صرافی متمرکز

معرفی بهترین صرافی های اوراق مشتقه ارزهای دیجیتال !

ارزهای دیجیتال علیرغم آنکه بعضی از صاحب نظران وال استریت به آن بدگمان هستند، توانسته‌اند موقعیت ایمن و مطلوبی را به عنوان کلاس دارایی نوظهور تثبیت کنند. نکته جالب آن است که افزایش محبوبیت معاملات ارز دیجیتال باعث به وجود آمدن بازار معاملات اوراق مشتقه موازی ای شده است که با مجموعه اوراق مشتقه دارایی های سنتی وال استریت همسان است. صرافی های اوراق مشتقه روز به روز محبوبیت بیشتری می‌یابند و امروزه اکثر حجم ترید را این صرافی‌ها تشکیل می‌دهند. در این صرافی‌ها، ارز های دیجیتال واقعی معامله نمی‌شوند، بلکه سرمایه گذاران بر روی نوسان قیمت ارز های دیجیتال سرمایه گذاری می‌کنند. اوراق مشتقه ابزار محبوبی در بازارهای سنتی هستند و در زمینه دارایی‌هایی مانند فلزات گرانبها، مواد و غیره شاهد حضور معاملات اوراق مشتقه هستیم. از جمله بازارهای اوراق مشتقه می‌توان بازار های آتی را نام برد. به گزارش بیتمکس (Bitmex)، ترید اوراق مشتقه در بازار ارزهای دیجیتال بیش از یک چهارم حجم ترید بازار را تشکیل می‌دهد که این با توجه به کم بودن صرافی‌های ارائه دهنده معاملات اوراق مشتقه، بسیار جالب توجه است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

معاملات در صرافی‌های اوراق مشتقه کاملا متفاوت از صرافی‌های عادی است و در اینجا چیزی به نام لوریج (leverage) مطرح است و قیمت‌ها از قیمت دارایی‌های زیربنایی مشتق می‌شوند. در بازارهای اوراق مشتقه، نگرانی‌هایی در مورد نقدینگی و نوسانات زیاد نیز وجود دارد.

اگر به معاملات اوراق مشتقه ارز دیجیتال علاقه‌مند هستید، احتمالا به معامله قراردادهای آتی کریپتو یا آپشن‌های کریپتو خواهید پرداخت. قراردادهای آتی کریپتو نیز به دو بخش قراردادهای آتی معمولی و قراردادهای آتی مادام تقسیم می‌شود. قراردادهای آتی معمولی کریپتو دارای تاریخ انقضا هستند، در حالی که قراردادهای آتی مادام دارای تاریخ انقضا نیستند. این مقاله به بررسی تعدادی پلتفرم معاملاتی برتر اوراق مشتقه ارز دیجیتال در بازار خواهد پرداخت.

صرافی بیتمکس (Bitmex)؛ یکی از بهترین صرافی های اوراق مشتقه

بیتمکس (Bitmex)

بیتمکس بدون شک محبوب ترین پلتفرم معاملاتی اوراق مشتقه ارز دیجیتال در بازار است. البته محبوبیت بیتمکس به اندازه صرافی های ارز دیجیتال نظیر کوین بیس و بایننس نیست. با این حال، بیتمکس محبوب‌ترین صرافی است که منحصرا بر معاملات اوراق مشتقه ارز دیجیتال معطوف است.

بیتمکس به کاربران امکان می‌دهد تا قراردادهای آتی معمولی و قراردادهای آتی مادام تا لوریج ۱۰۰ برابری ایجاد کنند. بیتمکس از مکانیزم قیمت گذاری دوگانه برای محافظت از معامله کنندگان در مقابل بستن و خروج غیرضروری و شتاب زده از معاملات استفاده می‌کند. انواع مختلف سفارش‌ها در بیتمکس شامل سفارش های لیمیت (Limit Order)، سفارش بازار (Market Order)، سفارش‌های پنهان (Hidden Order)، سفارش آیس برگ (Iceberg Order) و سفارش های TP/PL می‌شود. روش اجرای سفارش‌های بیتمکس نیز عبارتند از FOK، IOC و GTC.

بیتمکس به معامله کنندگان ۰.۰۲۵ درصد تخفیف کارمزد میکر (Maker) ارائه می‌دهد و هزینه ۰.۰۷۵ درصد کارمزد تیکر (Taker) دریافت می‌کند. هرچند این پلتفرم به واریز حداقل ۰.۰۰۰۱ بیت کوین قبل از انجام معاملات نیاز دارد.  این بدین معنی است که فردی که یک بیت کوین سرمایه دارد و از لوریج ۱۰۰ استفاده می کند، باید کارمزد ۱۰۰ بیت کوین را بپردازد. این یعنی که دریافت کنندگان سفارش باید کارمزد های هنگفتی را بپردازند و علاوه بر این، چیز دیگری نیز بنام کارمزد وجه (funding rate) وجود دارد که به ازای هر ۸ ساعت که پوزیشن باز بماند، محاسبه می شود. بیتمکس محبوب‌ترین صرافی اوراق مشتقه کریپتویی است و این صرافی واقع در هنگ کنگ دارای بالاترین میزان نقدینگی در بازار است. معامله کنندگان جدید می‌توانند از شبکه آزمایشی بیتمکس برای تمرین معاملات اوراق مشتقه کریپتو بهره ببرند.

نقطه ضعف بزرگ استفاده از بیتمکس این است که فقط معاملات بیت کوین را برای معامله کنندگان فراهم می‌کند. در بیتمکس فقط می‌توانید بیت کوین واریز و برداشت کنید و تمام ارزهای دیجیتال فهرست شده در این پلتفرم با بیت کوین جفت معاملاتی می‌سازند. البته استفاده انحصاری از بیت کوین هیچ اشکالی ندارد، اما احتمالا معامله کنندگان گزینه های بیشتری در بازاری با بیش از ۲۵۰۰ ارز دیجیتال می‌خواهند.

صرافی بایبیت (Bybit)

بایبیت (Bybit)

بایبیت نسبت به بیتمکس تازه واردتر است اما خود را به عنوان عضو مهمی در بازار معاملات اوراق مشتقه ارز دیجیتال ثابت کرده است. بایبیت در سال ۲۰۱۸ تاسیس شده است و با رشد باورنکردنی خود توانسته است حجم معاملات ۲ میلیارد دلاری در اواخر ژوئن ۲۰۱۹ ثبت کند.

در حال حاضر بایبیت فقط قراردادهای آتی مادام با لوریج ۱۰۰ برابری را ارائه می‌دهد اما در حال بررسی و کار بر روی چندین محصول جدید نیز است. بایبیت همانند بیتمکس، از مکانیزم قیمت‌گذاری دوگانه شامل قیمت فعلی و قیمت آخرین معامله برای محافظت از معامله کنندگان در مقابل نقدکنندگی غیرضروری استفاده می‌کند.

بایبیت به معامله کنندگان طیف وسیعی از انواع سفارش‌ها نظیر سفارش لیمیت، سفارش بازار، سفارش های شرطی، ایجاد TP/SL با سفارش ورودی و TS به عنوان استراتژی خروجی ارائه می‌دهد. بایبیت همچنین به معامله کنندگان امکان می‌دهد تا معاملات را با FOK و IOC و GTC اجرا کنند. بایبیت از معامله کنندگان، واریز بیت کوین قبل از شروع معاملات را درخواست نمی‌کند و تخفیف ۰.۰۲۵ درصدی کارمزد میکر ارائه می‌دهد، درحالی که ۰.۰۷۵ درصد کارمزد تیکر دریافت می‌کند. بایبیت هم چنین به معامله کنندگان یک حساب آزمایشی ارائه می‌دهد که در آن می‌توان به خرید اوراق مشابه کریپتو با استفاده از اطلاعات همزمان بازار بدون در خطر بودن سرمایه واقعی پرداخت.

در حال حاضر بزرگترین نقطه ضعف بایبیت این مورد است که برنامه موبایلی ندارد و فقط از طریق مرورگرهای رایانه‌ای می‌توانید به این پلتفرم دسترسی داشته باشید. البته قابل ذکر است که نسخه وب بایبیت مطابق با گوشی‌های موبایل است، اما بررسی و جستجو در صفحه اینترنتی برای انجام یا نظارت بر معاملات مقداری دشوار است.

صرافی دریبیت (Deribit)

دریبیت (Deribit)

در حق دریبیت بی انصافی کرده‌ایم اگر فهرستی از صرافی‌هایی که منحصرا به معاملات اوراق مشتقه کریپتو می‌پردازند ارائه کنیم و حرفی از دریبیت نزنیم. این صرافی در سال ۲۰۱۶ به عنوان پلتفرم معاملاتی مخصوص اوراق مشتقه کریپتو تاسیس شد و دفتر اصلی آن نیز در شهر آمستردام هلند قرار دارد.

دریبیت با ارائه آپشن‌های مختلف ارز دیجیتال علاوه بر قراردادهای آتی معمولی کریپتو و قراردادهای آتی مادام توانسته است خود را نسبت به سایر پلتفرم‌ها متمایز کند.

دریبیت هم چنین به معامله کنندگان لوریج ۱۰۰ برابری ارائه می‌دهد و تخفیف ۰.۰۲۵ درصدی برای میکر و هزینه ۰.۰۷۵ کارمزد تیکر دارد. هم چنان به معامله کنندگان امکان می‌دهد تا معاملات خود را به عنوان FOK و IOC و GTC انجام دهند.

بزرگترین نقطه ضعف دریبیت همان نقطه ضعف بیتمکس است؛ یعنی آنکه فقط انجام معاملات و تراکنش‌های بیت کوین را امکان پذیر می‌سازد. قراردادهای فهرست شده دریبیت شامل جفت های معاملاتی بیت کوین است و واریزها و برداشت‌ها به صورت بیت کوین است. علاوه بر این، معامله کنندگان باید قبل از شروع معاملات، حداقل ۰.۰۰۱ بیت کوین واریز کنند.

صرافی OKEx

صرافی OKEx

صرافی OKEx نیز معاملات اوراق مشتقه کریپتو را امکان پذیر می‌سازد. این صرافی در سال ۲۰۱۷ به عنوان شعبه ای از OKCoin تاسیس شد و به نظر می‌رسد که طوری طراحی شده است که به جای خرده معامله کنندگان مبتدی، برای معامله کنندگان روزانه و حرفه‌ای مناسب‌تر باشد.

صرافی OKEx فقط قراردادهای آتی با لوریج ۲۰ برابری ارائه می‌دهد. معامله کنندگان می‌توانند از سفارش‌های لیمیت، سفارش‌های بازار، سفارش‌های شرطی و سفارش‌های استاپ استفاده کنند. صرافی OKEx هم چنین برای ترکیب ضرر اجتماعی (Social Loss) و سیستم برگشت کامل حساب و هم چنین صندوق بیمه قابل تقدیر است.

هرچند این نکته که سفارش‌ها فقط با GTC انجام می‌شوند و ۰.۰۳ کارمزد میکر و ۰.۰۵ کارمزد تیکر توسط صرافی OKEx دریافت می‌شود، آن را برای معامله کنندگان ثابت و‌ روزانه، نامناسب می‌سازد. علاوه بر این، صرافی OKEx شبکه آزمایشی معاملاتی یا حساب آزمایشی ندارد تا به مبتدیان برای شروع معاملات کمک کند.

صرافی bitFlyer Lightning

bitFlyer یک صرافی واقع در ژاپن است که از سال ۲۰۱۴ فعالیت خود را شروع کرده است. این صرافی، bitFlyer Lightning را در ۲۰۱۵ راه اندازی کرد که ترید اوراق مشتقه کریپتویی و فارکس را برای مشتریان فراهم می‌کند.

در این صرافی نیز مانند دیگر صرافی های اوراق مشتقه ، معاملات آتی فراهم شده است و می‌توان بیت کوین را بر حسب ین ژاپن و تا لوریج ۱۵ معامله کرد. این معاملات آتی دارای تاریخ انقضای هفتگی، ماهانه و سه ماهه هستند. این معاملات در هر دو جهت بازار قابل انجام هستند. معاملات آتی در این صرافی بدون کارمزد است.

محدودیت این صرافی این است که محصولات کمی را ارائه می‌دهد و ترید بیت کوین را نیز بر اساس ین ژاپن امکان پذیر کرده که این مسئله بیشتر برای ژاپنی‌ها مفید است. البته ترید رایگان نیز از مزایای این صرافی اوراق مشتقه است.

صرافی‌های CME و CBOE

این صرافی‌ها برای تریدرها و سرمایه گذارانی که سرمایه عظیمی دارند، بسیار مناسب هستند. سرمایه گذاران موسساتی نیز می‌توانند از این صرافی‌ها که به خوبی قانون گذاری شده‌اند، استفاده کنند. این صرافی های اوراق مشتقه در شیکاگو واقع شده‌اند و تمام قراردادها بر حسب دلار آمریکا هستند.

قرارداد CME بر اساس ۵ بیت کوین است و قرارداد CBOE بر اساس یک بیت کوین است. CBOE نیازمند ۴۰ درصد مارجین اولیه برای ترید محصولات است و CME نیازمند ۳۵ درصد مارجین اولیه است. فضای این تریدها کاملا قانون گذاری شده است و تریدرها می‌توانند از طریق یک بروکر (broker) ثبت شده اقدام به ترید کنند. ترید در این صرافی های اوراق مشتقه نیازمند سرمایه زیادی است و در نتیجه، این صرافی‌ها برای بسیاری از افراد مناسب نیستند.

این بازارها تنها در ساعات خاصی باز هستند و نوسانات بازار ارزهای دیجیتال نیز در این بازار ها کنترل شده و تا حد مشخصی اجازه دارد. این بازار ها اگرچه برای سرمایه گذاران موسساتی و سرمایه گذارانی که سرمایه عظیمی دارند، مناسب است اما برای اکثریت سرمایه گذاران فضای ارزهای دیجیتال مناسب نیست.

دلایل این رتبه بندی

بیتمکس را به عنوان برترین صرافی اوراق مشتقه کریپتو قرار دادیم زیرا جامع‌ترین ترکیب ویژگی‌های مختلف را دارد. انواع مختلف قراردادها، سفارش‌ها، نرخ کارمزد کم، معاملات آزمایشی، محافظت از مشتریان در مقابل ضرر و لوریج بالا از ویژگی‌های بیتمکس است.

بایبیت نیز تقریبا ویژگی‌های مشترکی با بیتمکس دارد و نمی‌توان یکی از این دو پلتفرم را برتر از دیگری دانست. هرچند بایبیت در حال حاضر فقط قراردادهای آتی مادام را ارائه می‌دهد و برنامه موبایلی ندارد.

دریبیت نیز در رتبه سوم قرار دارد. زیرا باید در ابتدا حداقل ۰.۰۰۱ بیت کوین واریز کرد که تقریبا رقم زیادی است. به علاوه، فقط پشتیبانی ایمیلی دارد که برای حل مشکلات و تقاضای بازار ارز دیجیتال مناسب نیست.

صرافی OKEx نیز در رتبه بعدی جای می‌گیرد؛ زیرا اساسا یک پلتفرم معاملاتی اوراق مشتقه ارز دیجیتال نیست. این نکته که OKEx پس از مدتی معاملات اوراق مشتقه کریپتو را به خدمات خود افزوده است کاملا مشهود است زیرا دارای لوریج کم ۲۰ برابری است و فقط از GTC به عنوان روش اجرای سفارش‌ها استفاده می‌کند. عدم وجود شبکه یا حساب آزمایشی نیز باعث می‌شود که این پلتفرم تا حدودی برای معامله کنندگان مبتدی نامناسب باشد.

صرافی‌های bitFlyer Lightning، CBOE و CME نیز رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص می‌دهند؛ چرا که این صرافی‌ها فقط برای عده خاصی مناسب هستند و تمام تریدرها قادر به استفاده از آنها نیستند.

 

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۶/۱۰

منبع
zycrypto

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا