تحقیقات ژاپن برای ارز دیجیتال خود؛ بانک ژاپن به دنبال عرضه ین دیجیتال است

بانک ژاپن (BOJ) که همان بانک مرکزی ۱۳۸ ساله ژاپن است برنامه های خود مبنی بر انجام تحقیقات فنی برای ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را اعلام کرد. این بانک گفت در صدد اجرای گواه اثبات مفهوم ین دیجیتال است، در حالی که با سایر بانک های مرکزی و آژانس های مرتبط همکاری می‌کند تا بهترین تصمیم در خصوص این موضوع را اتخاذ کند.

بانک ژاپن در صدد اجرای گواه اثبات مفهوم ین دیجیتال

در حالی که تعدادی از بانک های برتر سراسر جهان نظیر بانک خلق چین، بانک کره جنوبی و چند بانک دیگر با جدیت به دنبال مفهوم ارز دیجیتال بانک مرکزی هستند، بانک ژاپن نیز در آستانه پیوستن به این مسیر می‌باشد.

در گزارش اخیر به اسم “موانع فنی برای CBDC”، بانک ژاپن صراحتا بیان کرده است که برای اجرای تحقیق جامعی در خصوص ین دیجیتال از لحاظ فنی برنامه هایی مهمی در دست دارد و هم چنین قبل از تصمیم گیری برای عرضه CBDC یا کنار گذاشتن این پروژه، با بانک های برتر و موسسات مرتبط همکاری می‌کند.

نکته قابل ذکر این است که بانک مرکزی ژاپن بیان کرده که مسائل انعطاف پذیری و پذیرش و دسترسی بین المللی می‌تواند دو چالش مهم و اصلی است که می‌توانند عملکرد روان ین دیجیتال را با مشکل مواجه کند.

این بانک گفته است که CBDC ایده آل باید باعث شکوفایی و رشد دسترسی به امور مالی حتی بدون داشتن گوشی های هوشمند شود و باید بدون اتصال به اینترنت یا طی فاجعه های طبیعی نظیر سیل و زلزله در دسترس باشد.

بلاک چین یا سیستم های متمرکز

فارغ از موانع انعطاف پذیری و در دسترس بودن CBDC، موضوع مهم دیگری که بانک ژاپن در صدد ارزیابی آن است، فناوری موجود در CBDC است.

بانک ژاپن بیان کرده است اگرچه دیتابیس های متمرکز می‌توانند تراکنش های بسیار سریع و با ظرفیت بالای ین دیجیتال را ارائه دهند، اما نقطه شکست موجود در این سیستم باعث می‌شود که برای این پروژه نامناسب شود، زیرا حمله به سیستم یا سایر مسائل فنی می‌تواند باعث از کار افتادن کل سیستم شود.

از طرف دیگر CBDC های مبتنی بر بلاک چین تمام ویژگی های انعطاف پذیری و عدم وجود نقطه شکست را دارند. اما مسأله مقیاس پذیری هنوز باید مورد بررسی قرار بگیرد.

بانک ژاپن در این خصوص گفت:

سیستم های متمرکز و غیرمتمرکز نقاط مثبت و منفی مختص به خود را دارند. در خصوص تراکنش های بزرگ برای کاربردهای خرده فروشی در کشورهای پیشرفته، سیستم های متمرکز بهتر هستند. در شرایطی که تعداد تراکنش ها محدود باشند و انعطاف پذیری از اولویت بالایی برخوردار باشد، سیستم های غیرمتمرکز بهترین انتخاب هستند.

طبق گزارش BTCManager در اوایل ماه آوریل، بانک کشاورزی چین برنامه موبایلی برای آزمایش CBDC این کشور به اسم DE/CP عرضه کرد و ارز دیجیتال مورد نظر را برای کارمندان دولت واجد شرایط در شهر سوژو صادر کرده است.


منبع btcmanager
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر