متوسط مقالات عمومی

آینده دارایی‌های دیجیتال؛ ورود به فضای ارز دیجیتال !

بیایید با هم نگاهی به کاربردهای احتمالی ارز دیجیتال (Cryptocurrency) و بلاک چین (Blockchain) در سال‌ها و دهه‌های پیش رو بیاندازیم. به حتم امکانات بیشتری نسبت به حال حاضر در چنین حوزه‌ای در راه هستند.

در طول ده سال گذشته، ما شاهد پیشرفت چشمگیر ارز دیجیتال بوده‌ایم. در گذشته، ارز دیجیتال تنها یک اختراع پرحاشیه و غیرقابل اعتماد بود که برای انجام روند پرداخت هزینه پیتزا مورد استفاده قرار می‌گرفت و نحوه عملکرد آن به آسانی قابل درک نبود. از روزهای اول ظهور و پیدایش ارز دیجیتال تا به امروز، ارزهای دیجیتال به یک مرکز فروش بزرگ و واحدی برای اندازه گیری ارزش کالا در دیدگاه بسیاری از مردم تبدیل شده‌اند.

سود بسیار عظیمی نسیب افرادی شد که از همان ابتدا وارد صنعت ارز دیجیتال شده بودند و همین امر موجب به وجود آمدن موج جدیدی از میلیونرها شد و به موازات آن، گروه‌های اجتماعی جدیدی نیز شکل گرفتند. آنارشیست‌های کریپتو و هواداران بیت کوین با همراهی یکدیگر ارتش بزرگی را تشکیل دادند و علیرغم رکود شدید حاصل از عصر رکود ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۹، ما به زمینه‌های خوبی از آن زمان تاکنون دست یافته‌ایم.

پس از عبور از دوران بدی که سرمایه گذاران در حال تجربه کردن آن بودند، پیدایش ارزهای دیجیتال پایدار یا همان استیبل کوین‌ها آغاز شد. از هر دو سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ تحت عنوان سال بیت کوین یاد می‌شود. سال ۲۰۱۹ نیز سال منابع مالی غیرمتمرکز نام‌گذاری شد و ۲۰۲۰ نیز هم اکنون با توجه به شواهد، سال استیبل کوین‌هاست. به نظر شما رویداد بعدی چه چیزی خواهد بود؟ بیایید با در نظر گرفتن و پیش بینی کردن موارد استفاده احتمالی، از آینده پرده‌برداری کنیم.

بررسی دیدگاه‌ها درباره ارز دیجیتال

ارز دیجیتال بلاک چین اینترنت اشیا پرداخت جهانی بانکداری بازی کریپتویی

۱- منافع شخصی

عوامل انگیزشی اولیه ارز دیجیتال تا سال ۲۰۱۷ بسیار پایه‌ای و قابل درک بودند و آن هم میل افراد به ثروتمند شدن بود. افرادی که در سال‌های اول ظهور این عرصه، بیت کوین خریداری کردند، ثروت واقعی را به دست آوردند و این شامل سرمایه گذارانی می‌شود که با عرضه اولیه کوین‌هایی مثل Tezos (XTZ)، EOS و (Ether (ETH حاضر به پذیرش خطر احتمالی شدند و از فرصت خود استفاده کردند و با این کار حدودا ۱۴۰۰ درصد سود دریافتی خود را افزایش دادند. هم اکنون با وجود این که به تازگی رویداد هاوینگ را پشت سر گذاشته‌ایم، اما همچنان گمانه زنی‌ها در مورد قیمت‌ها رو به افزایش است.

یکی از نمونه‌ها در این زمینه، مورد بحث برانگیز John McAfee است؛ مکافی فردی است که ایده بسیار بزرگ و جسورانه خود در رابطه با رسیدن قیمت بیت کوین به ۱ میلیون دلار به ازای هر واحد تا پایان امسال را مطرح کرد.

McAfee بر این باور است که روزی بیت کوین تمام اقتصاد دنیا را در بر می‌گیرد و تقاضا نیز در این زمینه افزایش یافته و دلار سنتی دیگر مورد نیاز نخواهد بود. از طرفی، صاحب Snapchat یعنی Jeremy Liew و بنیان‌گذار بلاک چین یعنی Peter Smith، پیش بینی می‌کنند که قیمت این ارز دیجیتال شماره یک دنیا تا سال ۲۰۳۰ به ۵۰۰۰۰۰ دلار به ازای هر واحد بیت کوین خواهد رسید.

در همین حین، مدیر عامل شرکت Pantera Capital به نام Dan Morehead، عملکرد بیت کوین را تا پیش از رویداد هاوینگ ۱۲ ام ماه مه مورد بررسی قرار داد و در نامه خود خطاب به سرمایه گذاران اعلام کرد که طبق پیش بینی او قیمت بیت کوین تا ۲۱ ام ماه اوت سال ۲۰۲۱ به میزان ارزش ۱۰۰۰۰۰ دلار خواهد رسید.

سپس به بحث در مورد Warren Buffett می‌پردازیم که طبق شواهد اصلا حاضر، به خرج کردن سرمایه ۱۳۷ میلیارد دلاری شرکت Berkshire نیست و مطمئنا در صورت کاهش قیمت سهام، ما شاهد اصلاحات قیمتی در قیمت بیت کوین خواهیم بود و بدون شک بالاخره این شخص وارد حوزه کریپتو خواهد شد.

در سخنرانی سالانه Berkshire Hathaway، که ملاقاتگاهی برای اجلاس سهامداران به حساب می‌آید، Buffett اعلام کرد که در صورت بروز مکرر رویدادهای بد و ناگوار در بازار، به هیچ عنوان ۱۳۷ میلیارد دلار مبلغ زیادی به حساب نخواهد آمد و بسیار بی‌ارزش خواهد بود. Berkshire در شرکت‌های تولید کننده پیشرو مثل Coca-Cola و Kraft Heinz دارای سهام قابل توجهی است. اگر روند کلی بازار در جهت مخالف آن چیزی که تا به امروز تحلیلگران پیش بینی کرده‌اند پیش برود، می‌توان از انباشت پول Berkshire در راستای کمک کردن به اعضا و شرکت‌های عضو در این کمپانی استفاده کرد.

۲- پرداخت‌های بازنگری شده

بسیاری از مردم جهان هنوز هم از وجود داشتن و امکانات بلاک چین و ارز دیجیتال باخبر نیستند. بسیاری از افراد مقوله بیت کوین را خارج از این حوزه به حساب می‌آورند. ارزش سرمایه گذاری در این بازار، هنوز کاملا قابل مقایسه با ارزش دارایی سهام و یا حتی ارزش شرکت تکنولوژی اپل نیست؛ با این حال، مشارکت کنندگان بزرگی مثل JPMorgan Chase و سایر بانک‌ها تکنولوژی دفترکل توزیع شده را تحت عنوان محرک اصلی پیشبرد سیستم شناخته‌اند. هنوز زمینه‌های زیادی برای پوشش دادن وجود دارند و فرایندهای زیادی نیز در حال تغییر شکل دادن این زمینه کاری هستند.

در ابتدا، بسیاری از شرکت‌ها کسب و کارهای پر رونق و حتی برندهای جهانی ممکن است از ارزهای دیجیتال برای پرداخت هزینه خدمات خود استفاده کنند. در صورت وقوع چنین امری ما می‌توانیم اشخاص واسطه را از معادله خارج کنیم و هزینه نهایی را کاهش دهیم و خدمات ارزان قیمت‌تری را برای کاربران نهایی خود مهیا کنیم.

در حال حاضر افرادی وجود دارند که با کار کردن در حوزه‌های مربوط به ارز دیجیتال در حال کسب درآمد هستند؛ اما پذیرش چنین زمینه‌ای به عنوان یک روند رایج هنوز نیاز به زمان دارد. امروزه بیت کوین به یک مرجع ارزش فروشگاهی برای مردم تبدیل شده است و همین امر باعث شده تا این زمینه به گزینه راحت‌تری برای سرمایه گذاری نسبت به سایر موارد مبدل شود و حتی سرعت پیشرفت آن از طلا هم فراتر رفته است.

بدون شک، این آنالوگ‌های دیجیتالی دلارهای آمریکا و یورو هستند که هم اکنون چنین نقش مهمی را ایفا می‌کنند و با توجه به افزایش چشمگیر استفاده از گوشی‌های همراه، برآوردهای احتمالی حاکی از این هستند که ۵۰ درصد جمعیت جهان تا سال ۲۰۳۰ به معاملات غیرنقدی روی می‌آورند. در بخش پرداخت‌های دیجیتال، انتظار می‌رود که تعداد کاربران به ۴.۴ میلیارد نفر تا سال ۲۰۲۳ برسد.

۳- جایگزینی ارزهای فیات (سنتی)

بسیاری از سرمایه گذاران سنتی مثل Tim Draper که امروزه به ارز دیجیتال روی آورده‌اند، معتقدند که ارزهای فیات با گذر زمان و با روی آوردن هرچه بیشتر مردم به سمت ارزهای دیجیتال مختلف مثل بیت کوین، اتر و غیره از بین خواهند رفت. دلیل اصلی چنین استقبالی این است که هر روز مردم بیشتری به این عقیده دست پیدا می‌کنند که ارز دیجیتال ، انباشت ارزشی قابل اعتمادتری در مرزهای ملی هر یک از کشورها و سیستم‌های سیاسی به حساب می‌آیند.

با توجه به پیشرفت مداوم فرایند همه گیری COVID-19 می‌توان انتظار داشت که سرعت پیشبرد این روند پذیرش عمومی افزایش خواهد یافت.

استیبل کوین‌ها نشان دهنده آخرین ارتباط تحول دارایی‌های دیجیتال هستند. استفاده کردن از این دارایی می‌تواند به عنوان ابزاری قدرتمند در زمینه ناپایدار قیمت در حوزه ارز دیجیتال به حساب بیاید. دولت‌ها می‌توانند کارهای بیشتری را با استفاده از استیبل کوین‌ها در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال به انجام برسانند. در نتیجه کل بحث‌ها می‌توان گفت که حتی ممکن است استیبل کوین‌ها جایگزین ارز سنتی فیات شوند؛ اما وقوع چنین آینده‌ای همچنان راه زیادی برای تبدیل شدن به واقعیت پیش رو دارد.

۴- ادغام با اینترنت اشیاء (IOT)

ارز دیجیتال بلاک چین اینترنت اشیا پرداخت جهانی بانکداری بازی کریپتویی

بیش از دو دهه پیش، در سال ۱۹۹۹، یکی از فن شناسان و توسعه دهندگان تکنولوژی از انگلیس به نام Kevin Ashton، اصطلاحی تحت عنوان اینترنت اشیاء را معرفی کرد تا با تشکیل شبکه مرتبط به این ایده نه تنها مردم، بلکه اشیاء اطراف آنها نیز از این طریق به یکدیگر متصل شوند. تنها کمی قبل‌تر از این، بسیاری از افراد این ایده را به عنوان طرحی جالب برای ساختن فیلم‌های علمی تخیلی به حساب می‌آوردند. اما با این وجود امروزه IOT به یک شبکه گسترده و در حال رشد سریع در زمینه اشیاء هوشمند تبدیل شده است که در نتیجه آن، این اشیاء در کنار هم و در تعامل با یکدیگر در راستای جمع آوری و تحلیل داده‌ها و اقدام به عملیات خودمختارانه کار می‌کنند. این امر به لطف توسعه تکنولوژی فوق العاده ارتباطات بی‌سیم و تکنولوژی تحلیل داده‌ها به واقعیت تبدیل شده است.

تا پایان سال ۲۰۱۹، هزینه‌های پرداخت شده توسط مصرف کنندگان در ازای دریافت خدمات سیستم‌های خانگی هوشمند به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار رسید. انتظار می‌رود که افزایش میزان هزینه‌های دریافتی از این طریق تا سال ۲۰۲۳ به سطح غیرقابل باور ۱۵۷ میلیارد دلار برسد.

از سال ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۱۹ تعداد پلتفرم‌های شناخته شده IOT دو برابر شد و به ۶۲۰ عدد رسید. این درست مصادف با زمانی بود که مشارکت کنندگان بزرگ امروزی در این زمینه، مثل Amazon، Microsoft و Google برای به دست گرفتن بخشی از فضای این بازار وارد چنین عرصه‌ای شدند.

با توجه به ظهور تکنولوژی‌های جدیدی مثل 5G که به حتم موجب رشد چشمگیر بازار آتی خواهند شد، انتظار می‌رود تا پایان سال ۲۰۲۲ میزان هزینه‌های دریافتی در زمینه IOT در جهان به ۱.۱ هزار میلیارد دلار برسد.

تلفیق این دو تکنولوژی آینده نگرانه که هم اکنون نیز کم و بیش در دسترس ما قرار دارند پیشرفت بسیار جذابی به نظر می‌رسد. با توجه به گزارشات اعلام شده توسط سازمان داده‌های بین المللی، تکنولوژی IOT در حال رشد بسیار سریع و گسترده‌ای می‌باشد و بر اساس انتظارات پیش بینی می‌شود که به زودی تکنولوژی بلاک چین و IOT نیز با یکدیگر در زمینه‌های خاص ادغام شوند.

چنین ادغامی موجب به وجود آمدن استانداردهای جدیدی در زمینه مقیاس پذیری و چهارچوب‌های امنیتی در راستای تعاملات در بخش دستگاه‌های IOT خواهد شد. علاوه بر این، ارزهای دیجیتال مثل استیبل کوین‌ها می‌توانند روش‌های مناسب و کارآمدی را در راستای سرمایه گذاری برای دستگاه‌های هوشمند ارائه کنند.

۵- عصر جدید بازی

کازینوها و بازی‌های حوزه کریپتو چندین سال است که در سیستم کاری خود از ارز دیجیتال استفاده می‌کنند. برخلاف شاکله اصلی سیستم‌های نظارتی، با توجه به ارائه مزایای بی‌شمار، می‌توان کریپتو و بلاک چین را به عنوان تحولات مورد نیاز برای مفاهیم بازی و بازی سازی به حساب آورد.

با توجه به پیشرفت و گسترش بخش ورزش‌های الکترونیک، روزانه شرکت‌های بیشتری در نهایت از تکنولوژی بلاک چین استقبال می‌کنند. ارزش بازار جهانی ورزش‌های الکترونیک در سال ۲۰۱۸ حدود ۸۶۵ میلیون دلار تخمین زده شد و طبق انتظارات، این ارزش به مبلغ ۱.۷۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ خواهید رسید.

ورزش‌های الکترونیک و زمینه بازی معمولا افرادی را مشغول و علاقه‌مند به خود می‌کنند که تقریبا در زمینه تکنولوژی پیشرفته و حرفه‌ای به حساب می‌آیند و همین امر موجب تبدیل شدن این فضا به یک زمینه مناسب برای تست کردن آخرین پیشرفت‌ها و توسعه‌ها در حوزه بلاک چین است.

در طی چند سال آینده، ممکن است بسیاری از سیستم‌های آنلاین از پیشرفت‌های DLT-led منفعت ببرند و دلیل این امر شروع فعالیت کاری برندهای پیشرو در زمینه بازی‌های ویدئویی در این حوزه است. Epic Games، یعنی استودیوی سازنده بازی Fortnite، در حال تحقیق در مورد راه‌های جدید ادغام خدمات بلاک چین در تجربه‌های بازی و یا همان گیمینگ است. در عصری که همه در حال صحبت کردن در مورد آینده بلاک چین هستند، صنعت بازی یا گیمینگ در حال زندگی کردن در بستر این تکنولوژی است.

موارد استفاده ارز دیجیتال

در حال حاضر، هنوز جهان در مراحل اولیه توسعه تکنولوژی مالی به سر می‌برد. از طرفی تاثیرات آینده بلاک چین بر روی بسیاری از زمینه‌ها شامل محاسبات ابری، IOT و هوش مصنوعی هنوز هم قابل تخمین زدن نیست و پتانسیل این زمینه بسیار غنی و گسترده بوده و در حال توسعه است.

با این وجود، این امری بسیار هیجان انگیز است که شاهد تلفیق تکنولوژی‌های موجود باشیم و ببنیم که تکنولوژی‌های جدیدتر مثل بلاک چین ، چه گزینه‌های خدماتی بیشتری را در اختیار ما قرار می‌دهند. با توجه به افزایش میزان تقاضا در هر دو زمینه موارد استفاده از خدمات ارائه شده توسط تکنولوژی و دارایی‌های دیجیتالی، تکنولوژی بلاک چین آینده کاملی را در این حوزه تامین خواهد کرد و با وجود این که ما بیش از یک دهه توسعه را در این حوزه پشت سر گذاشته‌ایم، اما باز هم امکانات بهتری در راه هستند.

Alex Axelrod مدیر عامل و بنیانگذار Aximetria و Pay Reverse است. او همچنین یک کارآفرین چند جانبه با بیش از یک دهه تجربه در زمینه پیشبرد سمت تکنولوژیک جهانی در بخش بزرگ و شماره یک تلفن همراه در جهان و سازمان‌های مالی پیشرو است. پیش از این پست و سمت‌ها، او مدیر بخش بیگ دیتا و یا همان داده‌های بزرگ در مرکز توسعه و تحقیقات JSFC AFK Systems بود.

منبع
cointelegraphwikipedia

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا