کیف پول

معرفی کیف پول Watch Only و نحوه برداشت از آن

در دنیای ارزهای دیجیتال، شناخت انواع کیف پول‌ها برای حفظ امنیت و مدیریت بهتر دارایی‌های دیجیتال ضروری است؛ یکی از انواع این ابزارهای ارزشمند، کیف پول Watch Only است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

کیف پول Watch Only، نوعی کیف پول ارز دیجیتال است که بدون داشتن امکان خرج کردن یا انتقال وجوه، به کاربران اجازه می‌دهد تا موجودی و تراکنش‌های خود را مشاهده و نظارت کنند. این نوع کیف پول‌ها به طور خاص برای افرادی مفید هستند که می‌خواهند بر رمزارزهای خود نظارت داشته باشند، بدون اینکه کلیدهای خصوصی خود را در معرض خطرات امنیتی قرار دهند.

کیف پول Watch Only چیست؟

کیف پول (واچ اونلی یا فقط مشاهده‌ای) Watch-Only، همان‌طور که از نامش پیداست، نوعی کیف پول ارز دیجیتال است که شما در آن تنها می‌توانید با وارد کردن کلید عمومی (و بدون کلید خصوصی) رمزارزهای خود را فقط مشاهده کنید. کلید عمومی، آدرسی دیجیتال است که امکان دریافت و مشاهده تراکنش‌ها را فراهم می‌کند، اما به تنهایی نمی‌توان با آن رمزارزی را خرج کرد یا انتقال داد.

ویژگی‌های کیف پول‌های Watch Only

ویژگی‌های متمایز کیف پول‌های Watch Only، این نوع والت را برای محافظت از دارایی‌های کاربران، در عین حال قابل مشاهده بودن تراکنش‌ها، به ابزاری ایده‌آل تبدیل می‌کند:

  • مشاهده موجودی و تراکنش‌ها: کاربران می‌توانند موجودی و فعالیت‌های تراکنش آدرسی خاص را مشاهده کنند.
  • نبود امکان خرج کردن: کاربران نمی‌توانند بیت‌کوین‌ها یا دیگر رمزارزهای مربوط به آدرس را خرج کنند، چرا که کلیدهای خصوصی را در اختیار ندارند.
  • افزایش امنیت: با استفاده از کیف پول واچ اونلی، کلیدهای خصوصی کاربران در معرض تهدیدات امنیتی قرار نمی‌گیرد، زیرا برای مشاهده موجودی نیازی به دسترسی به کلیدهای خصوصی نیست.
  • ردیابی ساده: این نوع کیف پول‌ها برای پیگیری آسان تراکنش‌های بلاکچینی یا موجودی آدرس ارز دیجیتال بسیار مناسب هستند.

موارد استفاده کیف پول از Watch Only

با اینکه در کیف پول واچ اونلی یا فقط مشاهده‌ای، امکان انتقال ارزهای دیجیتال وجود ندارد، اما این نوع از کیف پول، موارد استفاده‌های مانند موارد زیر را ارائه می‌دهند:

  • پیگیری سرمایه‌گذاری‌ها: افرادی که می‌خواهند وضعیت سرمایه‌گذاری‌های رمزارزی خود را بدون به خطر انداختن کلیدهای خصوصی پیگیری کنند.
  • افزایش امنیت: کاهش خطر سرقت کلیدهای خصوصی با از بین بردن نیاز به دسترسی منظم به کیف پول‌های فعال.
  • مدیریت چندین آدرس: امکان مدیریت و مشاهده موجودی و تراکنش‌های چندین آدرس رمزارزی به طور همزمان.

نحوه برداشت از یک کیف پول فقط-مشاهده‌ای

در کل، کیف پول Watch Only ابزاری مناسب برای افرادی است که به دنبال پیگیری و مدیریت سرمایه‌گذاری‌های رمزارزی خود هستند بدون اینکه کلیدهای خصوصی خود را در معرض خطرات امنیتی قرار دهند. شما بدون کلید خصوصی مربوط به کیف پول، هرگز نمی‌توانید از آن برداشت کنید و محدود به مشاهده موجودی و استیکینگ خواهید بود، اما نمی‌توانید برداشت کنید. برای برداشت وجوه از کیف پول‌های واچ اونلی، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

  • کلید خصوصی مربوط به آدرس عمومی موجود در کیف پول Watch Only خود را به دست آورید. این کار معمولاً با ایمپورت کلید خصوصی از کیف پول اصلی که آدرس عمومی را ایجاد کرده است، انجام می‌شود.
  • کلید خصوصی را در کیف پولی که قابلیت خرج کردن وجوه را دارد، وارد کنید.
  • پس از وارد کردن کلید خصوصی، باید بتوانید موجودی مربوط به آدرس عمومی در کیف پول واچ اونلی خود را ببینید. از آنجا می‌توانید تراکنشی را برای برداشت وجوه از کیف پول آغاز کنید.

توجه داشته باشید که وارد کردن کلید خصوصی به کیف پولی جدید می‌تواند خطرناک باشد، چرا که کلید خصوصی را در معرض تهدیدات امنیتی قرار می‌دهد. توصیه می‌شود کلیدهای خصوصی را فقط به کیف پول‌هایی وارد کنید که به آن‌ها اعتماد دارید و در موردشان با دقت تحقیق کرده‌اید.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ (FAQ)

کیف پول واچ اونلی چیست؟

کیف پول Watch Only، همانطور که از نامش پیداست، کیف پولی است که فقط برای مشاهده استفاده می‌شود و کلید خصوصی ندارد.

چرا از کیف پول Watch Only استفاده کنید؟

کیف پول‌های فقط-مشاهده‌ای راهی ایده‌آل برای پیگیری تراکنش‌های بلاکچین یا موجودی آدرس‌ها هستند و امنیت را افزایش می‌دهند.

آیا کیف پول Watch Only کلاهبرداری است؟

ار آنجا که در کیف پول‌های واچ اونلی، نمی‌توانید رمزارزی را جابه‌جا کنید، اگر فردی چنین کیف پولی را برای پرداخت در اختیار شما گذاشت، کلاهبرداری است!

اگر آدرسی با نام Watch Only در کیف پولم بود، چه باید بکنم؟

اگر آدرس واچ اونلی در کیف پول خود پیدا کنید، قطعا زمانی خودتان آن را ایجاد کرده‌اید. پس ابتدا باید کلیدهای خصوصی آن آدرس را پیدا کنید.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا