مقالات عمومی

سرنوشت بیت کوین در ایران بعد از ممنوعیت آن چه خواهد شد؟

بانک مرکزی ایران اعلام کرد که به‌کارگیری ابزار بیت‌کوین در مراکز پولی و مالی ممنوع است. اما این بیانیه به طور واضح مشخص نکرد که آیا بیت‌کوین در ایران غیر‌قانونی است یا خیر. بعد از انتشار این بیانیه، بسیاری از فعالان این حوزه از خرید و فروش ارزهای دیجیتال دست کشیدند. در مقابل نیز  بسیاری از فروشندگان غیر قانونی ارزهای دیجیتال اعلام کردند که اتفاق خاصی نیافتاده است و آنها به همان روال سابق به کار خود ادامه خواهند داد. در صورتی که اعلامیه‌ی بانک مرکزی به صورت رسمی خرید و فروش بیت‌کوین را در مراکز پولی و مالی پولشویی خواند.

در ایران نمونه‌های زیادی هستند که بر خلاف غیرقانونی بودنشان، زیاد مورد استفاده قرار می گیرند. شاید بیت کوین هم بتواند علی رغم غیرقانونی شدنش، خرید و فروشش ادامه داشته باشد و مانند سابق در ایران استفاده شود. فروشندگان آن با علم به اینکه کار غیر‌قانونی انجام می دهند و از نگاه سیستم مالی کشور، پولشویی می کنند، ولی باز هم به کار خود ادامه دهند.

در ماه های اخیر اخبار ضد و نقیض زیادی درباره‌ی بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده شنیده ایم. گاهی اعلام میشد که بیت‌کوین به کل ممنوع است. گاهی آن را بدون مشکل می خواندند و گاهی نیز اعلام میشد که در حال بررسی فرصت‌ها و تهدید‌های بیت‌کوین هستیم.

بیانیه‌ی اخیر چه تفاوتی با دفعات قبل دارد؟

این بار پای شورای عالی مبارزه با پولشویی وسط است. این شورا دارای ۵ عضو است: ۱- وزیر امور اقتصادی و دارایی  ۲- وزیر صنعت و معدن و تجارت  ۳- وزیر اطلاعات  ۴- وزیر کشور  ۵- رئیس کل بانک مرکزی

طبق جلسه‌ی برگزار شده در تاریخ ۹ دی ۹۶ ممنوعیت بیت کوین تصویب شد و در تاریخ ۲ اردیبهشت ۹۷ هم این مصوبه توسط بانک مرکزی به شبکه بانکی ابلاغ شد. زیر این نامه را مدیریت کل مقررات و مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی امضا کرده است. این بخش از بانک مرکزی تا به امروز درباره‌ بیت‌کوین اظهار نظری نکرده بود و این بار هم پیام شورای عالی را صرفا به شبکه بانکی رساند. یعنی شبکه بانکی به طور رسمی نمی تواند به خرید و فروش بیت کوین بپردازد و همچنین نمی تواند بستر آن را نیز فراهم کند.
بانک مرکزی

فروشندگان یا صرافی‌هایی که سعی داشتند به صورت قانونی در این حوزه فعالیت کنند دیگر نمی‌توانند این کار را انجام دهند. ولی فروشندگانی که به صورت غیر‌قانونی تا الان فعالیت داشتند آسیبی نمی‌بینند. شاید وجود یک صرافی قانونی باعث می‌شد که دولت کنترل بیشتری روی ورود و خروج ارز از کشور داشته باشد. ولی ممکن است با غیر‌قانونی کردن آن، خرید و فروش های غیر‌قانونی و اصطلاحا زیرزمینی افزایش پیدا کند.

نکات جالبی در این بیانیه وجود دارد. از جمله اینکه ارز رمزنگاری شده‌ی بیت کوین که در وایت پیپر رسمی بیت‌کوین به انگلیسی bitcoin نوشته شده است، در متن این بیانیه “Bit Coin” نوشته شده است!!! که باید دید منظورشان از فاصله‌ی بین بیت و کوین چیست! همچنین با وجود اینکه در این بیانیه ذکر شده که با متخلفین برخورد خواهد شد ولی به طور واضح بیان نشده که چگونه با متخلفین برخورد می‌شود.

مقابله‌ی این شورا با پولشویی و افراد سوء استفاده گر، کاملا منطقی است. ولی نباید این موضوع را فراموش کنیم که تکنولوژی بلاکچین فقط خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده نیست بلکه این تکنولوژی می‌تواند تحول عظیمی در دنیا ایجاد کند، از جمله اینکه مراودات مالی را در سرتاسر جهان بسیار ساده کند و جذب سرمایه را از نقاط مختلف جهان امکان‌پذیر کند.

همگی باید برای ارتقای این علم در کشور بکوشیم. تیم میهن بلاکچین نیز امیدوار است تا بتواند با آموزش های لازم این علم، بتواند فرصت های شغلی زیادی برای هم میهنانمان ایجاد کند.
نظر شما درباره‌ی این ابلاغیه چیست و به نظر شما بلاکچین و ارزهای رمزنگاری شده در ایران چه آینده ای خواهند داشت؟

 

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا