اخبار خارجی

هم‌بنیانگذار شرکت اپل در پرونده کلاهبرداری بیت کوین علیه یوتیوب شکست خورد

استیو وزنیاک در پرونده شکایت خود علیه یوتیوب شکست خورد. در این پرونده، هم‌بنیانگذار شرکت اپل مدعی شده بود که پلتفرم به اشتراک گذاری ویدئوی یوتیوب نتوانسته است از موارد کلاهبرداری بیت کوین جلوگیری کند.

استیو وزنیاک هم‌بنیانگذار شرکت اپل تقریبا یک سال پس از شکایت علیه یوتیوب در خصوص کلاهبرداری های بیت کوین که به طور غیرقانونی از اسم وزنیاک استفاده می‌کردند، در این پرونده شکست خورد. قاضی دیوان عالی گفت که پلتفرم به اشتراک گذاری ویدئوی یوتیوب و شرکت مادر آن یعنی گوگل تحت محافظت قانون فدرال بودند.

شکست وزنیاک در مقابل یوتیوب در پرونده کلاهبرداری بیت کوین

پرونده کلاهبرداری بیت کوین

طبق گزارشات موجود در اواسط سال ۲۰۲۰، هم‌بنیانگذار شرکت اپل پس از چندین مورد کلاهبرداری با اسم وی، تصمیم گرفت از یوتیوب شکایت کند. به طور دقیق‌تر، کلاهبرداران به جعل هویت و اسم وزنیاک پرداخته و طرح‌های جعلی اهدای بیت کوین را در یوتیوب تبلیغ می‌کردند که در این کلاهبرداری ها، افراد پرشماری طعمه کلاهبرداران شدند.

سپس وزنیاک به استخدام شرکت حقوقی Cotchette, Pitre & McCarthy پرداخت تا پرونده‌ای علیه بزرگترین پلتفرم به اشتراک‌گذاری ویدئو تشکیل دهد. وی اذعان داشت که یوتیوب نه تنها نتوانسته است این کلاهبرداری ها را متوقف کند، بلکه با فروش ترافیک منتهی به تبلیغات هدفمند به این طرح‌های کلاهبرداری نیز کمک کند.

هرچند، سونیل کولکارنی (Sunil Kulkarni) قاضی دیوان عالی بخش سانتا کلارا رای خود را به نفع یوتیوب و شرکت مادر آن یعنی گوگل صادر کرد. قاضی گفت که یوتیوب تحت محافظت قانون فدرال است و مسئولیتی در قبال محتوای منتشرشده توسط کاربران ندارد.

علاوه بر این، قاضی کولکارنی خاطرنشان کرد که ادعای وزنیاک به حد کافی قوی و مستدل نیست که بر مصونیت حاصل از ماده ۲۳۰ قانون غلبه کند. با این حال، استیو وزنیاک ۳۰ روز فرصت دارد تا درخواست تجدید نظر را ارائه دهد.

این نکته نیز قابل ذکر است که وزنیاک تنها فرد معروفی نیست که از اسم او در این نوع کلاهبرداری های بیت کوین استفاده شده است. اسم افراد معروف دیگری نظیر ایلان ماسک، کانیه وست و بیل گیتس نیز برای کلاهبرداری های مختلف جعل شده است.

جدال ریپل علیه یوتیوب

شرکت ریپل نیز علیه یوتیوب شکایت کرده است، زیرا چندین بار از اسم برد گارلینگهاوس مدیرعامل این شرکت در طرح‌های جعلی اهدای کوین XRP سوءاستفاده شده است.

این پرونده در ماه مارس خاتمه یافت و هر دو طرف بدون بیان جزییات دقیق، به توافق رسیدند. اگرچه برد گارلینگهاوس تایید کرده است که مفاد این توافق محرمانه است، اما خاطرنشان کرد که یوتیوب در صدد انجام اقداماتی علیه تهدید روزافزون چنین کلاهبرداری‌هایی است.

وی در آن زمان گفت که هر دو شرکت به توافق متقابلی در خصوص مبارزه علیه کلاهبرداری بیت کوین دست یافته‌اند. به علاوه، تیم تحلیلی شرکت ریپل نیز در شناسایی و رصد سرمایه‌های سرقتی کمک کرده است.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا