رمزارز در ایران

بیش از ۱ میلیارد دلار بیت کوین وارد حوزه دیفای شده است

تقریبا تعداد ۱۰۰,۰۰۰ رمزارز بیت کوین به صورت توکن در شبکه اتریوم تبدیل شده و وارد حوزه دیفای شده‌اند. بیش از نیمی از این مقدار تنها در عرض یک ماه اخیر انتقال یافته‌ است.

علی‌رغم خروج سرمایه از حوزه دیفای در هفته گذشته، آمارها نشان می‌دهند که بیش از ۱ میلیارد دلار رمزارز بیت کوین به توکن‌هایی در شبکه اتریوم تبدیل شده تا از این طریق بتوان با استفاده از بیت کوین وارد حوزه DeFi شد. این حجم از سرمایه معادل کل سرمایه موجود در پروژه‌های دیفای در چهار ماه گذشته است.

با بیت کوین در حوزه دیفای کسب درآمد کنید

بر اساس اطلاعات سایت DeFiPulse تعداد ۹۸,۳۰۰ رمزار بیت کوین که معادل ۱ میلیارد دلار است، به وسیله شبکه اتریوم به توکن‌هایی با پشتوانه بیت کوین تبدیل شده‌اند تا از این طریق بتوان از آنها در پروژه‌های DeFi استفاده کرد. این مقدار به جز تعداد بیت کوین های موجود در شبکه لایتنینگ است. با این حساب، حجم کل بیت کوین موجود در پروژه‌های دیفای ۱۲ درصد کل سرمایه قفل شده در این پروژه‌هاست. در حال حاضر مقدار TVL یا سرمایه قفل شده در پروتکل‌های دیفای معادل ۸.۵۷ میلیارد دلار است.

بیت کوین در دیفای

این اطلاعات نشان می‌دهد که اشتیاق هولدرهای بیت کوین برای ورود به پروتکل‌های مبتنی بر شبکه بلاک چین اتریوم افزایش یافته تا از این طریق علاوه بر منافع نگهداری بیت کوین، درآمدی مجزایی از حوزه دیفای بدست آورند. در اویل ماه ژوئن مقدار کل سرمایه قفل شده در حوزه DeFi معادل ۱ میلیارد دلار بوده که حدود ۴۷.۵ میلیون دلار یا ۴.۷ درصد آن مربوط به بیت کوین هایی است که به توکن هایی در شبکه اتریوم تبدیل شده‌اند. پس از گذشت سه ماه و نیم از آن تاریخ، مقدار کل بیت کوین های موجود در پروتکل‌های دیفای ۱۵۰ درصد افزایش یافته است. این درحالی است که تعداد کل بیت کوین های موجود در شبکه لایتنینگ از سال ۲۰۱۸، معادل ۱۱.۵ میلیون دلار یا ۱,۱۰۰ رمزارز بیت کوین بوده است.

WBTC بیشترین نقش را در این انتقال داشته است

WBTC که یک استیبل کوین با شتوانه بیت کوین در شبکه اتریوم است، بیشترین نقش را در این انتقال بیت کوین به حوزه دیفای ایفا کرده است. این پروتکل و دیگر پروتکل‌هایی که توکن‌های بیت کوین در شبکه اتریوم را منتشر می‌کنند از سازوکاری مشابه استفاده کرده‌اند. در تمامی آنها، یک قرارداد هوشمند در شبکه بلاکچین اتریوم، تعداد کل بیت کوین های هر کاربر را دریافت کرده و معادل آن، توکنی را در شبکه اتریوم صادر می‌کند و آن را به کاربر انتقال می‌دهد.

ارزش این توکن همواره برابر ارزش بیت کوین بوده و از این جهت، کاربر سود و زیانی نخواهد دید. پس از این، کاربری که هولدر بیت کوین به حساب می‌آید، با استفاده از توکن خود وارد پروژه‌های متنوع در حوزه دیفای خواهد شد و می‌تواند از ابزارها و محصولات کسب درآمد در این حوزه استفاده کند. هر زمان که کاربر اراده کند، می‌تواند توکن خود را به قرارداد هوشمند بازگردانده و در ازای آن بیت کوین خود را دریافت کند. حدود ۵۶,۸۰۰ بیت کوین معادل ۶۰۵ میلیون دلاری که در حوزه دیفای قرار دارند، از طریق WBTC وارد این بخش از بازار ارزهای دیجیتال شده‌اند.

توکن بیت کوین در دیفای

توکن Ren نیز پس از WBTC در جایگاه دوم قرار دارد. تعداد ۲۱,۵۰۰ رمزارز بیت کوین معادل ۲۳۰ میلیون دلار نیز از طریق این توکن وارد حوزه دیفای شده است. تعداد بیت کوین موجود در هر دوی این پروتکل‌ها در یک ماه گذشته دوبرابر شده‌اند اما با این وجود باز هم توکن WBTC از اقبال بیشتری برخوردار بوده است. در یک ماه گذشته تعداد بیت کوین های موجود در پروتکل WBTC از ۲۸,۳۶۰ بیت کوین به ۵۶,۸۵۰ و پروتکل REN از ۱,۰۰۰ بیت کوین به ۲۱,۵۱۰ بیت کوین افزایش یافته‌اند. در سه ماه گذشته مجموع بیت کوین ها در هر دوی این پروژه‌ها ۸۵۰ درصد رشد داشته‌اند.

توکن REN در دیفای

توکن های بیت کوین در چه پروژه‌هایی مصرف می‌شوند؟

هولدرهای بیت کوین به منظور کسب درآمد از حوزه دیفای وارد این بخش از بازار می‌شوند. اما این توکن‌ها در چه پروتکل‌هایی استفاده می‌شود؟ در واقع این بیت کوین ها وارد چه پروژه‌هایی می‌شوند؟ Curve Finance با جذب ۲۷,۶۰۰ رمزارز بیت کوین معادل ۲۹۵ میلیون دلار، در جایگاه اول قرار دارد. پس از این پروژه، پروژه Aave با ۱۷,۸۰۰ بیت کوین معادل ۱۹۰ میلیون دلار در جایگاه دوم قرار گرفته است. همچنین Balancer با ۹,۵۰۰ بیت کوین معادل ۱۰۱ میلیون دلار سومین پروژه‌ای است که بیت کوین ها وارد آن می‌شوند. این سه پروژه در مجموع بیش از نیمی از بیت کوین های وارد شده در پروژه‌های دیفای را به خود اختصاص داده‌اند.

منبع
cointelegraph

میثم مقیسه

من زندگی رو به شکل یک فرصت برای تجربه کردن فهمیدم. دونستن اینکه یک سیستم و مجموعه دقیقا چطور کار می‌کنه برام تجربه رضایت‌بخشیه؛ به ریاضی علاقه دارم و به صورت ناخودآگاه همه چیز رو با عدد بهتر می‌فهمم؛ به گردش اطلاعات اعتقاد دارم، یاد گرفتن و اشتراکش با بقیه آدم‌ها برام بهانه‌ای برای ارتباط با آدم‌هاست؛ مفهوم غیرمتمرکز بودن برام خیلی جذابه. همه این موارد رو در صنعت بلاکچین و حوزه رمزارزها پیدا کردم. تو سن ۲۵ سالگی رشته تحصیلی دانشگاهیم رو کنار گذاشتم و وارد این حوزه شدم و هنوز درگیر این حوزه هستم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا