تحلیل تکنیکالتحلیل آنچینتحلیل اقتصادی

قیمت بیت کوین در مسیر رکوردشکنی دوباره؛ ۵ نکته مهم که باید در هفته جاری مدنظر قرار داد

بیت کوین هفته دوم ماه آپریل را در وضعیتی کاملا صعودی آغاز می‌کند. بزرگترین ارز دیجیتال بازار، تعطیلات آخر هفته گذشته را با رشد قیمت سپری کرد و با عبور از ۷۰٬۰۰۰ دلار، گامی دیگر به رکورد قیمتی خود نزدیک شد.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

به گزارش میهن بلاکچین، در حال حاضر، پیش از شروع معاملات بازارهای وال استریت پیش‌بینی‌های مختلفی مبنی بر افزایش بیشتر قیمت بیت کوین مطرح شده است. اما آیا بیت کوین می‌تواند این مومنتوم صعودی را حفظ کند؟

قیمت بیت کوین در هفته‌های گذشته اصلاح شد و حالا تمایل بسیار زیادی بین معامله‌گران برای افزایش بیشتر وجود دارد. فارغ از هر روندی، بدون شک، در روزهای منتهی به هاوینگ، شاهد افزایش نوسانات بیت کوین خواهیم بود. تا هاوینگ بعدی بیت کوین تنها ۱۰ روز باقی مانده و ماینرها در حال آماده‌سازی برای نصف شدن پاداش هر بلاک هستند. به همین خاطر، در روزهای اخیر شاهد بهبود پارامترهای شبکه و خیز گرفتن سختی استخراج برای رکوردی جدید بوده‌ایم.

در سمت دیگر، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران نسبت به وضعیت اقتصاد کلان آمریکا آرام هستند چراکه بازارها دیگر انتظار کاهش سریع نرخ بهره توسط فدرال رزرو را ندارند. در این مطلب، ۵ فاکتوری که در روزهای آتی می‌توانند بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارند را بررسی می‌کنیم.

بیت کوین هفته را پرقدرت آغاز کرد

به نظر می‌رسد بیت کوین به دنبال آن است تا صعود را تا اوج تاریخی خود ادامه دهد. کندل هفتگی در حوالی ۶۹٬۰۰۰ دلار بسته شد اما پس از آن قیمت به افزایش بیشتر ادامه داد و در ساعات ابتدایی معاملاتی آسیا به اوج ۷۲٬۵۷۳ دلاری رسید. در حال حاضر قیمت بیت کوین نسبت به ۲۴ ساعت گذشته خود ۲.۸۳٪ افزایش یافته است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

تد تاکس ماکرو (Tedtalksmacro)، تحلیلگر مطرح بازار در توییتی در این رابطه نوشته است:

خریداران بیت کوین در بازار اسپات گرسنه هستند.

نموداری که تد تاکس ماکرو به اشتراک گذاشته نشان می‌دهد فعالیت معامله‌گران در بازار اسپات و مشتقات به افزایش قیمت بیت کوین منجر شده است.

شاخص حجم تجمعی دلتا (CVD) بیت کوین - منبع: Ted
شاخص حجم تجمعی دلتا (CVD) بیت کوین – منبع: Ted

به عقیده بسیاری از تحلیلگران، تداوم ورودی سرمایه در بازار اسپات به ادامه پیدا کردن روند صعودی بیت کوین کمک خواهد کرد. به عقیده اسکیو (Skew)، تحلیلگر معروف بازار کریپتو، رسیدن دوباره بیت کوین به ۷۰٬۰۰۰ دلار به دلیل افزایش علاقه سرمایه‌گذاران به این ارز دیجیتال رخ داده است.

وی ضمن به اشتراک‌گذاری نموداری از بیت کوین و اندیکاتور باندهای بولینگر در این رابطه نوشته است:

در تایم فریم بالا، نوسانات محتمل‌اند. بنابراین تا ۲ هزار دلار نوسان در روزهای آتی قابل انتظار است. در حال حاضر به ناحیه‌ای نزدیک شده‌ایم که باندهای بولینگر در حال نزدیک شدن به یکدیگر هستند. اما هنوز برای باقی ماندن قیمت بالاتر از ۷۰٬۰۰۰ دلار، حداقل در کوتاه‌مدت، نیاز به افزایش حجم خرید و جریان ورودی سرمایه در این هفته داریم.

نمودار بیت کوین و اندیکاتور باندهای بولینگر - منبع: Skew
نمودار بیت کوین و اندیکاتور باندهای بولینگر – منبع: Skew

برخی دیگر از تحلیلگران اما معتقدند قیمت بیت کوین می‌تواند در ادامه اصلاح شود. به عقیده کریپتو اد (Crypto Ed)، دیگر تحلیلگر معروف بازار، در حال حاضر یک الگوی پرچم سه‌گوش در تایم فریم روزانه تشکیل شده که می‌تواند قیمت بیت کوین را پیش از ثبت رکوردی دوباره، به ۶۸٬۰۰۰ دلار کاهش دهد.

وی در توییتی در این رابطه نوشته است:

اگر قیمت اصلاح شود و کف بالاتر دیگری به ثبت برسد، برای صعود تا ۸۰٬۰۰۰ دلار آماده خواهیم شد.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: Crypto Ed
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: Crypto Ed

در حال حاضر دو گپ در نمودار معاملات آتی بیت کوین در بازار CME در حوالی ۶۴٬۰۰۰ و ۶۸٬۵۰۰ دلار وجود دارد. منظور از گپ CME به تفاوت قیمت بسته شدن کندل بیت کوین در آخرین روز کاری هفته و قیمت باز شدن آن در اولین روز معاملاتی هفته در بورس کالای شیکاگو است. بیت کوین معمولا تمایل دارد این گپ‌ها را پر کند.

دن کریپتو تریدز (Daan Crypto Trades)، تحلیلگر مطرح بازار در این باره می‌گوید:

این گپ‌ها معمولا زمانی که افراد زیادی به آنها توجه می‌کنند و بر اساس آنها استراتژی خود را بنا می‌کنند، با کاهش قیمت پر می‌شوند. با این حال، زمانی که قیمت از این گپ‌ها فاصله می‌گیرد و مردم دیگر به آنها توجهی نمی‌کنند، بیت کوین معمولا کاهش می‌یابد.

نمودار بازار فیوچرز بیت کوین و گپ‌های CME - منبع: Daan Crypto Trades
نمودار بازار فیوچرز بیت کوین و گپ‌های CME – منبع: Daan Crypto Trades

همه نگاه‌ها به آمار تورم آمریکاست

هفته کلیدی دیگری در تقویم اقتصاد کلان آمریکا در راه است و در آن داده‌های مهمی از تورم منتشر می‌شوند که می‌توانند بر تصمیم‌گیری فدرال رزرو در مورد سرنوشت نرخ بهره تاثیر بگذارند.

در حالی که علاقه‌مندان به بیت کوین در حال حاضر بیشتر بر هاوینگ این ارز دیجیتال متمرکزند، هر دو شاخص شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) و شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) برای ماه مارس در چند روز آینده منتشر خواهند شد.

همانطور که گزارش دادیم، جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو تاکید کرده که مقامات در حال حاضر رویکرد داده‌محوری برای ارزیابی وضعیت کلی اقتصادی و تصمیم‌گیری در مورد نرخ بهره اتخاذ کرده‌اند. به گفته پاول، تورم به آرامی در حال کاهش است و اقتصاد در برابر سیاست‌های انقباضی عملکرد خوبی به نمایش گذاشته است.

با توجه به صحبت‌های مقامات فدرال رزرو، در حال حاضر بازارهای انتظارات خود از زمان کاهش نرخ بهره را به اواخر سال موکول کرده‌اند. نشریه اقتصادی کوبیسی لتر (The Kobeissi Letter) در توییتی در این رابطه نوشته است:

همه چیز به داده‌های تورمی این هفته و گام‌های بعدی فدرال رزرو بستگی دارد.

آخرین پیش‌بینی فد واچ گروه CME نشان می‌دهد در حال حاضر کمتر از ۵۰٪ احتمال می‌رود نرخ بهره در ماه ژوئن یا جولای ۰.۲۵٪ کاهش یابد.

پیش‌بینی‌ها از نرخ بهره در ماه جولای - منبع: CME Group
پیش‌بینی‌ها از نرخ بهره در ماه جولای – منبع: CME Group

اما وضعیت تورمی آمریکا و اروپا کاملا متفاوت است. همزمان با تعلل فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره، اروپا و بریتانیا به طور گسترده به دنبال کاهش زودتر این نرخ هستند.

اندرو بیلی (Andrew Bailey)، رییس بانک مرکزی انگلستان ماه گذشته در این رابطه گفت:

هنوز به نقطه‌ای نرسیده‌ایم که بتوانیم نرخ بهره را کاهش دهیم، اما همه چیز در مسیر درستی قرار دارد.

ماینرهای بیت کوین برای افزایش هزینه‌های ماینینگ آماده می‌شوند

فصل هاوینگ بیت کوین است و توجه بسیاری به ماینرهای این ارز دیجیتال معطوف شده است. در حال حاضر کمتر از دو هفته تا هاوینگ باقی مانده و پس از آن پاداش هر بلاک با ۵۰٪ کاهش به ۳.۱۲۵ واحد خواهد رسید.

ماینرها فروش خود در سال ۲۰۲۴ را افزایش داده‌اند و به نظر می‌رسد در هفته‌های آتی شاهد تغییر کلی در اکوسیستم ماینینگ بیت کوین خواهیم بود.

کی یانگ جو (Ki Young Ju)، مدیرعامل شرکت تحلیلی کریپتوکوانت در این باره می‌گوید:

هزینه استخراج بیت کوین قرار است تا پایان ماه پس از هاوینگ ۲ برابر شود و برای دستگاه‌های S19 XP که توسط ماینرهای آمریکایی استفاده می‌شود، از ۴۰٬۰۰۰ دلار به ۸۰٬۰۰۰ دلار افزایش یابد.

هزینه ماینینگ بیت کوین - منبع:  Ki Young Ju
هزینه ماینینگ بیت کوین – منبع: Ki Young Ju

به گفته وی، هزینه استخراج بیت کوین در حال حاضر نسبت به سال ۲۰۲۰ دو برابر شده است، با این حال، افزایش قیمت باعث شده تا ماینرها در وضعیت سوددهی باقی بمانند:

از زمان هاوینگ قبلی بیت کوین در ماه می ۲۰۲۰، هزینه‌های استخراج بیت کوین دو برابر شده است. با این حال، با افزایش چشمگیر بیت کوین ماینرها همچنان در سود باقی ماندند.

بنابراین، در صورتی که قیمت بیش از این افزایش نیابد و حاشیه امنی برای ماینرها فراهم نشود، ممکن است استخراج‌کنندگان ضعیف‌تر از دور رقابت خارج شوند.

نمودار داده‌های مربوط به هزینه‌های ماینینگ بیت کوین - منبع: Ki Young Ju
نمودار داده‌های مربوط به هزینه‌های ماینینگ بیت کوین – منبع: Ki Young Ju

اما برخی معتقدند به لطف ظهور اوردینالزها و افزایش کارمزدها در بلاکچین بیت کوین، درآمد ماینرها پس از هاوینگ احتمالا در سطوح گذشته خود باقی خواهد ماند.

لورن بنایون (Laurent Benayoun)، مدیرعامل شرکت آکرون تریدینگ (Acheron Trading) در گفتگویی هفته گذشته افزود:

از دید دلاری معلوم نیست وضعیت ماینرها پس از هاوینگ بدتر شود. شاید کاملا برعکس خواهد بود.

سختی استخراج و هش ریت برای رکوردشکنی آماده می‌شوند

همزمان با نزدیک شدن به هاوینگ، پارامترهای مربوط به بلاکچین بیت کوین در نزدیکی اوج خود قرار گرفته‌اند.

سختی استخراج که در حال حاضر نزدیک به بالاترین سطح تاریخ خود قرار گرفته، سه روز دیگر تقریبا ۲٪ افزایش می‌یابد و برای اولین بار در ۸۵ تریلیون واحد عبور خواهد کرد.

علیرغم اصلاح قیمت بیت کوین در حدود یک ماه اخیر، داده‌های وب‌سایت BTC.com نشان می‌دهد سختی استخراج کمتر از ۱٪ کاهش یافته است. این نشان‌دهنده تداوم حضور و فعالیت ماینرها در واپسین روزهای منتهی به هاوینگ است.

پارامترهای مختلف بلاکچین بیت کوین - منبع: BTC.com
پارامترهای مختلف بلاکچین بیت کوین – منبع: BTC.com

هش ریت نیز وضعیت مشابهی را دارد. بر اساس داده‌های ماینینگ پول استتز (MiningPoolStats)، هش ریت بلاکچین بیت کوین در حال حاضر به ۶۸۴ اگزاهش در ثانیه رسیده است که اوج جدیدی محسوب می‌شود.

نمودار خام هش ریت بیت کوین - منبع: MiningPoolStats
نمودار خام هش ریت بیت کوین – منبع: MiningPoolStats

در حال حاضر ماینرهای بیت کوین از روش‌های مختلفی برای آماده‌سازی برای هاوینگ استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، شرکت بیت دیر تکنولوژی (Bitdeer Technologies) گفته است قصد دارد پیش از هاوینگ ظرفیت استخراج خود را ۶ برابر کند.

هنوز فروش سرمایه‌گذاران بلندمدت بیت کوین باقی مانده است

همانطور که پیش‌تر گزارش دادیم، با افزایش قیمت بیت کوین، هولدرهای بلندمدت این ارز دیجیتال دست به فروش زدند. این روند به خوبی در شاخص نسبت سود خروجی مصرف شده (Spent Output Profit Ratio) یا همان SOPR مشخص است.

علیرغم افزایش فشار فروش هولدرهای بلندمدت، چک میت (Checkmate)، یکی از تحلیلگران آنچین شرکت گلسنود معتقد است این فروش طبیعی است و نباید بر بازار تاثیر زیادی بگذارد.

وی در رابطه با رشد اخیر بیت کوین تا ۷۳٬۸۰۰ دلار می‌گوید:

رکوردشکنی اخیر بیت کوین مشابه با سایر رکوردشکنی‌های این ارز دیجیتال است. هولدرهای بلندمدت با استفاده از تقاضا و نقدینگی جدید که به بازار وارد می‌شود، شروع به فروش کوین‌های خود می‌کنند. این‌ها پول‌های هوشمند هستند که در کف خریداری کرده و در اوج می‌فروشند.

رفتار فروش هولدرهای بیت کوین بر اساس مدت زمان هولد آنها - منبع: Checkonchain
رفتار فروش هولدرهای بیت کوین بر اساس مدت زمان هولد آنها – منبع: Checkonchain

نمودار بالا رفتار فروش هولدرهای بیت کوین بر اساس مدت زمان هولد آنها را بررسی کرده است.

به عقیده چک میت، تا به اینجای کار تاریخ به سادگی در حال تکرار است. هولدرهای بلندمدت معمولا در بازارهای صعودی حدود ۱۴٪ از عرضه در اختیارشان را به فروش می‌رسانند. داده‌های آنچین نشان می‌دهد در حال حاضر کمتر از نیمی از این مقدار از کیف پول آنها خارج شده است.

چک میت در این رابطه می‌گوید:

در دو چرخه قبلی، تقاضای جدید فشار فروش هولدرهای بلندمدت بیت کوین را برای حدود ۶ تا ۸ ماه خنثی کرد و قیمت را چندین برابر افزایش داد. اگر کاهش عرضه ۱۴٪ عرضه هولدرهای بلندمدت را درنظر بگیریم، تقریبا ۴۰٪ از این مسیر را طی کرده‌ایم.

میزان کاهش عرضه هولدرهای بلندمدت و کوتاه‌مدت بیت کوین - منبع: Checkmate
میزان کاهش عرضه هولدرهای بلندمدت و کوتاه‌مدت بیت کوین – منبع: Checkmate

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا