متوسط مقالات عمومی

مینی اپلیکیشن‌ تلگرام چیست و چه اثری بر اکوسیستم وب ۳ دارد؟

تلگرام (Telegram) یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی است که تعداد کاربران فعال آن در هر ماه به بیش از ۸۰۰ میلیون نفر می‌رسد. این شبکه اجتماعی پرطرفدار، مدت‌ها پیش با راه‌اندازی شبکه The Open Network و ارز دیجیتال TON وارد دنیای بلاکچین شد. در سال ۲۰۲۳، تلگرام بستری را راه‌اندازی کرد که اپلیکیشن‌های بلاکچینی بتوانند به‌صورت مستقیم روی تلگرام اجرا شوند. به این برنامه‌های وب ۳ در تلگرام، مینی اپلیکیشن‌ تلگرام گفته می‌شود. در این مقاله از میهن بلاکچین توضیح می‌دهیم که مینی اپلیکیشن‌ تلگرام چیست و این اپلیکیشن‌ها چه اثری بر اکوسیستم وب ۳ دارند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن
خلاصه مطلب
📌 مینی اپ‌های تلگرام برنامه‌هایی هستند که به‌صورت مستقیم با تلگرام ادغام می‌شوند.
📌 این اپلیکیشن‌ها از طریق ربات‌های تلگرام و به‌صورت برنامه‌های تحت‌وب اجرا می‌شوند.
📌 مینی اپلیکیشن‌های زیادی در زمینه‌های گیمینگ، تولید و اشتراک‌گذاری محتوا در تلگرام فعال هستند و کارهای مختلفی را برای کاربران انجام می‌دهند.
📌 ادغام پروژه‌های وب ۳ و برنامه‌های غیرمتمرکز دیفای با اکوسیستم مینی اپلیکیشن تلگرام، کمک بزرگی به بهبود رابط کاربری و مقبولیت گسترده پروژه‌های ارز دیجیتال خواهد کرد.

مینی اپلیکیشن‌های تلگرام چیست؟

مینی اپلیکیشن تلگرام
منبع: github.com

مینی اپ‌های تلگرام (Telegram Mini Apps)، برنامه‌هایی هستند که با زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت نوشته شده‌اند و به‌صورت مستقیم با تلگرام ادغام می‌شوند. این اپلیکیشن‌ها تلگرام را از یک پیام‌رسان ساده به یک پلتفرم همه‌جانبه تبدیل کرده‌اند که سرویس‌های مختلف بر روی آن پیاده‌سازی و اجرا می‌شوند. مینی اپلیکیشن‌های تلگرام الزاما به پیام‌رسانی مربوط نمی‌شوند و کاربردهای مختلفی دارند. در حال حاضر، مینی اپ‌های زیادی در زمینه‌های گیمینگ، تولید و اشتراک‌گذاری محتوا در تلگرام فعال هستند. 

یک ویژگی بسیار مهم مینی اپلیکیشن‌های تلگرام، چندپلتفرمی بودن آن‌هاست. این اپلیکیشن‌ها از طریق ربات‌های تلگرام و به‌صورت برنامه‌های تحت‌وب اجرا می‌شوند؛ در نتیجه، نیازی به نصب جداگانه آن‌ها نیست و در تمام سیستم‌ها (اندروید، iOS، ویندوز، مک و لینوکس) تنها با یک کلیک قابل‌اجرا هستند.

مینی اپلیکیشن‌های تلگرام بر بستر شبکه TON راه‌اندازی می‌شوند. بلاکچین TON مقیاس‌پذیری بالایی دارد و می‌تواند حجم بالایی از تراکنش‌ها را پردازش کند. این ویژگی، TON را به یک شبکه ایده‌آل برای توسعه سوپراپلیکیشن‌ها و برنامه‌های ارز دیجیتال وب ۳ تبدیل کرده است. می‌توان قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) را بر بستر شبکه TON راه‌اندازی کرد و پروژه‌های ارز دیجیتال را با آن ادغام کرد.

موارد زیر، از جمله کارهایی است که مینی اپلیکیشن‌های تلگرام انجام می‌دهند:

  • ارائه تجربه کاربری تعاملی و خودکار
  • پاسخ به داده‌های ورودی کاربران
  • اجرای تسک‌های مختلف
  • ایجاد تعامل پویا در داخل اپلیکیشن

مزیت‌های مینی اپلیکیشن‌های تلگرام برای اکوسیستم وب ۳

مینی اپلیکیشن‌های تلگرام مزیت‌های زیادی برای اکوسیستم وب ۳ به‌همراه دارند. در این بخش، به مهم‌ترین مزیت‌های مینی اپ‌های تلگرام اشاره کرده و هر کدام را توضیح داده‌ایم.

حریم خصوصی و امنیت

برنامه‌های وب ۳ تلگرام توجه ویژه‌ای به حریم خصوصی و امنیت کاربران دارند. بخشی از شرایط و ضوابط مینی اپ‌های تلگرام این است که داده‌های خود را به‌طور کامل ثبت کنند و به مقررات حاکمیتی سخت‌گیرانه توجه داشته باشند تا امنیت داده‌های کاربران تضمین شود.

پلتفرم لیپ اکسپرت (LeapXpert) یکی از پلتفرم‌های پیشگام در زمینه ارتباطات تجاری است که نقش مهمی در عملی کردن این هدف ایفا می‌کند. لیپ اکسپرت با ارائه پلتفرم‌های ارتباطی امن و قانونی، تضمین می‌کند تعامل کاربران در اپلیکیشن‌های تلگرام بر اساس استانداردهای قانون‌گذاری انجام شود و کاربران در یک محیط امن ارتباط برقرار کرده و تراکنش انجام دهند. وجود چنین پلتفرم‌هایی برای ثبت دقیق اطلاعات برنامه‌ها در کشورهای مختلف، مهم و حیاتی است.

مقیاس‌پذیری و مقبولیت عمومی

از جمله مباحث مهم برای برنامه‌های غیرمتمرکز و سرویس‌های بلاکچینی در اکوسیستم وب ۳ رسیدن به مقیاس‌پذیری بالا و پذیرش گسترده از سمت عموم کاربران است. همانطور که بالاتر به آن اشاره شد، شبکه TON از مقیاس‌پذیری بالایی برخوردار است و می‌تواند حجم بالایی از تراکنش‌ها را مدیریت کند. این قابلیت باعث شده است که توجه توسعه‌دهندگان Dappها به شبکه TON جلب شود.

علاوه بر سرعت بالای تراکنش‌ها، رسیدن به مقبولیت عمومی نیز برای اپلیکیشن‌های وب ۳ در تلگرام دشوار نخواهد بود؛ چون تلگرام یک پایگاه کاربری ۸۰۰ میلیون نفری دارد و جذب کاربران جدید برای برنامه‌های آن راحت‌تر است.

ادغام درگاه‌های پرداخت سازگار با وب ۳ با برنامه‌های تلگرام

ادغام درگاه‌های پرداخت مثل گوگل پی یا اپل پی با مینی اپلیکیشن‌های تلگرام تجربه کاربری تلگرام را بهبود می‌بخشد و امکان انجام تراکنش‌های همتا‌ به‌ همتا را (که یک جنبه بسیار مهم از اقتصاد ارزهای دیجیتال است) بین کاربران فراهم می‌کند.

علاوه بر ادغام درگاه‌های پرداخت،‌ پشتیبانی کردن مینی برنامه‌های تلگرام از تان کوین (توکن بومی شبکه TON) نیز یک لایه جدید به این اکوسیستم اضافه می‌کند و باعث می‌شود که کاربران تراکنش‌های خود را راحت‌تر انجام دهند.

مشارکت بیشتر از سمت جامعه کاربری

تلگرام یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌ها برای تعامل کاربران و به‌خصوص جامعه کاربری ارز دیجیتال است. با اضافه شدن مینی اپلیکیشن‌ها به تلگرام، پروژه‌های مختلف وب ۳ مثل پروژه‌های گیم‌فای، دیفای، صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، دائوها (DAOs) و توکن‌های بی‌همتا (NFT) به یک جامعه کاربری فعال و پویا متصل خواهند شد.

شاید این قابلیت ایجاد شود که امتیازات و رتبه‌های کاربران در مینی اپلیکیشن‌ها، در کانال‌ها و پروفایل‌های آن‌ها نمایش داده شود. می‌توان در ازای کامل کردن تسک‌های مختلف و مشارکت در مینی اپلیکیشن‌ها، مدال‌های مجازی خاصی را به کاربران هدیه داد تا برای فعالیت بیشتر تشویق شوند.

پیاده‌سازی بازی‌های بلاکچینی در تلگرام

بازی‌ها، جزو اولین اپلیکیشن‌هایی هستند که در اکوسیستم مینی اپلیکیشن‌های تلگرام ظاهر شده‌اند. پروژه Fan-ton یکی از اولین بازی‌هایی بود که سال ۲۰۲۳ در قالب مینی اپلیکیشن بر بستر شبکه TON راه‌اندازی شد و تعداد ماهانه کاربران فعال آن به بیش از ۵۵ هزار نفر رسید. بعدها بازی‌های دیگر مثل Hero Blaze ،Tap Fantasy ،Egg Fight Club و Growing نیز به تلگرام اضافه شدند.

در پلتفرم گیمینگ شبکه TON که TON Play نام دارد، یک کیت توسعه با نام PlayDeck ارائه می‌شود که با استفاده از آن، توسعه‌دهندگان می‌توانند بازی‌های تحت‌وب خود را تنها در چند دقیقه به مینی اپلیکیشن تلگرام تبدیل کنند. تاکنون بازی‌های زیادی در سبک‌های مختلف در TON Play راه‌اندازی شده است.

بازی‌هایی که در پلتفرم تان پلی راه‌اندازی می‌شوند، علاوه بر اینکه به جامعه کاربری وسیع تلگرام دسترسی پیدا می‌کنند، می‌توانند از NFTها درآمدزایی کرده و برای بازی توکن‌های داخلی بسازند.  شبکه TON با سرویس ابری Tencent نیز همکاری دارد. این سرویس کار را برای توسعه‌دهندگان بازی راحت‌تر کرده است.

سرویس ابری Tencent راهکارهای مختلفی را در زمینه توسعه بازی‌ها به توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد. این سرویس از ولیدیتورهای TON پشتیبانی می‌کند و نقش مهمی در بهبود فضای ذخیره‌سازی، مقیاس‌پذیری و سرعت بالای شبکه TON دارد.

ادغام دیفای با مینی اپلیکیشن‌های تلگرام

یکی از انتقادهایی که اغلب به حوزه دیفای و برنامه‌های غیرمتمرکز آن وارد می‌شود، رابط کاربری پیچیده و سختی درک فناوری آن برای کاربران تازه‌وارد به این حوزه است. اکوسیستم مینی اپلیکیشن‌ تلگرام فرصتی است تا برنامه‌های مختلف دیفای مثل پلتفرم‌های معاملاتی و پلتفرم‌های وام‌دهی و وام‌گیری ارز دیجیتال در فضای ساده و آشنای تلگرام پیاده‌سازی شوند.

در حال حاضر در ابتدای این مسیر هستیم و پروژه‌های جدید دیفای در حال اضافه شدن به اکوسیستم تلگرام هستند. پروژه‌هایی مثل Bitget ،Button Wallet ،TON Swap و وان اینچ، مینی اپلیکیشن‌های خود را در تلگرام راه‌‌اندازی کرده‌اند.

با ادغام بیشتر تکنولوژی بلاکچین با تلگرام و ادامه همکاری با شبکه‌هایی مثل TON، تلگرام در آینده به یکی از بزرگ‌ترین اکوسیستم‌های برنامه‌های غیرمتمرکز تبدیل خواهد شد.

جمع‌بندی

مینی اپلیکیشن‌های تلگرام، برنامه‌های تحت وب هستند که در اکوسیستم تلگرام و بر بستر شبکه TON راه‌اندازی می‌شوند. این برنامه‌ها قابلیت‌های مختلفی دارند و به داده‌های ورودی کاربران پاسخ می‌دهند. ظهور مینی اپلیکیشن‌های تلگرام و اضافه شدن پروژه‌های وب ۳ به این اکوسیستم، مزیت‌های مختلفی برای دنیای ارز دیجیتال و نسل سوم وب به‌همراه دارد. در این مقاله، مینی اپلیکیشن‌‌های تلگرام و نقش آن‌ها را در رشد اکوسیستم وب ۳ بررسی کردیم. شما هم می‌توانید نظرات خود را در کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
مینی اپلیکیشن تلگرام چیست؟

مینی اپ‌های تلگرام (Telegram Mini Apps)، برنامه‌هایی هستند که با زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت نوشته شده‌اند و به‌صورت مستقیم با تلگرام ادغام می‌شوند.

پیاده‌سازی پروژه‌های بلاکچینی در قالب مینی اپلیکیشن‌های تلگرام، چه اثری بر اکوسیستم وب ۳ دارد؟

بهبود حریم خصوصی و امنیت کاربران، دسترسی پروژه‌های وب ۳ به جامعه کاربری وسیع و فعال تلگرام، رسیدن به پذیرش عمومی، ظهور برنامه‌های دیفای و بازی‌های بلاکچینی در تلگرام، از جمله مزیت‌های مینی اپلیکیشن‌های تلگرام است که به رشد اکوسیستم وب ۳ کمک می‌کند.

منبع
cointelegraph

فرزین توفیق

کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی هستم و از بچگی به هنر،‌ زبان‌شناسی و نویسندگی علاقه داشتم. ورزش رو دوست دارم و موسیقی جایگاه خاصی تو زندگیم داره. همیشه سعی می‌کنم به‌دنبال چیزایی برم که حس خوبی بهم میدن و زندگی رو باارزش‌تر می‌کنن. ورود اتفاقی من به دنیای ارز دیجیتال، فرصت‌‌های خوبی رو تو زندگیم ایجاد کرد و حالا بخشی از یک مجموعه بزرگ هستم که در راستای آموزش و آگاهی‌دادن به مخاطب این حوزه، فعالیت می‌کنیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا