تحلیل تکنیکالتحلیل آنچینتحلیل اقتصادی

روند صعودی بیت کوین رسما آغاز شد؟ ۵ نکته مهم که باید در هفته جاری به آن توجه کرد

بیت کوین هفته جدیدی را با فشار مقاومت کلیدی با نزدیک شدن به پایان ماه مه آغاز می کند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

در حالی که بیت کوین با سطوح مقاومتی پیش روی خود دست و پنجه نرم می‌کند به پایان ماه می نزدیک می‌شود. در حال حاضر، خریداران همچنان بی‌صبرانه منتظرند ببینند تکلیف بیت کوین در روزهای آتی چه می‌شود. آیا همچنان مقاومت ۶۹٬۰۰۰ دلاری تا ماه ژوئن برقرار خواهد ماند؟

به گزارش میهن بلاکچین، تعطیلی روز یادبود در آمریکای نیز عملا فعالیت شرکت‌های این کشور را از تاریخ ۲۸ می (۸ خرداد) ممکن می‌کند، به همین خاطر، ممکن است این هفته در ابتدای کار کمی آرام پیش برود.

برخلاف روزهای ابتدایی آرام، در این هفته داده‌های اقتصاد کلان مختلفی از وضعیت آمریکا منتشر می‌شوند که مثل همیشه می‌توانند بازار را دستخوش تغییر کنند.

فارغ از تمام اینها، به نظر می‌رسد بیت کوین همچنان به عادت دو ماهه خود برای تثبیت شدن در حوالی اوج قیمتی پایبند است، اتفاقی که بر ابهام وضعیت کنونی می‌افزاید.

در حال حاضر پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه مختلفی در مورد بیت کوین وجود دارد و برخی از آنها از صد هزار دلاری شدن این ارز دیجیتال تا پایان سال خبر می‌دهند، با این حال، نگرانی‌ها از اصلاح بیشتر قیمت همچنان برطرف نشده‌اند.

در حال حاضر بازار در برهه حساس و تعیین‌کننده‌ای قرار گرفته است، به همین خاطر تصمیم داریم تا در این مطلب عواملی که می‌‌توانند تا پایان ماه می روی قیمت بیت کوین تاثیر بگذارند را زیر ذره‌بین ببریم.

آپدیت: در زمان نگارش این مطلب بیت کوین پایین‌تر از ۶۹٬۰۰۰ دلار معامله می‌شد، با این حال، در آخرین ساعات ۷ خرداد ۱۴۰۳ این ارز دیجیتال با بیش از ۲.۵٪ رشد از ۷۰٬۰۰۰ دلار عبور کرد.

بیت کوین و مقاومت ۶۹٬۰۰۰ دلاری

قیمت بیت کوین در تعطیلات آخر هفته مثل هفته‌های گذشته، الگوی کلاسیکی را به نمایش گذاشت و ابتدا به بالای ۶۹٬۰۰۰ دلار رسید اما در نهایت کندل هفتگی زیر این سطح بسته شد.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته - منبع:‌ TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته – منبع:‌ TradingView

با نوسانات آخر هفته بیت کوین، حتی با وجود تعطیل بودن بازارهای آمریکایی در تعطیلات روز یادبود، گپی که در نمودار فیوچرز بورس کالای شیکاگو (CME) تشکیل شده بود پر شد.

گپ CME - منبع: Daan Crypto Trades/X
گپ CME – منبع: Daan Crypto Trades/X

دن کریپتو تریدز (Daan Crypto Trades)، معامله‌گر محبوب بازار کریپتو در توییتی خاطرنشان کرد بیت کوین تا به اینجای کار حاضر رفتار کلاسیک آخر هفته‌های خود را به نمایش گذاشته است.

کندل هفتگی بیت کوین در حوالی ۶۸٬۵۰۰ دلار بسته شد، اما این بالاترین کلوز هفتگی از ابتدای ماه آپریل محسوب می‌شود.

علیرغم ثبت قوی‌ترین کلوز هفتگی از ماه آپریل تاکنون، تحلیلگران شرکت متریال ایندیکیترز (Material Indicators) معتقدند برای تداوم روند صعودی، بیت کوین باید هرچه سریع‌تر مقاومت ۶۹٬۰۰۰ دلاری را به حمایت تبدیل کند.

در بخشی از گزارش این شرکت آمده است:

یک کلوز هفتگی سبزرنگ به همراه تلاش ناموفق دیگری برای تبدیل ۶۹٬۰۰۰ دلار به حمایت و سیگنال روند نزولی که در نمودار هفتگی ایجاد شده است. در صورت عبور بیت کوین از ۷۱٬۲۵۰ این سیگنال فاقد اعتبار می‌شود.

نمودار بیت کوین و سیگنال نزولی - منبع: Material Indicators/X
نمودار بیت کوین و سیگنال نزولی – منبع: Material Indicators/X

نمودار زیر سطوح نقدینگی مختلفی که در اطراف قیمت فعلی بیت کوین وجود دارند را نشان می‌دهد. در زمان نگارش این مطلب، به نظر می‌رسد ۶۸٬۱۰۰ و ۶۹٬۸۰۰ دلار سطوح مورد علاقه معامله‌گران هستند.

سطوح نقدینگی بیت کوین اطراف قیمت فعلی - منبع: Coinglass
سطوح نقدینگی بیت کوین اطراف قیمت فعلی – منبع: Coinglass

مایکل فن دی پوپ (Michaël van de Poppe)، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت معاملاتی ام‌ان تریدینگ (MNTrading) در رابطه با وضعیت کنونی بیت کوین می‌گوید:

به نظر می‌رسد بیت کوین می‌خواهد در این سطوح تثبیت شود. در کدام سطح بیت کوین بخریم؟ با از دست رفتن ۶۶٬۰۰۰ دلار فکر می‌کنم بیت کوین محدوده پایینی رِنج اخیر خود را آزمایش کند و دوباره آنجا وارد بازار می‌شویم. این همان سطحی است که باید برای خرید در آن آماده شوید.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته - منبع: Michaël van de Poppe/X
نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: Michaël van de Poppe/X

صعود یا اصلاح؛ کدام زودتر فرا می‌رسند؟

اینکه بیت کوین پس از خروج از محدوده رنج فعلی به کدام سمت می‌رود، سوال اصلی بسیاری از معامله‌گران است. در حال حاضر بسیاری معتقدند قیمت بیت کوین پس از شکستن محدوده رنج فعلی خود افزایش می‌یابد، اما میزان افزایش همچنان موضوع بحث است.

همانطور که پیش از این بارها گزارش دادیم، در حال حاضر پیش‌بینی‌های مختلفی برای رسیدن قیمت بیت کوین به ۹۵٬۰۰۰ دلار ژوئن در ماه ژوئن و حتی ۱۵۰٬۰۰۰ دلار پیش از پایان یافتن سال ۲۰۲۴ ارائه شده است.

بیت کوانت (BitQuant)، یکی از تحلیلگران مطرح بازار معتقد است در حال حاضر باید اصلاحات قیمت بیت کوین در محدوده رنج فعلی را نادیده گرفت:

تنها چیزی که من در مورد آن مطمئنم این است که بیت کوین به ۹۵٬۰۰۰ دلار می‌رسد.

دن کریپتو تریدز نیز می‌گوید از نظر تاریخی، دوره‌های تثبیت طولانی قیمت پایین‌تر از اوج به شکست‌های صعودی در چرخه‌های قبلی و رشد چشمگیر قیمت منجر شده است.

وی در این باره می‌گوید:

بیت کوین به مدت ۱۱ هفته زیر اوج قبلی خود معامله شد. در سال ۲۰۱۷ این ۴ هفته طول کشید و در سال ۲۰۱۳ حدود ۱۳ هفته. در این دو چرخه، هردو مورد به رشد گسترده قیمت بیت کوین پس از شکسته شدن محدوده رنج منجر شد. بنابراین انتظار ندارم وقتی این محدوده رنج پشت سر گذاشته شود، قیمت بیت کوین همچنان آرام آرام رشد کند.

مقایسه چرخه‌های مختلف بیت کوین - منبع: Daan Crypto Trades/X
مقایسه چرخه‌های مختلف بیت کوین – منبع: Daan Crypto Trades/X

علیرغم این پیش‌بینی‌ها، برخی از معامله‌گران همچنان معتقدند اصلاح قیمت محتمل است. کردیبل کریپتو (Credible Crypto) یکی از معامله‌گران محبوب بازار کریپتو چند هفته‌ است پیش‌بینی می‌کند قیمت تا حوالی ۶۰٬۰۰۰ دلار اصلاح می‌شود.

تحلیلگران متریال ایندیکیترز نیز معتقدند بیت کوین برای آزمایش دوباره محدوده ۶۰٬۰۰۰ دلاری «کاملاً آماده است»:

در حال حاضر بر اساس نقدینگی سفارشات موجود احساسات زیادی برای سقوط قیمت به زیر ۶۰٬۰۰۰ دلار وجود ندارد. بنابراین انتظار می‌رود تثبیت برای مدت طولانی ادامه داشته باشد.

هاوینگ هنوز تاثیر خود را بر قیمت بیت کوین نگذاشته است

در همین حال رکت کپیتال (Rekt Capital)، تحلیلگر مطرح بازار کریپتو معتقد است علیرغم نوسانات گسترده در ماه اخیر، هاوینگ هنوز تاثیر خود را بر قیمت بیت کوین نگذاشته است.

به عقیده این تحلیلگر، فاز انباشت مجدد پس از هاوینگ همچنان ادامه دارد و معمولا بیت کوین تا ۱۶۰ روز را در این فاز سپری می‌کند. وی در این باره می‌گوید:

هرچه تثبیت بیشتر طول بکشد، به نفع بیت کوین خواهد بود.

رکت کپیتال معتقد است پس از به پایان رسیدن این فاز، بیت کوین ناچارا به فاز صعودی وارد می‌شود:

این پارابولیک‌ترین فاز چرخه خواهد بود و قیمت بیت کوین می‌تواند تا ۱۵۰٬۰۰۰ دلار رشد کند.

مقایسه چرخه‌های مختلف بیت کوین - منبع: Rekt Capital/YouTube
مقایسه چرخه‌های مختلف بیت کوین – منبع: Rekt Capital/YouTube

در همین حال، وی پیش‌بینی می‌کند نوسانات کوتاه‌مدت بیت کوین در محدوده فعلی برای چند هفته همچنان ادامه داشته باشند.

از وضعیت اقتصاد کلان آمریکا چه خبر؟

بازارهای آمریکایی تا فردا تعطیل هستند و به همین خاطر، به نظر می‌رسد در ساعات کاری وال استریت نوسانات قابل توجهی را تجربه نکنیم. علاوه بر این، در ساعات معاملاتی آسیایی نیز هیچ اتفاق خاصی نیفتاده است.

در این هفته، شاخص قیمت تولیدکننده (PCE)، شاخص تورم ترجیحی فدرال رزرو منتشر می‌شود که می‌تواند بر بازارها تاثیر بگذارد. بازارهای پرریسک از جمله بیت کوین معمولا از سیاست‌های انبساطی فدرال رزرو نفع می‌برند. البته در حال حاضر انتظار نمی‌رود نرخ بهره تا ماه سپتامبر یا حتی بعد از آن کاسته شود و آمار تورمی نیز مقادیر مختلفی را نشان می‌دهند.

علیرغم ابهام کلی در وضعیت اقتصاد کلان، بازار سهام آمریکا همچنان به رکوردشکنی ادامه می‌دهد. نشریه کوبیسی لتر (The Kobeissi Letter) در بخشی از تحلیل هفتگی خود نوشت:

هفته کوتاه اما شلوغی در پیش است.

شرکت معاملاتی موسایک است (Mosaic asset) نیز معتقد است در حال حاضر شرایط به نفع دارایی‌های پرریسکی مثل بیت کوین و سهام است:

شاخص‌های مومنتوم روزانه از جمله مکدی و قدرت نسبی شاخص S&P 500 افزایش یافته‌اند که نشان‌دهنده پتانسیل بازگشت به میانگین است. در حالی که از دیدن اصلاح نسبی از سودهای اخیر بازار سهام تعجب نمی‌کنیم، انتظار داریم هر روند اصلاحی تنها توقفی برای بازار صعودی باشد.

موسایک همچنین معتقد است بیت کوین برای یک شکست صعودی آماده می‌شود. این شرکت با اشاره به تثبیت قیمت بیت کوین در دو ماه اخیر می‌گوید:

کلاس دارایی‌های پرریسک نسبت به تسهیل وضعیت اقتصادی حساس هستند، به همین خاطر از نزدیک رفتار بیت کوین و سهام شرکت‌های استخراج را برای تایید اینکه بازار صعودی دست نخورده باقی مانده همچنان دنبال می‌کنیم. قیمت بیت کوین در یک ماه اخیر در حال افزایش بوده و می‌تواند به رکوردشکنی جدیدی چشم دوخته باشد. یک شکست صعودی شواهد بیشتری از باقی ماندن اشتهای سوداگرانه سرمایه‌گذاران به ما می‌دهد.

مقایسه عملکرد بیت کوین و شاخص S&P500 در تایم فریم ۱ هفته - منبع: TradingView
مقایسه عملکرد بیت کوین و شاخص S&P500 در تایم فریم ۱ هفته – منبع: TradingView

نهنگ‌ها همچنان فعالیت می‌کنند

وقتی نوبت به «خرید در کف» می‌رسد، برخی از گروه‌های سرمایه‌گذاران بیت کوین وقت خود را زمانی که قیمت به زیر ۶۹٬۰۰۰ دلار سقوط می‌کند تلف نمی‌کنند.

با وجود اینکه قیمت بیت کوین همچنان در سطوحی نزدیک به اوج تاریخی خود قرار دارد، فعالیت نهنگ‌ها، به خصوص نهنگ‌های بزرگ همچنان ادامه دارد و در کانون توجهات قرار گرفته‌اند.

ویویک سن (Vivek Sen)، بنیانگذار شرکت بیت گرو (Bitgrow) با استناد به داده‌های شرکت کریپتوکوانت خاطرنشان کرد «نهنگ‌های بیت کوین مانند قبل به خرید ادامه می‌دهند».

بر اساس داده‌های آنچین، نهنگ‌های فعال در ۲۴ ساعت گذشته نیم میلیون بیت کوین خریداری کرده‌اند که بزرگترین رقم خریداری شده در بازه ۲۴ ساعته محسوب می‌شود.

عرضه در اختیار نهنگ‌های فعال بیت کوین - منبع: Vivek/X
عرضه در اختیار نهنگ‌های فعال بیت کوین – منبع: Vivek/X

کریپتوکوانت پیش از این در اوایل ماه جاری فعالیت نهنگ‌های بیت کوین را در «فاز شتاب‌دار» توصیف کرده بود:

به نظر می‌رسد تقاضا برای بیت کوین پس از کاهش اخیر، از ماه مارس در حال تثبیت شدن است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا