شرایط حساس برای بیت کوین؛ آیا بیت کوین گپ قیمتی تشکیل شده را پر می کند؟

بیت کوین با عملکردی که در روند صعودی پیشین خود به ثبت رساند، Holder های آن برای رسیدن قیمت اولین رمز ارز برتر بازار به سقف ۱۵۰۰۰ دلار امیدوار شدند. اما در نمودار قیمت BTC در معاملات آتی CME گپ قیمتی مشاهده می‌شود.

قیمت بیت کوین برای مدت‌ها در یک روند خنثی قرار داشت. این روند افقی در بازار یا به عبارت دقیق تر، حالت تراکم در بازار بسیاری از تریدرها و معامله گران بازار ارزهای دیجیتال را ناامید کرده بود. اما در هفته گذشته قیمت Bitcoin عملکرد بسیار خوبی داشت و توانست مقاومت مهم ۱۰۵۰۰ دلاری خود را از پیش رو برداشته و سقف جدیدی در محدوده ۱۲۰۰۰ دلار به ثبت برساند. در کنار بیت کوین، اتریوم و ریپل و همچنین دیگر رمز ارزهای بزرگ بازار روند صعودی خود را با قدرت بیشتر ادامه داده و سقف های قیمتی جدیدی را به ثبت رساندند.

گپ های قیمتی در تحلیل تکنیکال

گپ –Gap – در نمودار قیمت یک دارایی گاهی به دلیل تفاوت در روزهای معاملاتی یک دارایی در بازارهای مختلف بوجود می‌آید. برای مثال در مورد بیت کوین؛ بازار ارزهای دیجیتال بدون تعطیلات بوده و همواره قابل معامله هستند. اما بازار سهام خارج کشور، تنها پنج روز در هفته باز بوده و در روزهای شنبه و یکشنبه قابل معامله نیستند. بورس کالای شیکاگو – CME- مدت‌هاست که معاملات آتی بیت کوین را پشتیبانی می‌کند. در بازار ارزهای دیجیتال، روزهای شنبه و یکشنبه نیز معاملات انجام شده و طبیعتا قیمت‌ها تغییر می‌کنند؛ در این زمان بازار CME تعطیل بوده و این تغییرات در آن بازار انجام نمی‌شود. روز دوشنبه و هنگام باز شدن بازار بورس شیکاگو، این تفاوت قیمت به یکباره در نمودار اعمال می‌شود که به آن گپ قیمتی گفته می‌شود. در مراجع تحلیل تکنیکال در مورد این گپ های قیمتی اشاره شده است که عموما این گپ های قیمتی پر می‌شوند. اما زمان پر شدن آنها مشخص نیست. گاهی بلافاصله این کار انجام می‌شود و گاهی حتی چند سال به طور می‌انجامد.

گپ قیمت بیت کوین در CME

اولین مقاومت مهمی که قیمت بیت کوین پس از شکست مقاومت مهم و روانی ۱۰۰۰۰ دلار در پیش روی خود داشت، محدوده ۱۱۵۰۰-۱۱۸۰۰ دلار بود. این مقاومت علاوه بر اینکه از منظر تکنیکالی یک محدوده مقاومتی برای بیت کوین به حساب می‌آید اما با توجه به معاملات بیت کوین در بورس کالای شیکاگو – CME – نیز این محدوده قیمتی، نقش مقاومت را برای این ارز دیجیتال ایفا می‌کند. با این مقدمه وارد بحث خواهیم شد. آیا با استفاده از نمودار قیمت بیت کوین در CME و گپ های ایجاد شده در آن می‌توانیم حرکات قیمتی بیت کوین را پیش بینی کنیم؟ برای پاسخ به این سوال به سراغ تاریخچه این گپ ها و رفتار قیمت بیت کوین رفته و آن را بررسی می‌کنیم.

گپ قیمت بیت کوین

نمودار بالا، نمودار قیمت بیت کوین در CME است. همانطور که در نمودار مشخص شده است، در محدوده ۱۱۷۰۰ دلار در نمودار بیت کوین در معاملات آتی، در تاریخ آگوست ۲۰۱۹ گپ قیمتی ایجاد شده است که در رشد اخیر قیمت بیت کوین این گپ قیمتی پر شده است. در نمودار بالا گپ قیمتی دیگری در محدوده ۹۷۰۰-۱۰۰۰۰ دلار وجود دارد که قیمت هنوز این Gap را پر نکرده است. به نظر می‌رسد با توجه به رشد زیادی که در قیمت ایجاد شده، بازار در محدوده اشباع خرید بوده و نیازمند یک اصلاح قیمتی است. ممکن است این اصلاح قیمتی در قالب پر کردن این گپ ایجاد شده صورت بگیرد.

گپ قیمت بیت کوین
گپ های قیمت بیت کوین در یک سال اخیر. تمامی گپ ها قیمتی پر شده است

نمودار بالا ۵ گپ اخیر ایجاد شده در CME را نشان می‌دهد. همانطور که در تصویر مشخص است، زمان پر شدن گپ ها مشخص نیست اما تمامی این گپ ها پر شده اند. اولین گپ قیمتی ایجاد شده در جولای ۲۰۱۹ بوده که بعد از ۱۰۰ روز پر شده است. گپ دوم در نوامبر ۲۰۱۹ ایجاد شده که همانطور که مشخص است، قیمت بلافاصله گپ ایجاد شده را پر کرده است. سومین گپ قیمتی در ماه مارس ۲۰۲۰ رخ داده که تقریبا بعد از دو ماه، قیمت به این گپ بازگشته است. چهارمین گپ در ماه می شکل گرفته که بلافاصله پر شده است. اما گپ پنجم که آخرین Gap ایجاد شده در نمودار است، همچنان باز بوده و باید دید قیمت چه مدتی طور خواهید کشید تا این گپ را پر کند.

درنتیجه، با توجه به اینکه در نمودار قیمت بیت کوین CME، در محدوده ۹۸۰۰ دلار یک گپ قیمتی تشکیل شده است، احتمال بازگشت قیمت به این محدوده وجود دارد.


منبع cointelegraph
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
احسان

گپ قیمت در 2900 و 1850 دلار هم داریم از سال 2017