مبتدی مقالات

معرفی ۷ منبع عالی برای یادگیری مفاهیم ارز دیجیتال !

فناوری با سرعتی بسیار زیاد توسعه و بهبود می‌یابد. صنایع جدید نیز با سرعتی بیشتر از گذشته در حال رشد هستند. عرصه ارز دیجیتال (Cryptocurrency) نیز مثال کاملی از توسعه سریع صنایع جدید است. در کنار رشد سریع این عرصه، پیچیدگی آن نیز می‌تواند برای تازه واردانی که پیش زمینه و دانش فنی اندکی دارند دشوار باشد. این موضوع فقط یکی از چندین دلیلی است که چرا آموزش ارز دیجیتال هنگام ورود و سرمایه گذاری در این عرصه بسیار مهم است.

هرچه یک موضوع پیچیده‌تر باشد، اشتباه کردن در آن بیشتر می‌شود. اگرچه روزانه ده‌ها برنامه یادگیری جدید به وجود می‌آید، اما بسیاری از آنها محتوای ضعیفی ارائه می‌دهند.

چرا باید درباره ارز دیجیتال آموزش کسب کرد؟

تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

حتی یافتن آموزش ارز دیجیتال نیز کار آسانی نیست؛ شرکت در آن که جای خود دارد! یادگیری مزایای موضوعات مرتبط با ارز دیجیتال دلایل پرشماری وجود دارد.

دلیل اول این است که اگر در هر کدام از پروژه‌های مرتبط با ارز دیجیتال به عنوان سرمایه گذار یا توسعه دهنده مشارکت کرده باشید، با دانستن موضوعاتی که با آنها سروکار دارید، می‌توانید شانس موفقیت خود را به حداکثر برسانید.

دلیل دوم نیز این است که اگر یکی از طرفداران یا سرمایه گذاران آتی در ارز دیجیتال باشید، یادگیری هر چه بیشتر این عرصه منطقی است. اگر در خصوص صنعتی که می‌خواهید در آن سرمایه گذاری کنید دانش کافی نداشته باشید، با مشکلات بسیار جدی و مهمی مواجه خواهید شد.

صنعت ارز دیجیتال یکی از جذاب‌ترین و پر سروصداترین صنایع کنونی است. این عرصه با سرعتی بیشتر از اینترنت در حال رشد است. فارغ از جایگاه شما در بازار یا این عرصه، باید مطمئن شوید که آموزش کافی و خوبی از ارز دیجیتال دریافت می‌کنید.

دلیل آخر نیز این است که در حوزه‌های مالی نظیر ارز دیجیتال، ماندگاری شما به اطلاعاتی که جمع کرده و به دست آورده‌اید بستگی دارد. همه افراد امکان دریافت توصیه متخصصان را ندارند. اکثر تصمیماتی که سرمایه گذاران اتحاذ می‌کنند بر اساس دانش خودشان است. اگر این دانش را کنار بگذاریم، احتمال شکست و از دست دادن سرمایه افزایش بسیار زیادی خواهد یافت.

بهترین روش‌ها برای یادگیری مطالب مرتبط با ارز دیجیتال

اکنون می‌دانید چرا یادگیری درباره ارزهای دیجیتال مهم است. خوشبختانه دیگر در دنیایی زندگی نمی‌کنیم که روش‌های محدودی برای کسب دانش مورد نیاز ما وجود داشته باشد.

برای حل این مشکل، چندین روش برای یادگیری بهینه انتخاب کرده‌ایم. ما معتقدیم که این روش‌ها بیشترین کمک را حین یادگیری درباره ارز دیجیتال به شما ارائه می‌دهد. برای درک آسان‌تر، هر روش را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.

روش‌های زیر ترتیب و اولویت خاصی ندارند و می‌توان گفت از بهترین روش‌های یادگیری ارز دیجیتال است:

 • جستجو و بررسی فروم‌های جامعه ارز دیجیتال
 • شنیدن پادکست‌های مختلف
 • دنبال کردن پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی
 • مشاهده ویدئوی اینفلوئنسرهای یوتیوب
 • مطالعه پلتفرم‌های یادگیری الکترونیکی
 • مطالعه بلاگ‌ها
 • مطالعه وایت پیپرها

به مزایا و معایب هر روش دقت بسیار زیادی داشته باشید تا متوجه شوید که کدام روش برای شما مناسب‌تر است.

۱- فروم‌های جامعه ارز دیجیتال

به تازه واردانی که به ارزهای دیجیتال علاقمند شده‌اند، به شدت توصیه می‌کنیم که فروم‌های اینترنتی را دنبال کنند. مطالعه مستمر فروم‌ها یک روش جالب برای افزایش علاقه شما به یادگیری بیشتر است.

فروم‌های ارز دیجیتال یکی از محبوب‌ترین روش‌های یادگیری در روزهای اولیه پیدایش این عرصه بوده است. یکی از دلایل جذاب بودن فروم‌ها این است که غیر رسمی هستند. با مرور و بررسی فروم‌ها با تاپیک‌ها و موضوعات جالبی مواجه خواهید شد و بدون آن که خودتان متوجه شوید، به یادگیری مطالب مختلف می‌پردازید.

هرچند، کیفیت اطلاعات در فروم‌ها باید به دقت مدنظر قرار گرفته شود. اگرچه فروم‌ها به شما دسترسی رایگان و سریع به تاپیک‌های منحصر به فردی درباره موضوعات مختلف می‌دهد، اما معمولا مملو از اطلاعات غلط و کلاهبرداری هستند.

فارغ از اطلاعات ارائه شده که باید با دقت زیادی بررسی شوند، فروم‌ها می‌توانند روشی بسیار خوب برای یادگیری از منابع بی‌طرف و شرکت در مباحث مختلف با حضور متخصصان و مشتاقان باشد. به منظور کسب آموزش ارز دیجیتال در یک محیط همتا به همتا، می‌توانید به فروم‌هایی نظیر Bitcointalk.org و Cryptorum.com مراجعه کنید.

۲- پادکست‌ها

پادکست‌ها محبوبیت بسیار زیادی را مخصوصا در میان افراد فعال و مبتکر به دست آورده است. اما چرا پادکست‌ها تا این حد خوب و جذاب هستند؟

به سادگی می‌توانید برنامه پخش پادکست خود را اجرا کنید، موضوع ارز دیجیتال مورد علاقه خود را جستجو کنید و با چندین انتخاب خوب و مفید مختلف مواجه شوید. این پادکست‌ها اغلب به میزبانی اینفلوئنسرهایی است که در سطح بالاتری با ارز دیجیتال سر و کار دارند. این پادکست‌ها به مردم عادی دسترسی به دانش و چشم اندازی را ارائه می‌دهند که قبل از آن امکان پذیر نبودند.

بزرگ‌ترین مزیت یادگیری از طریق پادکست‌ها، شنیدن دیدگاه‌های اینفلوئنسرهای موفق خارج از این صنعت است. شما می‌توانید به اطلاعات و دیدگاه‌های افراد مختلفی از کارآفرینان تا روانشناسان در خصوص صنعت ارز دیجیتال دسترسی داشته باشید.

برنامه‌های محبوب پادکست عبارتند از:

 • iTunes Store
 • Castbox
 • Overcast
 • Google Podcasts

واقعا هیچ نکته منفی در شنیدن پادکست‌ها وجود ندارد. البته می‌توانیم یک توصیه ارائه دهیم؛ قبل از آن که یادگیری بر اساس نظرات سایر افراد را شروع کنید، باید مطمئن باشید که اصول اولیه ارز دیجیتال یا پروژه‌هایی مورد نظر خود را بشناسید.

۳- پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی

ارز دیجیتال بیت کوین بلاک چین فروم پادکست آموزش

با وجود شبکه‌های اجتماعی مختلفی که وجود دارند، احتمالا چندین بار با افرادی مواجه شده‌اید که شما را مجبور به شنیدن مطالبی درباره ارز دیجیتال کرده‌اند. هنگام مشاهده محتوای گروه‌های فیسبوک، توییتر یا افرادی که دنبال کنندگان بسیار زیادی در اینستاگرام دارند، باید بسیار مراقب باشید.

شبکه‌های اجتماعی یک روش بسیار خوب برای مشاهده و شنیدن دیدگاه‌های مختلف در خصوص ارزهای دیجیتال است. هزاران نفر در این پلتفرم‌ها طی یک شب تبدیل به اینفلوئنسر می‌شوند و اطلاعاتی را منتشر می‌کنند که ممکن است قانونی و منطقی به نظر برسند.

این اینفلوئنسرها یک نوع بیماری در عرصه یادگیری الکترونیکی هستند؛ نه صرفا به دلیل این که دانشی ندارند، بلکه به دلیل تاثیری که بر تصمیم تازه واردان می‌گذارند. نشانه‌های رایج این کلاهبرداران، لینک‌های ریفرال با بازاریابی‌های پی در پی است.

اگر تصمیم دارید که پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی را مرور و بررسی کنید، آموزش دهندگان معتبر را بیابید. اگر تازه وارد هستید، هر چیزی که می‌خوانید را باور نکنید. اطمینان حاصل کنید قبل از اتکا به آموزش دهنده خود در شبکه‌های اجتماعی، خودتان تحقیقات لازم را انجام داده باشید.

۴- اینفلوئنسرهای یوتیوب

اگرچه Youtube در زمره شبکه‌های اجتماعی جای می‌گیرد، اما آن را از این دسته بندی جدا کرده‌ایم. روش ممتاز یوتیوب در خصوص تشویق افراد برای تعامل و بررسی اطلاعات، باعث شده است که به یکی از بهترین پلتفرم‌ها برای یادگیری تبدیل شود.

فرقی ندارد که به دنبال یادگیری درباره بیت کوین، اتریوم، PIVX، کاردانو یا پخت نوعی غذا هستید؛ در هر صورت یوتیوب دارای اطلاعات سریع، خلاصه و از همه مهم‌تر، اطلاعات معتبر است. به همین دلیل، یوتیوب فارغ از سطح تجربه و دانش شما، یک منبع عالی برای یادگیری ارزهای دیجیتال است.

۵- پلتفرم‌های آموزش الکترونیکی

پلتفرم‌های آموزش الکترونیکی بهترین انتخاب‌های شما هستند.

پلتفرم‌های آموزش الکترونیکی اندکی در عرصه ارز دیجیتال وجود دارد؛ بنابراین انتخاب‌های زیادی پیش روی شما نیست. حجم و پیچیدگی اطلاعات، فشرده و خلاصه کردن تمام دانش این حوزه را دشوار می‌سازد.

مزیت اصلی پلتفرم‌های آموزش الکترونیکی، رویکردی ساختاری و حرفه‌ای است که توسط مجموعه‌ای از متخصصان محتوا و آموزش ارائه شده‌اند. ما همگی به صورت سیستماتیک و منظم آموزش می‌بینیم و ساختار پلتفرم‌های آموزش الکترونیکی طوری طراحی شده است تا از اطلاعات بیش‌ترین بهره برده شود. کلید یادگیری، تمرین و تکرار است و این موضوع در یادگیری ارز دیجیتال نیز صادق است.

۶- بلاگ‌ها

تعداد قابل توجهی از متخصصان و مشتاقان این صنعت، بلاگ‌هایی را اداره می‌کنند که منحصرا به آموزش و بررسی ارزهای دیجیتال اختصاص یافته‌اند. بلاگ‌ها روش جالبی برای مشارکت و یادگیری است و همانند پادکست‌ها، طیف وسیعی از موضوعات مختلف مرتبط با ارز دیجیتال را با خود به همراه دارند.

هنگامی که زمان خود را صرف مطالعه بلاگ‌های مختص به ارزهای دیجیتال می‌کنید، در حال یادگیری مطلبی درباره ارزهای دیجیتال هستید و فرقی نمی‌کند که آن مطلب یک کاربرد جالب این حوزه باشد یا شکستی فاجعه بار.

با در نظر گرفتن این موضوع، قانون ایمن بودن همچنان پابرجاست. این قانون بیان می‌کند که هرگز به چیزی که می‌خوانید باور نکنید؛ مگر آن که از نظر فنی منابع قابل اعتماد داشته باشد.

۷- وایت پیپرها

کاربرد و نحوه درست نوشتن وایت پیپر

۶ مورد قبلی، همگی روش‌های یادگیری برای تمام افراد، از تازه واردان تا افرادی بود که به دنبال آموزش‌های پیشرفته ارز دیجیتال هستند. اما این مورد چندان ساده هم نیست.

وایت پیپر یک گزارش با جزییات کامل است که خوانندگان خود را درباره مسائل موجود و نحوه برطرف کردن آن مسأله توسط محصول مورد نظر مطلع می‌کند. وایت پیپرهای مدنظر ما، شامل وایت پیپرهای ارزهای دیجیتال و پلتفرم‌های مختلف است.

برای آن که از وایت پیپرها استفاده بهینه‌ای داشته باشیم، دانش فنی متوسطی لازم است. اگر چه نیازی نیست که توسعه دهنده باشید، اما حداقل باید درک و شناخت خوبی از اصطلاحات استفاده شده در وایت پیپرها داشته باشید. اگر ترجیح می‌دهید که روش یادگیری شما بر اساس وایت پیپرها باشد، پس شناخت وایت پیپرها یکی از اصول بنیادین روش یادگیری شماست.

سعی نکنید از طریق وایت پیپرهای غیر فنی به یادگیری بپردازید؛ زیرا ذهن خود را یا مباحث سنگین بازاریابی پر می‌کنید، نه نکات واقعی. شروع یادگیری وایت پیپرهای ارزهای دیجیتال یا فناوری‌های موجود در آنها، برای علاقه مندان به فناوری، به شدت توصیه می‌شود.

یادگیری نحوه کار ارز دیجیتال؛ شروع یادگیری با اصول اولیه

اکنون که با ۷ روش برای یادگیری ارزهای دیجیتال آشنا شده‌اید، زمان آن رسیده است که یادگیری خود را تقویت کنید. در ادامه به تاریخچه ارزهای دیجیتال و نکاتی می‌پردازیم که باید نحوه کار ارزهای دیجیتال بدانید.

اولین ارز دیجیتال رایج در سال ۲۰۱۳ و به شکل بیت کوین و به دست خالق ناشناس خود به اسم ساتوشی ناکاموتو به وجود آمد. بیت کوین بر بستر پلتفرمی به اسم بلاک چین بیت کوین اجرا می‌شود.

پس از بیت کوین، چندین ارز دیجیتال دیگر به وجود آمدند؛ به همین دلیل است که به نسل‌های مختلف ارزهای دیجیتال اشاره می‌کنیم. شناخت بلاک چین بیت کوین اولین قدم در مسیر درک بهتر فناوری موجود در ارز دیجیتال است.

برای آن که درک این مفهوم برای شما آسان‌تر شود، به مثال‌هایی از کوین‌های مختلف در هر نسل می‌پردازیم:

 • بیت کوین – نسل اول – ۲۰۱۳
 • اتریوم – نسل دوم – ۲۰۱۵
 • ترون – نسل سوم – ۲۰۱۷

مزایای ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال مشکل متمرکزسازی را برطرف می‌کنند. سیستم‌های متمرکز به دلیل اعتمادی که از جانب کاربران نیاز دارند تا به فعالیت بپردازند، با نقص‌های شدیدی مواجه هستند.

مثال خوبی در این مورد، بانک‌ها هستند؛ برای آن که بتوان از بانک به انتقال پول پرداخت، به واسطه ایمنی نیاز است تا انتقال را انجام دهد.

بلاک چین

ارز دیجیتال بیت کوین بلاک چین فروم پادکست آموزش

ارز دیجیتال بر بستر سیستم‌های کاملا غیرمتمرکز و توزیع شده‌ای به اسم بلاک چین اجرا می‌شود که در آن به هیچ واسطه‌ای نیاز نیست؛ در عوض، اجماعی از طریق اکثریت کاربران به دست می‌آید و تراکنش‌ها به شیوه غیر قابل بازگشت و غیرقابل تغییر تایید می‌شوند.

اگر می‌خواهید دانش بیشتری درباره ارزهای دیجیتال، نحوه تایید تراکنش‌ها و نحوه یکپارچه بودن سیستم بیاموزید، مفهوم بلاک چین اولین نکته‌ای است که باید مدنظر قرار دهید؛ تمام موارد گفته شده به لطف فناوری‌ای به اسم بلاک چین محقق می‌شود.

روش صحیح یادگیری درباره بیت کوین و ارز دیجیتال

همانند سایر موضوعات دیگر، انتخاب روش‌های بد و نامناسب در یادگیری ارز دیجیتال نیز اقدامی خطرناک است؛ اگر با مطالب اشتباه به یادگیری بپردازید، اطلاعات نادرستی را خواهید آموخت و نمی‌توانید از این اطلاعات استفاده کنید.

نکته مهم این است که در این شرایط، یادگیری مجدد اطلاعات و دانش درست و صحیح دشوار می‌شود. به همین دلیل، قبل از مراجعه به یک پلتفرم، اطمینان حاصل کنید که مناسب‌ترین انتخاب برای شما باشد.

شروع یادگیری

بهترین روش برای یادگیری، داشتن سمت و سوی مناسب است.

به جای جستجوی تصادفی اصطلاحات در گوگل و کنار هم قرار دادن قطعات پازل، توصیه می‌کنیم که با مطالب آسان‌تر و راهنمایی‌های عملی شروع کنید، تا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال را بیاموزید.

منبع
cryptomaniaksyoutube

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا