متوسط مقالات

چگونه ورود اتریوم ۲.۰ موجب بروز نوآوری بیشتر در دیفای می‌شود؟

تابستان دیفای ممکن است به پایان رسیده باشد، اما رویداد پیشِ رو، انگیزه­ای عالی برای مهندسان دیفای ایجاد خواهد کرد تا نوآوری‌های بیشتری را در امور مالی غیرمتمرکز  پیاده‌سازی کنند، این رویداد بروزرسانیِ اتریوم ۲.۰ است.

با وجود هزاران اعتبار سنج اتریوم ۲.۰ که انتظار می‌رود بیش از ۵۰۰ هزار اتر را در یک محدوده چند ساله قفل کنند، تقاضای قابل توجهی برای یک راه حل خلاقانه وجود دارد که ارزش آن وجوه را بدون در نظر گرفتن بروزرسانی، حفظ کند. نوآوران دیفای خوشحال می‌شوند که بتوانند در این زمینه کمک کنند.

این فرآیند عرضه و تقاضا، مشابه نحوه واکنش مهندسان وال استریت با ابزارهای مالی جدید است. وقتی که قوانین اعمال شده در بازارهای سنتی، محدودیت­هایی را برای سرمایه‌­گذاران ایجاد می­کند. تفاوتی ندارد که قوانین محدود کننده توسط یک تنظیم ­کننده دولتی شکل میگیرد یا در مورد اتریوم ۲.۰، توسط یک پروتکل اعمال می‌شود. محدودیت‌­ها انگیزه‌ه­ایی برای خلاقیت مالی ایجاد می­‌کنند.

همچنین، مانند بسیاری از ابداعات وال استریت، این کار موجب ایجاد محصولات جانبی جالبی می‌شود. همزمان با شکل‌گیری بازارها توسط ابزارهای جدید، سیگنال­‌های قیمت آنها نشان می­‌دهد که مردم نسبت به روند تغییرات اساسی پروتکل­‌های اتریوم چه تفکری دارند.

ورود  اتریوم ۲.۰

ورود اتریوم ۲.۰

همانطور که طی کنفرانس CoinDesk’s invest: Ethereum economy بحث شد، “مرحله 0” مهاجرت اتریوم به الگوریتم گواه اثبات سهام نیازمند ۱۶۳۸۴ اعتبار سنج است، که هر کدام متعهد می شوند ۳۲ اتر را در قرارداد سپرد‌‌‌‌‌ه‌­ای که اعلام می­‌شود، قرار دهند. سپس توکن­‌ها برای اطمینان و اداره بلاک­چین­ جدید و موازی اتریوم معروف به Beacon استیک می‌شوند، که به عنوان یک محیط فعال برای آزمایش سیستم گواه اثبات سهام که در نهایت تمام اتریوم به آن مهاجرت می‌کند، عمل خواهد کرد.

نکته اصلی این است که اتریوم قفل شده، نمی‌­تواند به بلاکچین اصلی اتریوم برگردانده شود و تا زمانی که این دو سیستم ادغام نشوند و اتر تکراری در زنجیره قدیمی از بین نرود، نمی‌توان به آن دسترسی داشت.

جدول زمانبندی فعلی برای قفل سرمایه، ۱۸ ماه است، اما با توجه به مدت زمان طولانی که صرف شروع مرحله اول اتریوم ۲.۰ شد، انتظار می‌رود خیلی بیشتر از این نیز طول بکشد. این انتقال، نه فقط از نظر فنی بلکه از نظر اقتصادی نیز دشوار می‌باشد. بزرگترین چالش این است که چگونه برنامه­‌های تشویقی را مدیریت کنیم تا افراد دیگر، اتر خود را از زنجیره قدیمی گواه اثبات کار به زنجیره جدید منتقل کنند.

این تصمیمات می‌توانند تحت تأثیر متغیر­های ناشناخته زیادی قرار بگیرند. این یکی از دلایلی است که نمی‌توان با صحبت­های مدیر Radix، آقای پیرز ریدیارد که  پیرامون ’’پیچیدگی بیش از حد اتریوم ۲.۰’’ در آن کنفرانس سخنرانی کرد، مخافت کرد.

بنابراین، اعتبار سنج‌های درگیر در Beacon، در معرض خطر زیادی قرار دارند. با وجود اینکه که کل مبلغ قفل شده در اتریوم ۲.۰، با توجه به قیمت فعلی اتر ۱۹۸ میلیون دلار ارزش دارد، که کمتر از نیمی از یک درصد کل سرمایه ۴۲ میلیارد دلاری اتریوم در بازار است. اما با این حال این مقدار وجوه خاص نیز بسیار حائز اهمیت است.

طبق تعریف، این‌ها سرمایه‌­های بسیار مهم و اساسی هستند. زیرا آنها توسط معتقدان واقعی اتریوم که به طور جدی به چگونگی تکامل آن علاقه­‌مند هستند نگهداری می‌شوند، نه توسط سرمایه‌گذاران کوچک و معمولی اتریوم . آنها دقیقاً افرادی هستند که به راه‌حل‌­های ابتکاری در مورد چگونگی آزادسازی سرمایه خود، نگاه باز و گسترده‌­ای دارند.

با توجه به آنچه در مورد چگونگی استفاده مبتکران دیفای از اوراکل و قراردادهای هوشمند برای ایجاد دارایی‌های جدید مانند بیت‌کوین بر پایه اتریوم، گرفتن ارزش ایجاد شده در یک زنجیره و استفاده از آن به عنوان وثیقه در زنجیره دیگر می­دانیم، بسیار محتمل است که قراردادهای جدید توکنیزه کردن برای فراهم آوردن نقدینگی به تمام اترهایی که قفل شده‌اند، استفاده شود. آنها به عنوان توکن، خریداری و فروخته می­‌شوند اما همچنین می‌توانند به عنوان وثیقه در بازارهای وثیقه‌گذاری دیفای نیز استفاده شوند.

اوراق قرضه اتریوم ۲.۰

اتریوم ۲ چیست

اترِیوم‌های قفل شده، می‌توانند نوید ارائه قراردادی باشد که در آن مجموعه‌­ای از جریان­‌های نقدی احتمالی آینده را با ویژگی‌های مشابه با انواع خاصی از اوراق قرضه می­‌دهد. در حقیقت، این همان چیزی است که دیفای ایجاد خواهد کرد: اوراق قرضه توکنیزه شده در اتریوم ۲.۰ .

با انتقال توکن ایجاد شده توسط یک قرارداد هوشمند کاملاً وثیقه‌­ای به طلبکار، اعتبار‌سنج‌ها می‌توانند وجوهی را که در زنجیره اتر اصلی قفل نشده دریافت کنند و در عوض، قبول کنند زمانی که ادغام بلاکچین اتفاق بیفتد و توقیف به پایان برسد، طلبکار به طور خودکار ۳۲ اتر اصلی به همراه سود انباشته شده در اتریوم ۲.۰ را دریافت می­‌کند.

بر اساس پیش‌بینی‌های دریافت پاداش از طریق استیکینگ در سیستم، این اوراق قرضه به طور سالیانه ۲۰ درصد بازده کسب می‌دهند و پس از رشد کل مقدار استیک شده، این میزان ممکن است کاهش یابد.

آنچه مشخص نیست تاریخ دقیق باز شدن وجوه قفل شده یا ارزش اتر بر حسب دلار در آن زمان است. هر دو تا حدودی به چگونگی پیشرفت و کارآیی توسعه دهندگان اتریوم به سمت انتقال کامل یکپارچه اتریوم ۲.۰ بستگی دارد. همچنین به این مطلب که   آیا اکثریت جامعه اتریوم فکر می­‌کنند مهاجرت به سیستم گواه اثبات سهام ارزش دارد یا خیر نیز بستگی دارد.

آنچه ما شاهد آن خواهیم بود قیمت بازار برای اوراق قرضه مربوط به اترهای توکنیزه و قفل شده است. که از آن می‌توان به عنوان تخمین و برآورد تکامل این انتقال استفاده کرد. اما همچنان باید منتظر بازخوردهای مثبت که به توسعه‌­دهندگان در راستای پیش‌برد اهدافشان کمک می‌کند، ماند. همچنین محتمل است که برنامه­‌های تشویقی هماهنگ نشده موجب تعجیل در بروزرسانی‌­هایی شود که هنوز آماده نشده‌­اند. بی شباهت به محصولاتی مانند “Future Funds Futures” گروه CME نیست که (قبل از اینکه نرخ بهره در حدود صفر لنگر اندازد) به عنوان اندازه­‌گیری انتظارات بازار برای تصمیمات سیاست پولی فدرال رزرو عمل می­‌کرد.

موارد دیگر مربوط به نقطه برابریِ و نرخ تورم است که ارتباط آن با بیت­ کوین قبلا بیان شد. شاخص برابری TIPS، تفاوت بین سود حاصل از اوراق قرضه خزانه (Treasury Bonds) و اوراق بهادار مصون از تورم (Treasury Inflation-Protected Securities) است که وجوه پرداختی آن، وابسته به شاخص قیمتی مصرف­‌کننده است. همچنین از آن به عنوان معیاری برای توقع مردم از تورم نیز استفاده می‌شود.

در هر دو مورد، مهندسی مالی پشتیبان محصول قرار بود از سرمایه­‌گذاران در قبال سیاست‌­های محدودکننده محافظت کند، اما خودِ محصول به یک شاخص اقتصادی ارزشمند تبدیل شد. پروسه اتریوم ۲.۰ بسیار هیجان‌­انگیز و زیبا خواهد بود.

شرط‌بندی روی عدم اطمینان

ما در مورد بیت کوین به عنوان یک گزینه ثانویه در برابر بحران سیاسی آینده در سیستم‌های اقتصادی جهانی بسیار صحبت می کنیم. این ماجرا با توجه به انتخابات آمریکا، با تنش‌­های بیشتری مواجه شده است. همانطور که انتظار می‌­رود در شمارش آراء تاخیر وجود داشته باشد و پرزیدنت ترامپ نیز به احتمال زیاد در مورد نتایج اعتراض خواهد کرد، بسیاری این سوال را که آیا واقعا امسال، دموکراسی در رای­‌گیری وجود دارد یا خیر، دارند.

با این حال، حداقل برای الان میتوان گفت که تا زمانی که در سیستم حاکم شکافی بوجود نیاید، به نظر می‌­رسد که بیت­ کوین به طور مستقیم تحت تاثیر انتخابات نخواهد بود بلکه بیشتر تابع عملکرد مربوط به بورس است که در چندین ماه گذشته با آن ارتباط داشته است.

اگر می خواهید چگونگی شرط‌­­­­بندی سرمایه­‌گذاران در زمان آشفتگی را بررسی کنید، می‌توانید به مواردی در بازار مراجعه کنید، جایی که اوراق بهادار مشتقه می­‌توانند در صورت نوسان بازارها نسبت به روند صعودی، نزولی یا هر دو، پرداخت داشته باشند. و در آنجا، همانطور که وال استریت ژورنال گزارش داده است، شاهد هستیم که “شرط­ بندی‌­ها فراتر از محدوده معمول وال استریت است که قبل از انتخابات اتفاق می‌­افتاد.”

یک شاخص کلاسیک موجود در نمودار ارائه شده، نشان می‌دهد که چگونه قراردادهای آتی در شاخص نوسان CBOE یا VIX که بازده آنها برای سرمایه­‌گذاران براساس میزان نوسانات آینده در شاخص S&P500 است، بر اساس ماهی که در آن قرارداد منقضی می شود، قیمت‌­گذاری می‌­شوند. آنچه که قابل توجه است فقط افزایش قابل پیش­‌بینی قیمت قرارداد نوامبر VIX نیست، بلکه همچنین این که مدتی طول می­‌کشد تا قراردادهای بعدی دچار کاهش قیمت شوند. روزهای پر از نوسان در پیش است.

نشست جهانی

با توجه به انتخابات آمریکا، یک نظرسنجی در اروپا توسط YouGov انجام شد. اعتماد جهان به ایالات متحده دارای پیامدهایی در پایداری دلار به عنوان ارز ذخیره جهان و سایر موضوعات است. نتایج نظرسنجی بسیار چشمگیر و البته نگران­‌کننده بود.

در یک نظرسنجی که شامل کشورهای آلمان، فرانسه، انگلیس، سوئد، دانمارک، ایتالیا و اسپانیا بود، درصد پاسخ­‌دهندگانی که معتقدند انتخابات ایالات متحده “کاملاً آزاد و عادلانه” خواهد بود از ۲٪ تا ۱۱٪ بود، در حالی که کسانی که معتقد بودند انتخابات “تقریبا آزاد و منصفانه” است، در محدوده بین ۲۷٪  تا ۳۷٪ قرار می­‌گرفتند. به نظر می­‌رسد، در هیچ کشوری بیش از ۵۰ درصد از پاسخ‌­دهندگان ابراز اطمینان نکردند که انتخابات به هنجارهای دموکراسی احترام می­‌گذارد. در آلمان تنها ۲۵% معتقدند که انتخابات آمریکا به طور کامل یا اکثرا، آزادانه و عادلانه خواهد بود.

به خوبی می‌دانیم که اروپایی‌­ها تمایل دارند دیدگاه منفی نسبت به رئیس جمهور ترامپ داشته باشند، که این می تواند داده‌­ها را از درک عملکرد دموکراسی آمریکا و اعتماد به آن دور کند. حتی در این صورت، این اعداد به ویژه برای افرادی همانند ما که به آینده پول علاقه‌­مند هستند، یک زنگ خطر محسوب می‌­شود.

تسلط واحد پول آمریکا بر اساس اعتماد بین­‌المللی به رهبری آن بر نظام سرمایه­‌داری جهانی بنا شده است که در اصول دموکراسی بازار بنیان، نهادینه شده است. در این زمینه، درک اساسی وجود دارد که سیستم سیاسی ایالات متحده همچنان امکان انتقال قدرت مسالمت‌­آمیز و قابل اعتماد را فراهم می­‌کند، همانطور که به طور کلی در طول ۷۶ سالی که دلار به عنوان ارز ذخیره جهانی بوده است، توانسته موفق عمل کند.

هر زمان که درباره پایان سلطنت دلار هشدار می­‌دهیم، ناگزیر افراد مخالفی را جذب می­كنیم كه خاطرنشان می­‌كنند احتمالاً جایگزینی وجود ندارد و استدلال می­‌كنند كه سیستم فعلی بدون توجه به اینكه بقیه جهان به آمریكا اعتماد دارند یا خیر، ادامه خواهد یافت. این نظر ممکن است درست باشد، اما فرض می­کند تنها راه پیشرفت این است که سیستم یکپارچه فعلی جایگزین سیستم یکپارچه دیگری شود، همانطور که دلار جایگزین پوند انگلیس به عنوان ارز ذخیره جهان شد.

اما نیازی نیست که این روند اتفاق افتد. دنیای ارزهای متعدد (multi-currency) کاملاً امکان­‌پذیر است، به ویژه هنگامی که شما در نظر بگیرید چگونه فناوری بلاک­چین و دارایی‌های دیجیتال باعث تکثیر گزینه‌های جدید می‌شود. اعم از اقدامات انجام شده توسط بانک‌های مرکزی (یوان دیجیتال چین)، شرکت‌هایی همچون libra یا جوامع غیرمتمرکز مانند بیت ­کوین. هرچه این گزینه ها بالغ‌تر شوند، احتمال شکست در اعتماد بین‌­المللی به ایالات متحده، قابل توجه­‌تر می‌­شود.

گزارش‌ها از یک رویداد مجازی کانادایی در روز پنجشنبه نشان می‌دهد که بانک کانادا می‌خواهد سرعت تصویب یک ارز دیجیتال را تسریع کند. تیموتی لین معاون فرماندار BOC معتقد است که ویروس کرونا، انتشار ارز دیجیتال بانک مرکزی را سرعت بخشیده است. به گفته لین در گفتگو با CBC، “تغییر در عادت‌های هزینه کردن” که با شیوع همه­‌گیری ویروس شروع شده است، “همراه با سرعت پیشرفت‌های فناوری، موجب تسریع در روند تحویل ارز دیجیتال صادر شده توسط بانک مرکزی شده است.”

این جدیدترین پیشرفت قابل لمس برای ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) است که اکنون بسیاری از بانکداران مرکزی و مقامات دولتی در مورد این موضوع رایزنی می‌کنند. بانک مرکزی اروپا اظهارات خود را در مورد این موضوع افزایش داده و هفته گذشته، وزارت خزانه داری ایالات متحده علاقه بیشتری به این ایده نشان داد. این دقیقاً اظهارات بزرگی نبود که هفته گذشته معاون وزیر دارایی، جاستین موزیینیچ در یک رویداد شورای آتلانتیک گفت CBDC’’ چیزی است که ما در حال مطالعه آن هستیم”. اما این یک سیگنال قابل توجه از طرف بخشی بود که تمایلی از خود نسبت به این موضوع نشان نمی‌داد.

آیا واقعاً ویروس کرونا در تسریع این روند موثر است؟ ممکن است چین با شتابی پیش برود که هیچ کس انتظار آن را ندارد؟ هیچ چیز همانند رقابت و چالش‌های ژئوپلیتیکی، دولت‌­ها را به این سمت سوق نمی‌دهد. انتظار داشته باشید که همه این مبحث‌ها در کشورهای غربی بیشتر شود و سپس دست به اقدام زنید.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا