اخبار بیت کوین

۲۰٪ اختلاف عرضه و تقاضای بیت کوین؛ افزایش قیمت در پیش است؟ + تحلیل تکنیکال

طبق تحقیقات، در حال حاضر ۲۰٪ شکاف در بازار بین عرضه و تقاضای بیت کوین وجود دارد. اگر این روند ادامه یابد، قیمت بیت کوین حتی می‌تواند بیش از این افزایش یابد. در این مطلب، با بررسی داده‌های عرضه و تقاضا به این موضوع خواهیم پرداخت و در ادامه با نگاهی به پیش‌بینی گری اسکیل و همچنین نظر یکی از تحلیلگران مشهور، تحلیل تکنیکال بیت کوین را هم بررسی خواهیم کرد.

به گزارش میهن بلاکچین، قیمت بیت کوین در این هفته شاهد افزایش شدیدی بود و به ۶۴٬۰۰۰ دلار رسید. یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت شوک عرضه است. اکنون، داده‌ها حاکی از آن است که در حال حاضر، ۲۰٪ اختلاف بین عرضه و تقاضای بیت کوین در بازار وجود دارد.

تقاضای بیت کوین از عرضه پیشی گرفت

آخرین داده‌های منتشر شده توسط مت هوگان (Matt Hougan)، مدیر ارشد فناوری شرکت بیت‌وایز (Bitwise)، تفاوت فاحش بین چرخه عرضه و تقاضای بیت‌کوین را نشان می‌دهد. بر اساس این داده‌ها، در حال حاضر درخواست برای بیت کوین بیش از ۳۰٬۰۰۰ کوین است، اما تنها BTC ۶٬۰۰۰ در دسترس است. یک محاسبه ساده نشان می‌دهد که تقاضا حدود ۲۰.۵٪ از عرضه فراتر رفته است. مت هوگان قبلا نیز اشاره کرده بود که در حال حاضر تقاضای بیش از حد و کمبود عرضه برای بیت کوین وجود دارد. هنگامی که کمبود عرضه وجود دارد، به احتمال زیاد سرمایه‌گذاران حاضرند قیمت‌های بالاتری برای آن بپردازند.

آیا بحران عرضه باعث افزایش قیمت بیت کوین می‌شود؟

بیت کوین در هفته گذشته با تقاضای شدیدی روبرو بوده است. یکی از عوامل مهم در این تقاضا، محبوبیت ETFهای بیت کوین بود. با بحران فعلی عرضه، در صورت تداوم این بحران، قیمت بیت کوین می‌تواند حتی بیش از این افزایش یابد.

با این حال، با توجه به عوامل دیگری مانند کاهش ریسک‌پذیری، مسیر پیش رو برای نرخ بهره فدرال رزرو و هاوینگ بیت کوین، قاعدتا این افزایش قیمت با توجه به ماهیت نوسانی بازارهای کریپتو قطعی نخواهد بود.

پیش‌بینی گری اسکیل: اقتصاد کلان مانعی برای عملکرد بیت کوین در کوتاه مدت

تحلیلگران این شرکت مدیریت دارایی معتقدند:

اگر تورم سرسختانه بالا بماند، مقامات فدرال رزرو ممکن است کاهش نرخ بهره را تا اواخر امسال یا تا سال ۲۰۲۵ به تعویق بیندازند. به طور کلی، نرخ‌های بالاتر بهره به نفع ارزش دلار و به ضرر بیت کوین خواهد بود.

از طرفی، بدهی دولت ایالات متحده تقریبا ۱ تریلیون دلار در هر ۱۰۰ روز افزایش می‌یابد؛ واقعیتی که سود چندانی برای تورم ندارد. تحلیلگران می‌گویند:

به نظر ما، محتمل‌ترین نتیجه این است که تورم قیمت مصرف‌کننده در ایالات متحده به کاهش خود ادامه خواهد داد و کاهش احتمالی نرخ بهره توسط فدرال رزرو را تسهیل می‌کند، اما سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال باید گزارش‌های آتی تورم، به ویژه گزارش CPI در ۱۲ مارس (۲۲ اسفند) و گزارش PPI در ۱۴ مارس (۲۴ اسفند) و همچنین به روزرسانی دستورالعمل نرخ بهره از سوی فدرال رزرو در نشست FOMC در ۲۰ مارس (۱ فروردین) را به دقت رصد کنند.

تحلیلگر مشهور: عملکرد بیت کوین این بار متفاوت است

رکت کپیتال (Rekt Capital) تحلیلگر مشهور که عملکرد بیت کوین را در چرخه‌های هاوینگ به دقت مورد بررسی قرار داده معتقد است عملکرد صعودی قیمت بیت کوین نسبت به دوره‌های پیش از هاوینگ‌های قبلی بهتر شده است:

وقتی به تاریخچه بیت کوین در ۶۰ روز قبل از هاوینگ نگاه می‌کنیم، رالی‌های پیش از هاوینگ را می‌بینیم. و این هم یک رالی پیش از هاوینگ است. اما نکته اینجاست که این بار عملکرد بیت کوین خیلی بهتر است.

طبق گفته این تحلیلگر، بیت کوین پیش از هاوینگ، پتانسیل صعود بیشتر را دارد:

بنابراین، این رالی پیش از هاوینگ قوی پیش می‌رود و همچنان برای چند هفته دیگر پرقدرت خواهد بود. اما قبل از هاوینگ احتمالا جایی است که ما شاهد اوج قیمت و پس از آن اصلاح خواهیم بود.

این تحلیلگر در مورد اینکه این اصلاح قیمت چقدر شدید است و چقدر می‌تواند ادامه داشته باشد، می‌گوید:

بعد از یک رالی انفجاری قبل از هاوینگ، من تعجب نخواهم کرد که شاهد اصلاح قیمت پیش از هاوینگ و به دنبال آن نوعی حرکت نوسانی و خنثی برای چند ماه باشم. زیرا اگرچه این حرکت صعودی قیمت فوق‌العاده و هیجان‌انگیز است، اما نمی‌تواند برای همیشه ادامه یابد.

بنابراین، این اصلاح قیمت پیش از هاوینگ احتمالا رخ خواهد داد، خواه فقط ۱۰٪، ۱۵٪، ۲۰٪ یا شاید اگر خوش شانس باشیم ۲۵٪. اما باید یک اصلاح مجدد اتفاق بیفتد، زیرا برای یک چرخه سالم لازم خواهد بود.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین در کوتاه مدت

همان طور که در نمودار زیر در تایم فریم روزانه قابل مشاهده است، بیت کوین موفق شد کانال صعودی خود را که از ماه اکتبر در آن قرار داشت پرقدرت به سمت بالا بشکند. در حال حاضر، مقاومت چندانی پیش روی بیت کوین نیست. از نگاه کلاسیک، بیت کوین می‌تواند تا هدف این کانال صعودی یعنی تا منطقه ۶۵٬۸۰۰ دلار صعود کند. احتمالا از اینجا شاهد یک اصلاح قیمت خواهیم بود که می‌تواند حوالی سقف همین کانال صعودی باشد.

بر اساس نظر بسیاری از تحلیلگران، در کوتاه مدت، انتظار اصلاح عمیقی برای بیت کوین نداریم. لذا، نقاط احتمالی اصلاح، منطقه ۵۷٬۰۰۰-۵۶٬۰۰۰ دلار است که می‌تواند تا منطقه ۵۴٬۰۰۰ دلار نیز نوساناتی داشته باشد.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

منبع
کوین گیپدیلی هودلدبلاک

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا