اخبار خارجی

پیشنهاد جدید بوترین: جایزه استیکینگ (staking) اتر در شبکه افزایش یابد!

ویتالیک بوترین پیشنهاد داده است به دلیل آن که اتریوم به گواه اثبات سهام (PoS) انتقال می یابد جایزه استیکینگ (staking) را افزایش دهند.

اتریوم همانند بیت کوین و لایت کوین بر مبنای الگوریتم گواه اثبات کار عمل می‌کند که به توان محاسباتی به شکل تایید تراکنش ها از جانب ماینرها نیاز دارد. کاربران کارمزدی را به ماینرها پرداخت می‌کنند تا تراکنش آغاز شود در حالی که ماینرها نیز در تولید کوین های جدید در بازه های زمانی مشخص شرکت می‌کنند.

با این حال، گواه اثبات کار نقاط ضعف خود را دارد. اول از همه، به استخرهای بزرگ ماینینگ که با تولید مقدار نامتعادل توان هشینگ شبکه، سود زیادی اختصاص می‌دهد. استخرهای بزرگ ماینینگ هم چنین رقابت برای جایزه کوین های استخراج شده و کارمزد تراکنش ها را افزایش می‌دهند و این امر منجر به افزایش کلی توان محاسباتی حاضر در شبکه می‌شود. نتیجه نهایی، سرمایه گذاری عظیمی از منابع برق و منابع پردازشی می‌شود.

گواه اثبات سهام روشی برای بهبود عملکرد و کارایی شبکه های بلاک چین مبتنی بر ارز دیجیتال می‌باشد و این، همان الگوریتمی است که توسعه دهندگان اتریوم تصمیم گرفته اند طی ۱۶ ماه آتی به آن انتقال یابند.

گواه اثبات سهام در مقایسه با ماینینگ از سیستم تشویقی مبتنی بر استیکینگ (staking) کوین های داخل کیف پول کاربران بهره می‌برد. هرچه کاربر کوین بیشتری را استیک یا ذخیره کنند، حضور و نقش آنها در عملکرد شبکه بیشتر می‌شود و جایزه بیشتری دریافت می‌کند. با استیک کردن سرمایه گذاران میتوانند به نسبت میزان توکن اتری که در شبکه خوابانده اند، جایزه دریافت کنند و سود سالانه مشخصی داشته باشند. علاوه بر این، در این الگوریتم استیک کنندگان یا همان سرمایه گذاران نقش ماینرها را در الگوریتم PoW ایفا میکنند و میتوانند تراکنش ها را تایید و کارمزد شبکه را از آن خود کنند.

با این حال، با انتقال اتریوم به الگوریتم گواه اثبات سهام، این ارز دیجیتال باید در خصوص تصمیماتی نظیر درصد کوین هایی که برای استیکینگ (staking) باید جایزه داده شود، شفاف سازی کند. پروپوزال بوترین ایجاد ۲,۰۹۷,۱۵۲ کوین در سال را پیش بینی می‌کند در صورتی که ۱۳۴,۲۱۷,۷۲۸ کوین برای ذخیره شدن در شبکه و برای تایید تراکنش ها مورد استفاده قرار گیرد. نتیجه این امر، تقسیم ۱.۵۶ درصد از کوین های جدید تولید شده به سرمایه گذاران است. این مقدار کمی از لحاظ استانداردهای این ارز دیجیتال است اما میتواند از تورم افسارگسیخته جلوگیری می‌کند.

ویتالیک بوترین هم چنین مقدار تفکیکی پرداخت ها را بر اساس مقدار اتر استیکینگ بیان کرد. در مقایسه با مقادیر قبل که بیانگر حداکثر مقدار استیکینگ برای اتریوم بود، در روش جدید به ازای یک میلیون اتر، ۱۸.۱ درصد و به ازای ۱۰ میلیون اتر استیک شده، ۵.۷۲ درصد سود و برگشت کوین وجود دارد. ارزش اتریوم استیک شده (گذاشته شده در شبکه) کاهش خواهد یافت به طوری که سرمایه گذاران ترجیح خواهند داد کوین های خود را داخل کیف پول حفظ کنند، از اینرو در معاملات جعلی و ساختگی شرکت نمی‌کنند.

جاستین دریک یکی از محققان اتریوم در گیت هاب، الگوریتم بوترین را تایید کرد. دریک با توجه به ۳۲ میلیون اتر گذاشته شده در شبکه، که وی آن ها را رقم ایده آلی برای حفظ امنیت شبکه می‌داند، بیان کرد که سرمایه گذاران می‌توانند انتظار کسب سود حداقل ۳.۲ درصدی داشته باشند. این در حالی است که در مقایسه با تورم ۳.۲۲ درصدی دلار، تورم اتریوم بسیار کمتر و حدود یک درصد است.

منبع
ethereumworldnews

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا