مبتدی مقالات

معرفی ۳ دارایی که ضامن بقا و شکوفایی شما در دوران تورم خواهند بود!

با پخش خبرهای فوق تورمی و همه­‌گیر در جهان، مقامات دولتی سراسر کشورها اقتصاد محلی­شان را تعطیل کردند و با روشن شدن ماهیت تخریبی آن، بانک­های مرکزی اقدام به چاپ تریلیون­ها دلار کردند که نتیجه آن، رونق تراز مالی فدرال رزرو به میزان ۷۵ درصد بود. هر کسی که الفبای اقتصاد را بلد باشد، می‌­داند که  با چاپ بی رویه یک ارز، از ارزش آن کاسته می‌­شود  واین دقیقا همان اتفاقی است که الان در حال رخ دادن است. سخن من این است که ما در سراسر جهان در حال آغاز دوره­‌ای از تورم فزاینده هستیم. با این وجود، تقاضا برای بیشتر کالاها رو به کاهش است و برآورد برخی از متخصصین کاهش قیمت مصرف‌­کننده کالاها است. شاید این برآورد درست باشد؛ ولی اشتباه نکنید که خمیر مایه اصلی تورم افزایش چشمگیر در عرضه پول است. علاوه بر این، تورم در واقع به جای قیمت مصرف کننده، در قیمت دارایی‌­ها نهفته و پنهان است. بنابراین، واقعا باید به تورم قیمت دارایی‌­ها دقت کنیم، نه تورم شاخص قیمت مصرف کننده.

۳ دارایی که به بقا و شکوفایی شما در طول یک دوره تورمی کمک می­کنند عبارتند از:

طلا

قیمت طلا و بیت کوین

قیمت هر اونس طلا از سطح ۲۰۰۰ دلار عبور کرد و همین ماه سقف تاریخی خود را شکست و افزایش ۲۷ درصدی را در طول امسال رقم زد. طلا دارایی است که قدرت حفظ ارزش ثروت آن از هر دارایی دیگر بیشتر است و به همین خاطر سالها و قرن‌هاست که رونق آن نشان شماره یک تورم بوده است.

فقط نگاهی به دلار(بیچاره) بیاندازید که چه بر سرش آمده است. از سال ۱۳۱۹ تا الان حدود ۹۹ درصد از ارزشش را در مقابل طلا از دست داده است.

حتی بانک‌­های مرکزی هم محکم به اندوخته طلایشان چسپیده­‌اند و دل از آن نمی‌­کنند. شاید دلیل آن قانون گرشام (Gresham) باشد که مضمون آن این است: ” پول بد، پول خوب را از رواج می­اندازد.” با شروع چاپ پول، بانک­های مرکزی تمایل بیشتری به اندوختن و احتکار طلا (پول خوب) پیدا می­کنند،و داریی‌هایی که ارزش آنها در حال کاهش است، خرج می‌کنند( پول بد).

گلدباگ پیتر شیف (Goldbug Peter Schiff) گفت که دولت فدرال با افزایش عرضه پول، از قبل باعث ایجاد تورم شده است. او چنین نوشت:

ویروس کرونا فقط روند سقوط دلار را سرعت بخشید و در حال حاضر اقدامی نیست که فدرال رزرو بتواند با انجام آن جلوی سقوطش را بگیرد.

البته این سرنوشت تمام ارزهای دولتی است.

سهام

ارزش سهام نسبت به کف قیمتی در ماه مارچ، ۵۵ درصد افزایش یافته است و شاخص  S&P500 در آستانه شکست سقف تاریخی خود است. همانند موضوع طلا، در میان تعطیلی‌­ها وخرد شدن اقتصاد ،چاپ بی‌­رویه پول این رالی صعودی را موجب شده است. موضوع سهام یکی از بهترین مثال­ها برای بیان این نکته است که ” تورم نهفته در قیمت دارایی است”، با این توضیح که:

افزایش ارزش سهام به معنی عملکرد خوب سهام نیست، بلکه مفهوم آن پایین آمدن ارزش دلار در برابر سهام است و جهش صعودی قیمت سهام فقط بیانگر کم اعتمادی بازار به ارزهای سنتی است. پس در صورت تصمیم فدرال رزرو به کاهش ارزش دلار به جای مقاومت در مقابل تصمیمات آن بهتر است تغییر رویه و استراتژی دهیم و به دارایی‌­های دیگری غیر از ارزهای سنتی رو کنیم. به قول قدیمی­‌ها ” با فدرال رزرو در نیافتید”.

بیت کوین

عوامل افزایش قیمت بیت کوین

بیت کوین امسال ۶۶ درصد رشد کرده و دقیقا مطابق انتظار به‌عنوان مانع و سدی محکم در مقابل بی نظمی (اقتصادی) و تورم رفتار کرده است.

بیت­ کوین دارایی دیجیتال بدون مرز و غیرمتمرکز است که توسط هیچ دولتی کنترل نمی­‌شود. حداکثر عرضه آن ۲۱ میلیون واحد است که این به نوعی محافظت از این دارایی در برابر ثابت ماندن ارزش آن است. بله، وقتی دولت­‌ها مشغول چاپ کردن تریلیون­­‌ها دلار هستند، عرضه بیت کوین ثابت است.

و بهتر هم می­شود.چون دولتها و بانک­های مرکزی احتمالا موجب بالا رفتن بیشتر قیمت آن می­شوند. چرا؟ به این دلیل که تعطیلات دولتی عاملی برای آگاه کردن مردم به واقعیت دنیای ارزهای دیجیتال بوده است.

همانطور که تایلور وینکلووس (Tylor Winklevos) یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل صرافی جیمینی گفت :

دولت فدرال زمینه را برای رالی صعودی بعدی بیت­ کوین فراهم می‌­سازد.

نتیجه: تورم بیش از حد قیمت دارایی‌­ها

صرف نظر از تورمی یا غیر تورمی بودن وضعیت کنونی، در آستانه بحران مالی شدیدی قرار داریم.

سرمایه گذاری یعنی پیش بینی قیمت درآینده. کافی است سرمایه­‌گذاران انتظار آینده­ای تورمی را داشته باشند و در این صورت خواهیم دید که قیمت کالاها سر به فلک می‌­کشد. مثلا سرمایه­‌گذاران اقدام به خرید سهام، املاک یا آثار هنری می‌کنند. چرا که باور دارند که قیمت­شان افزایشی خواهد شد. به همین دلیل است که اکنون اقدام به خرید طلا، بیت­ کوین یا سهام می­‌کنند.

عاقلانه تصمیم بگیرید. فقط به آنچه در لبنان، ترکیه، ایران، ونزوئلا یا زیمباوه در حال رخ دادان است دقت کنید. همه در حال تلاش برای نجات خود از هایپرتورمی هستند که در کمین­شان نشسته است. من به باز کردن این بحث که  ما در آستانه چنین تورمی در کشورهای توسعه یافته هستیم تمایلی ندارم، اما دوست دارم خاطر نشان کنم که داریم اشتباه گام برمی­‌داریم.

صرف نظر از نتایج آتی این تورم ذکر این نکته حائز اهمیت است که هولد کردن دلار، یورو و یا ین استراتژی زیان‌باری خواهد بود.

را ی دالیو (Ray Dalio) امسال در اجلاس داوس(Davos) بیان کرد : ” پول نقد آشغال است”.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا