متوسط مقالات

۳۰ جنبه فنی و تکنیکال پلتفرم بلاک چین

اگر انتخاب شما در خصوص پلتفرم های بلاک چین (Blockchain) ارتباط آن چنانی با عوامل تجاری ندارد، شاید بهتر است که به بررسی بعضی از جوانب فنی و تکنیکال مورد نظر خود بپردازید. در این مقاله، ۳۰ سوال مرتبط با بلاک چین را مطرح خواهیم کرد که هنگام انتخاب پلتفرم باید مد نظر قرار دهید.

فرآیندهای توسعه، شبکه، اجرا و پروتکل بلاک چین

۱- انعطاف پذیری اجرای لایه بلاک چین : آیا پلتفرم مورد نظر، نمونه عمومی دارد؟ دارای مجوز است یا خیر؟ خصوصی است یا عمومی؟ هیبرید است یا خیر؟

۲- تعداد دلخواه نودهای بلاک چین : چه تعداد نود برای پشتیبانی از شبکه نیاز است؟ یک نود برای هر عضو؟ آیا می‌توانیم بدون اجرای نودهای بلاک چین ، با شبکه تعامل برقرار کنیم؟

۳- کانتینریزیشن (Containerization): آیا پلتفرم مورد نظر می‌تواند از طریق Kubernetes داکر (dockerize) و اجرا شود؟

۴- لایه مدیریت هویت شبکه: مجوزهای مرتبط با نودها و افراد چگونه مدیریت می‌شوند؟ آیا محدودیتی برای کاربران ویژه وجود دارد؟ آیا نقشه‌ای از تمام نهادهای حاضر در شبکه وجود دارد؟

۵- مکانیزم اجماع: سیستم اجماع بلاک چین مورد نظر بر اساس چه مکانیزمی است؟ گواه اثبات کار ، گواه اثبات سهام، گواه اثبات اعتبار یا گواه اثبات زمان گذرانده شده؟ این مورد احتمالا توسط تنظیمات نظارتی و نهادهای حاضر و بر اساس آن که کدام یک برای کاربرد سیستم، کارآمدتر است تصمیم گیری می‌شود؟

۶- پیام‌رسانی بین سازمان ها: آیا لایه های مجزایی برای پیام‌رسانی خصوصی وجود دارد؟ پیام‌رسانی آن بر اساس کدام پروتکل است؟ AMQP? RabbitMQ? XMPP? Secure Scuttlebutt؟

۷- روش پردازش تراکنش ها: فعالیت های شبکه از لحاظ پردازش تراکنش ها در بلاک چین به چه ترتیب است؟ سفارش، تایید و اجرای تراکنش ها در بلاک چین چه زمانی انجام می‌شود؟ در شبکه اتریوم، تراکنش ها به نودهای تاییدکننده ارسال می‌شوند که تراکنش ها را قبل از اجرا و توزیع بلاک صحیح، مرتب و تایید می‌کنند. در شبکه Corda تراکنش ها توسط نودها به صورت جداگانه تایید می‌شوند تا زمانی که توسط دفترکل امضا و مجددا توزیع شوند.

۸- رمزنگاری: از چه کتابخانه‌هایی (Library) استفاده و توسط هش‌ها و امضاها پشتیبانی می‌شود؟

۹- قابل برنامه ریزی و شخصی سازی بودن رمزنگاری: آیا نودهای خاص بلاک چین می‌توانند استفاده از کتابخانه ارز دیجیتال متفاوت را بر اساس قوانین امنیتی منطقه ای خود انتخاب کنند؟

۱۰- روش های اشتراک گذاری فایل: هر دارایی دیجیتال باید به نوعی به طور قانونی به سازمان متصدی خود یا اسناد حقوقی بیان شده در کد خود مرتبط باشد. فایل ها بین سازمان ها چگونه به اشتراک گذاشته می‌شوند؟ آیا این فایل ها بر روی یک پلتفرم ذخیره می‌شوند؟ آیا به روش یکسانی از آنها نسخه پشتیبان (back up) تهیه می‌شود؟

۱۱- موارد قانونی و حقوقی: آیا اسناد و متون قانونی و‌ حقوقی در بلاک چین مورد نظر وجود دارد؟

۱۲- مقاومت در برابر دستکاری و جعل: آیا می‌توان وضعیت نود و سابقه آن را تغییر داد؟ اگر شرایطی به وجود آید که تراکنش یا وضعیت آن حذف شود، آیا منجر به ناهماهنگی و به هم ریختن همگام سازی ها خواهد شد؟ آیا با توافق تمام افراد حاضر در شبکه بلاک چین ، اطلاعات مرتبط با سابقه قابل اصلاح و تغییر یا حذف خواهد بود؟

۱۳- بازیابی تراکنش: یک نود چگونه تراکنش را بازیابی می‌کند؟ اگر تراکنش در بلاک چین به طور کامل برای تمام اعضا منتشر و توزیع نشده باشد، مکانیزم های دانلود آخرین نسخه مورد توافق به چه صورت است؟

۱۴- قابلیت DAO: آیا نمونه هایی از برنامه های غیرمتمرکز (DApp) وجود دارد که وظایف نظارتی بر عهده داشته باشند؟ این موضوع می‌تواند برای استفاده مجدد از شبکه به منظور برگزاری رای گیری و نظارت مفید باشد.

تجربه توسعه دهندگان بلاک چین ، برنامه های برتر

بلاک چین برنامه غیرمتمرکز مقیاس پذیری قرارداد هوشمند ارز دیجیتال

۱- مسئولیت برنامه ها: هنگام ایجاد و توسعه برنامه غیرمتمرکز، باید نگران چه مواردی باشیم؟ آیا باید میزبان نود خود باشیم؟ آیا مسئولیت اجرای رابط های کاربری و سرورهای اینترنتی برنامه های غیرمتمرکز به عهده خودمان است؟ کاربران چگونه هزینه استفاده از برنامه ها را پرداخت خواهند کرد؟

۲- اجرای لایه برنامه غیرمتمرکز: بر اساس مجوزها، قراردادهای هوشمند چگونه در شبکه اجرا می‌شوند؟ توسط افراد مختلف؟ توسط نودها؟ توسط نهاد ثبت شده؟ توسط ارائه دهنده زیرساخت ها؟ آیا برای اجرای قراردادهای هوشمند به مجوز در سطح نودها نیاز است؟

۳- زبان های برنامه نویسی قراردادهای هوشمند: قراردادهای هوشمند با چه زبان برنامه نویسی نوشته می‌شوند؟ آیا مورد آزمایش قرار می‌گیرند؟ آیا جامعه خوب و مناسبی دارند؟

۴- استانداردها و کتابخانه های قراردادهای هوشمند: آیا توافقی برای توابع یا کتابخانه‌های ایمن وجود دارد که اجرا و حسابرسی شود؟ آیا توافق کلی در خصوص پیاده سازی توابع استاندارد وجود دارد؟

۵- قابلیت به روزرسانی قراردادهای هوشمند: برنامه ها چگونه به روزرسانی می‌شوند؟ آیا الگوی به روزرسانی مشخصی برای کد قراردادهای هوشمند وجود دارد؟

۶- دسترسی به اطلاعات بازار: چه اوراکل های در دسترسی درون شبکه بلاک چین وجود دارد که برای دریافت اطلاعات ضروری به منظور اجرای دستورات استفاده شود؟

۷- مدیریت هویت کاربران: آیا کلیدهای خصوصی و عمومی و آدرس ها بر روی حفظ این کلیدها توسط افراد تاکید می‌کند؟ آیا واسطه ها از جانب شما، کلیدها را در اختیار دارند و در عین حال یک مدیریت حساب توزیع شده در سراسر کلاینت وجود دارد؟

۸- مشارکت و همکاری بین برنامه ها یا شبکه ها: آیا یک برنامه غیرمتمرکز می‌تواند برنامه غیرمتمرکز دیگری را فرا بخواند؟ آیا یک شبکه یا زنجیره جانبی می‌تواند اطلاعات را از شبکه اصلی دریافت کند؟

کنترل کاربری، عملکرد، حریم خصوصی

۱- عملکرد پردازش تراکنش: وارد کردن تراکنش به صف انتظار، پردازش آنها و اطمینان از اینکه تراکنش ذخیره شده است با چه سرعتی انجام می‌شود؟

۲- مقیاس پذیری پردازش تراکنش ها: آیا سیستم به صورت ماژولار و مقیاس پذیر طراحی شده است تا از سرعت پردازش بیشتر پشتیبانی کند؟

۳- تغییرات هم زمان: آیا قبل از تغییر کامل دارایی، موانعی برای به روزرسانی چندباره قرارداد هوشمند یا موجودی وجود دارد؟

۴- عملکرد توزیع تراکنش ها: تراکنش ها چه زمانی برای تمام اعضا به روزرسانی می‌شود؟ هم زمان با پردازش بلاک؟ پس از پردازش ۶ بلاک؟ پس از آن که توسط تمام طرفین امضا شود؟

۵- مالتی تردینگ (Multi-threading): آیا اجماع و پردازش تراکنش در بلاک چین می‌تواند مالتی ترد باشد یا در بین چندین اعضای شبکه شارد شود؟ آیا انواع مختلف اجراها را تفکیک می‌کنید؟

۶- مکانیزم های حریم خصوصی برای پنهان سازی تراکنش: آیا می‌توان مکانیزم ذخیره اطلاعات خاصی را با کاربران مشخص به اشتراک گذاشت؟ آیا می‌توان منطق تجاری اجرا کرد که بدون فاش کردن اطلاعات به مقایسه آنها بپردازد؟

۷- مکانیزم های حریم خصوصی برای دریافت کنندگان (محرمانه بودن): آیا می‌توان به طور خودکار، کلیدهای عمومی را به گردش درآورد تا کاربر نهایی که اطلاعات را به او ارسال می‌کنید قابل تشخیص نباشد؟

۸- مکانیزم های حریم خصوصی برای ارسال کننده (الگوهای ترافیک تراکنش): آیا در صورتی که بخواهید فقط طرفین مشخص شده قادر به مشاهده تراکنش باشند می‌توانید تراکنش را به تمام طرفین ارسال نکنید؟

منبع
media.consensyscorda

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا