تحلیل فاندامنتال

چرا ارزهای دیجیتال نتوانستند با بیت کوین افزایش قیمت داشته باشند؟

این روزها بیت کوین با وجود ریزش های مقطعی که داشته است؛ همچنان روند کلی صعودی خود را حفظ کرده است. از شروع سال ۲۰۱۹ که بیت کوین با ارزش ۳۲۰۰ دلار معامله میشد تا امروز که در ماه هشتم میلادی به سر میبریم؛ این ارز دیجیتالی حدود ۳۰۰ درصد افزایش قیمت داشته و در حال حاضر با قیمت ۱۱۴۰۰ دلار معامله میشود.

موج قبلی افزایش بیت کوین که در سال ۲۰۱۷ اتفاق افتاد؛ باعث افزایش کل بازار شد و برای مثال اتریوم تا ۱۴۰۰ دلار افزایش قیمت داشت. اما سوالی که پیش آمده این است : از آنجایی که تمام آلتکوین ها وابستگی قیمت به بیت کوین دارند؛ چرا در این چند ماه بیت کوین به تنهایی افزایش قیمت داشته و ارزهای دیگر نتوانستند به پای بیت کوین برسند؟

در ادامه به بررسی دلایل این موضوع میپردازیم و عواملی که احتمال زیاد منجر به این اتفاق شده است را مطرح خواهیم کرد.

هایپ ICO ها در سال ۲۰۱۷ و افزایش کلاهبرداری به این روش!

سرمایه گذاری در ico

سال ۲۰۱۷ اوج شکوفایی پروژه های جدید بود و هر روز توکن ها و کوین های جدیدی به بازار معرفی می شدند. هر کدام از آنها با وعده های رویایی و شعارهایی مانند بیت کوین جدید به بازار عرضه میشدند. بعد از گذشت تقریبا یک سال کم کم کلاهبرداری بودن بسیاری از این سبک پروژه ها مشخص شد و آنهایی که کلاهبرداری هم نبودند؛ فقط با دادن وعده های غیر عملی و دور از ذهن ثابت کردند توان پیاده سازی و انجام دادن وعده های خود را ندارند. در آن زمان افراد زیادی که در این پروژه ها سرمایه گذاری کرده بودند؛ متضرر شدند. در همین راستا نظر دولت ها به این بازار جذب شد و کشورهای بزرگی مانند آمریکا و چین شروع به اعمال محدودیت هایی برای ICO ها کردند. کلاهبرداری بودن بیشتر ICO ها و سختگیری های حکومتی منجر به از چشم افتادن توکن های جدید شد و همه را قانع کرد که هر پروژه جدیدی نمیتواند بیت کوین جدید باشد.

این رفتار و فرهنگ جا افتاده در بازار کریپتو در سال ۲۰۱۹ خود را به خوبی نشان میدهد. مردم ترجیح میدهند روی بیت کوین سرمایه گذاری کنند تا پروژه های نوپایی که ممکن است کلاهبرداری باشند یا نتوانند وعده خود را عملی کنند.

افراد بزرگ فقط از بیت کوین حرف می زنند

سخن افراد معروف راجع به بیت کوین

در تمام بازار های مالی؛ افراد موفقی وجود دارند که مردم صحبت های آنها را برای زندگی خود الگو قرار می دهند و میتوان گفت کوچکترین پیشنهاد و تحلیل آنها میتواند روی تصمیم گیری افراد زیادی اثرگذار باشد. در بازار کریپتو نیز جریان به همین صورت است و افراد مطرح زیادی هستند که تحلیل و بررسی های آنها روی جامعه تاثیر می گذارد. نکته مهم این است که تقریبا تمام این افراد مطرح (چه فعال کریپتویی و چه غیر مرتبط) همه از بیت کوین حرف می زنند و به مردم هم پیشنهاد می دهند سرمایه خود را روی پروژه های بی ارزش نگذارند.

این دلیل شاید نه به صورت مستقیم؛ اما به جهت احساسات بازار کاملا میتواند اثر بزرگی داشته باشد و بسیاری از مردم ناخودآگاه تحت تاثیر این افراد بزرگ قرار می گیرند.

ارزش ذاتی بیت کوین و سایر آلتکوین های موجود در بازار

بیت کوین بعد از بیش از ۱۰ سال از عمر خود؛ بنا به دلایلی مانند: افزایش تقاضا؛ اولین بودن در نوع خود؛ زیرساخت قوی و فعال؛ غیرمتمرکز بودن و کاربردی شدن تبدیل به پول دیجیتالی جهانی شده است و این موضوع در حال حاضر مسئله ای اجتناب ناپذیر است.

همین دلایل بیت کوین را از ارزهای دیجیتال دیگر که این ویژگی را ندارند؛ متمایز می کند. سایر ارزهای دیجیتال بازار؛ غالبا با یک هدف خاص عرضه شده اند و متمرکز کنترل میشوند. برای مثال ریپل که سومین ارز دیجیتال بازار است با هدف رفع مشکلات در مبادلات بین بانکی عرضه شده و یک کمپانی آن را اداره میکند. پس هیچوقت نمیتواند با چنین چشم اندازی؛ به بیت کوین برسد یا بتواند جایگاه آن را از آن خود کند.

قدمت بیت کوین و نوپا بودن سایر ارزهای دیجیتال

قیمت بیت کوین

معمولا راجع به ارزهای دیجیتال این موضوع مطرح میشود که باید مدت زمان مشخصی بگذرد تا پروژه بتواند به اهداف خود برسد (طبق نقشه راه خود) و بعد از آزمون و خطاهای متعدد (درصورت سربلند بیرون آمدن)؛ بتواند جایگاه واقعی خود را پیدا کند.

این موضوع برای بیت کوین تا حد زیادی پیش رفته است و جواب خود را پس داده است. برای بسیاری از افراد که با بازار کریپتو خیلی آشنایی ندارند همین موضوع حاشیه امنی ایجاد میکند و با دیدن پیشینه این ارز دیجیتالی خیال بسیاری از سرمایه گذاران جدید راحت میشود.

ارزهای دیجیتال یک طرفه به بیت کوین وابسته اند!

شما برای خرید بسیاری ار ارزهای دیجیتال بازار؛ باید از طریق خرید بیت کوین در یک صرافی کار خود را آغاز کنید. اما برای خرید خود بیت کوین می توانید از طریق صرافی های محلی در کشور خود و با استفاده از کارت بانکی و پول رایج کشورتان؛ این کار را انجام دهید.

در حال حاضر این ویژگی شاید به صورت خیلی محدود برای اتر نیز صدق کند؛ اما سایر ارزهای دیجیتال همچنان وابستگی شدیدی به بیت کوین دارند و این واسطه گری بیت کوین؛ میتواند آن را پادشاه بازار و به نوعی شاه رگ ارزهای دیجیتال بسازد.

جمع بندی

تمام مسائلی که در بالا مطرح شد؛ دلایل فاندامنتال و بنیادی هستند و تحلیل های تکنیکال و نمودار های قیمتی هم بنا به نگاه بسیاری از متخصصان در این موضوع دخیل هستند. اما در مجموع میتوان گفت تمام این فاکتورها دست به دست یکدیگر دادند و باعث شدند بعد از ۸ ماه که از صعودی بودن بیت کوین و افزایش ۳۰۰ درصدی این ارز دیجیتال؛ بتواند ۷۰ درصد کل معاملات بازار را به خود اختصاص دهد و بازار آلتکوین ها همچنان در سکوت نظاره گر باشند.

آیا آلتکوین ها هم افزایش قیمت خواهند داشت؟

پاسخ به این سوال به نوعی پیشگویی محسوب میشود و هیچکس به قطعیت نمیتواند بگوید در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. اما چیزی که برای همه ما مشخص این است که اگر ارز دیجیتالی قصد رقابت با بیت کوین را داشته باشد؛ باید تمام ملزوماتی که الان بیت کوین دارد را داشته باشد که برای به دست آوردن این فاکتورها هم زحمت زیاد و زمان زیادی باید صرف شود.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا