پروتکل Uniswap به جایگاه اول پروژه‌های دیفای راه یافت

صرافی غیرمتمرکز Uniswap در میان سایر پروتکل‌های دیفای در جایگاه اول قرار گرفت. مجموع سرمایه دیجیتال قفل شده (TVL) در پروژه موفق یونی سواپ به بیش از ۲ میلیارد دلار رسیده است.

براساس اطلاعات منتشر شده توسط سایت Defipulse، مجموع دارایی‌های دیجیتال منتقل شده به پروتکل یونی سواپ از مرز ۲ میلیارد دلار گذشت. به این ترتیب، این صرافی غیرمتمرکز از نظر حجم دارایی ذخیره شده، در بخش دیفای بازار ارزهای دیجیتال در جایگاه اول قرار گرفت. در میان دارایی‌های دیجیتال منتقل شده به Uniswap ، اتریوم، تتر و توکن ERC۲۰ با پشتوانه بیت کوین WBTC، سه رمزارزی هستند که بیشتر از دیگر ارزهای رمزنگاری شده در این پروتکل ذخیره شده‌اند.

Uniswap بالاتر از دیگر پروژه‌های دیفای

شاخص تسلط یا دامیننس (Dominance) در میان پروژه‌های دیفای، نسبت ارزش دارایی ذخیره شده در یک پروژه به مجموع دارایی‌های ذخیره شده در حوزه دیفای است. شاخص دامیننس پروژه یونی سواپ به حدود ۱۸ درصد رسیده است. مجموع دارایی دیجیتال قفل شده در تمامی پروژه‌های دیفای به ۱۱ میلیارد دلار رسیده است. ورود ییلد فارمینگ، جان تازه‌ای به حوزه دیفای بخشیده و موج بعدی ورود سرمایه‌های دیجیتال به این حوزه را بوجود آورده‌است.

وضعیت دیگر پروژه‌ها در حوزه DeFi

پروتکل اعطای وام غیرمتمرکز MakerDAO نیز با مجموع سرمایه قفل شده معادل ۱.۹۵ میلیارد دلار، در جایگاه دوم حوزه دیفای قرار گرفته و پروژه UniSwap را تعقیب می‌کند. پروژه Aave نیز با دارایی دیجیتال قفل شده معادل ۱.۵۴ میلیارد دلار در جایگاه سوم این بخش از بازار ارزهای رمزنگاری شده قرار گرفته است.

uniswap

TVL یا مجموع حجم دارایی قفل شده، به یکی از شاخصه‌های رایج در ارزیابی یک پروژه دیفای تبدیل شده است. تنها در سال جاری ۱۶,۵۰۰ درصد به دارایی‌های دیجیتال ذخیره شده در پروتکل Uniswap اضافه شده است. در میان ۴۰ پروژه اول دیفای، ۳۹ پروژه بر مبنای شبکه بلاک چین اتریوم بوده برای راه‌اندازی پروتکل دیفای خود از این شبکه استفاده کرده‌اند. تعداد رمزارز اتر (ETH) ذخیره شده در پروتکل یونی سواپ به ۳ میلیون رسیده است.


منبع theblockcrypto
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر