تحلیل تکنیکالتحلیل آنچینتحلیل اقتصادی

زنگ خطر برای سقوط بیشتر قیمت بیت کوین؛ ۵ نکته مهم که باید در هفته جاری به آن توجه کرد

بیت کوین در حالی دومین هفته ماه جولای را آغاز می‌کند که ترس زیادی نسبت به کاهش بیشتر قیمت در میان معامله‌گران حاکم شده است. پس از بسته شدن کندل هفتگی بیت کوین در پایین‌ترین سطح ۴ ماه گذشته، حالا بخش زیادی از سرمایه‌گذاران در ضرر قرار گرفته‌اند و همین مسئله پیش‌بینی آینده را کمی چالش برانگیز کرده است. اما این روند در ادامه به کجا ختم خواهد شد؟

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، در حال حاضر به نظر می‌رسد معامله‌گران و سرمایه‌گذاران برای ریزش بیشتر قیمت خود را آماده کرده باشند. اگر نگاهی به گذشته بیندازیم، شدت ریزش اخیر هنوز چندان قابل توجه نبوده و همچنان احتمال ریزش بیشتر بیت کوین تا حتی زیر ۵۰٬۰۰۰ دلار وجود دارد.

در چنین وضعیتی، فعالان قدیمی بازار منتظرند تا ببینند واکنش سرمایه‌گذاران بزرگ و اصلی بازار چگونه خواهد بود. در حال حاضر سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت و هولدرهای قدیمی بیت کوین در کانون توجهات قرار دارند و ریزش بیشتر قیمت می‌تواند فشار وارده بر آنها را بیشتر کند.

به نظر می‌رسد ریشه روند نزولی فعلی ترکیبی از فروش بیت کوین توسط دولت‌های آمریکا و آلمان و بازپرداخت بدهی‌های صرافی Mt. Gox به طلبکارانش باشد. این دلایل در مجموع باعث شده‌اند تا بار دیگر، «ترس شدید» بر بازار کریپتو حاکم شود.

در این مطلب، فاکتورهایی که می‌توانند در هفته جاری بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارند را بررسی خواهیم کرد.

احتمال ریزش بیشتر قیمت بیت کوین

در حالی که به نظر می‌رسید رشد اخیر قیمت یبت کوین از کف ۵۳٬۰۰۰ دلاری در زمان کلوز کندل هفتگی نیز ادامه داشته باشد، این کندل در حوالی ۵۵٬۴۸۵ دلار بسته شد و بسیاری را ناامید کرد.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

مارک کالن (Mark Cullen) تحلیلگر مشهور در توییتی در این باره نوشت:

با کلوز هفتگی بیت کوین در سطحی پایین‌تر از کف ماه می، می‌توان جهش روز جمعه را به یک الگوی «جهش گربه مرده» تشبیه کرد و احتمالا در هفته‌های آتی به ریزش ادامه خواهیم داد.

شرکت تحقیقاتی سنتیمنت (Santiment) نیز بر دامنه عملکرد ضعیف بیت کوین و آلت کوین‌ها تاکید کرد و نوشت:

پس از یک جهش کوتاه‌مدت و افزایش امید معامله‌گران، بازار رمزارزها دوباره نشانه‌هایی نشان داد و ترس را دوباره میان سرمایه‌گذاران بازگرداند. بیت کوین در ۲۴ ساعت اخیر ۲.۳٪، در هفته گذشته ۸.۶٪ و در ماه گذشته ۱۸.۴٪ کاهش یافته است. اکثر آلت کوین‌ها ریزش به مراتب بیشتری را تجربه کرده‌اند.

مارکت کپ بازار کریپتو به جز ۱۰ ارز برتر تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
مارکت کپ بازار کریپتو به جز ۱۰ ارز برتر تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

تونی سورینو (Tony Severino)، دیگر معامله‌گر محبوب فضای رمزارزها نیز در توییتی از ریزش بیت کوین به زیر باند پایینی اندیکاتور باندهای بولینگر خبر داد و گفت:

بیت کوین در پایان هفته پایین‌تر از باند پایینی اندیکاتور باندهای بولینگر بسته شد. این یک سیگنال فروش است. ریزش بیشتری در دستور کار قرار دارد.

اندیکاتور باندهای بولینگر بیت کوین - منبع:  Tony “The Bull” Severino
اندیکاتور باندهای بولینگر بیت کوین – منبع: Tony “The Bull” Severino

متیو هایلند (Matthew Hyland)، تحلیلگری که به پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه‌اش شهرت دارد نیز این بار دیدگاه مشابهی دارد. وی در این رابطه می‌گوید:

بیت کوین یک شکست هفتگی خارج از محدوده تثبیت چند ماهه خود را تایید کرده است. البته هنوز در یک روند صعودی قرار داریم. برای از بین رفتن این روند قیمت باید به زیر ۳۸٬۰۰۰ دلار سقوط کند. بنابراین روند صعودی کاملا دست نخورده باقی مانده است. با این حال، با این شکست هفتگی، مسیر برای ریزش بیشتر باز خواهد شد.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ هفته - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ هفته – منبع: TradingView

ریزش به زیر ۵۰٬۰۰۰ دلار به RSI بستگی دارد

در حال حاضر معامله‌گران و تحلیلگران نظرات مختلفی در رابطه با هدف روند نزولی احتمالی دارند. همانطور که پیش‌تر گزارش دادیم، بسیاری معتقدند بیت کوین در ادامه می‌تواند تا ۴۵٬۰۰۰ دلار اصلاح شود.

کیث الن (Keith Alan)، یکی از بنیانگذاران پلتفرم معاملاتی متریال ایندیکیترز (Material Indicators) در این باره نوشته است:

کلوز هفتگی بیت کوین مطلوب نبود. صحبت‌های زیادی در رابطه با اینکه بیت کوین به کف خود رسیده وجود دارد اما من هنوز دلیل قاطعی برای آن نمی‌بینم. آزمایش مجدد سطوح حمایتی می‌تواند تاییدی که دنبال آن هستیم را به ما بدهد. با این حال، مطمئن حمایت ۵۳٬۵۰۰ دلاری حفظ شود.

به گفته الن و هایلند، شاخص قدرت نسبی (RSI) بیت کوین نشان می‌دهد بیت کوین در وضعیت «اشباع فروش» شدیدی قرار گرفته است. الن در این باره می‌گوید:

از نزدیک RSI هفتگی بیت کوین را بررسی می‌کنم. اگر RSI هفتگی به زیر ۴۲ برسد، چمدان‌های خود را برای ریزش بیشتر ببندید.

نمودار بیت کوین - منبع: Keith Alan
نمودار بیت کوین – منبع: Keith Alan

RSI هفتگی بیت کوین در زمان نگارش این مطلب ۴۵.۶ است اما هایلند معتقد است احتمال ریزش بیشتر آن وجود دارد:

RSI تقریبا در پایین‌ترین سطوح از آگوست یا سپتامبر سال گذشته قرار دارد، زمانی که قیمت بیت کوین ۲۵٬۰۰۰ دلار بود. یک کندل قرمز دیگر می‌تواند RSI را پایین‌تر بیاورد و سپس فرصتی برای واگرایی صعودی ایجاد کند.

شاخص RSI بیت کوین - منبع:  Matthew Hyland
شاخص RSI بیت کوین – منبع: Matthew Hyland

در همین حال، پیتر برنت (Peter Brandt)، معامله‌گر با تجربه بازار رمزارزها می‌گوید اوج اخیر بیت کوین ممکن است بخشی از الگوی سقف دو قلو باشد که می‌تواند قیمت را به ۴۴٬۰۰۰ دلار کاهش دهد.

توییت پیتر برنت
منبع: X

معامله‌گران کوتاه‌مدت در ضررند

در حالی که هفته گذشته بخش زیادی از پوزیشن‌های شورت و لانگ معامله‌گران کوتاه‌مدت و بلندمدت بیت کوین لیکویید شد، هولدرها فعلا چاره‌ای جز صبر کردن ندارند.

در حال حاضر، بخش زیادی از سرمایه‌گذاران در ضرر قرار گرفته‌اند که به عقیده اکسل آدلر جونیور (Axel Adler Jr)، یکی از تحلیلگران شرکت کریپتوکوانت می‌تواند مثل یک بمب ساعتی باشد.

وی در این باره می‌گوید:

به دلیل فروش دولت‌ها و طلبکاران صرافی Mt.Gox ترس خفیفی در بازار وجود دارد اما هیچ‌کس در مورد ضررهای تحقق نیافته نهنگ‌های کوتاه‌مدت که در حال حاضر برابر با ۲۱۸ هزار بیت کوین است صحبت نمی‌کند. من نمی‌دانم اگر آنها کنترل خود را از دست بدهند چه اتفاقی برای بازار خواهد افتاد.

در نمودار زیر سود و زیان تحقق یافته نهنگ‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت بیت کوین به تصویر کشیده شده است.

سود و زیان تحقق یافته نهنگ‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت بیت کوین - منبع: CryptoQuant
سود و زیان تحقق یافته نهنگ‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت بیت کوین – منبع: CryptoQuant

در حال حاضر میانگین قیمت خرید سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت بیت کوین حدود ۶۴٬۰۰۰ دلار است. میگنولت (Mignolet) از شرکت کریپتوانت با اشاره به این میانگین می‌گوید شاخص نسبت سود خروجی مصرف شده (Spent Output Profit Ratio) یا همان SOPR سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت در حال تکرار رفتاری است که ده ماه پیش دیده شده است.

وی در این رابطه می‌گوید:

اگرچه چرخه فعلی هنوز در فاز صعودی خود قرار داشته باشد، SOPR سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت نشان می‌دهد قیمت در حال نزدیک شدن به کف خود قرار دارد، الگویی که به شدت به سپتامبر سال گذشته شباهت دارد.

SOPR سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت بیت کوین - منبع: CryptoQuant
SOPR سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت بیت کوین – منبع: CryptoQuant

همه نگاه‌ها به اقتصاد آمریکا

در روزهای آینده، سیل گسترده‌ای از داده‌های مربوط به اقتصاد کلان آمریکا منتشر می‌شوند و می‌توانند بازار را با نوسانات زیادی مواجه کنند. قرار است نرخ تورم آمریکا در قالب شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ماه ژوئن در تاریخ ۱۱ جولای (۲۱ تیر) منتشر شود. فردای آن روز نیز شاخص قیمت تولید کننده (PPI) منتشر خواهد شد.

علاوه بر این داده‌ها، در این هفته جروم پاول، رییس فدرال رزرو آمریکا در برابر مجلس سنای این کشور حاضر خواهد شد و صحبت خواهد کرد.

نشست بعدی فدرال رزرو برای نرخ بهره حدود سه هفته دیگر برگزار خواهد شد و این آمار می‌تواند روی آن تاثیر به‌سزایی بگذارد. نشریه کوبیسی لتر در رابطه با اتفاقات این هفته می‌گوید:

برای یک هفته شلوغ آماده شوید.

در حال حاضر بر اساس داده‌های فد واچ گروه CME، تنها ۶.۷٪ احتمال می‌رود نرخ بهره در ماه جولای کاهش یابد و بسیاری معتقدند این اتفاق در ماه سپتامبر رخ خواهد داد.

پیش‌بینی نرخ بهره در ماه جولای - منبع: CME Group
پیش‌بینی نرخ بهره در ماه جولای – منبع: CME Group

همانطور که در گذشته بارها شاهد آن بوده‌ایم، داده‌های غیرمنتظره از اقتصاد کلان می‌تواند روند بازار ارزهای دیجیتال را به کل دستخوش تغییر کند. کالن در این باره می‌گوید:

باید ببینیم این هفته بازار چگونه با داده‌های CPI و غیره مواجه می‌شود، با این حال، تا آن زمان من همچنان پیش‌بینی می‌کنم قیمت‌ها کاهش یابند.

حاکم شدن ترس شدید بر بازار

شاخص ترس و طمع کریپتو در حال حاضر به سطوح اوایل بازار صعودی بیت کوین بازگشته است. علیرغم کاهش ۲۵٪ قیمت بیت کوین نسبت به اوج ماه مارس، در زمان نگارش این مطلب این شاخص کلاسیک از محدوده «طمع شدید» به «ترس شدید» رسیده است.

این شاخص در یک ماه گذشته نزدیک به ۵۰ واحد کاهش یافته و با رسیدن به امتیاز ۲۸ از ۱۰۰، پایین‌ترین سطح خود از اوایل سال ۲۰۲۳ را تجربه می‌کند.

در حال حاضر، بیت کوین در نزدیکی اوج سال ۲۰۲۱ قرار دارد، با این حال، برخلاف آن زمان که احساسات به شدت صعودی بود، این بار شاهد ترس شدید در بازار هستیم.

ماستش (Moustache)، معامله‌گر محبوب بازار کریپتو در این باره می‌گوید:

شاخص ترس و طمع کریپتو نشان‌دهنده ترس شدید در بازار است، در حالی که قیمت اوج سال ۲۰۲۱ را آزمایش می‌کند. درست مثل سال ۲۰۱۷ و ۲۰۲۰. بعید می‌دانم نشانه‌ای صعودی‌تر از این وجود داشته باشد.

شاخص ترس و طمع کریپتو - منبع: Alternative.me
شاخص ترس و طمع کریپتو – منبع: Alternative.me

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا