اخبار خارجی

خداحافظی با تراکنش‌های ناشناس مونرو؛ اقدام جدی سازمان امنیت ملی آمریکا برای ردیابی XMR

شرکت تحلیل ارز دیجیتال سایفرتریس (CipherTrace) امروز اعلام کرد که مجموعه ابزاری برای ردیابی تراکنش‌های مونرو توسعه داده است. این اقدام به دستور سازمان امنیت ملی آمریکا (DHS) انجام شده است.

مونرو به دلیل طراحی مبتنی بر حریم خصوصی خود از محبوبیت زیادی برخوردار شده و توانسته است پس از بیت کوین به دومین کوین محبوب تراکنش‌های دارک وب تبدیل شود. هرچند، سایفرتریس مدعی است که مجموعه ابزار آنها به بازرسان امکان خواهد داد تا تراکنش‌های مونرو را جستجو، بررسی و مشاهده کنند.

طبق گزارش سایفرتریس، این شرکت یک سال بر روی این مجموعه ابزار کار کرده است و توسعه این ابزار نیز طی قرارداد با بخش علوم و فناوری DHS انجام گرفته است. طبق گزارش GovTribe، به موجب این قرارداد تقریبا ۲.۴ میلیون دلار به سایفرتریس پرداخت شده است. این قرارداد در سال ۲۰۱۸ منعقد شده و ارزش آن می‌تواند تا ۳.۶ میلیون دلار نیز افزایش یابد.

اگرچه این ابزار برای استفاده DHS و به منظور ردیابی سرمایه‌های سرقت‌شده یا غیرقانونی توسعه یافته است، اما سایفرتریس بیان کرده است که صرافی‌های ارزهای دیجیتال، میزهای معاملاتی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز با دانستن این موضوع که سرمایه‌های مشکوک را نمی‌پذیرند و مطابق با قانونگذاری‌ها فعالیت می‌کنند، از این ابزار بهره خواهند برد. به علاوه، سایفرتریس در نظر دارد تا عملکرد بیشتری را به نسخه کنونی این مجموعه ابزار اضافه کند.

اعلان امروز اگرچه به نظر می‌رسد که مخالف با مونرو و وعده کوین‌های حریم خصوصی باشد، اما سایفرتریس مدعی است که به نفع آینده XMR است، به ویژه اکنون که از فهرست بعثی از صرافی‌ها خارج شده است.

دیو جوانس (Dave Jevans) مدیرعامل سایفرتریس طی بیانیه‌ای گفت:

ابزارهای تحلیلی برای بقای کوین‌های حریم خصوصی بسیار مهم و حیاتی هستند، زیرا اگر ارزیابی خطرات این کوین‌ها صورت نگیرد بعضی از دولت‌ها می‌توانند انجام تراکنش کوین‌های حریم خصوصی را به شدت دشوار یا حتی به طور کل مسدود کنند.

وی افزود:

چندین صرافی واقع در کره جنوبی، کوین‌های حریم خصوصی را از فهرست خود حذف کرده‌اند و هفته گذشته نیز چندین صرافی واقع در استرالیا به مسدودسازی مونرو و زیکش پرداختند. امیدواریم با توسعه قابلیت ردیابی مونرو بتوانیم از در دسترس بودن آن اطمینان حاصل کنیم.

جوانس در خصوص کارایی این ابزار جزییات بیشتری ارائه کرد. طبق گفته او، ابزار ردیابی مونرو رویکرد متفاوتی نسبت به ابزار ردیابی بیت کوین اتخاذ می‌کند و نتیجه آن نیز قطعی نیست. با این حال، به مجریان قانون اطلاعات مفیدی ارائه می‌دهد که می‌توانند با ترکیب این اطلاعات با سایر منابع خود، بررسی‌های خود را کامل‌تر کنند.

وی گفت:

ردیابی مونرو قاطعیت ردیابی بیت کوین را ندارد. می‌توان اینطور گفت که به احتمال ۹۸ درصد یا ۷۸ درصد یا همین حدود، تراکنشی از این آدرس به آن آدرس انجام شده است، اما نمی‌توان به طور قطع ردیابی را انجام داد زیرا رویکرد متفاوتی دارد.

جوانس در ادامه افزود: ما نمی‌گوییم که کاربران را شناسایی می‌کنیم و هرگز این کار را در سایفرتریس انجام نمی‌دهیم. ما افراد، اسامی، آدرس‌ها یا هر اطلاعات دیگر را شناسایی نمی‌کنیم. ما فقط ابزاری را به مجریان قانون ارائه می‌دهیم تا در خصوص جرایم قانونی به آنها کمک کند تا بازرسی‌های خود را انجام دهند و خودشان به شناسایی افراد بپردازند.

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا