اخبار بلاکچین

علت قطعی ۴ ساعته بلاکچین آوالانچ چه بود؟

روز گذشته بلاکچین آوالانچ به مدت بیش از ۴ ساعت با اختلال مواجه و تولید بلاک در شبکه اصلی متوقف شد. این قطعی به ریزش ۳٪ قیمت آوالانچ منجر شد.

به نقل از کوین تلگراف، روز جمعه ساعت ۱۲:۰۲:۲۷ به وقت UTC (۱۵:۳۲ به وقت تهران) تولید بلاک در شبکه اصلی آوالانچ متوقف شد، اتفاقی که کل شبکه را با اختلال مواجه کرد. بر اساس داده‌های اکسپلورر بلاکچین آوالانچ، این اختلال تولید بلاک در زیرشبکه‌های P-Chain، X-Chain و C-chain را با مشکل مواجه کرد.

تیم توسعه آوالانچ بلافاصله در بیانیه‌ای در این رابطه نوشت:

توسعه‌دهندگان در سراسر جامعه در حال حاضر در حال بررسی توقف تولید بلاک هستند که مانع از پذیرش بلاک‌ها در شبکه اصلی می‌شود.

تولید بلاک یک فرآیند مهم برای ثبات و تداوم فعالیت شبکه‌های بلاکچینی است. این فرآیند شامل ایجاد بلاک‌های جدید است که تراکنش‌ها را تایید و ثبت می‌کنند. وقفه در فرآیند تولید بلاک منجر به تاخیر در پردازش تراکنش‌ها می‌شود که بر عملکرد کلی شبکه تاثیر می‌گذارد.

در واکنش به این قطعی، کوین سکنیقی (Kevin Sekniqi)، یکی از بنیانگذاران شرکت آوا لبز (Ava Labs) خاطرنشان کرد تیم توسعه در حال بررسی این موضوع است. سکنیقی در ابتدا در توییتی خاطرنشان کرد احتمالا موج جدید اینسکریپشن‌ها که ساعاتی قبل از بروز مشکل در شبکه آوالانچ راه‌اندازی شده‌اند باعث اختلال در تولید بلاک شده است. اینسکریپشن‌ها روشی برای ثبت داده‌های دلخواه در بلاکچین‌های بدون قرارداد هوشمند هستند و اولین بار در شبکه بیت کوین عرضه شدند. با این حال وی یک ساعت بعد در توییت دیگری خاطرنشان کرد مشکل توقف تولید بلاک به دلیل باگی در کد نرم‌افزار بوده و اینسکریپشن‌ها تاثیری بر عملکرد شبکه نگذاشته‌اند.

توییت آوالانچ
منبع: X

بر اساس وب‌سایت رسمی مربوط به وضعیت شبکه آوالانچ، فرآیند تولید بلاک در شبکه اصلی در ساعت ۱۶:۳۶ به وقت UTC (۲۰:۰۶ به وقت تهران) پس از بروزرسانی نرم‌افزار نودها از سر گرفته شده است.

شبکه آوالانچ پیش از این در تاریخ ۲۳ مارس سال گذشته (۳ فروردین ۱۴۰۲) نیز متوقف شده بود. به گفته سکینقی این قطعی به دلیل باگ نسخه ۱.۹.۱۲ نرم‌افزار نودها رخ داد و تولید بلاک در C-chain آوالانچ را متوقف کرد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا