اخبار خارجی

ویتالیک بوترین ۱.۴ میلیون دلار اتر در اتریوم ۲.۰ ذخیره کرد

ویتالیک بوترین موسس اتریوم اولین اتر خود را برای استیکینگ در نسخه بعدی شبکه بلاک چین اتریوم ارسال کرد.

طبق گزارش TrustedNodes، آدرس بوترین، ۱۰۰ تراکنش که ارزش هر کدام ۳۲ اتر و ارزش کلی آن ۳۲۰۰ اتر بود را برای استیکنیگ در اتریوم ۲.۰ ارسال کرد. این ۳۲۰۰ اتر در حال حاضر معادل با ۱.۴ میلیون دلار است.

این تراکنش‌ها به قرارداد سپرده تازه عرضه شده اتریوم ۲.۰ ارسال شده است. قرارداد سپرده به عنوان ابزاری برای انتقال سرمایه‌ها از بلاک چین گواه اثبات کار کنونی به بلاک چین گواه اثبات سهام عرضه شده است.

اتر-اتریوم ۲.۰

از زمان عرضه قرارداد سپرده در روز چهارشنبه هفته گذشته تاکنون، کاربران اتریوم توانسته‌اند حداقل ۳۲ اتر مورد نیاز برای استیکینگ در اتریوم ۲.۰ را واریز کنند.

قرارداد سپرده در حال حاضر ۳۸,۶۹۳ اتر به ارزش تقریبی ۱۷ میلیون دلار در اختیار دارد.

استیکینگ یکی از روش‌های پشتیبانی از شبکه بلاک چین مبتنی بر گواه اثبات سهام است که طی آن، سرمایه‌ها برای مدتی مشخص و به ازای دریافت پاداش مسدود می‌شوند. شبکه‌های گواه اثبات سهام برخلاف شبکه‌هایی نظیر بیت کوین به ماینینگ متکی نیستند.

انتظار می‌رود که اتریوم ۲.۰ به زودی و احتمالا اوایل ماه دسامبر عرضه شود. به منظور عرضه بلاک جنسیس، ۱۶,۳۸۴ تاییدکننده باید مجموعا ۵۲۴,۲۸۸ اتر در قرارداد سپرده، واریز کنند. در این صورت، زنجیره بیکن که هسته اصلی اتریوم ۲.۰ است فعال خواهد شد.

اگر این مقدار اتر واریز نشود، عرضه بلاک جنسیس ۷ روز دیگر به تاخیر می‌افتد و این شرایط ادامه خواهد داشت تا سرمایه موردنظر در قرارداد سپرده وجود داشته باشد.

سفر طولانی اتریوم به گواه اثبات سهام

ویتالیک بوترین جزییاتی درباره دلیل انتقال شبکه اتریوم به گواه اثبات سهام بیان کرد و به ذکر سه دلیل اصلی پرداخت.

دلیل اولی که بوترین بیان کرد این بود که گواه اثبات سهام، امنیت بیشتر با هزینه برابر نسبت به گواه اثبات کار ارائه می‌دهد. بوترین گفت تنها هزینه دستیابی به چنین امنیتی این است که نمی‌توان کوین‌های استیک شده را انتقال داد.

دلیل دیگر این است که در گواه اثبات سهام، حتی یک حمله موفق، آسیب کمتری به شبکه می‌رساند و بازیابی شبکه نسبت به گواه اثبات کار بسیار آسانتر است.

بوترین توضیح داد اگر به سیستم‌های مبتنی بر گواه اثبات کار حمله شود، محافظت اندکی وجود دارد و در صورتی که ماینرها از زنجیره خارج شوند، آن زنجیره برای همیشه بلااستفاده خواهد شد. اما سیستم‌های گواه اثبات سهام مجهز به محافظت ویژه‌ای هستند که حمله به آنها را دشوارتر و گران‌تر می‌کند.

دلیل سوم این است که گواه اثبات سهام، غیرمتمرکزتر از استفاده از ماینرهای اسیک مورد نیاز برای گواه اثبات کار است. اسیک‌ها بسیار گران هستند و مصرف برق بسیار زیادی دارند، اما با وجود سیستم‌ گواه اثبات سهام، حداقل سرمایه مورد نیاز بسیار کمتر از گواه اثبات کار است. این موضوع بدان معنا است که کاربران بیشتری می‌توانند وارد این عرصه شوند.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا