اخبار خارجی

اتهام پولشویی به صرافی بایننس و رد اتهامات از طرف مدیر این صرافی !

چانگ پنگ ژائو مدیرعامل بایننس در حساب توییتر خود به مخالفت با گزارش اخیر شرکت تحلیل بلاک چین چینالیسیس (Chainalysis) پرداخت. در گزارش ۱۵ ژانویه، چینالیسیس مدعی شد که بایننس تقریبا یک‌چهارم تمام ارزهای دیجیتال پولشویی شده از طریق کارگزاری های فرابورس در سال ۲۰۱۹ را دریافت کرده است.

اگرچه چینالیسیس اساسا کارگزاری های فرابورس را به دلیل ارسال سرمایه های پولشویی شده به صرافی ها مقصر دانسته است، اما در ادامه افزوده است که صرافی ها باید از پولشویی بیشتر جلوگیری کنند. چینالیسیس در این گزارش نوشته است:

ما از صرافی های می‌خواهیم تا بررسی های دقیق تر و گسترده تری در خصوص کارگزاری های فرابورس و سایر خدمات فعال بر روی پلتفرم های آنها را در دستور کار خود قرار دهند.

و اما پاسخ ژائو ؛ مدیر بایننس

ژائو با انتقاد از رویکرد سودجویانه چینالیسیس برای به اشتراک گذاری اطلاعات، که به صرافی ها خاطر نشان می‌کند باید برای دسترسی اطلاعات مرتبط با فعالیت های غیرقانونی باید هزینه پرداخت کنند پاسخ داد:

می‌دانیم که کسب و کار چینالیسیس، دریافت هزینه از صرافی ها برای دسترسی به اطلاعات است. اگر این اطلاعات را در دسترس عموم قرار دهند، این مشکل وجود نخواهد داشت.

ژائو در ادامه بیان کرد که این گزارش ممکن است وعده های چینالیسیس در خصوص محرمانه بودن مشتریان را نقض کند. وی افزود که این شرکت تحلیلی به جای صدور بیانیه های مطبوعاتی نامناسب که باعث نگرانی مشتریان خود می‌شود، باید اطلاعات خام تراکنش های غیرقانونی را منتشر کند.

در این بین چینالیسیس بیان کرده است که هدف از این گزارش “ارتقای فعالیت های خوب صرافی ها” بوده است تا فعالیت های قانونی را متوقف سازند. این شرکت بیان کرده که هدف گزارش مورد نظر، بایننس نبوده است.

ارائه تحلیل های شفاف تر

طبق گفته ژائو، مشخص نیست که سیستم تحلیلی کاملا شفاف چگونه کار خواهد کرد. بعضی از شرکت های تحلیلی نظیر Slowmist فهرست جامعی از حمله های گذشته فراهم می‌کنند. به علاوه، بعضی از مرورگرهای بلاک نظیر اتراسکن (Etherscan)، تراکنش های غیرقانونی را نشانه گذاری می‌کنند.

هرچند بعید به نظر می‌رسد که اطلاعات خام، مفید واقع شوند. مگر آنکه سرویسی نظیر چینالیسیس این اطلاعات را تفسیر و تحلیل کند. از آنجایی که این اطلاعات باید به هر مشتری ارتباط داده شود، این مشتری ها باید برای سرویس مورد نظر هزینه پرداخت کنند.

این موضوع هم چنین بدان معنا است که اکثر شرکت های تحلیلی بزرگ بلاک چین نظیر چینالیسیس، سایفرتریس (Ciphertrace) و الیپتیک (Elliptic) باید به جای ارائه عمومی اطلاعات همزمان، گزارش های عمومی منتشر می‌کنند. به هر حال باید منتظر ماند و دید که آیا این روند در طول زمان تغییر خواهد کرد یا خیر.

منبع
cryptobriefing

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا