متوسط تحلیل تکنیکالترید

راهنمای ترید ارز های دیجیتال: هفت اشتباه مهلک و خطرناک در تحلیل تکنیکال !!

تحلیل تکنیکال (technical analysis) ارزهای دیجیتال می‌تواند شروع خوبی برای آماده شدن جهت انجام معاملات در این فضا باشد. در ترید، وضعیت شفاف و واضح است و شما یا پول به دست می‌آورید و یا پول از دست می‌دهید. فضای ترید مانند زندگی واقعی نیست که سرشار از چیزهای مبهم و تار باشد؛ در فضای ترید، درست یعنی به دست آوردن پول و اشتباه یعنی از دست دادن پول.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

اگر شما همچنان پول از دست دهید و به خودتان بگویید که تریدر خوبی هستید، در واقع به خودتان دروغ می‌گویید. درس‌های سختی برای آموختن در فضای ترید و تحلیل تکنیکال موجود است و تنها راه آموختن آنها این است که خودتان تجربه کنید و مرتکب اشتباه شوید.

آموختن ترید و تحلیل تکنیکال تنها با پول واقعی امکان پذیر است

این درس‌ها تنها با وارد کردن پول واقعی خود به فضای ترید و تحلیل تکنیکال آموخته می‌شوند و برای همه روی می‌دهند. ممکن است شما خیلی هم با دقت کار کنید و برنامه ریزی داشته باشید، اما باز این اشتباهات ناگزیر خواهند بود. در زندگی واقعی هم چنین است و خیلی چیزها را از طریق اشتباه کردن یاد می‌گیریم. با خواندن کتاب و رفتن به سمینارهای مختلف تریدر نمی‌شویم؛ تنها زمانی تریدر می‌شویم که پول واقعی خود را وارد فضا کنیم و با آن ترید کنیم.

هنگامی که پول خود را از دست می‌دهید، به تحلیل و بررسی خود می‌پردازید و سعی می‌کنید که این ماجرای ناخوشایند را دوباره تکرار نکنید؛ اشتباهاتی مانند گرفتار شدن در دام احساسات و عواطف، خرید در جای اشتباه، گذاشتن نامناسب حد ضرر و غیره، در تحلیل تکنیکال برای همه پیش آمده است.

دروغ گفتن به خود، اولین دشمن هر تریدر است. جامعه به افرادی که خود را فریب می‌دهند، پاداش می‌دهد؛ با دروغ گفتن، می‌توان بسیاری از مشاغل و روابط را حفظ کرد، اما دروغ گفتن در دنیای ترید و تحلیل تکنیکال مجازات سختی دارد و پول و سرمایه فرد را به فنا می‌دهد.

هر فردی در این فضا باید نقاط ضعف و قوت خود را بشناسد و با خودش رو راست باشد

بسیاری از مردم فکر می‌کردند که من در تحلیل تکنیکال بسیار خوب هستم. من به راحتی روی نمودارها خطوط متعددی را رسم می‌کردم و شروع به صحبت در مورد روندها می‌کردم. اظهارات افراد دیگر در مورد مهارت من در تحلیل تکنیکال، گاهی بر خودم هم اثر می‌گذاشت؛ اما در درون خود می‌دانستم که چندان هم در تحلیل تکنیکال خوب نیستم.

کشف این دروغ‌ها بسیار سخت است و مردم نیز عاشق دروغ‌های شما هستند. آنها به روی همه چیز چشم می‌پوشند و سخنان خوشایند شما را قبول می‌کنند. یک روز شما بیدار می‌شوید و می‌بینید که نابینایی هستید که نابیناهای دیگر را هدایت می‌کنید. شما ناگهان متوجه دامنه اشتباهات خود می‌شوید و می‌بینید که اشتباهات زیادی را مرتکب می‌شوید؛ گاهی خیلی سریع اقدام به فروش می‌کنید و گاهی درک واضحی از الگوها ندارید. فضای ترید سرشار از موقعیت‌هایی است که در آنها می‌توانید پولتان را از دست بدهید و هیجان این فضا نیز به همین دلیل است.

به عنوان یک تریدر باید خیلی سریع خودتان را بشناسید، وگرنه موقعیت شما بحرانی‌تر و بحرانی‌تر می‌شود. برای این شناخت لازم است که پس از مطالعه و یاد گرفتن تحلیل تکنیکال اقدام به ترید و از دست دادن پول کنید!

باید پول از دست دهید تا یاد بگیرید. شما باید درد از دست دادن پول را بچشید تا از آن عبرت بگیرید. شکست در واقع معلم شماست.

توماس ادیسون در راه درست کردن لامپ الکتریسیته، مرتکب اشتباهات زیادی شد و درس‌های تلخی گرفت. روزی دستیار خشمگین او از کوره در رفت و بر سر او فریاد کشید که تا کی ما باید این اشتباهات را مرتکب شویم و پول و زمان خود را هدر دهیم. این راهنما به شما کمک می‌کند که تعدادی از اشتباهاتی را که من مرتکب شده‌ام، تکرار نکنید.

شما ممکن است خودتان هزاران دلار را از دست دهید و برگردید و به این مقاله نگاهی مجدد بیاندازید. آن وقت است که کم کم به اصلاح خطاها و درست کردن سیستم خود خواهید پرداخت. پس بیایید بر تحلیل تکنیکال تمرکز کنیم و تعدادی از اشتباهات مهم در ترید را مورد بررسی قرار دهیم.

۱- بسیاری فکر می‌کنند که تحلیل تکنیکال معجزه می‌کند

تحلیل تکنیکال ترید الگو مدیریت ریسک و سرمایه حد ضرر سود سمینار آموزش تریدینگ معامله

شما مقالاتی را در گوشه و کنار مشاهده می‌کنید که یا تحلیل تکنیکال را به عنوان مسیر رسیدن به ثروت و موفقیت معرفی می‌کنند و یا آن را چیزی بیهوده و غیر مفید می‌دانند. این طرز تفکر دوتایی و سیاه و سفید، دیوانگی محض است و در ترید جایگاهی ندارد. هیچ سیستمی کامل نیست و شما باید از هر سیستمی چیزهای خوب را بگیرید، اما همواره جانب احتیاط را رعایت کنید.

تحلیل تکنیکال ابزاری برای رسیدن به موفقیت است و در مابین این دو طرز فکر قرار دارد. این ابزار می‌تواند به شما برای به دست آوردن پول کمک کند. تحلیل تکنیکال در فضای بلاک چین و ارز دیجیتال بسیار مورد توجه قرار گرفته است و بسیاری از کارشناسان به آن بهای زیادی می‌دهند. مشکل در اینجا وقتی پیش می‌آید که شما زیاد بر تحلیل تکنیکال تکیه می‌کنید و عقلم سلیم را نادیده می‌گیرید. همواره انتظار دارید که یک شاخص جادویی، برگشت روند را به شما اطلاع دهد.

چنین شاخصی وجود ندارد. برای خود من پیش آمده که متکی بر اندیکاتورها و نمودارهای تحلیل تکنیکال بوده‌ام و برای چند روز مرتب سود کرده‌ام. اندیکاتورها و نمودارها به من گفته‌اند که هنوز نباید از معامله خارج شوم و در نهایت همه آنچه را اندوخته‌ام، در مدت کمی از دست داده‌ام. ممکن است قیمت بیت کوین یا یک دارایی در اوج خود باشد، اما تحلیل تکنیکال یک الگوی صعودی را به ما نشان دهد.

اگر بیت کوین بالا رفته و هزاران دلار اندوخته‌اید، نباید فکر کنید که این بالا رفتن برای همیشه ادامه پیدا می‌کند. هر فرازی، فرودی هم دارد! بعد از مدتی ترید کردن، متوجه می‌شوید که بسیاری از چیزهای بازار منطقی و عادی هستند؛ بعد از چند روز صعود و رشد، قاعدتا اصلاح و افت قیمت را خواهیم داشت. این چیزها جادویی نیستند، بلکه ریشه در روانشناسی آدمی دارند.

وقتی که در سود هستید و به اندازه کافی سود می‌کنید، اقدام به خروج کنید و وقتی که در ضرر هستید و موقعیت از کنترلتان خارج شده است، بیرون بیایید. بله، دقیقا به همین سادگی. اگر از سود خود استفاده نکنید، دقیقا مانند این است که سودی نکرده باشید.

۲- بسیاری عادت به پیچیده کردن بیش از حد اوضاع کرده‌اند

تحلیل تکنیکال ترید الگو مدیریت ریسک و سرمایه حد ضرر سود سمینار آموزش تریدینگ معامله

کتاب‌ها و سایت‌های زیادی برای یادگیری فضای ترید و تحلیل تکنیکال وجود دارند. ممکن است شما بخواهید که همه این سایت‌ها و کتاب‌ها را بخوانید و از همه الگوها سر دربیاورید. خیر! نباید این کار را بکنید! بسیاری از این الگوها چرت و پرت هستند و امکان روی دادن آنها بسیار کم است. بهتر است کار را برای خود ساده کنید و اصول و قواعد کار را یاد بگیرید. بله، اصول اساسی کار را یاد بگیرید و جزئیات را رها کنید.

الگوها و اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال زیادی در سایت‌های مختلف وجود دارند که بسیاری از آنها تنها شما را گیج می‌کنند. در کل، اگر به ساده سازی این کار بپردازیم و سراغ اصول و قواعد برویم، تنها چند اندیکاتور مانند میانگین متحرک، RSI، کانال‌های صعودی و نزولی، پرچم‌ها و چند چیز دیگر باقی می‌ماند. چیزهای دیگر را فراموش کنید؛ زیرا تنها شما را گیج می‌کنند و بسیار کم اتفاق می‌افتند.

۳- دیدن الگوهای تخیلی

تحلیل تکنیکال ترید الگو مدیریت ریسک و سرمایه حد ضرر سود سمینار آموزش تریدینگ معامله

اشتباهی که اکثر تریدرهای تازه‌کار می‌کنند، این است که الگوهایی را حفظ می‌کنند و تمایل دارند که این الگوها را در همه جا پیدا کنند. در  نمودار بالا یک الگوی جعلی را می‌بینید و شبیه الگوی سر و شانه به نظر می‌رسد. بله این الگوی سر و شانه است، اما در روند کلی. آنچه که به صورت خط آبی می‌بینید، در اینجا جز تعدادی برگشت، چیز دیگری نیست.

این تریدرهای تازه کار به زور می‌خواهند که در نمودارها الگو پیدا کنند. اگر فرضا در نمودار ساعتی چیزی پیدا نکنند، تایم فریم را عوض می‌کنند و اصرار دارند که حتما باید چیزی را پیدا کنند. الگوها برای تشکیل خود به زمان نیاز دارند؛ بعضی روزها تنها باید منتظر بمانیم و کاری نکنیم.

نمودارهای آشفته زیادی را هر روز در twitter می‌بینیم که از افراد خواسته‌اند به پیش بینی دست بزنند. بسیاری از این نمودارها، در واقع هیچ چیزی را نشان نمی‌دهند. تریدرها به بحث در مورد این نمودارها می‌پردازند و از سناریوهای متضاد و مختلفی صحبت می‌کنند که هیچ کمکی به آنها نمی‌کند.

شما باید بتوانید از روی یک نمودار اقدام به پیش بینی و تصمیم گیری درست کنید. اگر بگویید که این نمودار به هر جهتی می‌تواند برود، در واقع زمان و انرژی خود را هدر داده‌اید.

۴- ترجیح دادن الگوهای کوتاه مدت به الگوهای بلندمدت

تحلیل تکنیکال ترید الگو مدیریت ریسک و سرمایه حد ضرر سود سمینار آموزش تریدینگ معامله

ترید با الگوهای بلندمدت در تحلیل تکنیکال بسیار آسان‌تر از ترید با الگوهای کوتاه مدت است. الگوهایی که طی هفته‌ها و ماه‌ها تشکیل شده‌اند، ارزش بیشتری دارند و معتبرتر هستند. الگوهای کوتاه مدت اکثرا سرابی بیش نیستند. هرچه از دورتر به نمودار نگاه کنیم، بهتر متوجه اوضاع می‌شویم. من خودم متوجه شده‌ام که تنها تعدادی خطوط اصلی در بالا و پایین نمودار، بیش‌ترین چیزهایی است که نیاز دارم.

کانال‌ها بهترین دوست شما در نمودارهای تحلیل تکنیکال هستند. به یادگیری آنها بپردازید؛ شاید آنها تنها چیزی باشند که لازم است در تحلیل تکنیکال بدانید. اگر دقیق‌تر به اوضاع نگاه کنید، می‌بینید که تقریبا همه چیز یک کانال است. اگر به مشاهده حرکت‌های یک کوین خاص در عرض چندین ماه بپردازید، می‌بینید که این حرکات ظاهرا نامنظم، در واقع یک کانال را تشکیل داده‌اند.

در تشخیص کانال‌ها دقت کنید. کانالی که تنها با متصل کردن دو نقطه به هم ایجاد شده است، کانال نیست و در واقع تنها یک حدس است. تنها سه نوع کانال وجود دارد: صعودی، نزولی و بدون روند. این یعنی سادگی و بسیاری این سادگی را نادیده می‌گیرند. می‌توان در سادگی اقدام کرد، اما در پیچیدگی هیچ اقدامی نمی‌توان کرد.

اگر کانالی برای چندین ماه معتبر بوده است و ناگهان خروجی از آن صورت می‌گیرد (Breakout)، عجله نکنید و منتظر شوید تا این خروج کاملا تایید شود؛ بسیاری از این خروج‌ها تایید نمی‌شوند و در نهایت به داخل کانال بر می‌گردند (Fakeout). بله، تحلیل تکنیکال نیاز به تامل و دقت زیادی دارد. متکی بر تغییرات واقعی باشید نه حدسیات.

برگشت روندهای صعودی بسیار سریع‌تر از برگشت روندهای نزولی صورت می‌گیرد. پس در زمانی که روند صعودی است و سود کافی کسب کرده‌اید، بیرون بیایید تا روند سریعا برنگشته و همه سودهای شما را درو نکرده است. کانال‌های بدون روند به تریدرها کمک می‌کنند که به ترید کوتاه مدت بپردازند و سودهایی را کسب کنند. فراموش نکنید که این کانال‌ها خطرناک‌ترین هستند.

چیز مهمی که در اینجا نباید فراموش کنید، این است که زمانی که یک کوین برای مدت زیادی در یک کانال می‌ماند و سپس از کانال خارج می‌شود، منتظر بمانید تا این خروج کاملا تایید شود. بعد از تایید است که باید پول فیات خود را آماده کنید و یا برای مدتی از بازی بیرون بروید.

۵- ترید بیش از حد

تحلیل تکنیکال ترید الگو مدیریت ریسک و سرمایه حد ضرر سود سمینار آموزش تریدینگ معامله

این اشتباهی است که همه مرتکبش می‌شوند و من هم در این میان استثنا نبوده‌ام. وقتی ترید موفقی دارید و به ۴۰ درصد سود می‌رسید، احساس خوشحالی می‌کنید و مواد شیمیایی خاصی در مغز شما ترشح می‌شود و شما را تشویق به فعالیت بیشتر و کسب سود بیشتر می‌کند.

عکس قضیه نیز صادق است، وقتی که بازار علیه شما بر می‌گردد و شما خود را در ضرر می‌بینید، ضربان قلب بالا می‌رود و احساس ترس زیادی می‌کنید. در این حالت، برای جبران ضرر، اقدام به تریدهای متعدد می‌کنید و بعد از چند روز متوجه تریدهای زیاد خود می‌شوید و می‌فهمید که پول زیادی را به عنوان کارمزد تقدیم صرافی‌ها و بروکرها کرده‌اید.

این اشتباه بزرگی است که بسیاری از تریدرها مرتکب آن می‌شوند. آدم‌های عاقل و کودن هر دو مرتکب اشتباه می‌شوند اما فرق عاقل‌ها با انسان‌های نادان در این است که عاقلان از اشتباهات خود عبرت می‌گیرند و سعی می‌کنند که آنها را دوباره تکرار نکنند. احساسات در ترید بسیار به شما لطمه می زنند، سعی کنید که از آنها دور باشید. از جستجوی الگوهای کوتاه مدت دست بردارید و دید بلندمدت‌تری در فضای ترید داشته باشید.

مشاهده حرکات بلندمدت آسان‌تر است و این حرکات بسیار سالم‌تر از حرکت‌های کوتاه مدت هستند. خودتان را با مشاهده نمودارهای زیاد دیوانه نکنید و از رویاپردازی بپرهیزید. روندهای بلندمدت، وقت و انرژی کمتری را از شما می‌گیرند. یکی دیگر از دلایل بسیار مهم دیگر برای عدم ترید در تایم فریم‌های کوتاه مدت، احساسات مشتریان (Client Sentiment) است.

۶- جا برای خطا باقی نگذاشتن

تحلیل تکنیکال ترید الگو مدیریت ریسک و سرمایه حد ضرر سود سمینار آموزش تریدینگ معامله

این یکی از بدترین اشتباهات است و معمولا بعد از کسب سود زیاد از بازار رخ می‌دهد. همواره باید به خودتان فضا برای جبران اشتباهاتتان بدهید. کتاب‌های کلاسیک به این قضیه زیاد می‌پردازند، اما این قضیه بدیهی است و برای دانستن آن لازم نیست که همه این کتاب‌ها را بخوانید.

بهترین زمان برای خرید وقتی است که یک دارایی مقدار زیادی از ارزش خود را از دست داده است و بازار با ترس و وحشت افراد زیادی پر شده است. در این وضعیت باید طمع کرد و خرید را شروع کرد. تحلیل تکنیکال برای تشخیص نقاط مناسب برای خرید همواره مفید است.

سیگنال خرید اکثرا بعد از چنین وضعیت‌هایی ارائه می‌شود و ممکن است یک کوین نزولی از کانال نزولی خارج شده باشد و وارد کانال بدون روند شده باشد. در این حالت، تریدرها متوجه ماجرا می‌شوند و کم کم وارد می‌شوند، اما تریدرهای حرفه‌ای سود خود را می‌گیرند و از بازار خارج می‌شوند.

روند دیگری که باید مواظبش باشیم، در انتهای یک روند صعودی آهسته و پیوسته است که یکباره می‌بینیم قیمت آن سهم یا آلت کوین خاص اوج می‌گیرد. در این حالت باید مدتی موج سواری کنیم و سپس سریعا خارج شویم.

بیت کوین می‌تواند در عرض چند دقیقه، ۵۰۰ دلار یا ۱۰۰۰ دلار حرکت داشته باشد؛ بنابراین همواره باید فضای زیادی برای جبران اشتباهات به خود بدهید. ترس عقب افتادن از قافله یا فومو (FOMO) را نداشته باشید و همواره منطقی عمل کنید. هیچ صعودی برای همیشه ادامه نخواهد داشت و طبیعتا در این میان اصلاح هم صورت می‌گیرد و در این اصلاحات است که از منظر تحلیل تکنیکال می‌توانید وارد شوید.

در صورتی که حاشیه خوبی برای خطا باقی بگذارید، به گذاشتن حد ضرر نیاز چندانی نخواهید داشت و دیگر نگران خبرهای بد در فضای ارز دیجیتال نخواهید بود. شما در این حالت، فضای زیادی برای اشتباه باقی گذاشته‌اید. آشفته بازار و خبرهای بد ناگهانی را همواره در نظر داشته باشید. اینها چیزهایی هستند که فراسوی بشر هستند و گاهی به صورت غیرمترقبه روی می‌دهند.

سعی نکنید که دارایی‌ها را در اوج قیمت تعقیب کنید و به حدس در مورد آنها بپردازید. این کار بسیار خطرناک است و ممکن است باعث شود که پول زیادی از دست دهید. این کار به منزله باقی نگذاشتن فضای کافی برای جبران اشتباه است.

۷- همه پول خود را وارد ترید نکنید و متنوع سازی را هم فراموش نکنید

تحلیل تکنیکال

ترید با قمار فرق دارد. اگر همه پول خود را وارد ترید کنید و تنها به خرید چند کوین محدود بپردازید، باید بگویم که دارید با آتش بازی می‌کنید. همیشه در تحلیل تکنیکال ، تنها پولی را وارد ترید کنید که تحمل از دست دادنش را دارید. همواره به متنوع سازی سبد سهام خود بپردازید و همه تخم مرغ‌ها را در یک سبد نگذارید.

من خودم زیاد مرتکب چنین اشتباهی شده‌ام. گاهی کوینی را در کف قیمت تشخیص داده‌ام و فرضا با ۵ درصد سرمایه خود به توصیه کارشناسان، اقدام به ورود کرده‌ام. بعد از مدتی، آن کوین خاص اوج گرفته و من رفته رفته همه پول خود را وارد کرده‌ام و در نهایت با ضرر سنگینی مواجه شده‌ام.

از چنین اشتباهاتی پرهیز کنید و آهسته و پیوسته پیش بروید. دندان طمع را بکشید و به سودهای کوچک راضی باشید. بدانید که تریدرهای لاک پشتی در بلندمدت پول بیشتری از تریدرهای خرگوشی کسب خواهند کرد.

تریدری که این ماه پول زیادی کسب کرده، احتمالا ماه آینده پول زیادی از دست خواهد داد. سود زیاد همواره با ریسک زیاد همراه است. استراتژی ساده و محافظه کارانه‌ای در تحلیل تکنیکال پیش بگیرید و در کف قیمت اقدام به خرید کنید. تحلیل تکنیکال هم در این میان به شما کمک خواهد کرد. این کار آسان نیست، اما شدنی است.

شما لازم است که حرکات کلی را پیش بینی کنید و بدانید که پیش بینی همه حرکت‌های بازار غیرممکن است. کم کم می‌توانید به خودتان اعتماد کنید و اقدام به خریدهای خوبی در کف قیمت کنید و از این راه پول خوبی را به جیب بزنید.

ترید و تحلیل تکنیکال درس تواضع و سفر به درون خود است. شما باید ضعف‌ها و قوت‌های خود را بشناسید و نسبت به حقیقت تعصب داشته باشید. هرگز نباید به خود دروغ بگویید و مرتب باید خود را ارزیابی کنید. هرگز پایانی برای این مقصد نیست و همواره جا برای یادگیری بیشتر هست.

زندگی یک رودخانه است که باید بر آن سوار شوید و آنچه را که در حال حاضر به شما می‌آموزد، یاد بگیرید. هرگز نباید نگران گذشته و آینده باشید. در این مسیر باید یک دانشجوی متواضع باشید و بی‌رحمانه به تصحیح اشتباهات خود بپردازید. در این صورت، ثروت و موفقیت در انتظار شما خواهد بود. برای همه شما تریدرهای عزیز آرزوی موفقیت داریم و امیدواریم که این مقاله مثمر ثمر واقع شده باشد. نظرات خود را با ما در میان بگذارید و بدانید که نظرات شما برای ما خیلی ارزشمند هستند.

منبع
hackernoontwitter

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
10 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا