صرافی متمرکز

برای انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال ، به چه نکاتی توجه کنیم؟

انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال مناسب یکی از مهمترین کارهایی است که یک تریدر و یا سرمایه گذار علاقه‌مند باید انجام دهد. اگر صرافی خوبی انتخاب نشود، با هک، مسائل امنیتی و در کل با اتلاف وقت و بودجه مواجه خواهیم شد. وقتی یک صرافی ارز دیجیتال را انتخاب می‌کنیم، باید بدانیم که هدف ما از معامله چیست. آیا به دنبال سرمایه گذاری بلند مدت هستیم و یا معامله یا تریدهای زیادی می‌کنیم؟ سرمایه گذاران ممکن است در جستجوی صرافی‌هایی باشند که فورا ارز مورد نظر را تحویل می‌دهند؛ فرضا صرافی‌هایی که فورا می‌توان از آنها اتریوم خرید و آن را انتقال داد. از طرف دیگر، تریدرها ممکن است علاقه مند به معامله اوراق مشتقه و بازار آتی باشند که قیمت آنها بستگی به همان دارایی‌های زیربنایی دارد. در این مکانها به ترید قراردادها پرداخته می‌شود و این قراردادها را می‌توان به صورت پول نقد یا ارز دیجیتال تسویه کرد. این قراردادها محلی هستند و تنها در همان صرافی مورد نظر قابل معامله هستند و نمی‌توان آنها را به یک صرافی ارز دیجیتال دیگر انتقال داد. بعد از اینکه تریدر اهداف خود را تعیین کرد، باید به عوامل دیگری مانند قوانین حکومتی، امنیت و غیره بپردازد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

در لیست زیر به ده مورد مهم برای انتخاب یک صرافی اشاره می شود:

۱- قوانین شناخت مشتری و مبارزه با پولشویی

پولشویی و ارز دیجیتال

صرافی‌های مختلف از قوانین متفاوتی تبعیت می‌کنند. بعضی از صرافی‌ها برای شناخت مشتری و مبارزه با پولشویی از کاربران می‌خواهند که در هنگام ایجاد اکانت، اطلاعاتی را در مورد خود فراهم کنند. این اقدامات از یک صرافی ارز دیجیتال به صرافی دیگر تفاوت دارد. در بعضی از صرافی‌ها با فراهم کردن این اطلاعات محدودیت‌هایی خاص برداشته می‌شود و در بعضی دیگر بدون فراهم کردن این اطلاعات اصلا نمی‌توان اکانت ایجاد کرد. امروزه بسیاری از صرافی های ارز دیجیتال به دلیل این ویژگی و رعایت قانون، افراد ساکن در کشورهای تحریم و خاص نظیر ایران را تحریم کرده‌اند.

۲- اعتبار یک صرافی ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال

از آنجایی که فضای بلاکچین و ارز دیجیتال یک فضای جدید است، اعتبار صرافی‌ها باید بسیار مورد توجه قرار گیرد. صرافی‌های شروری در این فضا وجود دارند که در هک‌ها و کلاهبرداری‌ها شریک بوده‌اند. تحقیق در مورد این صرافی‌ها در گوگل و شبکه‌های اجتماعی بسیار مفید است؛ باید ببینیم که آیا هیچ گونه شکایتی علیه این صرافی‌ها مطرح شده و نظر دیگران در مورد آنها چیست. بررسی شرایط و ضوابط یک صرافی ارز دیجیتال نیز مفید است و باید ببینیم که آیا چیز غیر عادی و هشدار دهنده‌ای در این شرایط و ضوابط وجود دارد.

۳- امنیت

هر صرافی ارز دیجیتال دارای روش‌های امنیتی مخصوص به خود است که باید این روش‌ها را مورد توجه قرار دهیم؛ فرضا یک صرافی که تایید هویت دو عاملی را فراهم نمی‌کند، زیاد ایمن نیست. از طرف دیگر سه روش رایج و ایمن برای فراهم کردن تایید هویت دو عاملی موجود است که این سه روش Google Authenticator، Authy و Yubikey هستند. علاوه بر این، اقدامات امنیتی دیگری را نیز باید مورد توجه قرار داد که از جمله آنها می‌توان به ذخیره آفلاین دارایی‌ها اشاره کرد.

۴- وجوه ضمانتی

کاربران باید بررسی کنند که آیا این صرافی مورد علاقه آنها دارای وجوه ضمانتی است تا در شرایط خاصی اقدام به پرداخت به کاربران و جبران ضرر کند یا خیر. بعضی از صرافی‌ها تحت پوشش سازمان بیمه سپرده گذاری فدرال هستند که این بیمه برای کاربران آمریکایی بسیار مفید است و تا حدی وجوه آنها را ضمانت خواهد کرد.

۵- صرافی فیات

تریدرها در بعضی موارد به صرافی‌های فراهم آورنده ارز فیات نیاز خواهند داشت. ممکن است تریدر بخواهد مقداری ارز ملی مانند دلار یا تومان را به صرافی وارد کند و آن را به ارز دیجیتال تبدیل کند. شاید گاهی این تریدر بخواهد سود حاصل از ترید را نقد کند و در نتیجه به یک صرافی فیات نیاز داشته باشد. در این حالت، باید دید که این صرافی ارز دیجیتال با کدام بانک‌ها کار می‌کند و چه ارزهای فیاتی را پشتیبانی می‌کند.

۶- ترید همراه با لوریج

صرافی‌های اوراق مشتقه معمولا ترید لوریج را ارائه می‌دهند که در این حالت تریدر می‌تواند به قرض گرفتن مقداری وجه بپردازد و سفارش‌های بزرگتری را ایجاد کند. در این نوع ترید، صرافی‌ها معمولا تا لوریج ۱۰۰ را فراهم می‌کنند، اما این صرافی‌ها قوانین مختلفی برای سطح نقد شدن دارایی‌ها و کال مارجین (Call Margin) دارند. در این صرافی‌ها، با توجه به اعتباری که به تریدر داده می‌شود، بعد از حد مشخصی از ضرر، ممکن است تریدر کال مارجین شود و تمام دارایی‌های خود را از دست دهد.

۷- حجم

صرافی ارز دیجیتال

پلتفرم‌های ترید با توجه به تعداد افراد مشارکت کننده در آنها، متفاوت هستند و مقدار دارایی‌های معامله شده در آنها نیز متفاوت است. اگر فردی بخواهد ۱۰۰ بیت کوین را نقد کند، طبیعتا در صرافی‌های کوچک و با حجم کم نمی‌تواند این کار را انجام دهد. این مسئله مخصوصا در زمینه آلتکوین‌ها (Altcoins) مشکل‌ساز است و نمی‌توان به معامله آنها در مقادیر زیاد در بعضی از صرافی‌ها پرداخت. بررسی حجم در صرافی‌ها ممکن است سخت باشد؛ زیرا بعضی صرافی‌ها حجم جعلی ایجاد می‌کنند. یک روش برای تحقیق در مورد حجم صرافی‌ها، بررسی قسمت سفارشات صرافی ارز دیجیتال است؛ در آنجا باید دید که مقدار دارایی‌های ثبت شده چقدر است و قیمت‌ها چقدر با هم فاصله دارند. روش دیگری برای تشخیص حجم صرافی‌ها، استفاده از وبسایت‌های ثالثی است که این گونه داده‌ها را فراهم می‌آورند.

۸- قیمت ها

قیمت دارایی‌ها از یک صرافی ارز دیجیتال به صرافی دیگر تفاوت دارد. قیمت این دارایی‌ها ممکن است به دلیل عواملی مانند موقعیت جغرافیایی صرافی‌ها، حجم صرافی‌ها و عوامل دیگر متفاوت باشند. این اختلافات قیمت باید مورد توجه قرار گیرد و خصوصا در معاملات آلتکوین بسیار حائز اهمیت است. اختلاف قیمت یک صرافی با دیگر صرافی‌ها می‌تواند یک هشدار جدی باشد و نمایانگر حجم کم این صرافی باشد.

۹- انتخاب دارایی

دارایی‌های برجسته‌ای مانند بیت کوین، اتریوم و لایت کوین در اکثر صرافی‌ها ارائه و خرید و فروش می‌شوند. اما ارزهایی که حجم بازار کمتری دارند، چنین نیستند و در صرافی‌های خاصی موجود نیستند. بنابراین توجه به دارایی‌هایی که هر صرافی ارائه می‌دهد، مهم است و باید گزینه‌های مناسبی را انتخاب کرد.

۱۰- کارمزدها

یک صرافی ارز دیجیتال معمولا کارمزد کمی برای هر ترید می‌گیرد. این کارمزدها برای سرمایه گذاران چندان حائز اهمیت نیستند اما برای تریدرها که زیاد معامله می کنند، مهم است. این کارمزدها از یک صرافی به صرافی دیگر تفاوت دارند. تعدادی از صرافی ها محدودیت ها و کارمزد هایی هم برای برداشت دارند که این باید مورد توجه تریدرها قرار گیرد.

تحقیق خود را انجام دهید

انجام تحقیق و بررسی برای کار در فضای ارز دیجیتال بسیار مهم است. این تحقیق و بررسی‌ها نه تنها برای انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال مهم هستند، بلکه در تمام صنعت ارز دیجیتال باید مورد توجه قرار گیرد. ۱۰ مورد ذکر شده در این مقاله، می توانند بسیار کمک کننده باشند که البته این بستگی به اهداف فرد و فعالیت های او دارد. با توجه به جوان بودن این صنعت، تحقیق و بررسی در این فضا بسیار مهم می باشد.

کاربران برای انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال ، به چه نکاتی توجه می‌کنند؟

در ادامه، به بررسی نتایج منتشر شده توسط آژانس رتبه بندی و گزارش اطلاعات توکن‌های واقع در توکن اینسایت (TokenInsight) می‌پردازیم. این تحقیق، عواملی که کاربران برای انتخاب یک صرافی در نظر می‌گیرند را منتشر کرده است:

این آژانس با تحلیل کاربران صرافی ارزهای دیجیتال و عملکرد آنها دریافته است که نگرانی اصلی افراد در خصوص انتخاب و استفاده از آن ها، بحث امنیت آنها است.

توکن اینسایت در گزارش سه ماه سوم سال ۲۰۱۹ درباره صنعت صرافی های ارز دیجیتال، ۲۰۷ پرسشنامه جمع آوری کرد. پاسخ دهندگان به این پرسشنامه اکثرا چینی بودند که ۵۷ درصد را مردان تشکیل می‌دادند و ۸۸.۸۹ درصد آنها متولد دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ میلادی بودند. شرایط اکثر پاسخ دهندگان به شرح زیر بود:

 • ۱ الی ۳ سال تجربه سرمایه گذاری داشتند.
 • میزان سرمایه گذاری آنها بیت ۱۰۰۰۰ الی ۵۰۰۰۰ یوان (معادل با ۱۴۰۰ الی ۷۰۰۰ دلار) بود.
 • کمتر از یکبار در ماه تراکنش انجام می‌دادند.
 • از برنامه‌های موبایل برای تراکنش‌های روزانه استفاده می‌کردند.

مهمترین عامل در انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال توسط این افراد به ترتیب عبارت بودند از: “امنیت“، “اعتبار صرافی“، “نقدینگی و حجم معاملات“. در مقایسه با این سه عامل که ۱۴۵ الی ۱۵۱ رای را از جانب افراد کسب کرده‌اند، عامل چهارم “کیفیت توکن” بود که ۸۸ رای به دست آورد. نکته جالب این است که عامل “رتبه بندی صرافی‌ها توسط سازمان‌ها” با کسب ۳۸ رای در رتبه آخر قرار گرفت.

در خصوص امنیت، ۱۵۳ پاسخ دهنده “نقص فنی” را به عنوان مهم‌ترین عامل در رتبه بندی امنیت آنها انتخاب کردند. سایر عوامل عبارت بودند از:

 • رویدادهای ایمنی: ۱۳۲ رای
 • مکانیزم پاسخ دهی به رویدادهای امنیتی: ۱۲۸ رای
 • سیاست دولت: ۱۰۹ رای
 • تایید هویت دو مرحله‌ای هنگام انجام معاملات: ۷۵ رای
 • تایید هویت دو مرحله‌ای هنگام ورود به صرافی: ۶۶ رای
 • قدرت امنیت رمز عبور حساب: ۵۲ رای
 • سایر موارد نظیر جبران دزدی‌های ارز دیجیتال و تایید هویت با اسم واقعی: ۴ رای

در این گزارش آمده است:

از بین سه عامل اصلی، کاربران بیشتر نگران این موضوع بودند که آیا خود صرافی ارز دیجیتال مورد نظر دارای قابلیت‌های مناسب برای اجتناب از خطرات و دارای مکانیزم پاسخ دهی مناسب برای رویدادهای امنیتی هستند یا خیر.

در آخر، هنگامی که صحبت از صرافی‌های موجود و محصولات آنها می‌شود، محققان دریافته‌اند که معاملات نقدی و فرابورس (به ترتیب با کسب ۱۷۳ و ۱۰۹ رای) محبوب‌ترین ویژگی‌ها بوده‌اند. علاوه بر این، ۶۹.۵۷ درصد پاسخ دهندگان اغلب به ترتیب از صرافی هیوبی، بایننس و OKEx استفاده می‌کردند. هم چنین این ۳ ، انتخاب کاربران برای پیشنهاد دادن به دوستان خود بوده‌اند زیرا معتقد بودند که این صرافی‌ها، از ایمن‌ترین صرافی‌های موجود هستند.

توکن اینسایت صرافی‌های هیوبی، بایننس و OKEx را به ترتیب به صورت A و A و BBB رتبه بندی کرد. در این رتبه بندی، A به معنای سیستم باثبات صرافی، تاثیرپذیری کم توسط خطرات خارجی و خطرات عملیاتی اندک است و رتبه BBB نیز به صرافی‌ای اعطا می‌شود که قابلیت‌های کنترل خطر بسیار منسجم، خطرات غیرمعمول اندک و تجربه کاربری بسیار خوب داشته باشد.

این موضوع از ادعاهای مرتبط با این گزارش پشتیبانی می‌کند که عبارتند از:

 • تعیین تفاوت‌های پروژه های خوب و معمولی آسانتر شده است.
 • کاربران به تدریج یاد خواهند گرفت که بین پروژه‌های مختلف تفاوت قائل شوند و صرافی‌های مختلف را بر اساس اهداف متفاوت انتخاب خواهند کرد.
 • صرافی‌های برتر، دارایی‌های با کیفیت بهتر را به سرمایه گذاران ارائه می‌دهند و دارایی‌هایی که نمی‌توانند وارد صرافی‌های برتر شوند، فقط صرافی‌های کوچک را انتخاب می‌کنند.
 • تنها روشی که یک صرافی می‌تواند خود را بین‌المللی کند، همان روندی است که بسیاری در حال انجام آن هستند. این اقدام نیز ارائه پلتفرم معاملاتی بین المللی است.

علاوه بر این، محققان در این تحقیق دریافته‌اند که در ۵۰ صرافی برتر، تقریبا ۷۵ درصد ترافیک کاربران در ۲۰ درصد آن ها متمرکز است. ۳ مورد از آن ها که بیشترین ترافیک کاربران را دارند به ترتیب عبارتند از کوین بیس پرو (Coinbase Pro)، بایننس و بیت هامب (Bithumb).

سایر نتایج دریافت شده از این گزارش عبارتند از:

 • حجم کل معاملات بازار به ۴.۷ تریلیون دلار رسیده است، به طوری که رشد سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ نسبت به سال گذشته ۱۶.۰۷ درصد بوده است. اما این رقم نسبت به سه ماهه دوم به طور چشمگیری کاهش یافته است.
 • سهم صرافی‌های متمرکز از بازار با افزایش ۰.۰۴ به بیش از ۹۹ درصد از کل بازار رسیده است.
 • حجم معاملات ۱۰ صرافی برتر، ۷۳ درصد کل بازار را تشکیل داده است. این عبارتند از: BitMax، DigiFinex، FCoin، EXX، OKEx، Binance، MXC، BW.com، ZB و LBank.
 • حجم معاملات شستشو (wash trading) نیز بسیار چشمگیر است و نباید دست کم گرفته شود.
 • حجم معاملات دلار کاهش یافته است در حالی که حجم معاملات سایر ارزهای سنتی تقریبا دو برابر شده است.

نظر شما چیست؟ شما چه معیار هایی برای انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال دارید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۶/۱۰

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا