اخبار خارجی

۳ ارائه‌دهنده بزرگ سرویس‌های ابری میزبان حدود نیمی از نودهای اتریوم هستند

داده‌های شرکت مساری نشان می‌دهد که ۶۹٪ از نودهای شبکه اتریوم که در دیتاسنترهای مختلف میزبانی می‌شوند، از ۳ ارائه دهنده بزرگ سرویس‌های ابری استفاده می‌کنند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، طبق اطلاعات پلتفرم تحلیل داده مساری، بخش عمده‌ای از نودهای فعال اتریوم در اختیار ارائه‌دهندگان متمرکز وب نظیر آمازون وب سرویس (AWS) قرار دارد و این موضوع ممکن است اتریوم را در معرض نقاط آسیب‌پذیری قرار دهد.

پست روز دوشنبه مساری عنوان دارد که دیتاسنترها میزبان ۶۵٪ از نودهای اتریوم هستند و از این بین، ۳ ارائه‌دهنده برتر سرویس‌های ابری، میزبان ۶۹٪ از نودهای شبکه اتریوم هستند.

از این مقدار، بیش ۵۰٪ نودها در اختیار آمازون وب سرویس، بیش از ۱۵٪ در اختیار Hetzner و ۴.۱٪ نیز در اختیار OVH قرار دارد.

اعداد و ارقام اترنودز (Ethernodes) نشان می‌دهد که اوراکل (۴.۱٪)، علی‌بابا (۳.۹٪) و گوگل (۳.۵٪) نیز سرویس‌های میزبانی وب در شبکه اتریوم ارائه می‌دهند.

میزبان های نودهای شبکه اصلی اتریوم
میزبان‌های نودهای شبکه اصلی اتر‌یوم. منبع: Ethernodes

اگرچه توزیع ارائه‌دهندگان سرویس ابری در بین یک سوم دیگر غیرمتمرکزتر است، اما مساری در گزارش ماه دسامبر ۲۰۲۰ خود اذعان کرده بود که هزینه زیاد زیرساخت، خود می‌تواند شبکه اتریوم را آسیب‌پذیر کند. در این گزارش نوشته شده است:

هزینه زیاد اجرا و فعالیت زیرساخت‌ها، باعث می‌شود احتمال اینکه نودها با استفاده از ارائه‌دهندگان رایانش ابری به اجرای زیرساخت‌ها بپردازند را افزایش می‌دهد. بدین ترتیب، شبکه اتریوم بیش از پیش در معرض نقاط آسیب‌پذیری مرکزی قرار می‌گیرد.

در مشکل توزیع نود که بلاکچین سولانا با این مشکل مواجه شده بود نیز Horzner معادل با ۴۲٪ نودهای شبکه سولانا را در اختیار دارد و پس از آن، OVH و AWS به ترتیب با ۲۶٪ و ۴٪ در رتبه‌های بعدی قرار دارند. به علاوه، اطلاعات اترنودز نیز نشان می‌دهد که نودها از لحاظ جغرافیایی بیشتر در کشورهای آمریکا (۴۶.۴٪) و آلمان (۱۳.۴٪) مستقر هستند. بدین ترتیب، مداخله دولت‌های یکی از این دو کشور می‌تواند تاثیر شدیدی بر غیرمتمرکزسازی اتریوم در سطح نود بگذارد.

نمودار دایره‌ای توزیع پشتیبانی سرویس‌های ابری از  نودهای اتریوم و سولانا
منبع: توییتر شرکت مساری
  • خطرات میزبانی گسترده نودهای اتریوم در این ۳ سرویس ابری چیست؟

یکی از بزرگ‌ترین مزایای فناوری بلاکچین، توپولوژی توزیع شده آن است که امنیت و انعطاف‌پذیری این تکنولوژی را تامین می‌کند. زمانیکه اکثریت نودها از سرویس‌های مشابه یا دیتاسنترهای یکسان استفاده می‌کنند، این مزایا به شدت محدود می‌شوند. برای آنکه از تمام پتانسیل غیرمتمرکز بودن بلاکچین بهره برده شود، بهتر است نودها در سیستم‌های خود افراد میزبانی شوند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا