اخبار خارجی

تحلیل قیمت بیت کوین؛ ۱۹ دی ۱۴۰۰

قیمت بیت کوین در شب گذشته با ریزش به سمت ۴۰,۵۰۰ دلار کمترین میزان خود از ماه سپتامبر (شهریور) را ثبت کرد. این اتفاق در حالی افتاد که در روز چهارشنبه هفته گذشته قیمت BTC تا حوالی ۴۸,۰۰۰ دلار نیز پیش رفته بود اما خرس‌ها موفق شدند در عرض ۷۲ ساعت پس از آن کنترل کامل بازار را در دست گیرند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از ا‌ی‌ام‌بی کریپتو، در ماه دسامبر (آذر) بیت کوین بیشترین میزان ریزش ماهانه را از ماه می (اردیبهشت) تجربه کرد که کاهش ۷۷.۴٪ حجم معاملات فیوچرز در بازار CME نیز گواه این اتفاق است. این موضوع منجر به کاهش علاقه به سرمایه‌گذاری در این بازار شد و این اتفاق به سال میلادی جدید نیز تسری یافته است.

مطابق شاخص ترس و طمع بیت کوین، احساسات حاکم بر این بازار در ناحیه ترس شدید قرار گرفته است. با قرار گرفتن قیمت بیت کوین در محدوده ۴۱,۰۰۰ دلار پایین‌ترین قیمت این رمز ارز از ماه جولای (تیر) رقم خورد و در طی هفته گذشته جریان سنگینی از BTC وارد صرافی‌ها شد که در نمودار زیر قابل مشاهده است.

جریان ورودی BTC به صرافی‌ها
جریان ورودی BTC به صرافی‌ها

افزایش جریان ورودی BTC به صرافی‌ها نشان‌دهنده علاقه سرمایه‌گذاران به فروش این دارایی است.

با مشاهده نمودار قیمتی بیت کوین در تایم فریم روزانه شباهت‌هایی بین وضعیت قیمتی بین ماه‌های فوریه (بهمن) تا می (اردیبهشت) و وضعیت کنونی می‌بینیم. در هر دو این وضعیت‌ها ۴ قله پایین‌تر از قله قبلی در شاخص RSI مشاهده می‌شود که در ماه می منجر به ریزش قیمت بیت کوین تا محدوده ۳۰,۰۰۰ دلار شد.

در زمان نگارش این مطلب حمایت ۴۰,۰۰۰ دلاری بیت کوین آخرین امید گاوها برای تغییر روند حرکتی به صعودی است.

در حال حاضر نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی یا Market Value/Realized Value (به‌اختصار MVRV) به نظر می‌رسد آماده تغییر روند خود است. اما در صورتی که قیمت بیت کوین حمایت ۴۰,۰۰۰ دلار را از دست دهد این فرضیه باطل خواهد شد.

نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی بیت کوین
نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی بیت کوین

در صورت از دست رفتن حمایت ۴۰,۰۰۰ دلاری، راه برای امتحان حمایت مهم ۳۰,۰۰۰ دلاری فراهم خواهد شد.

شاخص نسبت سود باز به ارزش کل بازار بیت کوین (Open interest to Market Cap) نیز به بالاترین سطح خود در یک سال گذشته رسید. آخرین باری که این شاخص در جهت مخالف قیمت بیت کوین افزایش یافته بود، مربوط به ماه جولای (تیر) است که بیت کوین توانست در آن زمان کف قیمتی برای خود ایجاد کند.

شاخص نسبت سود باز به ارزش کل بازار بیت کوین
شاخص نسبت سود باز به ارزش کل بازار بیت کوین

اما روی نمودار تایم فریم روزانه بیت کوین الگوی سر و شانه در حال شکل گرفتن است. خط حمایتی (خط نارنجی) فعلا جلوی تکمیل این الگو را گرفته است که اهمیت حمایت ۴۰,۰۰۰ دلاری را به خوبی نشان می‌دهد. شکست این حمایت و تکمیل شدن این الگو می‌تواند در مرحله اول منجر به ریزش تا سطح حمایتی ۳۷,۰۰۰ دلار (سطح سبز) شود.

نمودار بیت کوین تایم فریم روزانه
نمودار بیت کوین تایم فریم روزانه

تحلیل‌گر ایرانی با نام ShayanB در توییتر به تصویر زیر اشاره کرد و افزود از دید کوتاه مدت و در تایم فریم ۱ ساعته بیت کوین شاهد شکل‌گیری الگوی کانال نزولی هستیم که از روز ۶ ژانویه (۱۶ دی) تشکیل شده است. شکست این الگو به سمت بالا و تثبیت آن می‌تواند زمینه را برای رسیدن بیت کوین به اهداف بالاتر قیمتی و حتی تغییر روند آن فراهم آورد. او در ادامه احتمال اینکه قیمت بیت کوین فعلا در این کانال نوسان کند را بیش‌تر دانست.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته
منبع
ambcryptocryptopotatotwitter

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا