تحلیل آنچینتحلیل اقتصادیتحلیل تکنیکال

احتمال اصلاح بیشتر قیمت بیت کوین پیش از هاوینگ؛ ۵ نکته مهم که باید در هفته جاری مدنظر قرار داد

بیت کوین در حالی که در روزهای اخیر ریزش سنگینی را تجربه کرد هفته جدید خود را آغاز می‌کند و به فاز «ریکاوری» وارد شده است. در حال حاضر، بزرگترین ارز دیجیتال بازار به دنبال بازپس‌گیری اوج قیمتی خود و رکوردشکنی دوباره است، اما آیا خریداران این بار هم موفق می‌شوند؟

تاریخ هاوینگ بیت کوین ۲۰۲۴

به گزارش میهن بلاکچین، در تقویم اقتصاد کلان، این هفته اتفاقات مهمی رخ خواهد داد که می‌تواند نوسانات بیشتری را در بازار کریپتو ایجاد کند. در حال حاضر همه نگاه‌ها به نشست آتی کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) و تصمیم‌گیری در مورد نرخ بهره است. با این حال، تورم همچنان بر اقتصاد آمریکا سایه افکنده و هنوز تا هدف ۲٪ فدرال رزرو فاصله زیادی دارد.

بیت کوین تنها یک ماه تا هاوینگ بعدی خود فاصله دارد و برخی معتقدند مطابق با چرخه‌های قبلی، دوباره قیمت در واپسین روزهای منتهی به هاوینگ اصلاح خواهد شد.

سرنوشت بیت کوین در هفته پیش رو چه خواهد شد؟ در این مطلب نگاه دقیق‌تری به نکات مهمی که این هفته ممکن است بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارند می‌اندازیم.

بیت کوین در برابر مقاومت‌های کلیدی

قیمت بیت کوین پیش از بسته شدن کندل هفتگی، نوسانات زیادی را تجربه کرد و با سقوط به ۶۴٬۵۰۰ دلار به پایین‌ترین سطح خود از ۶ مارس (۱۶ اسفند) رسید. با این حال، فشار خریداران دوباره قیمت را افزایش داد و به مرز ۶۹٬۰۰۰ دلار رساند.

در زمان نگارش این مطلب، هر واحد بیت کوین در کانال ۶۷٬۰۰۰ دلاری معامله می‌شود و مقاومت ۶۹٬۰۰۰ دلاری یا همان اوج تاریخی سال ۲۰۲۱ را در مقابل خود می‌بیند.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

اسکیو (Skew)، تحلیلگر مطرح بازار رمزارزها معتقد است بیت کوین در گام بعدی باید میانگین متحرک نمایی ۲۱ دوره‌ای خود در تایم فریم ۴ ساعته را پس بگیرد. علاوه بر این، شاخص قدرت نسبی بیت کوین (RSI) در این تایم فریم ۴۸.۲ است و باید به بالای ۵۰ بازگردد. وی در توییتی در این رابطه نوشته است:

هنوز به بسته شدن قیمت بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۱ دوره‌ای در تایم فریم ۴ ساعته، صعود RSI به بالای ۵۰ و بازپس‌گیری محدوده ۶۹٬۰۰۰-۷۰٬۰۰۰ دلاری نیاز داریم. این‌ها برای تداوم روند صعودی ضروری هستند. تا آن زمان کمی محتاط خواهم بود.

علیرغم تعطیلات آخر هفته، بیت کوین در غیاب معاملات سرمایه‌گذاران نهادی فشار فروش زیاد و غیرعادی را تجربه کرد. یکی از تئوری‌های احتمالی نسبت داده شده به این فشار فروش، تصمیم یکی از صندوق‌های پوشش ریسک برای فروش بیت کوین‌هایش است. بر اساس این تئوری، ممکن است شرکتی ضمن خرید بیت کوین، برای پوشش ریسک روی سهام شرکت مایکرواستراتژی (MSTR) پوزیشن شورت گرفته باشد و زمانی که این پوزیشن لیکویید شده، مجبور به فروش حدود ۱ میلیارد دلار بیت کوین برای جبران ضرر خود شده باشد.

فرد کروگر (Fred Krueger)، سرمایه‌گذار کریپتو نیز در توییتی به فروش بیت کوین توسط هولدرهای کوچک اشاره کرد و گفت:

علاوه بر این، فروش خرچنگ‌ها، میگوها و ماهی‌ها در تمام هفته ادامه داشته است.

توییت فرد کروگر
منبع: X

علیرغم این فشار فروش، کندل هفتگی بیت کوین در حوالی ۶۸٬۴۰۰ دلار بسته شد که از این حیث، دومین کلوز هفتگی بالا در تاریخ این ارز دیجیتال محسوب می‌شود.

جل (Jelle)، معامله‌گر مطرح نیز در توییتی موضعی خوش‌بینانه به بازار گرفت و نوشت:

هفته جدید همزمان با معامله شدن بیت کوین بالاتر از سطوح مقاومتی خود در نمودار آغاز می‌شود. از بازار بیرون انداخته نشوید.

ریست شدن فاندینگ ریت و سود باز

به دنبال ریزش دو هفته اخیر بیت کوین، بخش زیادی از پوزیشن‌های معاملاتی لیکویید شد و برخی از پارامترهای مربوط به بازار فیوچرز از سطوح بالای خود فاصله گرفت. داده‌های وب‌سایت کوین گلس (CoinGlass) حجم لیکویید شدن پوزیشن‌های لانگ در مجموع از ۳۰۰ میلیون دلار گذشته است.

در حال حاضر سفارشات معاملات دائمی در صرافی بایننس نشان می‌دهد نقدینگی کمی در حوالی قیمت فعلی وجود دارد و دیواری از سفارشات در حوالی حمایت ۶۶٬۲۶۶ دلاری قرار گرفته است. فروشندگان نیز بالاتر از ۶۹٬۰۰۰ آماده فروش هستند.

نقشه نقدینگی بیت کوین - منبع: CoinGlass
نقشه نقدینگی بیت کوین – منبع: CoinGlass

با ریزش بیت کوین در روزهای اخیر، سود باز و فاندینگ ریت بیت کوین از سطوح بالای خود فاصله گرفت. البته هنوز فاندینگ ریت بسیار مثبت است اما نسبت به اوج اخیر خود پایین‌تر آمده است.

جیمز فن استرتن (James Van Straten)، تحلیلگر کریپتواسلیت در این باره می‌گوید:

در حالی که بیت کوین تنها ۵ هزار دلار با اوج خود فاصله دارد دید نزولی بیش از حدی بر بازار حاکم شده است. لیکویید شدن‌های دوره‌ای برای صعود بیشتر ضروری هستند.

سود باز قراردادهای فیوچرز بیت کوین - منبع: CoinGlass
سود باز قراردادهای فیوچرز بیت کوین – منبع: CoinGlass

فن استرتن همچنین خاطرنشان کرد که فاندینگ ریت از سپتامبر سال گذشته مثبت شده و هرگز به محدوده منفی بازنگشته است:

ما از ماه اکتبر در یک ساختار صعودی قرر گرفته‌ایم. بنابراین فاندینگ ریت همچنان مثبت است و گاها با افزایش تب و تاب بازار ریست می‌شود.

احتمال اصلاح قیمت بیت کوین پیش از هاوینگ

در حال حاضر در واپسین روزهای پاداش ۶.۲۵ واحدی استخراج بلاک در شبکه بیت کوین به سر می‌بریم و هاوینگ چهارم روز به روز نزدیک‌تر می‌شود.

بحث در مورد اینکه هاوینگ چگونه بر رفتار قیمت بیت کوین تاثیر می‌گذارد همچنان ادامه دارد. همانطور که پیش از این گزارش دادیم، بیت کوین برای اولین بار در تاریخ پیش از هاوینگ اوج تاریخی خود را در هم شکست و برخلاف چرخه‌های گذشته خود عمل کرد.

به دنبال روند اخیر، برخی بر این باورند بازار صعودی بیت کوین ممکن است زودتر از چرخه‌های قبلی به پایان برسد. با این حال، این احتمال وجود دارد که با نزدیک شدن به هاوینگ، بیت کوین دوباره روند کلاسیک خود را از سر بگیرد و پیش از رشد نجومی، اصلاح شود.

رکت کپیتال (Rekt Capital)، تحلیلگر مطرح فضای کریپتو روز گذشته ضمن به اشتراک گذاشتن نمودار زیر گفت:

تا ۲ روز دیگر بیت کوین وارد محدوده خطر خواهد شد، جایی که اصلاحات قیمتی پیش از هاوینگ در چرخه‌های گذشته آغاز شده است. از نظر تاریخی، قیمت بیت کوین ۱۴ تا ۲۸ روز قبل از هاوینگ اصلاح شده است.

مقایسه چرخه فعلی بیت کوین با چرخه‌های قبلی - منبع: Rekt Capital/X
مقایسه چرخه فعلی بیت کوین با چرخه‌های قبلی – منبع: Rekt Capital/X

در چرخه‌های سالیان گذشته، محدوده خطر مذکور قیمت بیت کوین را تا ۴۰٪ اصلاح کرده که بسیار بالاتر از ریزش اخیر از حوالی اوج ۷۳٬۷۰۰ دلاری است.

رکت کپیتال در این باره می‌گوید:

 بیت کوین به آرامی از فاز «رالی پیش از هاوینگ» خود فاصله می‌گیرد و به فاز «اصلاح قیمت پیش از هاوینگ» وارد می‌شود.

به عقیده این تحلیلگر، علیرغم خرید مداوم بیت کوین توسط صندوق‌های ETF اسپات، ماهیت چرخه‌ای این ارز دیجیتال همچنان ادامه دارد.

همه نگاه‌ها به فدرال رزرو و جروم پاول

این هفته، هفته کلیدی در تقویم اقتصاد کلان آمریکاست و به همین خاطر در رادار بسیاری از معامله‌گران قرار گرفته است. نشست بعدی کمیته بازار آزاد فدرال در تاریخ ۲۰ مارس (۱ فروردین ۱۴۰۳) برگزار خواهد شد. این نشست معمولا به نوسانات در بازار دارایی‌های پرریسک منجر شده است.

البته این بار برخلاف دفعات قبلی، بازارها انتظار اتفاقات عجیب را ندارند چراکه روند تورم در اقتصاد آمریکا، احتمال کاهش نرخ بهره در ماه مارس را عملا به صفر رسانده و حتی پیش‌بینی نمی‌شود فعلا این نرخ از اوج ۲۳ ساله خود فاصله بگیرد.

بر اساس داده‌های فد واچ گروه CME، در حال حاضر تنها ۸٪ احتمال وجود دارد نرخ بهره در نشست ماه می فدرال رزرو کاهش یابد.

پیش‌بینی‌ها در رابطه با نرخ بهره در ماه می - منبع: CME Group
پیش‌بینی‌ها در رابطه با نرخ بهره در ماه می – منبع: CME Group

نشریه اقتصادی کوبیسی لتر (Kobeissi Letter) در این باره نوشته است:

برای اولین بار در سال جاری، بازارها اکنون ۳ کاهش نرخ بهره را برای سال ۲۰۲۴ متصور هستند. این اولین باری است که بازارها با سیاست‌های فدرال رزرو همسو می‌شوند.

جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو این هفته دو سخنرانی خواهد داشت که دومین سخنرانی در تاریخ ۲۲ مارس (۳ فروردین ۱۴۰۳) برگزار خواهد شد. صحبت‌های پاول بدون شک از نزدیک توسط معامله‌گران و سرمایه‌گذاران برای یافتن سرنخی از سیاست‌های آتی فدرال رزرو دنبال می‌شود.

کوبیسی لتر در ادامه نوشته است:

همه نگاه‌ها به جلسه آتی فدرال رزرو و سیگنال‌های آن است. با افزایش تورم و CPI در دو ماه اخیر، فدرال رزرو باید نگران باشد. کاهش نرخ بهره در سال ۲۰۲۴ قطعی است و همچنان نبرد با تورم ادامه دارد.

افزایش فشار فروش هولدرها

علیرغم قرار گرفتن شاخص ترس و طمع کریپتو در محدوده «طمع بیش از حد»، برخی از هولدرهای بلندمدت بیت کوین در حال فروش دارایی خود هستند.

نمودار شاخص ترس و طمع کریپتو - منبع: Alternative.me
نمودار شاخص ترس و طمع کریپتو – منبع: Alternative.me

بر اساس داده‌های آنچین، هولدرهای بلندمدت بیت کوین، یعنی آن دسته که کوین‌های خود را برای حداقل ۱۵۵ روز نگهداری کرده‌اند در طول ماه گذشته نزدیک به ۶۰۰ هزار واحد از این ارز دیجیتال معادل ۴۰ میلیارد دلار را به فروش رسانده‌اند.

وضعیت هولدرهای بلندمدت بیت کوین - منبع: Maartunn/X
وضعیت هولدرهای بلندمدت بیت کوین – منبع: Maartunn/X

تحلیلگران شرکت کریپتوکوانت بخشی از این رقم را به فشار فروش صندوق GBTC شرکت گری اسکیل نسبت داده‌اند. علاوه بر این، همانطور که قبلا گزارش دادیم، ماینرها نیز در سال جاری فروش خود را افزایش داده‌اند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا