متوسط مقالات

معرفی ۳ مورد از بهترین ابزارهای دیفای برای کاربرد روزمره!

بسیاری از تریدر‌ها سال ۲۰۲۰ را با سال ۲۰۱۷ مقایسه می‌کنند؛ در آن سال بیت کوین به بالاترین قیمت تاریخ خود یعنی حدود ۲۰۰۰۰ دلار رسید و آلتکوین‌ها نیز در مدت زمان کمی چندین برابر شدند. البته امسال متفاوت است و تریدر‌ها و سرمایه‌گذاران دارای دانش بیشتری هستند و همچنین رشد بازار نیز بر اساس تبلیغات اغراق‌آمیز نیست. بازار کریپتو در حال رسیدن به مقبولیت عام است و البته این پذیرش عام بدون دیفای امکان‌پذیر نیست. زیرا Defi دسترسی به کریپتو را برای افراد عادی بهتر و آسان‌تر می‌کند. در حالی که من خودم را یک تریدر باتجربه می‌دانم، اما مدتی است به این فکر می‌کنم که چرا من از همان ابزار‌های چند سال قبل استفاده می‌کنم؟ این جرقه زمانی در ذهن من زده شد که به بررسی جدید‌ترین ابزار‌های دیفای می‌پرداختم و متوجه شدم که با استفاده از این ابزار‌ها نه تنها وقت کمتری از من گرفته می‌شود، بلکه حدود ۵۰ درصد در کارمزد تراکنش‌ها هم برای من صرفه‌جویی می‌شود. ابزار‌های امور مالی غیرمتمرکز، نوعی تحلیل داده را برای افراد میسر می‌کند که قبلا امکان آن نبود.

ابزار‌های مفید دیفای که در این پست معرفی می‌شوند، قطعا تجربه شما را در کار با ارز‌های دیجیتال بهبود می‌بخشند و مهم نیست که شما در این میان یک تریدر باتجربه، تازه کار و یا یک سرمایه گذار بلندمدت باشید. اما ابتدا اجازه دهید به بررسی این بپردازیم که این ابزار‌ها چه تفاوتی با ابزار‌هایی دارند که شما قبلا مورد استفاده قرار داده‌اید.

چرا باید از ابزار‌های دیفای استفاده کرد؟

ابزارهای دیفای

دیفای به معنی تسلط واقعی بلاک چین است. صرافی‌های متمرکز چیز خوبی هستند، اما ریسک بالایی هم دارند؛ مخصوصا اگر بخواهید به سرمایه گذاری در ارز‌های رمزنگاری شده ادامه دهید و این ارز‌ها را به فیات تبدیل کنید، قطعا نمی‌خواهید بیش از اندازه لازم جیب حکومت‌ها را با مالیات پر کنید.

صرافی‌های غیرمتمرکز اولین ابزار‌های دیفای هستند که به افراد اجازه می‌دهند که ارز‌های دیجیتال را بدون از دست دادن کنترل خود بر آنها معامله کنند. این ابزار‌ها عالی هستند، اما از منظر کاربرد بسیار آشفته هستند. اگر شما تجربه کار با این ابزار‌های امور مالی غیرمتمرکز را داشته باشید، حتما می‌دانید که بررسی آدرس‌ها و یا هر امور جزئی دیگری که با استفاده از این ابزار‌های نسل اول انجام می‌گیرد، دو تا سه برابر وضعیت عادی زمان می‌برد.

 

معرفی ابزارهای کاربردی دیفای

این ابزار‌های اولیه دیفای نه تنها کارآمد نبودند، بلکه فاقد نقدینگی لازم بودند. انجام یک سفارش با استفاده از این ابزار‌ها چندین روز به طول می‌انجامید. بیشتر افراد در آن زمان از صرافی‌های متمرکز استفاده می‌کردند و تلاشی هم برای تغییر وضعیت موجود نمی‌کردند. البته من آنها را سرزنش نمی‌کنم، چون خودم هم مانند آنها بودم.


اگر با تفاوت‌های صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز آشنایی ندارید، مطالعه این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم: صرافی‌های متمرکز یا غیرمتمرکز ؛ مسئله این است !


اما ابزار‌های جدید دیفای متفاوت هستند. این ابزار‌ها نیز دارایی‌های افراد را نگه نمی‌دارند، اما تجربه کاربری در آنها بسیار بهبود یافته است. علاوه بر این، این ابزار‌های جدید امور مالی غیرمتمرکز دارای نما‌ها و ویژگی‌هایی هستند که قبلا در هیچ صرافی دیگری دیده نشده‌اند. این ابزار‌ها بسیار جامع هستند و به افراد کمک می‌کنند که همه امور ترید را یکجا انجام دهند. در ادامه نگاهی به این ابزار‌های کاربردی انداخته می‌شود و ممکن است شما بخواهید از این ابزار‌ها برای ترید‌ها و سرمایه گذاری‌های بعدی خود استفاده کنید.

 

۱. پلتفرم Simplified Finance؛ ابزاری برای مبادله

ابزارهای دیفای - simplified.finance

Simplified finance یک پروتکل مالی غیرمتمرکز است که از دو محصول اصلی تشکیل شده است. GNS یکی از این دو محصول است که کوتاه شده عبارت Gas Reduction Token و به معنی توکن کاهش گس است. SMFI محصول دوم است که یک توکن مدیریتی است. هدف از طراحی این دو محصول این است که به افراد کمک شود تا ترید خود را با هزینه‌ای بسیار کمتر از صرافی‌های غیرمتمرکز دیگری مانند Uniswap 1inch.exchange و Yearn Finance انجام دهند.

GNS از افراد در برابر نوسانات کارمزد گس محافظت می‌کند؛ این یعنی وقتی که قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کنند و قیمت گس هم بالا می‌رود، افراد مجبور به پرداخت آن کارمزد‌های بیش از حد بالا نخواهند بود. SMFI سلامت اکوسیستم را از منظر مدیریت و انگیزه تضمین می‌کند. کاربران جدید از طریق پروتکل‌های ارجاع وارد خواهند شد و مکانیزم سوزاندن در اینجا تضمین می‌کند که تنها کاربرانی که بیشترین سرمایه گذاری را کرده‌اند، قادر به رای دادن در مورد تصمیمات آینده پروتکل باشند.

Simplified.Finance یک صرافی نیست؛ اما افراد می‌توانند در آنجا مانند صرافی‌ها به ترید توکن‌های خود بپردازند. در این ابزار کاربردی دیفای دفتر سفارش وجود ندارد و این ابزار بر اساس مدلی کار می‌کند که مارکت میکر ثابت دارایی (CAMM) نام دارد و در آنجا ذخایر توسط فراهم آورندگان نقدینگی تامین می‌شود. هر کسی می‌تواند تامین کننده نقدینگی باشد و همه ترید‌ها بر روی زنجیره و از طریق قرارداد‌های هوشمند انجام می‌شوند. Simplified Finance یکی از ابزار‌های Defi است که رویکردی بسیار نوآورانه دارد.

مهم نیست که شما بخواهید به عنوان تریدر و یا تامین کننده نقدینگی در این فرآیند شرکت کنید؛ زیرا در هر حال برنده خواهید بود. اگر شما نقش فراهم کننده نقدینگی را داشته باشید، از کارمزد ترید کسب سود خواهید کرد و اگر هم به عنوان تریدر فعالیت کنید، کارمزد‌هایی بسیار کمتر از پلتفرم‌های دیگر خواهید پرداخت.

گزینه‌های دیگری که در این میان وجود دارند، Uniswap، 1inch.exchange و Yearn Finance هستند که Uniswap محبوب‌ترین آنها در حال حاضر است و دارای الگوریتمی معتبر و موثر برای تعیین قیمت است. 1inch.exchange دارای یک API عالی است و توسعه دهنده‌های زیادی در حال اعمال آن هستند. Yearn Finance از دو مورد قبل جدید‌تر است و معاملات بهتری را ارائه می‌دهد. اما کارمزد هیچ کدام از آنها به اندازه Simplified.Finance کم نیست.

۲. پلتفرم Dune Analytics؛ ابزاری برای تحلیل داده‌های بازار

ابزارهای دیفای - dune analytics

Dune Analytics یک استارتاپ تحلیل داده بلاک چینی است. برای این که تصمیم بگیرید که چه توکنی را بخرید، نیاز به داده دارید و این ابزار کارآمد دیفای یک پلتفرم آنی و جهانی را برای تحلیل داده‌ها در روی زنجیره فراهم می‌کند. منظور من در اینجا نمودار‌ها، جدول‌ها، مکان‌هایی برای ترکیب و استفاده از داده و اموری مانند اینهاست.

Dune در حال حاضر بازترین و به روز‌ترین پلتفرم در فضای کریپتو است. در اینجا شما می‌توانید مطمئن باشید که داده‌هایتان سریع همگام می‌شوند؛ زیرا رقبای آن محدودیت‌هایی را در زمینه آنچه می‌توانید استعلام کنید، ایجاد کرده‌اند. بعضی از تریدر‌ها Dune را به عنوان پلتفرم اصلی برای دسترسی به داده‌های بازار در نظر می‌گیرند. استفاده از این پلتفرم نیاز به دانش فنی زیادی ندارد. به جای این که کورکورانه به یک پروژه اعتماد کنید، می‌توانید با استفاده از Dune به تایید داده‌های آنها بر روی زنجیره بپردازید، صرف نظر از آنچه که وایت پیپر یا وبسایت پروژه چه چیزی را ادعا می‌کند. Dune نیز یکی دیگر از ابزار‌های دیفای است که کمک زیادی به بهبود وضعیت موجود می‌کند.

اجازه دهید یک استعلام را در اینجا به بیان ساده توضیح دهم و بعد از این توضیحات، متوجه خواهید شد که با چه چیزی مواجه هستید. در داشبوردتان، شما به داده‌های آنی اتریوم مانند بلاک‌ها، رویداد‌ها، تراکنش‌ها، رسید‌ها و پیام‌های قرارداد دسترسی خواهید داشت. شما می‌توانید به جستجوی تراکنش خاصی بپردازید و یا یک آدرس معین را ردیابی کنید. شما همچنین می‌توانید یک بازه زمانی را انتخاب کنید و در مورد همه رویداد‌ها مطلع شوید. در اینجا می‌توانید نوع خاصی از تراکنش را که اتفاق افتاده است جستجو کنید و یا حتی در جستجوی تراکنش‌های ERC20 باشید.

گزینه‌های جایگزینی مانند Bloxy، Stablecoin Index و Uniswap.vision هم برای Dune وجود دارند. اگر به داده‌های مربوط به ترید مارجین علاقه داشته باشید، Bloxy تحلیل‌هایی را در این زمینه انجام می‌دهد. Stablecoin Index دارای تحلیل اختصاصی برای استیبل کوین‌هاست و Uniswap.Vision نیز مجموعه‌ای از نمودار‌های ایجاد شده توسط جامعه است. این ابزار‌های دیفای بسیار شگفت انگیز هستند و هر کدام کاربرد خاصی دارند.


برای آشنایی با ترید مارجین این مقاله را مطالعه کنید: معاملات مارجین (Margin Trading) در بازار ارزهای دیجیتالی


 

۳. Stablepay ابزاری برای پرداخت‌های ارز دیجیتال

ابزارهای دیفای - stablepay

Stablepay یک پلتفرم پرداخت غیرمتمرکز است که به افراد کمک می‌کند که با استفاده از اتریوم و یا هر یک از توکن‌های ERC20 پرداخت انجام دهند. این بهترین ابزار برای نگهداری وجوه خود در ترید رمز ارز است. اگر شما بخواهید در ترید خود به دلار برگردید، با استفاده از این ابزار، در معرض نوسانات نخواهید بود. تعداد زیادی از استیبل کوین‌ها توسط دلار در این پلتفرم پشتیبانی می‌شوند، که از جمله آنها می‌توان به تتر و DAI اشاره کرد. با استفاده از Stablepay می‌توانید وجوه خود را به صورت یکی از این توکن‌ها نگه دارید و به راحتی آنها را خرج کنید.

این پروژه‌ها اکوسیستمی را ایجاد کرده‌اند که هر یک از توکن‌های ERC20 را می‌توان فورا به توکن مورد نظر خود تبدیل کرد. این مکانیزم از نقدینگی فراهم شده توسط چندین تامین کننده نقدینگی، حداکثر استفاده را می‌کند و به دریافت کننده توکن کمک می‌کند که در خلال تراکنش از نوسانات فضای کریپتو در امان باشد. این نوع ابزار‌های امور مالی غیرمتمرکز واقعا برای انجام تراکنش‌ها ضروری هستند.

توکن‌های انتقالی می‌توانند هر توکنی باشند و این فرآیند به سادگی پی پال و یا هر یک از دیگر پلتفرم‌های پرداخت متمرکز بر ایمیل است. شما در داخل اپلیکیشن یک لینک شخصی دریافت می‌کنید و می‌توانید پرداخت را از طریق URL درخواست کنید. شما می‌توانید به دریافت پرداختی‌ها، پاداش و انعام بپردازید و این به هر شیوه ممکن امکان‌پذیر خواهد بود. زمانی که تراکنشی به کیف پول شما می‌رسد، وجوه دریافت شده جدید شما شروع به تولید سود خواهند کرد. کل این فرآیند تنها چند ثانیه به طول می‌انجامد و این یکی دیگر از شگفتی‌های ابزار‌های دیفای است.

از گزینه‌های جایگزین Stablepay، می‌توان به Sablier و Request اشاره کرد. Sablier پلتفرمی است که در آن وجوه در یک زمان معین به یک آدرس اختصاصی روانه می‌شود. Request پلتفرمی است که اجازه صورتحساب نوشتن را برای پرداختی‌های ارز دیجیتال مهیا می‌کند؛ اما هیچ یک از این دو دارای گزینه‌ای نیستند که به کاربر اجازه دهد که از وجوه دریافتی کسب سود کند.

سال ۲۰۲۰ در حال تمام شدن است؛ اما بازار کریپتو هنوز در ابتدای کار است. اینک هیچ بهانه‌ای برای دور ماندن از موقعیت‌های موجود پذیرفته نیست، زیرا ابزار‌های دیفای به صورت رایگان در دسترس همگان هستند.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا