متوسط آموزشیسرمایه گذاری

۱۰ نکته‌ای که باید قبل از سرمایه گذاری بر روی ریپل (XRP) بدانید! + ویدئو

در حالی که بانک‌ها در حال ساختن دیوار هستند، ریپل (XRP) به ساختن پل‌هایی با هدف متحول کردن جهان مالی متعارف ما می‌پردازد. ریپل بانک‌ها، فراهم‌کنندگان پرداخت و صرافی‌های دارایی‌های دیجیتال را مرتبط می‌کند و در عین حال، سریعا در حال تبدیل به استاندارد انتقال ارزش دیجیتال در سطح جهان است.

ما در اینجا می‌خواهیم متوجه شویم که چگونه ریپل می‌خواهد مشکلی ترلیون دلاری را با ایجاد اینترنت ارزش حل کند. این ویدیو به ۱۰ کاربرد و راه حل ریپل اشاره می‌کند.

سلب مسئولیت: این مقاله و ویدئو هیچ گونه تبلیغ برای سرمایه گذاری نیست و تنها ترجمه شده است. تیم میهن بلاکچین هیچ گونه مسئولیتی در قبال سود یا ضرر شما در صورت سرمایه گذاری ندارد.

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

شماره ۱۰: راه حل ریپل (XRP) برای مشکل تریلیون دلاری!

فناوری به حدی پیشرفت کرده که چیز‌هایی مانند ماشین‌های خودران تبدیل به واقعیت شده است؛ اما یک بخش واقعا از این پیشرفت‌ها عقب مانده و آن انتقال پرداخت بین المللی است.

در دوران اینترنت که همه چیز آنی است، تراکنش‌های بین المللی ممکن است روز‌ها تا هفته‌ها به طول بیانجامند.

هر ساله در سراسر جهان ۱۸۰ ترلیون دلار پرداخت بین مرزی انجام می‌شود که این پرداختی‌ها حدود ۱.۷ ترلیون دلار در سال هزینه دارند؛ اگر شما تا به حال پرداخت بین مرزی انجام داده باشید، متوجه کارمزد‌های بالا شده‌اید و حتی در این میان سرویس‌هایی مانند پی پال هم مقصر هستند؛ پی پال حدود ۲.۹ درصد برای پرداختی‌های بین المللی کارمزد می‌گیرد و این به غیر از هزینه‌ای است که در اثر مبادله پول ایجاد می‌شود!

هدف ریپل این است که این شرایط را تغییر دهد و انتقال‌های بین المللی را به صورت آنی و ارزان برای همه میسر کند.

شماره ۹: اینترنت ارزش

ریپل برای بانک‌ها مانند اینترنت برای جهان است، این مفهوم اینترنت ارزش (Internet of Value) نامیده می‌شود.

بر خلاف بیت کوین که قصد دارد بانک‌ها را به عنوان واسطه بردارد، بانک‌ها تعدادی از بزرگ‌ترین کاربران ریپل هستند.

ریپل در سال ۲۰۱۲ منتشر شد؛ این یک شبکه پرداخت باز برای ارز دیجیتال و فیات است و همچنین شرکتی خصوصی است که هدفش پایین آوردن هزینه پرداخت‌های بین المللی است.

این روز‌ها، مشتریان به دنبال روشی ساده و کم هزینه برای ارسال و دریافت آنی پول هستند؛ با این وجود، سیستم‌های پرداختی موجود، فراهم کردن این سرویس را برای بانک‌ها مشکل می‌کنند. با یک مثال می‌خواهیم مشکل اصلی که ریپل در تلاش برای حل آن است را بیان کنیم.

فرض کنید فردی در ایالات متحده می‌خواهد مقداری پول به مکزیک بفرستد؛ وقفه‌های زیادی بین فرآیند ارسال و دریافت وجود دارد و هر کدام از این وقفه‌ها نه تنها از سرعت تراکنش می‌کاهد، بلکه در این میان کارمزد تراکنش نیز می‌گیرد.

فناوری مالی توزیع‌شده ریپل می‌خواهد این وقفه‌ها را با استفاده از شبکه پرداخت کارآمد‌تر خود دور بزند.

شماره ۸: ایجاد پل

ریپل سومین ارز دیجیتال باارزش است و یکی از سریع‌ترین و مقیاس‌پذیر‌ترین دارایی‌های دیجیتال در جهان است. (البته به تازگی ریپل به رتبه چهارم نزول کرد و USDT جای آن را گرفت). کاربرد اصلی ریپل این است که به عنوان یک دارایی واسطه برای تبدیل یک ارز فیات به ارز فیات دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

وقتی که ریپل ایجاد شد، کاربرد بانکی حساب‌های نوسترو را مطالعه می‌کرد: آنها متوجه شدند که استفاده از یک ارز ارتباطی رایج مانند ریپل، پتانسیل صرفه‌جویی در مقدار قابل ملاحظه‌ای از هزینه پردازش پرداخت را دارد.

اگر بانک‌ها از راه‌حل ریپل با نام xCurrent استفاده کنند، پیش‌بینی می‌شود که بتوانند ۳۳ درصد در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند؛ اما اگر بانک‌ها از XRP به عنوان یک ارز ارتباطی استفاده کنند، به میزان ۶۰ درصد کاهش هزینه صورت خواهد گرفت.

تراکنش‌های XRP به قدری ارزان هستند که هزینه آنها ناچیز و تنها کسری از یک سنت است. همچنین XRP در کمتر از ۴ ثانیه تسویه می‌شود. این نوع سرعت، تجارت جهانی را برای ریپل مقدور می‌کند.

مقیاس‌پذیری نیز برای یک سیستم پرداخت که باید از تراکنش‌ها در مقیاس جهانی پشتیبانی کند، حیاتی است.

ریپل ۱۵۰۰ تراکنش را در ثانیه ثبت می‌کند. علاوه بر این، عملکرد کانال پرداختی به دفتر کل XRP اجازه می‌دهد که تراکنش‌ها را با سرعت بیش از ۷۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه پردازش کند و به صورت افقی حتی برای سرعت‌های بالا‌تر هم مقیاس‌پذیر است و حتی از استاندارد‌های شبکه‌های پردازش متمرکز مانند ویزا هم فرا‌تر می‌رود.

شماره ۷:‌ اکوسیستم ریپل نت (RippleNet)

ریپل نت نامی است که به اکوسیستم ساخته شده توسط ریپل داده شده است؛ این شامل سه محصول اصلی با نام‌های xcurrent، xRapid و xVia است و همچنین محصول متن بازی نیز به نام XRP Ledger موجود است.

آنها هر کدام مشکلات مختلف و منحصر به فردی را حل می‌کنند که شامل پرداختی‌های جهانی، نقدینگی فوری و پرداخت‌های تجاری است.

به طور خلاصه می‌توان گفت که RippleNet ترکیبی از همه این عناصر است؛ xCurrent متمرکز بر پردازش پرداختی‌ها برای بانک‌ها و فراهم‌آورندگان دیگر است و xRapid با فراهم کردن XRP از صرافی‌های ارز دیجیتال باعث فراهم کردن نقدینگی فوری می‌شود.

الگوریتم پیدا کردن مسیر ریپل، سریع‌ترین و ارزان‌ترین مسیر را بین دو ارز به صورت خودکار پیدا می‌کند. زمانی که یک بانک به xCurrent و xrapid متصل شد، می‌تواند با xVia کار کند؛ xVia ابزاری برای کسب و کار‌هاست تا به تعامل با شبکه xCurrent بپردازند.

این اساسا یک سطح کاربری است که شرکت‌ها را قادر می‌کند که به ارسال و دریافت تقاضای پرداخت از بانک‌ها با استفاده از xCurrent و xRapid برای پردازش پرداخت بپردازند.

سرانجام همه پرداختی‌ها از سیستم RippleNet عبور می‌کنند که به هم مرتبط هستند و با پروتکل Interledger ریپل پایان به پایان هستند.

شماره ۶: اتصال تمام سرویس‌های پرداختی

پروتکل Intraledger ریپل می‌تواند هر سرویس پرداختی در جهان را مرتبط کند و پرداختی‌ها را در هر شبکه و دفتر کلی پردازش کند؛ چه این ویزا، پی پال، وسترن یونیون ویا حتی جی پی مورگان باشد.

شبکه ریپل می‌تواند پرداختی‌های بین مرزی و پیوسته در عرض چند ثانیه و با قیمت کسری از سنت فراهم کند. اما ریپل همچنین می‌تواند همه این سرویس‌های پرداخت را با ارز‌های دیجیتال و بلاک چین‌های دیگر مرتبط کند.

ریپل در واقع می‌تواند تبدیل به استاندارد ذخیره در بین پلتفرم‌ها و دفتر کل‌های مختلف شود و تبدیل به رایج‌ترین دارایی پولی در جهان شود.

این توانایی برای ارتباط با شبکه‌های دیگر، نقدینگی اضافی را برای دفتر کل XRP فراهم می‌کند و طوری توسعه یافته که به شبکه‌های دیگر و ارزش آنها متصل می‌شود.

شماره ۵: ارز دیجیتال JPM و ریپل

صحبت از ارتباطات شد، در سال ۲۰۱۹، موسسه جی پی مورگان (JPMorgan) با خبر اعلام ارز دیجیتال JPM در جهان ارز دیجیتال همهمه به پا کرد؛ مشخص است که بانک‌ها در حال رقابت برای ساخت فناوری بلاک چین بزرگ بعدی هستند.

اکثر سایت‌های مشهور به مخالفت با XRP پرداخته‌اند و ادعا می‌کنند که این توکن جدید چیز بدی برای XRP خواهد بود.

این حقیقت که یک بانک مشهور وال استریت مانند جی پی مورگان می‌خواهد با توکن خود (که تحت پشتیبانی ارز فیات است) وارد فضای کریپتو شود، نشان واضحی از این است که ارز دیجیتال یک قدم دیگر به پذیرش جهانی در فضای بانکی نزدیک‌تر می‌شود. این می‌تواند یکی از بهترین چیز‌هایی باشد که برای XRP روی داده است.

در ۱۶ می سال ۲۰۱۷، جی پی مورگان و ریپل بخشی از رویدادی بودند که در آن نمایشی را با ریپل و Quorum به انجام رساندند؛ تصور کنید چه اتفاقی برای XRP می‌افتد، اگر جی پی مورگان استفاده از xRapid را اعلام کند!

شماره ۴: مشارکت در کسب و کارها

ریپل یک استراتژی کلان دارد و آن مشارکت با بانک‌ها و شرکت‌های سراسر جهان برای آزمایش xCurrent و xRapid است.

در سال ۲۰۱۹، ریپل تقریبا با بیش از ۲۰۰ مشتری، بانک و موسسه مالی مشارکت برقرار کرده بود.

ریپل در سال ۲۰۱۶ با SBI که غول سرویس‌های مالی ژاپن است، مشارکت ایجاد کرد. نتیجه این مشارکت، کسب و کار جدیدی برای SBI بود که SBI Ripple Asia نام داشت. هدف از این مشارکت، ساخت و مهندسی نیروی فروش در آسیا و فروش و گسترش راه‌حل‌های ریپل برای پرداختی‌های بین مرزی در بانک‌های منطقه بود.

علاوه بر این، ریپل ابزار‌های زیادی برای ترویج پذیرش xRapid و استفاده از XRP در دسترس دارد.

شماره ۳: رهبری مستحکم

ریپل دارای رهبری اثبات‌ شده و مستحکمی است که این رهبری به هدایت رشد و پذیرش آن کمک می‌کند: اگر نمی‌دانید Brad Garlinghouse کیست، باید بدانید که او برای یاهو کار می‌کرد و نویسنده برنامه “کره بادام زمینی” بود که اینک شهرت جهانی یافته است؛ براد رهبری است که معتقد به کارایی و تمرکز برای یک سازمان است.

این نکته مثبتی برای ریپل است که دارای مدیر عاملی است که از نسخه اصلی پروژه، یعنی ایجاد بهترین دارایی دیجیتال برای پرداختی‌ها، دور نمی‌شود.

با توجه به مدیرانی که ریپل دارد، می‌توان گفت که ریپل گروهی با فهرست مدیرانی واقعی برای انتقال ارزش بین مرزی است.

شماره ۲: به سوی غیرمتمرکز بودن!

ریپل به دلیل ماهیت متمرکز خود با انتقادات سنگینی از جانب جامعه کریپتو مواجه شده است.

شایان ذکر است که ریپل در حال انجام دادن اقداماتی برای رسیدن به سطوح بالا‌تری از عدم تمرکز است؛ این ارز در حال توسعه نود‌های بلاک چینی است که هر تراکنش را اعتبارسنجی کنند.

این یعنی که همزمان با استفاده بیشتر بانک‌ها و کسب و کار‌ها از شبکه ریپل، این ارز نه تنها شبکه‌ای خواهد بود که قادر به مدیریت حجم بالا در چند ثانیه و با کارمزد بسیار کم خواهد بود، بلکه یکی از غیرمتمرکز‌ترین بلاک چین‌های جهان هم خواهد بود.

این مهم است؛ زیرا باعث می‌شود که هیچ موسسه، حکومت و یا شخصی تسلط و یا نظارتی در این سیستم نداشته باشد.

شماره ۱: تصویر بزرگ

در حال حاضر، اگر پول خود را در یک چمدان بگذارید و با پرواز آن را به کشور دیگری انتقال دهید، بسیار سریع‌تر از انتقال بانکی خواهد بود که از لحاظ زمان و کارمزد هنوز بسیار سنتی عمل می‌کند.

هر سالی که بانک‌های برجسته بدون بلاک چین به کار خود ادامه می‌دهند، ترلیون‌ها دلار در اثر ناکارآمدی سیستم پرداخت بین المللی ما به هدر می‌رود.

این که بانک‌ها و موسسات مالی دیگر شروع به استفاده از دارایی‌های دیجیتال در فعالیت‌های تجاری روزانه خود کنند، تنها به گذشت زمان نیاز دارد و این اتفاق بالاخره رخ می‌دهد.

ریپل موفق می‌شود؛ زیرا هدف آن توانمند کردن موسسات مالی برای ارسال سریع، ارزان و آسان پول در بین مرز‌هاست.

موارد گفته شده در اینجا، توصیه‌ای برای سرمایه گذاری نیست و صرفا اطلاعاتی در اختیار شماست تا بتوانید عاقلانه‌تر تصمیم بگیرید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا