اخبار آلتکوین

دلیل افزایش قیمت اتریوم چه بود؟ (۲۰ فروردین ۱۴۰۳)

قیمت اتریوم امروز بیش از ۸٪ افزایش یافت و از مقاومت ۳۶۰۰ دلاری عبور کرد. از جمله دلایل رشد قیمت اتریوم می‌توان به بهبود وضعیت کلی بازار کریپتو و صعود بیت کوین، افزایش فعالیت نهنگ‌ها و جلب توجه سرمایه‌گذاران سازمانی اشاره کرد.

به گزارش میهن بلاکچین، قیمت اتریوم در طول یک سال اخیر بیش از ۹۷٪ افزایش یافته و بسیاری انتظار دارند این روند ادامه داشته باشد. اما آیا با عبور قیمت اتریوم از ۳۶۰۰ دلار، این ارز دیجیتال دوباره در مدار صعودی قرار خواهد گرفت؟

نمودار اتریوم تایم فریم ۱ ساعته - منبع: TradingView
نمودار اتریوم تایم فریم ۱ ساعته – منبع: TradingView

در این مطلب، دلایل افزایش قیمت اتریوم را بررسی می‌کنیم.

جلب توجه سرمایه‌گذاران به اتریوم

افزایش قیمت اتریوم در حالی اتفاق می‌افتد که قیمت این ارز دیجیتال در برابر بیت کوین نیز با رشد همراه شده است.

همانطور که در نمودار زیر مشخص است، جفت ارز ETH/BTC امروز تقریبا ۱.۵٪ افزایش یافت و به بالای سطح کلیدی ۰.۰۵ BTC بازگشت که نشان‌دهنده بازگشت پول سرمایه‌گذاران به اتریوم است.

نمودار جفت ارز ETH/BTC تایم فریم ۱ ساعته - منبع: TradingView
نمودار جفت ارز ETH/BTC تایم فریم ۱ ساعته – منبع: TradingView

علاوه بر این، عملکرد اتریوم در ۲۴ ساعت گذشته نسبت به سایر ارزهای دیجیتال بهتر بوده و همین باعث شده تا شاخص دامیننس اتریوم نسبت به کف ۱ ماه اخیر خود در تاریخ ۷ آپریل (۱۹ فروردین)، حدود ۲٪ افزایش یابد.

نمودار دامیننس اتریوم - منبع: TradingView
نمودار دامیننس اتریوم – منبع: TradingView

این روند نشان‌دهنده جریان سرمایه از سمت سایر آلت کوین‌ها به اتریوم است که می‌تواند قیمت این ارز دیجیتال را در ادامه بیشتر افزایش دهد.

بازگشت نهنگ‌های اتریوم

رشد اخیر قیمت اتریوم در حالی اتفاق می‌افتد که فعالیت نهنگ‌های این ارز دیجیتال در هفته‌های اخیر افزایش یافته و شاهد انباشت این سرمایه‌گذاران بوده‌ایم.

بر اساس داده‌های آنچین شرکت گلسنود، موجودی کیف پول نهنگ‌هایی که بین ۱۰۰۰ تا ۱۰٬۰۰۰ اتر در کیف پول خود دارند از ۱۷ مارس (۲۷ اسفند ۱۴۰۲)‌ افزایش یافته است.

عرضه در اختیار نهنگ‌های دارای ۱۰۰۰ تا ۱۰٬۰۰۰ اتر - منبع:‌Glassnode
عرضه در اختیار نهنگ‌های دارای ۱۰۰۰ تا ۱۰٬۰۰۰ اتر – منبع:‌ Glassnode

جالب اینجاست این الگوی انباشت اغلب به افزایش چشمگیر قیمت اتریوم، مثل صعود امروز منجر شده است.

انتظار برای تایید ETF اسپات اتریوم

افزایش علاقه معامله‌گران به اتریوم از ۵ نوامبر سال گذشته (۱۴ آبان ۱۴۰۲)، زمانی که شرکت گری اسکیل درخواست تبدیل تراست اتر خود به ETF اسپات را به کمیسیون بورس آمریکا ارسال کرد آغاز شد.

در ادامه ۴ روز بعد بلک راک، بزرگترین شرکت مدیریت دارایی جهان درخواست رسمی خود برای راه‌اندازی ETF اسپات اتریوم را ثبت کرد، اتفاقی که به رشد قیمت اتر به اوج ۶ ماهه منجر شد.

در حال حاضر، در مجموع ۷ درخواست برای راه‌اندازی ETF اسپات اتریوم ثبت شده و همه در انتظار تعیین تکلیف توسط کمیسیون بورس هستند. کمیسیون بورس نیز در تاریخ ۳ آپریل خواستار اظهارنظر عموم در مورد ETFهای اسپات اتریوم شرکت‌های فیدلیتی، گری اسکیل و بیت وایز شده است.

بر اساس داده‌های کوین شرز، سرمایه‌گذاران سازمانی از ابتدای سال ۲۰۲۴ تاکنون ۱۳.۸ میلیارد دلار در صندوق‌های ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند. علیرغم خروج سرمایه از صندوق‌های سرمایه‌گذاری اتریوم برای چهارمین هفته متوالی، این صندوق‌ها در سال جاری شاهد ۵۲ میلیون دلار ورودی بوده‌اند. در حال حاضر مجموع دارایی صندوق‌های اتریوم به ۱۴.۱ میلیارد دلار می‌رسد.

وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال - منبع: CoinShares
وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال – منبع: CoinShares

بازار در وضعیت فعلی سالم به نظر می‌رسد. با این حال، تغییرات اقتصاد کلان یا تصمیم‌های عجیب قانون‌گذاران برای صنعت کریپتو ممکن است فشار نزولی بر بازار و قیمت اتریوم وارد کند. در سمت دیگر، تایید ETFهای اسپات اتریوم در کنار شفاف‌سازی مواضع قانون‌گذاران در قبال صنعت کریپتو می‌تواند قیمت را بیش از پیش افزایش دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا