مقالات عمومی

چه کسانی از خودپرداز بیت کوین استفاده می کنند و چه مشکلاتی دارند؟

در سال ۲۰۱۹ تعداد خودپرداز های بیت کوین نزدیک به ۵۰ درصد افزایش داشته و طبق آمار CoinATMRadar به ۶۳۸۴ عدد رسیده است. اما آیا کسی را دیده اید که از آنها استفاده کند؟ اگر دیده اید کیست و چرا؟

چه کسی از خودپردازهای بیت کوین استفاده می کند؟

به دلایل بسیاری دسامبر ۲۰۱۹ ماهی مهم بوده است و شاید کوچکترین آنها نصب خودپردازهای جدید بیت کوین باشد. با ۳۳۸ عدد، رکورد ۲۹۴ دستگاه آگوست امسال را که بیشترین تعداد را تمام دوران بود را شکست. این دستگاه ها بسیار گران قیمت هستند و برای برطرف کردن تقاضای کاربر تولید می شوند.

اما در واقع این تقاضا (و این کاربران) از کجا می آیند؟ آنها مطمئنا بهترین پیشنهاد برای اکثر کاربران بیت کوین نیستند و صلاحیت آنها برو به کاهش است.

مشکلات خودپرداز بیت کوین

من از خودپرداز بیت کوین استفاده کرده ام هر چند که به سال ۲۰۱۵ برمی گردد. من بلافاصله به پول نقد نیاز داشتم و فروش مقداری از بیت کوین هایم بهترین راهکار بود و استفاده از خودپرداز نیز برای من تازگی داشت. این روند به قدر کافی ساده بود؛ یک انتقال انجام داده و کد QR را چاپ شده را دریافت کنم و سپس بعد از نیم ساعت وجه نقد خود را بردارم.

می توانستم بدون اینکه منتظر بمانم این کار را انجام دهم اما این باعث به هم خوردن معامله نمی شد. این اتفاق زمانی افتاد که متوجه شدم چه کارمزدی پرداخت کردم. اگر بگویم که یادم می آید که چقدر بود دروغ گفته ام اما باعث شد که دیگر از آن استفاده نکنم.

مشکلات دیگر

با کارمزد بالا در وجوه دریافتی و پرداختی باید دلیل موجه دیگری برای استفاده از خودپردازهای بیت کوین وجود داشته باشد. آیا می توان فاکتور ناشناس بودن را در یک ماشین ساده در پیاده رو ارائه داد؟

خوب در برخی موارد، بله اما در ایالات متحده این دستگاه ها جزو مشاغل خدمات پول محسوب می شوند، به این معنی که آنها باید همان روش های ضد پولشویی (AML) و شناسایی هویت مشتری (KYC) خود را در معاملات اجرا کنند. اینکه آیا تمام آنها چنین قوانینی را اجرا می کنند مساله دیگری است.

به دلیل اینکه یک سوم خودپردازهای بیت کوین در ایالات متحده واقع شده اند، واضح است که ناشناس بودن یک فاکتور نیست. فرآیند خسته کننده شناسایی هویت مشتری، بسیاری از کسانی که می خواهند تنها آن امتحان کنند یا برای استفاده از آن کنجکاو هستند را ناامید می کند.

این موضوع مردم را از داشتن پول نقد ناامید می کند و چه کسی می خواهد به محض امکان آن را با بیت کوین مبادله کند.

بقیه جهان

قوانین ضدپول شویی و شناسایی هویت مشتری در همه جای دنیا سختگیرانه نیست و دستگاه های خودپرداز بیت کوین در کشورهای فقیرتر مورد استفاده قرار می گیرند. طبق گزارش Bitcoinist در کشورهایی مانند ونزوئلا و آرژانتین که ابرتورم ارزش پول را از بین می برد، استفاده از بیت کوین بیشتر شده است. شهروندان از بیت کوین برای پوشش ریسک در برابر تورم استفاده می کنند. خودپردازهای بیت کوین باعث می شود در زمان نیاز آن را به پول نقد تبدیل کنید.

شهر کاراکاس در ژانویه امسال اولین خودپرداز بیت کوین خود را نصب کرد و طبق آمار CoinATMRadar در حال حاضر ۶ دستگاه در این کشور وجود دارد و شاید بسته به سایتی که در آن جستجو می کنید، هنوز یک عدد وجود داشته باشد.

آمارهای معتبر در مورد مکان خودپردازهای بیت کوین مانع دیگری است.

دیگر مشکلات خودپردازهای بیت کوین

مهم تر از همه این است که خودپردازهای بیت کوین راهی آسان برای کلاه برداران است تا پول مردم را خالی کنند.

یک کلاهبرداری در استرالیا بعد از اینکه از مردم خواسته شد بدهی های مالیاتی خود را از طریق دستگاههای خودپرداز بیت کوین بپردازند، ۵۰ هزار دلار پول به دست آورد. یک هنرمند کانادایی حتی جسور تر بود و به سادگی علامت “عدم ارائه خدمات” را به تعدادی از دستگاههای خودپرداز بیت کوین در وینیپگ چسباند. این نشانه یعنی اینکه کاربران باید بیت کوین خود را با استفاده از کد QR چاپ شده بر روی آن ارسال کنند.

لازم به ذکر نیست که هرکس تجربه یکی از این تقلب ها را داشته باشد احتمالا دیگر از این دستگاه ها استفاده نمی کند.

با اینحال گسترش این دستگاه ها ادامه دارد. اگر شما یا هر کسی که می شناسید از این دستگاه ها استفاده می کند با ما در میان بگذارید.

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا