تحلیل تکنیکالتحلیل آنچین

تحلیل قیمت بیت کوین تا پایان ماه آگوست + ۵ نکته مهم برای هفته جاری

وضعیت بیت‌کوین پس از بسته شدن کندل هفتگی به طرز ناامیدکننده‌ای همچنان آرام است، اما پیش‌بینی‌های قیمت بیت‌کوین، نشان می‌دهد احتمالا در مدت زمان کوتاهی این شرایط تغییر خواهد کرد. باید دید آیا اتفاقات این هفته می‌توانند تغییری در وضعیت بیت کوین ایجاد کنند یا خیر.

به نقل از کوین تلگراف، بیت کوین هفته جدید را بدون نوسان خاصی آغاز کرده است. به نظر می‌رسد، BTC به دنبال آرام‌ترین حرکات قیمتی که تاکنون برای آن دیده شده است، در یک محدوده معاملاتی باریک زیر ۳۰٬۰۰۰ دلار قفل شده است.

تایم ۱ ساعته BTC/USD
تایم ۱ ساعته BTC/USD؛ منبع: تریدینگ ویو

بیت کوین چه در تایم فریم بلند مدت و چه در کوتاه مدت باشد، باعث ناامیدی ناظران بازار شده است. علی‌رغم کشمکش بین گاوها و خرس‌ها در صرافی‌ها، به نظر نمی‌رسد هیچ یک از طرفین قادر به ایجاد یک روند جدید برای قیمت BTC باشند.

آیا وضعیت موجود در این هفته نیز ادامه خواهد یافت؟

با وجود اینکه این هفته برخی داده‌های کلان اقتصادی منتشر خواهند شد، اما کاتالیزورهای دیگری نیز برای تغییر وضعیت بیت کوین لازم به نظر می‌رسند. داده‌ها حاکی از آن است که نهنگ‌ها در حال انباشت هستند و این گمان را تقویت می‌کند که بیت‌کوین در حال آماده‌سازی فاز اصلی حرکت بعدی خود به سبک کلاسیک است.

نتیجه‌گیری مشابهی از باریک‌ترین نوسانات ثبت‌شده در اندیکاتور باند بولینگر (Bollinger Bands)، در مقایسه با سپتامبر ۲۰۱۶ (شهریور ۱۳۹۵) و ژانویه ۲۰۲۳ (دی ۱۴۰۱) به دست می‌آید. به این ترتیب، ممکن است تاریخ به سادگی دوباره تکرار شود.

۱- قفل قیمت بیت کوین شکسته می‌شود؟

بسته شدن کندل هفتگی با بازگشت مقداری نوسان همراه بود، اما درست مانند هفته گذشته، عمر این نوسانات کوتاه بود. پس از باز شدن کندل هفتگی جدید، قیمت BTC تا نزدیکی ۲۹٬۰۰۰ دلار کاهش یافت.

مایکل فن د پپه (Michaël van de Poppe)، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت تجاری ایت (Eight)، با اشاره به شباهت‌ها، دیدگاه قبلی خود را تکرار کرد که ۲۹٬۷۰۰ دلار سطحی است که گاوها می‌خواهند باز پس بگیرند.

فن د پپه فقدان نوسانات را در آخر هفته به طور کلی «بسیار شگفت‌انگیز» توصیف کرد. او به دنبال‌کنندگان خود در پلتفرم X با نمایش نمودار زیر، گفت:

یک ریزش قیمت کلاسیک عصر یکشنبه در بیت‌کوین رخ داد. اگر حمایت حفظ شود، همه چیز خوب است. حرکت رنج را ادامه دهید. مهمانی از ۲۹٬۷۰۰ دلار شروع می‌شود.

نمودار ۴ ساعته BTC/USD
نمودار ۴ ساعته BTC/USD به همراه سطوح حمایت و مقاومت؛ منبع: توییتر

دان کریپتو تریدز (Daan Crypto Trades) معامله‌گر محبوب نیز نظر مشابهی در مورد حرکات کوتاه‌مدت بیت کوین داشت و اشاره کرد که حتی شرایط آخر هفته نیز به سمت حرکات کاملا آرام گرایش دارد که چندان معمول نیست:

همان‌طور که انتظار می‌رفت نوسانات حول قیمت بسته شدن بازار CME است. خیلی وقت است که اتفاق متفاوتی ندیده‌ایم. نوسانات این بار بسیار کم بود؛ حتی در آخر هفته.

وی در نموداری که به همراه این توییت به اشتراک گذاشت، قیمت بسته شدن معاملات آتی CME بیت کوین در هفته قبل (۲۹٬۴۶۵) دلار را به عنوان نقطه کانونی برای شروع هفته نشان داد.

نمودار BTC/USD در بازه زمانی باز و بسته شدن بازار CME
نمودار BTC/USD در بازه زمانی باز و بسته شدن بازار CME؛ منبع: توییتر

۲- کلوز کندل هفتگی بیت کوین امیدوارکننده است

با وجود این، کلوز کندل هفتگی بیت کوین توانست بارقه امیدی را برای افرادی که روندهای بلندمدت را تحلیل می‌کنند، روشن کرد.

بیت کوین، با اختلاف بسیار کم، توانست کندل هفتگی را بالای ۲۹٬۲۵۰ دلار ببندد؛ سطحی کلیدی که در هفته‌های اخیر توسط رکت کپیتال (Rekt Capital)، معامله‌گر و تحلیلگر محبوب به آن اشاره شده بود.

وی قبل از بسته شدن کندل هفتگی در توییتی به رفتار قبلی قیمت BTC پس از بسته شدن در ۲۹٬۲۵۰ دلار یا بالاتر اشاره کرد:

BTC به منطقه ۳۰٬۲۰۰ دلار نزدیک شد، دقیقا مانند هفته گذشته و همینطور آپریل (فروردین) ۲۰۲۳.

اما اگر کندل بیت کوین بتواند در تایم فریم هفتگی بالای ۲۹٬۲۵۰ دلار بسته شود، آن فتیله بالایی کندل، آنقدرها هم نزولی نخواهد بود.

اما نکته منفی احتمالی، داده‌های شاخص قدرت نسبی (RSI) است که در تایم فریم هفتگی به واگرایی نزولی خود با قیمت بیت کوین ادامه داده است.

نمودار BTC/USD در تایم فریم هفتگی به همراه واگرایی نزولی
نمودار BTC/USD در تایم فریم هفتگی به همراه واگرایی نزولی؛ منبع: توییتر

رکت کپیتال در مورد این پدیده اظهار داشت:

واگرایی نزولی هفتگی برای BTC همچنان دست نخورده باقی خواهد ماند، مگر اینکه RSI بتواند روند نزولی خود (خط سبز رنگ) را بشکند.

داده های تاریخی سرنخ کمی در مورد نحوه رفتار BTC قبل از بسته شدن کندل ماهانه در اختیارمان قرار می‌دهند. عملکرد قیمت بیت کوین در ماه آگوست همواره ترکیبی از رفتار مثبت و منفی بوده است و بیت کوین تاکنون در مقایسه با پایان ماه جولای به سختی حرکت کرده است.

داده‌های کوین گلس (Coinglass) با سود فعلی ۰.۶٪، آرام‌ترین ماه آگوست را در تاریخ بیت‌کوین نشان می‌دهد.

نمودار سود ماهانه BTC/USD
نمودار سود ماهانه BTC/USD؛ منبع: کوین گلس

۳- حرکت بزرگ قیمت بیت کوین در ماه آگوست اتفاق می‌افتد؟

تجزیه و تحلیل وضعیت فعلی بیت کوین بدون در نظر گرفتن وجود یا عدم وجود نوسانات آن دشوار است. فقدان تغییر قیمت بیت کوین مشخصه عملکرد آن در بخش اعظم سه ماهه دوم سال بوده است.

آخرین داده‌ها نشان می‌دهد این چشم‌انداز قیمتی تا چه اندازه ساکن شده است و به دنبال آن چه چیزی در انتظار بیت کوین است.

شاخص نوسان تاریخی بیت کوین (BVOL) در حال حاضر در تایم فریم هفتگی عدد ۹.۵۷ را نشان می‌دهد که به سرعت به پایین ترین حد تاریخی خود از ابتدای سال جاری رسیده است.

اینکه چه اتفاقی افتاد که بیت کوین از یک روند نزولی در ماه ژانویه (دی ماه) خارج شد، بر کسی پوشیده نیست چرا که رشد صعودی سه ماهه اول آن در مجموع ۷۰٪ بود.

شاخص نوسان تاریخی بیت کوین (BVOL) در تایم فریم هفتگی
شاخص نوسان تاریخی بیت کوین (BVOL) در تایم فریم هفتگی؛ منبع: تریدینگ ویو

ون د پپه در این باره گفت:

نوسانات بیت کوین هر چه بیشتر در حال کاهش است. ظرف ۱ الی ۲ هفته بعد از رسیدن به سطوح پایین این شاخص، ما یک حرکت بزرگ در بازار خواهیم داشت.

یافته‌های مشابهی از اندیکاتور نوسانی باندهای بولینگر به دست می‌آید که نشان می‌دهد بیت کوین اکنون رفتار خود را در آغاز سال ۲۰۲۳ تکرار می‌کند.

باریک شدن باندهای بولینگر باعث شکست قیمت (breakout) می‌شود و اگرچه مشخص نیست که آیا این شکست به صورت صعودی یا نزولی خواهد بود، اما میزان فشرده‌سازی قیمت باعث شده است فعالان بازار خود را برای تغییرات چشمگیری آماده کنند.

چک میت (Checkmate)، تحلیلگر آنچین در گلس نود (Glassnode)، در بخشی از توییت خود در ۱۴ آگوست (۲۳ مرداد) نوشت:

فاصله بین باند بولینگر بالا و پایین برای بیت کوین تنها ۲.۹٪ است و به همان اندازه که قبلا بوده باریک شده است.

چک میت اظهار داشت که بیت کوین تنها دو بار در تاریخ خود باندهای بولینگر فشرده و باریک را به ثبت رسانده است؛یکی در سپتامبر ۲۰۱۶ و دیگری در ژانویه ۲۰۲۳.

محدوده باندهای بولینگر بیت کوین
محدوده باندهای بولینگر بیت کوین؛ منبع: توییتر

۴- انباشت مجدد نهنگ‌های بیت کوین

تجزیه و تحلیل رفتار نهنگ‌ها نشان می‌دهد نهنگ‌ها در حال انباشت مجدد (Reaccumulation) هستند و این وضعیت ادامه دارد. علی (Ali) تریدر محبوب در توییتی به این موضوع اشاره کرده است:

در دو هفته گذشته، حدود ۱۰ نهنگ بیت کوین که هر کدام حداقل ۱٬۰۰۰ بیت کوین (به ارزش حداقل ۲۹.۴ میلیون دلار) دارند، به این شبکه ملحق شده‌اند!

بر اساس داده‌های گلس نود، تعداد کل آدرس‌های با موجودی حداقل ۱٬۰۰۰ بیت کوین در تاریخ ۱ آگوست (۱۰ مرداد) از ۲۰۰۵ آدرس به ۲۰۱۵ آدرس در ۱۳ آگوست (۲۲ مرداد) رسیده است.

نمودار تعداد آدرس‌های بیت کوین با موجودی بیش از ۱۰۰۰ BTC
نمودار تعداد آدرس‌های بیت کوین با موجودی بیش از ۱۰۰۰ BTC؛ منبع: گلس نود

مارتن (Maartunn)، یکی از تحلیلگران پلتفرم تحلیل آنچین کریپتو کوانت (CryptoQuant)، ظهور نهنگ‌های جدید در صرافی بیتفینکس (Bitfinex) را به عنوان دلیلی بر این موضوع عنوان کرد و گفت:

پشت پرده اتفاقی در حال رخ دادن است

منبع: توییتر

روت (Root)، تحلیلگر آنچین، با اشاره به ارقام قیمت تحقق یافته (realized price) ادامه داد:

شروع قوی از پایین چرخه؛ اکنون در حالت انباشت مجدد هستیم.

قیمت تحقق یافته بیت کوین به مجموع قیمتی اشاره دارد که آخرین بار عرضه بیت کوین در آن جابه‌جا شده است.

نمودار قیمت تحقق یافته بیت کوین
نمودار قیمت تحقق یافته بیت کوین؛ منبع: توییتر

۵- صورتجلسه FOMC فدرال رزرو

بازارهای کریپتو همسو با جو نسبتا آرام در داده‌های کلان اقتصادی، در آرامش تابستانی به سر می‌برند.

این هفته، در حالی که از نظر انتشار داده‌های خرده‌فروشی و بیکاری (به ترتیب، سه شنبه و پنجشنبه ساعت ۱۶:۰۰) هفته مهمی است، صورتجلسه فدرال رزرو (چهارشنبه ساعت ۲۱:۳۰) مهم‌ترین رویداد این هفته خواهد بود. این صورتجلسات نگرش اعضای کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) را نسبت به سیاست نرخ بهره نشان می‌دهند.

منبع: توییتر

معامله گران دارایی‌های پرریسک همچنان منتظر نشست ماه سپتامبر (شهریور) FOMC برای توقف احتمالی افزایش نرخ بهره هستند؛ چیزی که به نفع بازار کریپتو نیز هست.

نمودار پیش‌بینی نرخ بهره فدرال رزرو
نمودار پیش‌بینی نرخ بهره فدرال رزرو؛ منبع: CME Group

با توجه به ابزار FedWatch گروه CME، در حالی که هنوز یک ماه دیگر تا این جلسه باقی مانده، احتمال عدم افزایش نرخ بهره تقریبا ۹۰٪ است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا