اخبار آلتکویناخبار اتریوم

همکاری اتریوم و زی کش؛ عرضه توکن زی کش در بلاک چین اتریوم!

هنگامی که طرفداران ارز دیجیتال، هفته جاری برای همایش توسعه دهندگان دوکان (Devcon) در اوزاکا ژاپن جمع شدند، سالن همایش را زمزمه هایی درباره پروژه های کوچکتر دربرگرفته بود که از طریق همکاری و مشارکت به دنبال دسترسی به امور مالی غیرمتمرکز اتریوم به ویژه محصولات مالی و وام ها می‌باشند.

جیمز پرستویچ موسس شرکت سوما (Summa) در این خصوص به کوین دسک گفت: به نظر نمی‌رسد که اتصال به سایر زنجیره ها، اولویت توسعه دهندگان اتریوم باشد. اما ظاهراً سایر زنجیره ها می‌خواهند به اتریوم متصل شوند.

برای مثال، جاش سویهارت قائم مقام بخش توسعه تجاری و بازاریابی الکتریک کوین کمپانی (ECC) به کوین دسک گفت که طی ۶ ماه گذشته، جامعه زی کش توکن ZEC پیچیده ای توسعه خواهد داد که می‌توان از آن در بلاک‌چین اتریوم استفاده کرد. این کوین خصوصی ممکن است یک روز به مجرای وام ها و محصولات مالی خودکار و خصوصی تبدیل شود.

این امر از طریق توکن پیچیده مشابهی از گروه کاری بین زنجیره ای (که توسط پرستویچ تاسیس شده است) در حال انجام است تا استفاده از بیت کوین در بلاک چین اتریوم را امکان پذیر سازد. این موضوع باعث الهام تیم های بسیار زیادی در دوکان شده است.

قابلیت همکاری و مشترک هم چنین می‌تواند ویژگی های حریم خصوصی زی کش را وارد قراردادهای هوشمند کند، به طوری که باعث محافظت اطلاعات افراد شرکت کننده در قرارداد و مفاد دقیق قرارداد می‌شود.

دلیل انجام این کار توسط ECC کاملا مشخص است. طبق گزارش DeFi Pulse در حال حاضر بیش از ۵۵۳ میلیون دلار به صورت ارزهای دیجیتال مبتنی بر اتریوم در برنامه های دیفای (DeFi) مسدود شده اند. منبع موثقی که از فعالیت های مبادلاتی زی کش باخبر است به کوین دسک گفت این دارایی طی سال گذشته با افزایش محبوبیت مواجه نشده است.

ویژگی منحصربه‌فرد زی کش، محافظت از آدرس تراکنش ها می‌باشد که این ویژگی نیز به ندرت استفاده می‌شود. مرورگر بلاک زی کش به اسم زی چین (Zchain) در ماه گذشته فقط ۲۷۱,۳۵۶ تراکنش محافظت شده از مجموع ۷۰,۲۶۰,۴۵۴ تراکنش را شمرده است.

به منظور افزایش استفاده از زی کش، ECC باید به کاربردهای محبوب فراتر معاملات احتکاری و تراکنش های ساده و محافظت شده دست یابد.

سویهارت گفت اکنون هدف مورد نظر تبدیل زی کش به پلتفرمی است که مردم بتوانند بر بستر آن، اما برنامه های دیفای را ایجاد کنند. وی افزود:

اگر می‌خواهید وام دهید، سازمان های مستقل غیرمتمرکز ایجاد کنید، یا هر فکر دیگری دارید می‌توانید از زی کش بهره ببرید. ما می‌خواهیم که آدرس های محافظت شده زی کش در قراردادهای هوشمند اتریوم قابل استفاده شود.

هرچند پرستویچ خاطرنشان کرد هر اقدام بین زنجیره ای به طور موقت در این مرحله خواهد بود زیرا مشخص نیست این برنامه ها چگونه در نسخه بعدی اتریوم به اسم اتریوم ۲.۰ گنجانده خواهد شد. به علاوه وی گفت چنین قابلیت های همکاری و مشارکتی هم چنان به سال ها تحقیقات و توسعه نیاز خواهد داشت.

از طرف دیگر، زوکو ویلکاکس موسس ECC که رابطه نزدیکی با ویتالیک‌ بوترین خالق اتریوم دارد، علاقه بلندمدتی به zk-SNARKs ویژگی زی کش داشته است. بنابراین اگرچه این امر ممکن است مدتی طول بکشد اما تحقیقات با همکاری زی کش در حال انجام است.

طبق سخنان بوترین در پنل دوکان درباره قابلیت همکاری و مشارکت بین بلاک چین ها، جامعه اتریوم هم چنین برای ویژگی های حریم خصوصی ارزش قائل است حتی اگر بر کاربرد ارجحیت داشته باشد. از آنجایی که بسیاری از طرفداران از اتریوم برای ایجاد ماشین های شخصی سازی شده نظیر بازی های رایانه ای مبتنی بر بلاک چین استفاده می‌کنند، ممکن است ویژگی های حریم خصوصی زی کش را به کار بگیرند. معمولا این توکن های ERC-20 همگی همراه با دفترکل عمومی می‌باشند و آدرس دارندگان برتر را از طریق مرورگرهای بلاک چین مشخص می‌کنند.

در خصوص اینکه چرا خالقان برنامه های غیرمتمرکز خواهان استفاده از آدرس های محافظت شده و گزینه های قرارداد هوشمند می‌باشند، یان میرز یکی از اعضای هیات مدیره بنیاد زی کش به کوین دسک گفت:

بهتر است در عرصه ای که همگی شناخت کافی دارند، در زمینه توکن ها مبتدی نباشید.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا