع‌سازی بیشتر قلمداد می‌کند.

بایننس ابراز می‌دارد که آنها ترید ایمن و قابل اعتماد یورو و پوند را با بیت کوین و اتریوم فراهم کرده‌اند و علاوه بر آن، سرویس‌های مدیریت دارایی‌های دیجیتال را نیز برای کاربران سراسر جهان ایجاد کرده است. بایننس یک اکوسیستم بلاکچینی است که دارای چندین شاخه است که در صدد پیشبرد بلاک چین و آزادی پول است.

بایننس صرافی ارز دیجیتال پیشگام جهانی از لحاظ حجم ترید است و توانایی پردازش بیش از ۱.۴ میلیون تراکنش را در ثانیه دارد. بایننس یکی از سریع‌ترین پلتفرم‌های ترید جهان است. این پلتفرم متمرکز بر امنیت، استحکام و سرعت اجرا است.

اکوسیستم بایننس بسیار وسیع است و دارای شاخه‌های زیادی است که از آن جمله می‌توان به بخش تحقیق، صرافی غیر متمرکز، بخش خیریه و غیره اشاره کرد. استیبل کوین بایننس در تطابق یک به یک با پوند بریتانیا است و این وثیقه در حساب بانکی بایننس موجود است.

۱۰- StableUSD یاUSDS

Stably خالق USDS است و این استیبل کوین در صرافی‌های برجسته‌ای مانند بایننس و بیترکس (Bittrex) ارائه داده شده است. Stably Prime ادعا می‌کند که حسابی بدون مرز با تعداد زیادی سرویس‌ها و محصولات مالی است و بر طبق نیاز‌های خاص موسسات و یا افراد سفارشی شده است.

Stably در آوریل ۲۰۱۸ توسعه این استیبل کوین را اعلام کرد. USDS از لحاظ قانونی بسیار شفاف و قانون‌گذاری شده است و در تطابق یک به یک با دلار آمریکا قرار دارد. در نوامبر ۲۰۱۸، Stably دسترسی به این استیبل کوین را در بلاک چین اتریوم فراهم کرد.

این استیبل کوین برای مرتفع کردن نیاز‌هایی پدید آمد که استیبل کوین‌های دیگر نمی‌توانستند برآورد کنند. Stably ابراز می‌دارد که رسالت آنها این است که تراکنش‌های مالی را با استفاده از استیبل کوین و بلاک چین، به صورت سریع‌تر، ارزان‌تر و شفاف‌تر به انجام برسانند.

توکن‌های USDS در تطابق کامل با دلار هستند و این موضوع ثابت شده است. ارز دیجیتال انتقال داده شده به این پلتفرم در بازار آزاد و از طریق یک واسطه به دلار تبدیل می‌شود. سپس مقدار متناظر USDS رها می‌شود و از طریق یک قرارداد هوشمند برای مشتری فرستاده می‌شود.

USDS در حال حاضر هفتمین استیبل کوین بزرگ جهان است و در صرافی‌های بزرگی ارائه داده شده است. این ارز دیجیتال بر اساس استاندارد ERC20 برای اتریوم و BEP-2 برای زنجیره بایننس ایجاد شده است و قرار است که در آینده به بلاک چین‌های بیشتری مانند بلاک چین ایاس و استلار (Stellar) توسعه یابد.

این استیبل کوین قرار است در آینده با ارز‌های فیات بیشتر و همچنین توسط فلز‌های گران‌بهایی مانند طلا و نقره پشتیبانی شود. همان طور که گفته شد، این استیبل کوین در آینده قرار است از بلاک چین‌هایی با ویژگی‌های بهتر نیز استفاده کند، بلاک چین‌هایی که دارای سرعت، مقیاس‌پذیری و امنیت بیشتر هستند.

امیدواریم که این مقاله مفید واقع شده باشد. نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
medium

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا