اخبار عمومی

پیش‌بینی میلیاردر معروف: نرخ بهره آمریکا بیش از یک بار کاهش می‌یابد

چامات پالیهاپیتیا (Chamath Palihapitiya)، میلیاردر معروف و مدیرعامل شرکت سوشال کپیتال (Social Capital)، معتقد است شرایط اقتصادی فعلی، جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو آمریکا را مجبور می‌کند تا بیش از یک بار نرخ بهره را کاهش دهد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، پالیهاپیتیا در جدیدترین قسمت پادکست «All-In» در رابطه با آخرین وضعیت اقتصاد آمریکا صحبت کرد و دیدگاه خود را به اشتراک گذاشت. به عقیده این میلیاردر معروف، با توجه به اینکه آمار نشان می‌دهنده آمریکایی‌ها تمام پس‌انداز خود را خرج کرده‌اند، می‌توان انتظار داشت اقتصاد این کشور کوچکتر شود.

پس‌انداز خانوارهای آمریکایی - منبع: All-In Podcast/YouTube
پس‌انداز خانوارهای آمریکایی – منبع: All-In Podcast/YouTube

به گفته این میلیاردر، در حال حاضر افرادی که پیش از این به پس‌انداز خود متکی بوده‌اند، به سمت بازار کار و یافتن شغل سوق داده شده‌اند. با این حال، بیشتر این افراد با توجه به سیاست‌های محدودکننده فدرال رزرو و تاثیر آن بر کندی روند توسعه شرکت‌های مختلف، با مشکل مواجه خواهند شد:

اگر بخواهم اقتصاد آمریکا را به شکل ساده بیان کنم، ۷۰٪ از تولید ناخالص داخلی را هزینه‌های مردم تشکیل می‌دهد. مردم می‌توانند با استفاده از دو چیز مخارج خود را پرداخت کنند: پس‌اندازهایی که دارند یا اعتبار آنها.

وی افزود:

جالب اینجاست که ما در نهایت تمام پولی که مردم در حساب‌های بانکی خود داشتند را سوزاندیم. حالا این افراد مجبور به چه کاری می‌شوند؟ این در واقع افراد را مجبور می‌کند تا دوباره وارد بازار کار شوند تا بتوانند درآمد کسب کنند. اما مشکل اینجاست که شرکت‌ها در حال کوچک‌تر شدن هستند و وضعیت تدافعی به خود گرفته‌اند. در نتیجه، مشابه با آمار ارائه شده در نرخ بیکاری اخیر، بیکاری اکنون در حال افزایش است. این بدان دلیل است که وقتی این افراد دوباره وارد بازار کار می‌شوند، عملا شغلی برای آنها وجود ندارد.

به گفته پالیهاپیتیا، افزایش بیکاری چرخ‌دنده‌های اقتصاد را کند کرده و پاول را مجبور می‌کند تا چندین بار نرخ بهره را کاهش دهد.

وی در این رابطه می‌گوید:

من فکر می‌کنم چیزی که ما شاهد آن هستیم این است که برای بخش بزرگی از اقتصاد، نقدینگی لازم برای خرج کردن به اتمام رسیده است. در نتیجه من فکر می‌کنم شاهد کندی رشد اقتصاد خواهیم بود که این امر نه تنها توجیه مهمی برای جروم پاول ایجاد می‌کند، بلکه با وارد کردن فشار سیاسی او را به سمت کاهش نرخ بهره سوق می‌دهد.

پالیهاپیتیا در آخر افزود:

آیا نرخ بهره بیش از یک بار کاهش می‌یابد؟ من فکر می‌کنم که اینطور است. در حال حاضر پول مردم تمام شده و در نتیجه آن بیکاری در حال افزایش است. فکر می‌کنم به این ترتیب تولید ناخالص داخلی نیز کم شود، بنابراین، انتظار دارم نرخ بهره بیش از یک بار کاهش یابد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا