متوسط مقالات

آیا افزایش کلاه‌برداری‌های کریپتویی می‌تواند بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارد؟

بحران کرونا باعث تشدید کلاه‌برداری‌های عرصه ارز دیجیتال شده است. کلاه‌برداری‌های مختلفی در جهان کریپتو رایج هستند که از جمله آنها می‌توان به طرح‌های سرمایه‌گذاری، سوء استفاده از کمک‌ها و بخشش‌ها و غیره اشاره کرد. یکی از این پروژه‌های کلاهبردار که اخیرا در معرض توجه قرار گرفت، پلاس توکن (PlusToken) بود که اقدام به کلاه‌برداری در این فضا کرده بود. سوالی که در اینجا پیش می‌آید این است که آیا این گونه کلاه‌برداری‌ها بر قیمت بیت کوین تاثیر خواهند گذاشت؟

برخی بر این باورند که افت قیمت بیت کوین در ۱۲ تا ۱۳ مارس به دلیل نقد شدن کوین‌های کلاه‌برداری شده از جانب توکن پلاس بوده است. این افراد معتقدند که نقد کردن این کوین‌ها فشار فروش ایجاد کرد و باعث پایین آمدن قیمت بیت کوین شد. اخیرا یک شرکت تحقیقاتی مبتنی بر بلاکچین با نام Chainalysis، تحقیقاتی را در این زمینه انجام داده است و متوجه شده که پلاس توکن عامل این افت قیمت نبوده است. این سازمان تحقیقاتی ابراز داشته که پلاس توکن زودتر از این تاریخ با فروپاشی روبرو شده است و این سازمان دلیل این افت را رویداد‌هایی مانند شیوع کرونا در سراسر جهان می‌داند.

داده‌های این سازمان نشان می‌دهد که بیت کوین‌های سازمان کلاه‌بردار پلاس توکن قبل از ماه مارس نقد شده‌اند و این کار با انتقال کوین‌ها به یک کیف پول آفلاین یا میکسر (mixer) انجام شده است. احتمالا این کوین‌ها سریعا نقد شده‌اند تا توسط صرافی‌های ارز دیجیتال توقیف نشوند.

سران پروژه پلاس توکن منتظر بالا رفتن قیمت بیت کوین هستند

قیمت بیت کوین

گمان می‌شود که سران پروژه پلاس توکن هنوز مقدار زیادی بیت کوین در اختیار داشته باشند. احتمال می‌رود که کاهش قیمت بیت کوین باعث دلسردی آنها شده باشد و تعدادی از بیت کوین‌های خود را هنوز نفروخته باشند. احتمال می‌رود که این افراد بعد از هاوینگ و بالا رفتن قیمت بیت کوین اقدام به فروش کوین‌های خود کنند.

اگر سران این پروژه در آینده اقدام به فروش بدون تعهد بیت کوین‌های خود کنند، احتمالا قیمت بیت کوین تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و ممکن است بار دیگر قیمت بیت کوین با افت مواجه شود. همواره مشاهده کرده‌ایم که در زمان ورود نقدینگی زیاد به صرافی‌ها نوسان قیمت اتفاق می‌افتد و پوزیشن (position) بسیاری از افراد فعال در زمینه ترید اوراق مشتقه نقد خواهد شد و اینها تاثیر منفی بر قیمت خواهند داشت. البته معمولا بعد از چنین حادثه‌هایی قیمت بیت کوین به زودی احیا خواهد شد.

پلاس توکن را می‌توان اسطوره کلاه‌برداری در عرصه ارز دیجیتال نامید

پلاس توکن یک طرح پانزی (Ponzi scheme) در جهان ارز دیجیتال بود که با وعده سرمایه‌گذاری به کاربران، پول زیادی را بالا کشید. این پروژه بزرگترین کلاه‌برداری خروج در تاریخ ارز دیجیتال بوده است که حدود ۲.۹ میلیارد دلار کلاه‌برداری کرده است. این پروژه چنین اظهار می‌داشت که نرخ بالای بهره آنها توسط مبادلات داخل صرافی‌ها، استخراج و برنامه‌های زیر مجموعه‌گیری تامین می‌شود. آنها توانستند بیش از ۳ میلیون کاربر را اغفال کرده و سپرده‌های آنان را دریافت کنند.

این پروژه خیلی زود در چین به عنوان طرح پانزی معرفی شد و شش نفر در ارتباط با آن دستگیر شدند. سایت کوین تلگراف (Cointelegraph) هم در همان زمان یعنی در آگوست ۲۰۱۹ اقدام به انتشار این خبر کرد.

کرونا و افزایش کلاه‌برداری‌های عرصه ارز دیجیتال

محصولاتی که سود تولید می‌کنند در فضای کریپتو بسیار رایج هستند و از جمله آنها می‌توان به پروتکل غیر‌متمرکز MakerDAO و طرح وامدهی بایننس اشاره کرد. سود این پروژه‌ها در مقایسه با نرخ سود پروژه‌های جهان سنتی و بانک‌ها بسیار بالاتر است و همین باعث شده بود که بسیاری از سرمایه‌گذاران پروژه پلاس توکن را هم جدی بگیرند و فریب این پروژه کلاه‌بردار را بخورند.

چنین پروژه‌هایی در فضای کریپتو زیاد دیده می‌شوند و معمولا تاثیراتی هم بر قیمت بیت کوین می‌گذارند. به عنوان مثال، یکی دیگر از از این پروژه‌های کلاه‌بردار یک پروژه کیف پول از نیجریه بود. این پروژه Satowallet نام داشت و حدود یک میلیون دلار کلاه‌برداری کرد.

تعداد این کلاه‌برداری‌ها با شدید‌تر شدن بحران کرونا افزایش یافته است و اخیرا شاهد تلاش‌هایی دروغین در فضای اینترنت برای جمع‌آوری پول برای سازمان سلامت جهانی بوده‌ایم و یا کلاه‌برداران با جعل هویت مقامات سازمان‌های مختلف اقدام به کلاه‌برداری در زمینه‌های مربوط به این بیماری شده‌اند و البته پول‌های کلاه‌برداری شده به صورت بیت کوین و ارز دیجیتال دریافت شده است.

در حال حاضر، دارندگان ارز دیجیتال باید بیش از هر زمان دیگری مراقب دارایی‌های خود باشند. اخیرا مقامات ایالات متحده نیز در این باره هشدار داده‌اند و اعلام کرده‌اند که با گسترش کرونا، این کلاه‌برداری‌ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد. بسیاری از کلاه‌برداران جهان سنتی اینک برای کلاه‌برداری و پول‌شویی از ارز‌های دیجیتال استفاده می‌کنند که این اقدامات قطعا تاثیراتی را بر قیمت بیت کوین خواهند گذاشت. البته شایان ذکر است که هر چند تعداد این کلاه‌برداری‌ها افزایش یافته است اما درآمد کلاه‌برداران به نسبت قبل بسیار کاهش یافته است.

اگرچه شکل این کلاه‌برداری‌های کریپتویی به مرور زمان عوض می‌شود، اما این کلاه‌برداری‌ها به اندازه بیت کوین و ارز‌های دیجیتال قدیمی هستند و همواره در این فضا مطرح بوده‌اند. OneCoin یکی از قدیمی‌ترین کلاه‌برداری‌ها در تاریخ کریپتو است که در سال ۲۰۱۴ ایجاد شد و هنوز هم پرونده آن در دادگاه در جریان است.

آیا صرافی‌ها می‌توانند تراکنش‌های غیر‌قانونی را متوقف کنند؟

ارز دیجیتال
ارز دیجیتال و کلاهبرداری

گزارش‌ها نشان داده که بسیاری از کوین‌های کلاه‌برداری شده توسط پلاس توکن در دو صرافی آسیایی هیوبی (Huobi) و OKEx نقد شده است و این نگرانی‌هایی اساسی را در مورد صرافی‌های ارز دیجیتال مطرح کرده و نشان می‌دهد که این صرافی‌ها زیاد در مورد شناخت مشتری جدی نیستند. این کوین‌ها در جاهای دیگری هم نقد شده‌اند، اما این مکان‌ها در مقایسه با دو صرافی مذکور، حجم بسیار کمتری را به خود اختصاص داده‌اند.

برای توقف کامل کلاه‌برداری در این زمینه، صرافی‌ها باید بیشتر همکاری کنند و به عنوان مانع نهایی در برابر این کلاهبردار‌ها به خوبی نقش خود را ایفا کنند. هیوبی بعد از این ماجرا تصمیم به بالا بردن امنیت خود گرفته است و سعی دارد از یک ابزار نظارتی روی زنجیره برای تشخیص کلاه‌برداری‌ها و فعالیت‌های مشکوک استفاده کند.

علاوه بر این، صرافی هیوبی قصد دارد که با شرکت‌های تحقیقاتی مشارکت ایجاد کند و بیشتر به مطابقت با قوانین بپردازد. این صرافی ابراز داشته که همکاری بین همه بازیگران عرصه کریپتو برای متوقف کردن کلاه‌برداری‌ها لازم است. اگرچه چنین تلاش‌هایی از جانب صرافی‌هایی مانند هیوبی می‌شود اما کاربران ارز دیجیتال لازم است که به راحتی به هر پروژه‌ای اعتماد نکنند و بدانند که اگر کوین‌های آنها از دست رفت، ممکن است هرگز دوباره پیدا نشود.

نظر شما چیست؟ کلاه‌برداری‌های فضای کریپتو چگونه می‌توانند قیمت بیت کوین را تحت الشعاع قرار دهند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا