تحلیل اقتصادیتحلیل تکنیکال

شمارش معکوس برای صعود دوباره بیت کوین؛ ۵ نکته مهم که باید در هفته جاری مدنظر قرار داد

بیت کوین هفته آخر ماه مارس را در نزدیکی اوج قیمتی خود آغاز کرد و پرایس اکشن آن نشان می‌دهد حال و هوای صعودی باز هم به بازار بازگشته است. اما آیا خریداران می‌توانند دوباره سقف تاریخی بیت کوین را در هم بشکنند؟

به گزارش میهن بلاکچین، علیرغم اصلاح قیمت بیت کوین طی یک هفته اخیر، بسیاری امیدوارند قیمت این ارز دیجیتال تا پایان ماه مارس رکورد خود را جابجا کند و دوباره به فاز کشف قیمت برگردد. البته این واقعیت که بیت کوین نسبت به اوج نزدیک به ۷۴٬۰۰۰ دلاری خود تنها ۱۷٪ اصلاح شد، برخی را نگران کرده است. در چرخه‌های گذشته، بیت کوین در روزهای پیش از هاوینگ حداقل ۳۰٪ کاهش یافته بود، بنابراین برخی معتقدند اصلاح بیشتر همچنان می‌تواند رخ دهد.

اما چشم‌انداز این هفته کاملا متفاوت است. در حال حاضر گپ جدیدی در نمودار CME تشکیل شده اما پیش‌بینی‌ها از افزایش بیشتر قیمت، حال و هوای صعودی را در بازار ایجاد کرده است. علاوه بر این، سختی استخراج بیت کوین احتمالا دوباره افزایش می‌یابد که در کنار افزایش هش ریت، از نشانه‌های بازارهای صعودی کلاسیک بیت کوین محسوب می‌شوند. البته نباید از اقتصاد کلان و تاثیر احتمالی آن بر بیت کوین و سایر دارایی‌های پرریسک غافل شد.

در این مطلب، ۵ فاکتوری که می‌توانند در هفته جاری بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارند را بررسی می‌کنیم.

بازگشت بیت کوین به محدوده مقاومتی مهم خود

برخلاف روزهای اخیر، در شبانه روز گذشته خریداران کنترل بازار را در اختیار گرفتند و کندل هفتگی بیت کوین در حوالی ۶۷٬۲۰۰ دلار بسته شد. اگرچه کندل این هفته ۱۲۰۰ دلار پایین‌تر از هفته گذشته بسته شده، اما بخش زیادی از ریزش بیت کوین در هفته گذشته تا ۶۱٬۰۰۰ دلار را جبران کرد و بار دیگر امید را به بازار بازگرداند.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ هفته - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ هفته – منبع: TradingView

در حال حاضر گپی در نمودار قراردادهای فیوچرز بیت کوین در بازار CME تشکیل شده که ممکن است در روزهای آتی پر شود و مارک کالن (Mark Cullen)، تحلیلگر مطرح معتقد است باید آن را زیرنظر گرفت.

به تفاوت قیمت بسته شدن کندل بیت کوین در آخرین روز کاری هفته و قیمت باز شدن آن در اولین روز معاملاتی هفته در بورس کالای شیکاگو، گپ CME گفته می‌شود و بیت کوین معمولا تمایل دارد آن را ظرف چند روز یا حتی چند ساعت پر کند.

کالن در توییتی ضمن اشاره به سطوح مورد نظر خود برای خرید نوشته است:

بیایید ببینیم آیا این گپ در ۲۴ ساعت آتی پر می‌شود یا نه.

گپ CME - منبع: Mark Cullen/X
گپ CME – منبع: Mark Cullen/X

علیرغم رشد قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته، بسیاری از سرمایه‌گذاران هنوز نسبت به روند فعلی و قدرت بازار صعودی بیت کوین تردید دارند.

جی‌تی (JT)، معامله‌گر بازار کریپتو با بررسی طیف وسیعی از اوسیلاتورها از جمله شاخص قدرت نسبی (RSI) که در تایم فریم ۲ هفته در وضعیت اشباع خرید قرار گرفته از تغییر روند احتمالی خبر داد.

وی در توییتی در این رابطه نوشت:

بررسی اوسیلاتورها در تایم فریم ۲ هفته نشان می‌دهد بیت کوین در وضعیت اشباع خرید قرار گرفته و برای اینکه خریداران دوباره کنترل بازار را در اختیار بگیرند، باید کندلی بالاتر از ۶۹٬۱۰۰۰ دلار بسته شود.

شاخص RSI بیت کوین - منبع: JT/X
شاخص RSI بیت کوین – منبع: JT/X

برخلاف پیش‌بینی جی‌تی از تغییر احتمالی روند بیت کوین، معامله‌گر دیگری با نام الن تاردیگرید (Alan Tardigrade) می‌گوید RSI بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه از روند نزولی خود در ماه مارس خارج شده و نشانه صعودی محسوب می‌شود.

وی در توییتی در این باره نوشت:

بیت کوین برای افزایش قیمت در هفته آینده آماده می‌شود.

RSI بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: Alan Tardigrade/X
RSI بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: Alan Tardigrade/X

کوین سونسون (Kevin Svenson)، دیگر معامله‌گر بازار نیز معتقد است شاخص MACD بیت کوین از روند نزولی خود خارج شده و آماده صعود است.

توییت سونسون
منبع:‌ X

خریداران در انتظار رنسانس ETFهای بیت کوین هستند

در حال حاضر وضعیت ETFهای بیت کوین ارتباط نزدیکی با قیمت این ارز دیجیتال دارند و به شدت روی آن تاثیر می‌گذارند. هفته گذشته برای اولین بار از زمان آغاز به فعالیت ETFها، این صندوق‌ها ۵ روز متوالی خروج سرمایه را تجربه کردند که صندوق GBTC به خاطر فشار فروش ناشی از شرکت ورشکسته جنسیس، مسئول اکثر این خروجی بود.

با این حال در حال حاضر روند خروج سرمایه از ETFها کاهش یافته و تحلیلگران امیدوارند فشار خرید این صندوق‌ها مثل هفته‌های گذشته دوباره بر قیمت تاثیر مثبتی بگذارد.

,ورودی و خروجی سرمایه از ETFهای بیت کوین - منبع: Farside
,ورودی و خروجی سرمایه از ETFهای بیت کوین – منبع: Farside

کوین تامپسون (Quinn Thompson)، یکی از مدیران شرکت میپل فایننس (Maple Finance) در توییتی در این رابطه نوشت:

فکر می‌کنید فردا شب که جریان خالص سرمایه ETFها دوباره مثبت شود فعالان بازار چه نظری خواهند داشت؟

به گفته تامپسون، علیرغم خروجی شدید سرمایه از صندوق GBTC، جریان ورودی سرمایه به سایر ETFها همچنان برقرار است که نشان می‌دهد خریداران جدید حاضر به فروش نیستند.

توماس فاهرر (Thomas Fahrer)، مدیرعامل شرکت آپولو (Apollo) نیز در این رابطه نوشته است:

GBTC هفته گذشته ۳۱ هزار بیت کوین فروخت و قیمت ۱٪ کاهش یافت که نشان می‌دهد تقاضای بسیار زیادی برای خنثی کردن این فشار فروش وجود داشته است.

نمودار خروجی از صندوق GBTC گری اسکیل - منبع: Thomas Fahrer/X
نمودار خروجی از صندوق GBTC گری اسکیل – منبع: Thomas Fahrer/X

به عقیده فاهرر، کاهش فشار فروش صندوق GBTC در روزهای آتی می‌تواند با واکنش مثبت قیمت بیت کوین همراه شود.

همه نگاه‌ها به PCE و اقتصاد کلان آمریکاست

این هفته نیز مثل هفته‌های گذشته، داده‌های مهمی از وضعیت اقتصادی آمریکا منتشر خواهد شد که می‌تواند بر بازارهای پرریسک تاثیر بگذارد. در راس این داده‌ها، شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) ماه فوریه قرار دارد که روز جمعه منتشر خواهد شد.

PCE که به ابزار ترجیحی فدرال رزرو برای ارزیابی تورم معروف است در حالی منتشر خواهد شد که فدرال رزرو هفته گذشته تصمیم گرفت بار دیگر نرخ بهره را در اوج ۲۳ ساله خود حفظ کند.

البته صحبت‌های جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو پس از جلسه هفته گذشته پیش‌بینی‌ها از کاهش حتمی نرخ بهره تا پایان سال ۲۰۲۴ را تقویت کرد. بر اساس داده‌های فد واچ گروه CME، در حال حاضر ۱۳.۷٪ احتمال می‌رود نرخ بهره در ماه می کاهش یابد و ۶۶٪ نیز احتمال می‌رود این اتفاق در ماه ژوئن رخ دهد.

احتمال کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن - منبع: CME Group
احتمال کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن – منبع: CME Group

این هفته جروم پاول دوباره سخنرانی خواهد داشت و در رابطه با وضعیت اقتصادی آمریکا و سیاست‌های فدرال رزرو صحبت خواهد کرد. البته کنفرانس ۲۹ مارس (۱۰ فروردین ۱۴۰۳) پاول در تعطیلات روز جمعه برگزار می‌شود و بازارهای سهام آمریکا در آن روز تعطیل خواهند بود.

نشریه اقتصادی کوبیسی لتر (The Kobeissi Letter) در گزارش هفتگی خود نوشت:

پس از انتشار داده‌های تورمی فراتر از انتظارات حالا همه نگاه‌ها به PCE فوریه معطوف شده است.

تد تاکس ماکرو (Tedtalksmacro)، تحلیلگر اقتصاد کلان نیز با اشاره به بسته اقتصادی ۱.۲ تریلیون دلاری هفته گذشته آمریکا وضعیت را به نفع دارایی‌های پرریسک توصیف کرد و گفت:

فدرال رزرو تایید کرد که سیاست‌های انقباضی را به زودی متوقف می‌کند و نرخ بهره را تا پایان سال کاهش می‌دهد. شما به بیت کوین بیشتری نیاز خواهید داشت.

احتمال افزایش دوباره سختی استخراج

علیرغم نوسانات اخیر قیمت بیت کوین و اصلاح هفته گذشته، پارامترهای مختلف این شبکه بلاکچینی همچنان به بهبود و صعود ادامه می‌دهند.

بر اساس آخرین تخمین وب‌سایت BTC.com احتمالا در دوره تنظیم سختی این هفته، این پارامتر دوباره افزایش خواهد یافت و در نزدیکی اوج خود یا ۹۵ تریلیون واحد باقی خواهد ماند.

وضعیت پارامترهای مختلف بلاکچین بیت کوین - منبع: BTC.com
وضعیت پارامترهای مختلف بلاکچین بیت کوین – منبع: BTC.com

هش ریت نیز وضعیت مشابهی دارد. بر اساس داده‌های وب‌سایت ماینینگ پول استس (MiningPoolStats)، هش ریت شبکه بیت کوین روز گذشته به ۷۴۱ اگزاهش در ثانیه رسیده که رکورد جدیدی محسوب می‌شود. این نشان می‌دهد ماینرها در تلاشند تا حداکثر بیت کوین ممکن را پیش از هاوینگ استخراج کنند.

نمودار هش ریت بیت کوین - منبع: MiningPoolStats
نمودار هش ریت بیت کوین – منبع: MiningPoolStats

علیرغم افزایش هش ریت و فعالیت زیاد ماینرها در شبکه بیت کوین، مایک آلفرد (Mike Alfred)، سرمایه‌گذار بازار کریپتو معتقد است پس از هاوینگ شاهد تغییرات گسترده‌ای در بین ماینرها خواهیم بود.

وی در توییتی در این رابطه نوشت:

ما شاهد یک اصلاح گسترده در هش ریت جهانی پس از هاوینگ خواهیم بود. تجهیزات بسیار قدیمی زیادی در شبکه بیت کوین وجود دارد که قبل از اینکه به زباله‌دان تاریخ بپیوندند، آخرین کوین‌های ممکن را استخراج می‌کنند. شرکت‌های استخراج عمومی بزرگ با تجهیزات جدید در راه‌اند و سود زیادی کسب خواهند کرد.

هنوز فومو در بازار ایجاد نشده است

اگرچه شاخص ترس و طمع کریپتو از حاکم شدن «طمع» بر بازار خبر می‌دهد، داده‌های مختلف نشان می‌دهند هنوز توجه سرمایه‌گذاران خرد به بازار جلب نشده است.

بر اساس داده‌های گوگل ترندز، میزان جستجوی کلمه «Bitcoin» پس از جهش اخیر در زمان شکسته شدن رکورد تاریخی، دوباره کاهش یافته است. علاوه بر این، میزان جستجوی مرتبط با بیت کوین در حال حاضر نسبت به بازار صعودی سال ۲۰۲۱ بسیار فاصله دارد که نشان‌دهنده کاهش علاقه سرمایه‌گذاران خرد نسبت به چرخه قبلی است.

میزان جستجوی جهانی کلمه Bitcoin در گوگل - منبع: Google Trends
میزان جستجوی جهانی کلمه Bitcoin در گوگل – منبع: Google Trends

شاخص ترس و طمع نیز همچنان با امتیاز ۷۵ از ۱۰۰ در زیر محدوده «طمع بیش از حد» باقی مانده است.

علیرغم کاهش علاقه سرمایه‌گذاران خرد، ویلی وو (Willy Woo) تحلیلگر مطرح فضای رمزارزها معتقد است هیچ کس قدرت بازار صعودی کنونی بیت کوین را دست کم نمی‌گیرد. وی با اشاره به تفاوت واضح بین بازار بیت کوین با بازارهای سهام سنتی گفت:

در بازارهای سنتی، بازارهای خرسی سرمایه‌گذاران را عصبانی و نگران می‌کنند. در بازارهای گاوی بیت کوین، سرمایه‌گذاران دچار فومو می‌شوند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا