کریپتو پدیا

از تبانی کردن محفوظ بمانید؛ امضای حلقوی (ring signature) چیست؟

امضای حلقوی (ring signature)، ترکیب ورودی چندین امضاکننده است که امضای فرستنده اصلی را در بر می‌گیرد. این امضا کنندگان، شرکت کنندگان مختلف یک گروه در بلاک چین هستند که امضای آن‌ها با یکدیگر جمع و یکی می‌شود تا تراکنش را تایید کند. چنین امضاهایی مشابه این است که چندین فرد دارای حساب مشترک بر روی چک امضا بزنند، اگرچه هویت امضاکنندگان ناشناس باقی می‌ماند.

امضای حلقوی در ارزهای دیجیتال

یک گروه را در نظر بیاورید که هر یک از اعضای گروه کلیدهای عمومی و خصوصی مخصوص به خود را دارند. امضای حلقوی یک امضای دیجیتال است که توسط یکی از اعضای این گروه ایجاد شده است. اما تفاوت این امضا به دیگر امضاهای دیجیتال در آن است که در یک امضای حلقوی هویت فردی که امضا را ایجاد کرده، نامشخص باقی می‌ماند. در واقع همه می‌دانند که یکی از اعضای گروه این امضا را ایجاد کرده اما کسی نمی‌داند دقیقا چه کسی این کار را کرده است. این روش در سال ۲۰۰۱ و سالها قبل از ارائه بیت کوین معرفی شده است.

برای مثال دونالد ترامپ مدیران تیم امنیت سایبری خود را فرا می‌خواند و به آن‌ها می‌گوید: می‌دانم یکی از شما اطلاعات را لو‌ می‌دهید اما نمی‌دانم کدام یک از شما این کار را می‌کنید. چطور ترامپ می‌تواند بگوید یکی از مدیران اطلاعات را لو‌ می‌دهد ولی نمی‌تواند بگوید کدام یک این کار را انجام می‌دهد؟ چنین امری با وجود امضای حلقوی امکان پذیر است زیرا امضای حلقوی ناشناس بودن و محافظت در برابر تبانی را ارائه می‌دهد.

امضای حلقوی

امضای حلقوی با استفاده از ترکیب کلیدهای حساب کاربری فرستنده و کلیدهای عمومی موجود در بلاک‌ چین تولید می‌شود. این موضوع، امضا حلقوی را خصوصی و منحصر به فرد کرده و هویت فرستنده را پنهان می‌کند زیرا دسترسی به اینکه کلیدهای کدام عضو برای تولید امضای پیچیده مورد استفاده قرار گرفته است از نظر محاسباتی غیرممکن است.

برای یک کاربر خارج از این گروه، تمام پنج عضو مشابه یکدیگر هستند و احتمالی وجود ندارد که بتواند عضو اصلی را تشخیص دهد. تصویر کلید تراکنش بر روی شبکه ،که برای تایید تراکنش حین انجام استخراج مورد استفاده قرار گرفته است، تضمین می‌کند که تراکنش فقط از طریق روش استاندارد و ایمن و بدون احتمال هک شدن یا کپی برداری، تایید شده است.

برای ایجاد یک امضای حلقوی ما یک گروه از افراد را تعریف می‌کنیم که هر یک از آنها کلید عمومی و خصوصی مخصوص به خود را دارند. فردی از اعضا قصد دارد تا پیامی را به صورت دیجیتالی امضا و تایید کند. او برای انجام این کار بایستی از کلید خصوصی و عمومی استفاده کند. این عضو گروه، از کلید خصوصی خود و کلید عمومی همه افراد گروه برای ایجاد این امضا استفاده کند.

این امر، تراکنشی ایمن و در عین حال ناشناس و‌ هم چنین تایید موفقیت آمیز را تضمین می‌کند. شبکه رمز ارز محبوب مونرو که برای ویژگی های امنیتی و حفظ حریم خصوصی شناخته شده است، امضای حلقوی را اجرا کرده است.

منبع
medium

زهرا فرامرزی

علاقه‌ام به نویسندگی باعث شد وارد حوزه تولید محتوا بشم. تو سال ۲۰۱۷ با بیت کوین آشنا شدم و حریم خصوصی و غیرمتمرکز بودن بیت کوین، علاقه من رو به این کریپتوکارنسی بیشتر کرد. دوست دارم دوره‌ای رو ببینم که سازمان‌های متمرکز دیگه کنترلی روی زندگی ما نداشته باشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا