متوسط مقالات عمومی

وی تیوبر (VTuber) کیست و چطور به یک وی تیوبر تبدیل شویم؟

وی تیوبر (VTuber) یک تولیدکننده محتوا در فضای مجازی است که برخلاف یوتیوبرها (YouTuber) به دلیل استفاده از آواتارهای کامپیوتری برای مخاطب ناشناس است. ویرچوال یوتیوبرها (Virtual YouTuber) که با نام وی تیوبر شناخته می‌شوند، در سال‌های اخیر رواج یافتند و به محبوبیت رسیدند. ژاپن و سایر کشورهای آسیایی مهد وی‌ تیوبرها هستند و طرفداران زیادی جذب کردند؛ اما این محبوبیت به سایر نقاط جهان هم سرایت کرده است. برای تبدیل شدن به VTuber کافی است یک آواتار بسازید و هنگام ضبط محتوا از فناوری موشن کپچر (Motion Capture) استفاده کنید. با میهن بلاکچین همراه باشید تا ببینیم وی‌ تیوبر کیست، چطور می‌توان به یک VTuber تبدیل شد، تجهیزات، نرم‌افزارها و مهارت‌های لازم برای وی تیوبینگ (VTubing) چیست. همچنین در این مطلب با مقایسه یک وی تیوبر و یوتیوبر سنتی، چالش‌ها و مزایای هر کدام را بررسی می‌کنیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

وی‌ تیوبر (VTuber) کیست؟

وی تیوبر (VTuber) چیست
منبع: youtube.com

یوتیوبر مجازی (Virtual YouTuber) یا وی‌ تیوبر یک شخصیت آنلاین است که برای پخش محتوا در پلتفرم‌هایی مانند یوتیوب یا توییچ از آواتارهای کامپیوتری استفاده می‌کند. این آواتارها به خاطر دارا بودن قابلیت شخصی‌سازی، می‌توانند نمایانگر شخصیت وی‌ تیوبر باشند. از آنجایی که این آواتارها معمولا دارای ویژگی‌های انیمه هستند؛ در میان طرفداران بازی‌های ویدیویی و انیمیشن محبوب هستند.

وی‌تیوبرها، افرادی در دنیای واقعی هستند که بازی‌ها، گزارش‌ها و شخصیت‌های خیالی را که توسط شرکت‌ها و سازمان‌ها برای اهداف بازاریابی ساخته می‌شوند، در رسانه‌ها منتشر می‌کنند. از آنجایی که در ساخت آواتارها از فناوری موشن کپچر (Motion Capture) استفاده می‌شود، وی تیوبر یک موجود ثابت نیست و به دلیل تحرکی که دارد می‌تواند با بیننده در زمان واقعی تعامل برقرارکند. برخی از وی‌تیوبرها فراتر از یک شخصیت آنلاین هستند؛ زیرا داستان‌ها و سبک شخصیتی خاص خود را می‌سازند.

فناوری ضبط حرکت یا ردیابی حرکت که با اصطلاحات انگلیسی Motion Capture ،Mo-Cap و Mocap شناخته می‌شود، تکنیک ضبط دیجیتالی حرکات انسان برای فیلم‌ها، بازی‌های ویدیویی و واقیعت مجازی است. در این فناوری برای ضبط حرکات بدن بازیگر، سنسورها یا حسگرهایی روی قسمت‌های مختلف بدن بازیگر قرار می‌گیرد و این سنسورها توسط دوربین‌ها یا دستگاه‌های دیگری هدایت می‌شود. در مرحله بعد با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده، یک مدل سه‌بعدی از حرکات بازیگر ساخته می‌شود. از این بازنمایی تصویری می‌توان برای متحرک‌‌سازی یک شخصیت یا شی مجازی استفاده کرد.

جذابیت و تمایز وی‌ تیوبرها نسبت به یوتیوبرهای معمولی به خاطر نحوه تعامل آ‌ن‌ها با مخاطب است. از آنجایی که VTuberها از آواتارهای مجازی استفاده می‌کنند و شخصیت آن‌ها برای مخاطب ناشناس باقی‌می‌ماند، می‌توانند عقاید خود را راحت‌تر و آزادانه‌تر بیان کنند.

تبدیل شدن به یک وی‌ تیوبر، نیازمند دانش تخصصی و سرمایه مالی است. در اختیارداشتن یک کامپیوتر، وب‌کم، میکروفن، نرم‌افزارهای موشن کپچر و انیمیشن‌سازی، حداقل ابزارهای لازم برای وی‌ تیوبینگ هستند. بسیاری از VTuberها برای این‌که آواتارهای خود را تا حد ممکن واقعی کنند، از بهترین ابزارهای نورپردازی و دوربین‌های رده بالا استفاده می‌کنند. همچنین وی‌ تیوبرها برای جذب و حفظ مخاطب باید یک هویت متمایز و تولید محتوای جالب خلق کنند.

محبوبیت فزاینده وی‌ تیوبرها نشان‌دهنده اهمیت روزافزون تعاملات دیجیتال و تاثیرگذاری شخصیت‌های دیجیتال است. انتظار می‌رود با پیشرفت فناوری، روش‌های خلاقانه‌تری برای ابراز وجود و برقراری ارتباط از طریق ابزارهای الکترونیک ایجاد شود.

ابزارها و وسایل لازم برای وی‌ تیوبر شدن

ابزارهای لازم برای VTubing
منبع: Techtimes.Com

اگر می‌خواهید به یک VTuber تبدیل شوید، برای مواردی از قبیل ایجاد آواتار مجازی، کنترل حرکات و حالات آواتار، ضبط و ویرایش محتوا، به ابزارها و نرم‌افزارهای مختلفی نیاز دارید. به خاطر داشته باشید که استفاده از ابزارها و نر‌م‌افزاهای خاص به نیازها و اولویت‌های هر وی‌ تیوبر بستگی دارد.   

همانطور که اشاره شد، فناوری موشن کپچر زیربنای وی‌تیوبینگ است و امکان ایجاد یک آواتار مجازی با قابلیت تقلید حرکات و حالات پرفورمر را فراهم می‌کند. نرم‌افزارهای VUP و Live2D دو ابزار رایج در فناوری موشن کپچر هستند.

همچنین برای ایجاد مدل‌های سه‌بعدی آواتارهای وی‌ تیوبینگ از نرم‌افزارهای مدل‌سازی سه بعدی مانند؛ بلندر (Blender)، مایا (Maya) و سینما فوردی (Cinema 4D) استفاده می‌شود. محتوای وی‌ تیوبر هم به‌وسیله نرم‌افزارهایی مانند OBS Studio ،Streamlabs OBS و XSplit ضبط و در وبسایت‌هایی مانند توییچ و یوتیوب پخش می‌شود. همچنین ادیت محتوا قبل از آپلود در پلتفرم‌های پخش، به‌وسیله نرم‌افزارهایی مانند؛ Adobe Premiere Pro ،Final Cut Pro و DaVinci Resolve انجام می‌شود.

تغییر صدای پرفورمر و تطبیق با صدای آواتار مجازی نیز با استفاده از نرم‌افزارهای ویس چنجر مانند؛ Voicemod Clownfish Voice Changer و MorphVOX انجام می‌شود. از نرم‌افزارهای گرافیکی مانند Adobe Photoshop ،GIMP و Canva هم می‌توان برای تولید بک‌گراند، افکت‌ها و گرافیک‌های سفارشی استفاده کرد.

مراحل وی‌ تیوبینگ چیست؟

مراحل وی تیوبر شدن چیست
منبع: Pcmag.Com

وی‌ تیوبرها کاربران آنلاینی‌ هستند که از فناوری موشن کپچر برای کنترل آواتارها یا شخصیت‌های مجازی استفاده می‌کنند. این آواتارهای مجازی از طریق بازی‌ها، پخش زنده و سایر فعالیت‌های تولید محتوا با مخاطبان خود ارتباط برقرار می‌کنند.

مراحل VTubing

 • تولید یک آواتار مجازی: اولین گام برای تبدیل شدن به یک VTuber، ایجاد یک کاراکتر مجازی یا آواتار است. تولید آواتار را می‌توان با استفاده از نرم‌افزارهای مدل‌سازی سه‌بعدی مختص این کار، انجام داد.
 • فناوری موشن کپچر: سپس با استفاده از فناوری موشن کپچر، متحرک‌سازی آواتار مجازی انجام می‌شود. در این مرحله دوربین‌ها و سنسورها، حرکات و حالات پرفورمر را ردیابی و ضبط می‌کنند. به این ترتیب شخصیت مجازی می‌تواند این حرکات را در زمان واقعی تقلید کند.
 • تولید محتوا و پخش زنده: پس از تولید و انیمیشن‌سازی آواتار، نوبت به تولید محتوا برای پخش زنده می‌رسد. این مرحله شامل ویدیوهای از پیش‌ضبط‌شده، پخش بازی (Stream Game) و پخش زنده در سایت‌هایی مانند یوتیوب و توییچ است.
 • درگیرکردن مخاطب: یکی از ویژگی‌های متمایز وی‌ تیوبینگ این است که آواتارهای مجازی می‌توانند مخاطب را در مکالمات زمان واقعی درگیر کنند. وی‌تیوبرها از طریق چت یا نرم‌افزارهای تشخیص صدا به نظرات و درخواست‌های مخاطب پاسخ می‌دهند.
 • ایجاد نام تجاری: تبدیل‌شدن به یک وی‌ تیوبر موفق درست مانند موفقیت در سایر انواع تولید محتوا، به خلق یک برند قابل اطمینان و معتبر وابسته است. برندسازی در آواتارهای مجازی، مستلزم ساخت شخصیتی متمایز و محتوایی جذاب برای مخاطب هدف است.

کاگویا لونا (Kaguya Luna)، میرای آکاری (Mirai Akari) و کیژونا اِی آی (Kizuna AI) از جمله وی‌ تیوبر های معروف هستند. هولو لایوپروداکشن (Hololive Production) نیز یک آژانس استعدادیابی مجازی است که بر گروهی از وی‌تیوبرهای فعال در زمینه تولید محتوا که طرفداران زیادی در شبکه‌های اجتماعی دارند، نظارت می‌کند.

چطور یک وی‌ تیوبر شویم؟

چطور یک VTuber شویم
منبع: YouTube.Com

اگرچه تبدیل‌شدن به یک وی‌ تیوبر موفق، مستلزم صرف زمان و تلاش فراوان است؛ اما می‌توان با یک محتوای منحصر‌به‌فرد و جذاب، فالوورهای وفادار را جذب کرد و در جمع کامیونیتی وی‌ تیوبرها روی پله موفقیت ایستاد.

۱. خلق ایده و کانسپت

اولین قدم برای تبدیل‌شدن به VTuber موفق، ایجاد یک کانسپت است. توسعه و بهبود آواتار از نظر شخصیت، علایق و بیوگرافی اهمیت زیادی دارد و کمک می‌کند در دنیای وی‌تیوبرها حرفی برای گفتن داشته باشید.

۲. انتخاب ابزارهای فناوری موشن کپچر

گام بعدی، انتخاب سیستمی برای موشن کپچر و متناسب با شرایط و بودجه شما است. اپلیکیشن‌های VUP، Live2D و برنامه‌های مدل‌سازی سه‌بعدی مانند Blender برخی گزینه‌های موجود هستند.

۳. ساخت آواتار مجازی

پس از انتخاب ابزارهای مورد نیاز برای فناوری ضبط حرکت، نوبت به ایجاد یک آواتار مجازی می‌رسد. برای تمایز آواتار خود با آواتار سایر وی‌تیوبرها باید ویژگی‌ها، لباس، آرایش و اکسسوری‌ها را شخصی‌سازی کنید تا نمایانگر ایده‌های شما باشند.

۴. آماده‌سازی فضای ضبط

وی‌ تیوبرها برای تولید محتوا به یک فضای ضبط خاص نیاز دارند. می‌توانید اتاقی با نور مناسب و بدون صدا را به عنوان فضای ضبط یا استودیوی خانگی استفاده کنید.   

۵. تمرین حرکات و حالات شخصیت خود

پس از آماده‌شدن آواتار مجازی و فضای ضبط، به مرحله تمرین می‌رسید. اگر می‌خواهید محتوای جذابی را برای مخاطب خود تولید کنید؛ باید یاد بگیرید که چطور حرکات و حالات چهره شخصیت خود را کنترل کنید.

۶. تولید محتوا

بعد از یاد گرفتن نحوه استفاده از فناوری موشن کپچر، تولید ویدیو برای کانال یوتیوب یا سایر پلتفرم‌ها را شروع کنید. چندین قالب محتوا از جمله؛ گیمینگ ویدیو (Gaming Video)، لایو استریم (Livestream) و ویدیو لاگ (vlog) را امتحان کنید تا ببینید مخاطبان شما با کدام قالب بیشتر خو می‌گیرند و از آن استقبال می‌کنند.

۷. تعامل با مخاطب

در نهایت، تعامل با مخاطب نکته مهمی برای افزایش فالوورهای وی‌تیوبر است. برای بیشتر‌شدن دنبال‌کننده‌های خود مواردی مانند؛ تعامل با بینندگان، همکاری با سایر وی‌تیوبرها و تبلیغ کانال در شبکه‌های اجتماعی را جدی بگیرید.

چطور آواتار وی‌ تیوبر بسازیم

چطور آواتار وی تیوبر بسازیم
منبع: Tubefilter.Com

همانطور که اشاره شد برای ساخت آواتار وی‌ تیوبر باید از فناوری موشن کپچر و نرم‌افزارهای مدل‌سازی سه‌بعدی استفاده کنید. برای ساخت VTuber Avatar مراحل زیر را انجام دهید:

 • تهیه کانسپت و انتخاب ابزاری برای فناوری موشن کپچر: به ویژگی‌‌ها، علایق و تاریخچه شخصیت ولاگر (vlogger) خود فکر کنید و درباره آن‌ها به یک خط فکری برسید. سپس با طراحی یک آواتار متمایز بر اساس همین خط فکری، توجه دیگران را جلب کنید. در مرحله بعد، ­­از میان گزینه‌های مختلف فناوری موشن کپچر از قبیل VUP Live2D و برنامه‌های مدل‌سازی سه‌بعدی (مانند Blender) یکی را انتخاب کنید.
 • ایجاد یک مدل پایه: برای ساخت آواتار وی‌تیوبر خود با یک مدل ساده شروع کنید تا بتوانید آن را سفارشی و شخصی‌سازی کنید. می‌توانید برای ساخت این مدل از نرم‌افزارهای مدل‌سازی سه‌بعدی مانند بلندر کمک بگیرید.
 • شخصی‌سازی آواتار: بعد از ایجاد مدل پایه، با توجه به کانسپت و به دلخواه خود، آواتار را شخصی‌سازی کنید. به عبارت دیگر در این مرحله باید برای آواتار خود ویژگی‌های متمایزی را برای نوع پوشش، مو و اکسسوری‌ها انتخاب کنید.
 • خلق حالات چهره: حالت چهره را می‌توانید با استفاده از نرم‌افزارهای موشن کپچر مانند Live2D ایجاد کنید. این کار به جذاب‌تر شدن محتوا کمک می‌کند و به شخصیت شما روح می‌دهد.
 • افزودن انیمیشن: در مرحله آخر با استفاده از فناوری موشن کپچر آواتار وی‌ تیوبر خود را متحرک کنید. متحرک‌سازی آواتار فعالیت‌هایی مانند راه‌رفتن، رقصیدن یا حرکات دست را شامل می‌شود.

می‌توانید یک حیوان یا شخصیت را به عنوان مبنای آواتار وی‌ تیوبر خود انتخاب کنید و با استفاده از نرم‌افزارهای مدل‌سازی سه‌بعدی یک مدل پایه بسازید. به طور مثال اگر می‌خواهید در نقش گربه‌ای باشید که از بازی‌های ویدیویی لذت می‌برد، می‌توانید یک مدل گربه بسازید و وسایلی مانند هدست و دسته بازی را به آن اضافه کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از ابزارهای موشن کپچر، حالات صورت مانند لبخند و چشمک را بسازید.

مقایسه وی‌ تیوبر و یوتیوبر های سنتی

قطعا تفاوت‌هایی میان وی‌ تیوبرها و یوتیوبرهای سنتی وجود دارد. اگرچه هر دو محتوای ویدیویی آنلاین تولید می‌کنند؛ اما روش‌ها و رویکردهای تولید محتوای این دو گروه کاملا متفاوت است. در جدول زیر به برخی تفاوت‌های تولید محتوا توسط VTuber و UTuber ها اشاره شده است:

ویژگیوی‌تیوبریوتیوبر سنتی
نشانه‌های معرف خالق محتوااستفاده از آواتار مجازیاستفاده از شخص واقعی
شرایط و ملزومات برای تولید محتوافناوری موشن کپچرتجهیزات پایه
مخاطبان هدفکامیونیتی‌های خاصمخاطبان کلی
هویت برندتمرکز روی یک هویت مجازی متمایزتمرکز روی ساخت برند شخصی
نحوه نمایش شخصیتیک شخصیت متمایز و جدا از شخص واقعینمایش خود واقعی شخص
نوع اجرااجرای زنده در فضای مجازی با سایر وی‌ تیوبرهامعولا اجرای تک‌نفره یا همکاری  با سایر تولید‌کنندگان محتوا

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • وی تیوبر کیست؟
  وی تیوبرها همان یوتبرها هستند، اما با این تفاوت که از آواتارهای کامپیوتری به‌عنوان تصویرشان استفاده می‌کنند و برای مخاطب ناشناس هستند.
 • وی تیوبر شدن نیاز به چه امکاناتی دارد؟
  نرم‌افزارهای VUP و Live2D برای موشن کپچر، بلندر (Blender)، مایا (Maya) و سینما فوردی (Cinema 4D) برای مدل‌سازی، نرم‌افزارهایی مانند OBS Studio ،Streamlabs OBS و XSplit برای ضبط و نرم‌افزارهایی مانند Adobe Premiere Pro ،Final Cut Pro و DaVinci Resolve برای ادیت از جمله امکانات مورد نیاز برای وی تیوبر شدن است.

سخن پایانی

اگر می‌خواهید یک وی‌ تیوبر (VTuber) باشید، باید چند نکته را رعایت کنید. اولین و مهم‌ترین نکته این است که علاقه شما به تولید محتوا و ارتباط با مخاطب، برای کاربر بسیار مهم است. نکته دوم تعهد شما نسبت به این پروسه است؛ چراکه وی‌تیوبینگ تلاش و زحمت فراوانی را می‌طلبد. نکته بعدی که باید درنظر‌گرفته شود، احساس راحتی کاربر با یک هویت آنلاین ناشناس است. از آنجایی که وی‌ تیوبرها از طریق آواتارها خودشان را به تصویر می‌کشند، بسیار مهم است که کاربر نسبت به ایده پنهان‌ماندن چهره یا هویت واقعی وی‌تیوبر احساس خوشایندی داشته باشد. در نهایت هم باید گفت که وی‌ تیوبینگ (VTubing) یک صنعت کاملا رقابتی است و VTuber باید با خلق شخصیت متمایز و محتوای باکیفیت گوی رقابت را از سایر وی‌ تیوبرها برباید. در صورتی که حاضر به صرف زمان و تلاش باشید، وی‌ تیوبینگ یک راه لذت‌بخش و سودآور برای تولید محتوا و تعامل با مخاطب در دنیای مجازی است. نظر شما در مورد وی تیوبر چیست؟ آیا دوست دارید به یک VTuber تبدیل شوید؟

منبع
cointelegraph.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا