مقالات

تکنولوژی‌هایی که دنیا را تکان می‌دهند!

پیشرفت انسان در حوزه های علمی و تکنولوژی به نحوی محسوس است که زندگی انسان را در قرن بیست و یکم دستخوش تغییرات گسترده ای کرده است، این تغییرات لحظه به لحظه دنیا را شگفت زده می‌کند و همزمان نگرانی هایی را نیز به وجود می‌آورد.

بر اساس پیش بینی ها ۱۳ حوزه تکنولوژی در سال پیش رو بیشترین تأثیر را بر زندگی بشر می‌گذارند و همزمان چالشها و دغدغه های اخلاقی و امنیتی را نیز با خود به همراه می‌آورند.سال ۲۰۱۷ به «سال هوشمندسازی» مشهور بود. در سال جاری نیز پیش بینی می‌شود تغییرات شگرفی در حوزه علم و فناوری ایجاد شود. یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی طیف وسیعی از صنایع را دگرگون می‌کنند. اینترنت اشیا نیز هوشمندتر می‌شود و پتانسیل عظیمی برای خانه ها و شهرهای هوشمند فراهم می‌کند. این در حالی است که نگرانی در امنیت اطلاعات و حملات سایبری نیز بیشتر می‌شود.

آنچه در زیر می‌خوانید برخی از مهم ترین و تاثیرگذارترین روندهای علم و تکنولوژی در سال جاری و پس از آن هستند:

خودروهای پرنده آسمان را فتح می کنند

به زودی خودروها علاوه بر جاده های روی زمین، آسمان را نیز فتح خواهند کرد. شرکت های متعددی در سال ۲۰۱۷ بستر خود را برای توسعه مدل خودروهای پرنده فراهم و مدل های متعددی را آزمایش کردند. پیش بینی می‌شود این روند در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه یابد.

بزرگترین جهش در این حوزه افتتاح تاکسی هوایی در دبی در تابستان امسال است. کارشناسان پیش بینی می‌کنند روند سرمایه گذاری در این بخش نیز افزایش یابد.

تکنولوژی

دستیارهای مجازی صوتی و شنود کاربران

همزمان با افزایش نگرانی از دستیارهای صوتی مجهز به هوش مصنوعی، نگرانی درباره استراق سمع شرکت های بزرگ فناوری از محاورات کاربران بیشتر می‌شود.

در حال حاضر طیف وسیعی از دستیارهای صوتی هوشمند (مانند الکسا و گوگل هوم) در خانه ها به کار می‌روند. این درحالی است که گسترش استفاده از این گجت های هوشمند روند بازاریابی و فروش را با توجه به ترجیحات مشتریان تغییر داده و نوعی ارتباط مستقیم میان شرکت و مصرف کننده ایجاد می‌کند.

تکنولوژی

از سوی دیگر همزمان با افزایش استفاده از دستگاه های خانگی هوشمند و دستیارهای صوتی مجهز به هوش مصنوعی، نگرانی ها درباره استراق سمع شرکت های بزرگ فناوری از محاورات کاربران بیشتر می‌شود.

به عقیده کارشناسان، بیم آن وجود دارد که شرکت ها به طور غیرقانونی به محاورات مشتریان دسترسی یابند. در همین راستا باید منتظر نظارت دقیق تر رسانه و مردم بر عملکرد شرکت های تکنولوژی در این حوزه و البته فشارهای قانونگذاری در این حوزه بود.

یادگیری عمیق

یادگیری ماشینی و به طور خاص یادگیری عمیق در حال انقلاب است. این فناوری های جدید در مراکز اطلاعات به طور گسترده استفاده خواهند شد. به عنوان مثال آمازون واحدهای پردازش گرافیکی (GPU)را برای یادگیری عمیق تهیه می‌کند. اپلیکیشن های شناسایی تصاویر، ویدئو و صوت نیز از این تکنولوژی ها استفاده می‌کنند.

تکنولوژی

جهش کوانتومی

مدت هاست که نظریه های مختلفی درباره حسابرسی کوانتوم ارائه می‌شود و این حوزه دستمایه داستان های علمی تخیلی متعددی بوده است. اما اکنون به نظر می‌رسد حسابرسی کوانتومی از فناوری ابررایانه های معمول پیشی می‌گیرد. از سوی دیگر شرکت های مختلف و رقیب نیز سعی دارند قدرت رایانش کوانتومی خود را در فضا افزایش دهند. به این ترتیب احتمال اشتباهات در رایانش نیز کاهش می‌یابد و امنیت اطلاعات بیشتر می شود.

آزمایش رایانش کوانتومی در کنار رمزگذاری و هوش مصنوعی در سال ۲۰۱۸ رشد بیشتری خواهند داشت.

تکنولوژی

ارزهای دیجیتالی

پیش بینی های تکنولوژی حاکی از آن است که در سال جاری بیت کوین، اتریوم یا هر ارز دیجیتالی دیگر به شدت محبوب خواهد شد و به طور گسترده از آنها برای تجارت استفاده می‌شود. همزمان با بالا رفتن ارزش این نوع دارایی، ریسک انجام کسب و کار با آن نیز بالاتر می‌رود. بنابراین تلاش برای ایجاد محیطی ایمن نیز باید گسترش یابد.

تکنولوژی

فناوری بلاک چین

بلاکچین در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست. به طور کلی بلاکچین یک سیستم ثبت اطلاعات و گزارش توزیع شده و به صورت غیرمتمرکز است. بیت کوین اولین کاربرد از این تکنولوژی بود و از بلاکچین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران بهره برد. اگر بلاکچین یک سیستم عامل باشد، بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است. کارشناسان پیش بینی می‌کنند در سال جاری شرکت هایی که محصولات بلاک‌چین را عرضه می‌کنند، بیش از پیش گسترش یابند و حتی شرکت های بزرگ فناوری نیز وارد این بازار شوند و محصولات را تثبیت کنند.

تکنولوژی

ربات های حامی سالمندان و معلولان

پیش بینی می‌شود ربات های بیشتری در حوزه پزشکی و برای خدمات و نگهداری از سالمندان و معلولان به کار روند.
هرچند تحقیقات رباتیک مدت هاست که انجام می‌شود، به کارگیری آن هنوز به مرحله شکوفایی نرسیده است. با این وجود سال های اخیر بازار ربات ها به شدت گسترده شده است. همزمان ربات های پیچیده نظامی و صنعتی نیز به کار گرفته شده اند. درهمین راستا پیش بینی می‌شود ربات های بیشتری در حوزه پزشکی و برای خدمات و نگهداری از سالمندان و معلولان و غیره به کار گرفته شوند. ربات ها همراه با یادگیری عمیق و هوش مصنوعی در سال جاری بیش از پیش رشد می‌کنند.

تکنولوژی

حمل و نقل بهتر با دستیارهای هوشمند

هرچند پیشرفت خودروهای کاملا خودران به دلیل موانع متعدد کند شده است اما استفاده از دستیارهای خودران همچنان درحال افزایش است. مانند دستیار پارک، شناسایی ویدئو و زنگ هشدار برای خروج از لاین ها یا شناسایی موانع. پیش بینی می‌شود دستیارهای خودرو همراه فرایند اتوماسیون و ماشین یادگیری در صنعت خودروسازی به کار گرفته شوند.

تکنولوژی

استفاده از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

گجت های بازی و واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در سال گذشته بسیار رشد کردند. پیش بینی می‌شود استفاده از این گجت ها در سال جاری نیز همچنان رشد کند. همچنین این فناوری ها در حوزه های مختلف از پزشکی و درمانی و سرگرمی گرفته تا تسهیل فرایندهای صنعتی و روانپزشکی و جنگ افزارهای نوین به کار گرفته خواهد شد.

تکنولوژی

تکنولوژی اصلاح ژن یا زیست فناوری

افزایش توجه و سرمایه گذاری در فناوری های مهندسی ژنتیک به گروه های تحقیقاتی پزشکی کمک می‌کند تا DNA تقریبا تمام ارگانیسم های زنده را تغییر دهند. طبق نتایج تحقیق  Future of CRISPR Research درسال ۲۰۱۷ ، ۸۷ درصد کاربران جدید فناوری اصلاح ژن تازه با این روند آشنا شده اند. این امر نشان می‌دهد سادگی این تکنولوژی سبب شده استفاده از آن فراگیرتر شود. درهمین راستا شاهد افزایش استفاده از فناوری اصلاح ژن برای مبارزه با بیماری ها و قحطی در جهان هستیم.

تکنولوژی

گوشت بدون گوشت

تا همین اواخر گزینه های جایگزین گیاهی گوشت بسیار محدود بودند. برای افراد گیاه خوار نیز توفو بهترین منبع دریافت پروتئین به شمار می آمد. اکنون موج جدیدی از تولید کنندگان مواد غذایی مشغول تولید جایگزینی برای گوشت هستند که ظاهر و بو و طعم مشابهی دارد.

شرکت هایی مانند «ممفیس میت» توجهات بسیار و البته سرمایه گذاران بزرگی مانند بیل گیتس و ریچارد برانسون را به خود جلب کرده اند. شرکت های پرورش گوشت بدون گوشت به نوعی نشانگر نگرانی ها درباره مصرف گوشت هستند. این شرکت ها در ۲۰۱۸ و سال های آتی فعالیت های خود را گسترش می دهند و جایگزینی برای گوشت تولید می‌کنند.

تکنولوژی

امنیت سایبری و هوش مصنوعی

امنیت سایبری به امری حیاتی در زندگی و کسب و کار تبدیل شده با این وجود مدیریت آن بسیار سخت است. سواستفاده از امنیت سایبری بسیار پیچیده است. اتوماسیون خالص به تنهایی کافی نیست و هوش مصنوعی برای تحلیل بهتر اطلاعات و فرایندهای اتوماتیک لازم است. کارشناسان پیش بینی می‌کنند در سال های آتی روند استفاده از هوش مصنوعی برای حفظ امنیت گسترده تر شود.

تکنولوژی

اینترنت اشیا در خانه و شهر

شهرهای مختلف قصد دارند با کمک اینترنت اشیا بخش های مختلف مانند سیستم کنترل ترافیک و چراغ های روشنایی شهری را رصد کنند.

یکی از مهم ترین روندهای فناوری در سال های اخیر اینترنت اشیا بوده است. اتصال تمام دستگاه های هوشمند خانه به یکدیگر، زندگی کاربر را ساده تر می‌کند و علاوه برآن به او قدرت کنترل بیشتری می‌دهد. این درحالی است که اکنون تکنولوژی اینترنت اشیا از خانه به داخل شهرها نیز نفوذ کرده است. شهرهای مختلف در سراسر جهان مشغول اجرای پروژه آزمایشی مختلفی در این زمینه هستند. شهرهای مختلف قصد دارند با کمک اینترنت اشیا بخش های مختلفی مانند سیستم کنترل ترافیک و چراغ های روشنایی شهری را رصد کنند.

تکنولوژی

اخلاق، قانون و سیاست گذاری برای فناوریهای آینده

با گسترش پیشرفت یادگیری عمیق، ربات ها، دستیارهای هوشمند و به کارگیری هوش مصنوعی جامعه به سختی می‌تواند روند فناوری نوین را کنترل کند. تا به حال دستورات و راهنماهایی برای کنترل و قانونمند کردن تکنولوژی در حوزه های حفظ حریم خصوصی و امنیت تحلیل و ارائه شده اند و در برخی وجوه نیز اجرا شده اند.

تکنولوژی

این راهنماها و قوانین بیش از پیش در حوزه سیستم های هوشمند و خودکار و در بخش امنیت سایبری به کار گرفته خواهند شد. چرا که با پیشرفت روزافزون تکنولوژی ، نگرانیها از بابت نحوه استفاده و سوءاستفاده از آنها در راستای منافع گروههای خاص افزایش می‌یابد. همچنین دغدغه های اخلاق زیستی درباره کارکرد فناوریهای زیستی همچنان برطرف نشده است.

رباتها نیز اگرچه در هر عرصه ای که باشند تسهیلات زیادی را برای بشر فراهم می‌کنند اما همواره بیم گسترش بی رویه آنها وجود دارد به طوریکه در بسیاری از نقاط دنیا رباتها زنگ خطری برای بیکاری صاحبان مشاغل شده اند.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا