اخبار بیت کوین

علت افزایش قیمت بیت کوین تا محدوده ۶۸٬۶۰۰ دلار چه بود؟

بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته صعودی بود و مارکت کپ آن با رشدی ۵.۸٪ به ۲.۵۱ تریلیون دلار رسید. قیمت بیت کوین هم در این مدت ۵.۵٪ رشد کرد و در حال حاضر در محدوده ۶۷٬۰۰۰ دلار قرار دارد. این روند باعث شد دامیننس بیت کوین به ۵۳.۳٪ برسد.

به گزارش میهن بلاکچین، بیت کوین در چند ساعت گذشته موفق شد خود را به سقف روزانه ۶۸٬۶۰۲ دلار برساند. قیمت اتریوم هم در این مدت توانست از مرز ۳٬۷۰۰ دلار عبور کند. بعضی از آلت کوین‌ها و میم کوین‌ها هم توانستند به رشد خوبی دست یابند.

عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته
عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته – منبع: Coin360

رکورد جدید مارکت کپ بیت کوین

در روز گذشته مارکت کپ دلاری بیت کوین هم به رکورد جدیدی رسید. به عبارت دیگر رالی بیت کوین تا محدوده ۶۸٬۶۰۲ دلار باعث شد مارکت کپ آن به ۱.۳۳ تریلیون دلار برسد. آخرین باری که مارکت کپ بیت کوین به ۱.۳ تریلیون دلار رسیده بود، تقریبا ۲ سال قبل و در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۱ (۱۹ آبان ۱۴۰۰) بود. البته در آن زمان قیمت بیت کوین به سقف تاریخی خود در نزدیکی ۶۹٬۰۰۰ دلار رسیده بود.

مارکت کپ بیت کوین به دلار -
مارکت کپ بیت کوین به دلار – منبع: TradingView

مارکت کپ یک رمزارز با ضرب قیمت فعلی آن در تعداد توکن‌های در گردش آن به دست می‌آید. شایان ذکر است که عرضه در گردش بیت کوین در حال حاضر به به ۱۹٬۶۵۵٬۵۵۰ BTC می‌رسد.

به نظر می‌رسد رالی بیت کوین با هاوینگ آن در ارتباط است. این رویداد پاداش ماینرها را ۵۰٪ کاهش می‌دهد و هنوز ۶٬۸۷۰ بلاک و ۴۸ روز فاصله تا آن باقی مانده است. تأیید صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین در آمریکا هم به رشد قیمت این رمزارز کمک کرده چون ETFهای مذکور موفق شده‌اند سرمایه قابل‌توجهی را به خود جذب کنند.

جریان ورود سرمایه صندوق‌های کریپتویی

داده‌های شرکت کوین‌شیرز (CoinShares) نشان می‌دهد که صندوق‌های مبتنی بر ارزهای دیجیتال در هفته گذشته ۱.۸۴ میلیارد دلار سرمایه را به خود جذب کردند. علاوه بر این حجم معاملات آن‌ها هم به ۳۰ میلیارد دلار رسیده که با ۵۰٪ از حجم معاملات روزانه صرافی‌های کریپتویی برابر است.

جریان ورود و خروج سرمایه صندوق‌های کریپتویی
جریان ورود و خروج سرمایه صندوق‌های کریپتویی – منبع: CoinShares

جیمز باترفیل (James Butterfill)، تحلیلگر کوین‌شیرز، گفته است:

کل دارایی‌های تحت مدیریت (AuM) صندوق‌های کریپتویی به ۸۲.۵۶۰ میلیارد دلار رسیده و به شدت به رکورد تاریخی ۸.۶ میلیارد دلاری خود نزدیک شده است.

بر اساس این گزارش، بیت کوین ۹۴٪ (برابر با ۱.۷۲ میلیارد دلار) از جریان ورود سرمایه مذکور را به خود اختصاص داده است. در این میان صندوق GBTC شرکت گری‌اسکیل (Grayscale) با جریان خروجی ۱.۴۶ میلیارد دلاری خود تلاش بسیاری از صندوق‌ها را خنثی کرده است.

تعداد بیت کوین خریداری‌شده توسط ETFهای بیت کوین آمریکایی
تعداد بیت کوین خریداری‌شده توسط ETFهای بیت کوین آمریکایی – منبع: HODL15Capital

علاوه بر این رشد قیمت بیت کوین باعث شد صندوق‌های مبتنی بر معاملات شورت (فروش) هم ۲۲ میلیون دلار سرمایه جدید را به خود جذب کنند.

لیکویید شدن ۳۴۶ میلیون دلار معامله

رالی بازار کریپتو در شب گذشته باعث شد ۳۴۸.۲ میلیون دلار معامله طی ۲۴ ساعت لیکویید شود. حدود ۱۰۷.۷۱ میلیون دلار از این معاملات، معامله شورت بیت کوین بود و ۴۱.۹۲ میلیون دلار آن در بازار اتریوم لیکویید شد.

کل معاملات لیکوییدشده بازار کریپتو
کل معاملات لیکوییدشده بازار کریپتو – منبع: Coinglass

با وجود این، داده‌های پلتفرم «Coinalyze» نشان می‌دهد که در ۲۴ ساعت گذشته ۳ میلیارد دلار به اوپن اینترست بازار کریپتو اضافه شده است.

داده‌های مربوط به بازار فیوچرز
داده‌های مربوط به بازار فیوچرز – منبع: Coinalyze

اوپن اینترست ارزش کل همه قراردادهای فیوچرز بازار کریپتو در صرافی‌ها را محاسبه می‌کند و رشد آن نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران زیادی تمایل دارند در بازار کریپتو فعالیت کنند.

علاوه بر این، جریان ورود سرمایه ETF‌های اسپات و هاوینگ بیت کوین می‌تواند به تقویت احساسات معامله‌گران کمک کند.. داده‌های وب سایت «Alternative.me» هم نشان می‌دهد که شاخص ترس و طمع در منطقه «طمع شدید» قرار دارد.

شاخص ترس و طمع
شاخص ترس و طمع – منبع: Alternative.me

افزایش فعالیت سرمایه‌گذاران نهادی، تایید احتمالی ETFهای اسپات اتریوم و هاوینگ BTC هم می‌تواند به رشد بیشتر بازار کمک کند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا