اخبار خارجی

چالش‌های مهم در مسیر قیمت بیت کوین؛ ماه اخیر پر از حادثه برای BTC

دستان قوی قدرتمندتر از همیشه در حال حفظ قیمت بیت کوین هستند، زیرا ماه می ۲۰۲۱ بدترین ماه می برای این ارز دیجیتال بوده است.

آیا بیت کوین هفته جدید را در روند نزولی شروع می‌کند یا خریدهای قوی رخ خواهد داد؟

پس از یک هفته که بیت کوین عملکرد قیمتی خوبی نداشت، این ارز دیجیتال هم‌چنان در کانال ۳۰,۰۰۰ دلار باقی مانده است.

با توجه به تورم موجود که بازارهای سنتی را نگران می‌کند و ماه‌های تابستان که همواره برای گاوها خوب بوده است، شاید آینده روشنی در انتظار باشد. در خصوص بیت کوین هر اتفاقی ممکن است رخ دهد و قیمت این ارز دیجیتال نوسان غافلگیرکننده‌ای به سمت نزولی یا صعودی داشته باشد.

در ادامه ۵ عامل مهم که باید در خصوص قیمت بیت کوین مدنظر داشته باشیم را بررسی می‌کنیم.

تاثیر تورم بر اقتصاد کلان

به دلیل تعطیلات آمریکا، انگلستان و سایر کشورهای غربی، امروز روز مهمی برای بازار بورس و کالاها بود.

بدین ترتیب، بازارهای آسیایی اکثر باثبات بوده‌اند و معامله‌گران آماده تابستانی آرام‌تر می‌شوند.

هرچند در نگاه کلی‌تر می‌توان مشاهده کرد که شرایط ثبات کمتری دارند. دلیل ثبات کمتر، به گفته رسانه‌های عمومی، تورم است.

در بحبوحه نگرانی‌های مرتبط با بازیابی جهانی از شیوع ویروس کرونا که با نقدینگی عظیم بانک‌های مرکزی همراه بوده است، تاثیر بلندمدت بازیابی مهندسی‌شده هم‌چنان در افق دید بازارهای مختلف وجود دارد.

بعضی از نشانه‌های این موضوع هم‌اکنون نیز وجود دارد. نشانه‌هایی نظیر افزایش هزینه‌های تولید که هنوز به طور کامل خود را نشان نداده‌اند.

میکسو داس (Mixo Das) یکی از استراتژیست‌های بازار بورس در شعبه آسیایی جی‌پی مورگان در این خصوص گفته است:

سیاستگذاران به پذیرش سطح بالاتری از تورم، سطح بالاتری از نوسان در تورم متعهد شده‌اند و آن را قبول کرده‌اند. با وقوع این موضوع، شاهد افزایش ساختاری و زیاد تورم خواهیم بود. به نظرم این موضوع هنوز تاثیر خود را نشان نداده است.

نمودار ترازنامه فدرال رزرو
نمودار ترازنامه فدرال رزرو

با توجه به موجودی ثابت و منحنی رو به کاهش تولید این ارز دیجیتال که قابل دستکاری نیز نیست، تورم با استاندارد بیت کوین در تضاد است.

بدین ترتیب، تقاضا از جانب سازمان‌ها و کسانی که پول نقد زیادی در اختیار دارند باید همراه با تورم افزایش یابد. تورمی که توسط بانک‌های مرکزی در حال افزایش به سطوح بالاتر است.

سیف الدین اموس (Seifedean Ammous) نویسنده کتاب “استاندارد بیت کوین” در خصوص استفاده انرژی بیت کوین گفته است که سالانه تقریبا ۱۰ درصد سرمایه جهانی توسط تورم از بین می‌رود.

دستان ضعیف دست از فروش برنمی‌دارند

دوشنبه تا حدودی برای دارندگان بیت کوین روز ناراحت کننده‌ای بود زیرا آخر هفته نشانه‌ای از روند صعودی قیمت وجود نداشت.

در حال حاضر قیمت بیت کوین در سطح ۳۶,۰۰۰ دلار است و به آرامی در حال کاهش است، زیرا آخر هفته گذشته قیمت این ارز دیجیتال بر روی ۴۱,۰۰۰ دلار قرار داشت.

این سطح قیمت پس از رسیدن بیت کوین به سطح حمایتی ۳۰,۰۰۰ دلار رخ داد. پس از آن، بیت کوین توانست به کانال قیمت آشنای خود در ماه می برگردد.

این شرایط می‌تواند فرصت طلایی انباشت یا یک کابوس باشد. طبق اطلاعات جدید درون زنجیره‌ای گلس‌نود، در سطح قیمت کنونی، بازیگران قدیمی در حال افزودن بیت کوین به دارایی‌های خود هستند، در حالی که خریداران جدید در حال فروش دارایی خود هستند.

این مسیر انتقال از دستان ضعیف، موضوع جدیدی نیست اما سرعت آن در حال افزایش است.

ماینرها نیز به عرصه خرید بیت کوین برگشته‌اند و فشار فروش در ابتدای سقوط قیمت به سطح ۳۰,۰۰۰ دلار را خنثی کرده‌اند.

نمودار های حاشیه و انباشت قیمت بیت کوین

لارک دیویس (Lark Davis) یکی از تحلیلگران معروف با اشاره به هیجان ایجادشده بین افراد قدیمی حاضر در بازار گفته است:

نمودار قیمت دیوانه‌وار است. ماینرها و دارندگان بلندمدت در حال انباشت هستند و فقط دارندگان کوتاه‌مدت در حال فروش هستند. اتفاق جدیدی در حال وقوع نیست.

شاخص RSI هفتگی بیت کوین که یک معیار مهم و کلیدی برای تشخیص محدوده اشباع خرید و فروش است نیز در سطح کمی قرار دارد. فقط در زمان سقوط قیمت بیت کوین در ماه مارس ۲۰۲۰ و تثبیت قیمت ۳۱۰۰ دلار در ماه دسامبر ۲۰۱۸ شاهد سطح کمتری در این شاخص بودیم.

میانگین قیمت کلیدی بیت کوین، دلیل نگرانی گاوها است

معامله‌گران هنوز اجماع مشخصی در خصوص روند صعودی یا نزولی بیت کوین ندارند. Decentrader در تحلیل اخیر خود از شرایط بازار به میانگین متحرک ۲۰۰ روزه و میانگین متحرک ۲۰ هفته به عنوان سطوح مهمی که باید مدنظر داشت اشاره کرده است.

میانگین متحرک ۲۰۰ روزه بالاتر از ۴۰,۰۰۰ دلار قرار دارد. این همان سطح قیمتی است که هفته قبل، قیمت بیت کوین نتوانست از آن عبور کند. میانگین متحرک ۲۰ هفته نیز نزدیک به ۴۹,۰۰۰ دلار قرار دارد.

در این خصوص Decentrader گفته است:

اگر بیت کوین تقاضای کافی در کانال ۳۰,۰۰۰ دلار به دست آورد، انتظار می‌رود که میانگین متحرک ۲۰ هفته به عنوان سطح مقاومتی عمل کند. کاهش قیمت می‌تواند باعث شود که کانال ۲۰,۰۰۰ دلار یا سطح فیبوناچی اصلاحی ۷۸.۶ درصد به یک هدف قیمتی تبدیل شود. بدین ترتیب، نوسان قیمت در هفته آتی بسیار مهم خواهد بود.

بسیاری از افراد نظیر PlanB خالق مدل پیش‌بینی قیمت انباشت به جریان، ایده بازگشت قیمت بیت کوین به کانال ۲۰,۰۰۰ دلار را نمی‌پسندند.

اگرچه وی تایید کرده است که مدل وی هم‌چنان منطبق بر نوسان قیمت است، اما PlanB کاهش قیمت به کانال ۲۰,۰۰۰ دلار را محتمل نمی‌داند.

وی هفته گذشته در این خصوص گفت:

من با این موضوع مخالف هستم. مدل S2F و عوامل درون زنجیره‌ای به قیمت‌های بالاتر (۱۰۰,۰۰۰ الی ۲۸۸,۰۰۰ دلار) اشاره می‌کنند. گذشت زمان این موضوع را مشخص خواهد کرد.

وی افزود که قیمت واقعی (realized price) (قیمت بیت کوین بر اساس آخرین انتقال بیت کوین) اکنون ۲۳,۰۰۰ دلار است. در روندهای صعودی سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷، قیمت واقعی با حجم عظیمی از سفارشات افزایش یافت و امسال نیز این شرایط رخ می‌دهد.

وی همراه با انتشار نمودار قیمت واقعی در مقابل میانگین متحرک ۲۰ هفته‌ای گفت:

در سطح قیمت ۲۳,۰۰۰ دلار می‌توانیم افزایش قیمت را شاهد باشیم.

مقایسه قیمت بیت کوین ،قیمت تحقق یافته و رویداد های هاوینگ
مقایسه قیمت بیت کوین ،قیمت تحقق یافته و رویداد های هاوینگ

کاهش نگرانی‌ها با فاندینگ ریت

در مقابل، یکی از نکات پنهان برای روند صعودی که می‌تواند به عنوان ویژگی نوسان قیمت در آینده نزدیک عمل کند، فاندینگ ریت صرافی‌ها است.

در حال حاضر فاندینگ ریت منفی است. این موضوع بیانگر این احتمال است که در شرایط کنونی، فروش استقراضی از خریدهای استقراضی پیشی می‌گیرد.

در این رابطه Decentrader گفته است:

قراردادهای باز نتوانسته‌اند بازیابی شوند، به طوری که معامله‌گران لوریج عمدتا از فروش عمده کنار رفتند و باز نگشته‌اند. فاندینگ ریت هم‌چنان کم و منفی است که شرایط بازار را نشان می‌دهد.

طبق گزارش کوین تلگراف، کنار رفتن وضعیت‌های معاملاتی لوریج‌شده در فروش عمده و ریزش قیمت ۳۰,۰۰۰ دلار، شرایط بازار را تغییر داده و منجر به جلوگیری معامله‌گران از وضعیت‌های ریسکی شده است.

این موضوع می‌تواند افزایش قیمت سالم و ایجاد تقاضا از جانب هودلرهای بیت کوین برای بلندمدت را امکان‌پذیر سازد.

نمودار فاندینگ ریت بیت کوین
نمودار فاندینگ ریت بیت کوین

بدترین ماه می برای قیمت بیت کوین

آیا ماه می کنونی بدترین ماه می برای بیت کوین بوده است؟ از لحاظ بازگشت سود ماهانه برای دارندگان بیت کوین، به نظر می‌رسد که اینطور باشد.

در آخرین روز ماه می ۲۰۲۱، شرایط مثبتی حکمفرما نیست، زیرا ضرر ماهانه دارندگان بیت کوین تقریبا ۴۰ درصد بوده است.

به عنوان مقایسه می‌توان گفت که ماه می، ماه سودآوری برای بیت کوین بوده است. برای مثال، ماه می سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ قیمت بیت کوین بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته بود.

در ماه می سال ۲۰۱۸ شاهد کاهش قیمت ۱۹ درصدی بودیم اما حتی در ماه می ۲۰۱۹ نیز نسبت به ماه می ۲۰۲۱ عملکرد بهتری را شاهد بودیم. ماه می در مسیر تبدیل شدن به بدترین ماه از سال ۲۰۱۳ تاکنون است.

بازگشت سود ماهانه
بازگشت سود ماهانه

این شرایط برای سایر ارزهای دیجیتال صادق نیست. به غیر از بیت کوین، بازار آلتکوین‌ها نشانه‌های مثبتی را نشان می‌دهند به طوری که امروز XRP با افزایش قیمت ۱۳ درصدی همراه بوده است.

طبق گفته معامله‌گران، حجم معاملات اتر بسیار نویدبخش است و بر خلاف رفتار موجود در بازار نزولی است.

یکی از معامله‌گران به اسم Crypto Ed در این خصوص گفته است:

نباید خودمان را نگران عملکرد ضعیف بیت کوین کنیم، زیرا ممکن است با افزایش قیمت آلتکوین‌ها شاهد رشد بیت کوین نیز باشیم.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا