اخبار خارجی

میلیاردرهای کریپتو برای نجات شرکت‌های ورشکسته به میدان می‌آیند؛ این تنها راه است؟

سم بنکمن فراید مدیر عامل صرافی Ftx هم‌چنان در حال نجات شرکت‌های ورشکسته کریپتو است. اکنون چانگ پنگ ژائو و جاستین سان نیز در صدد ورود به این موضوع هستند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از دیکریپت، سم بنکمن فراید مدیرعامل صرافی FTX به نجات شرکت‌های ورشکسته کریپتو در بحبوحه سقوط بازار پرداخته است و اکنون او را با جان پیرپونت مورگان (John Pierpont Morgan) در سال ۱۹۰۷ مقایسه می‌کنند. اکنون رقبای بنکمن فراید در حال بررسی این موضوع و رقابت با او هستند.

ماه گذشته، صرافی FTX تقریبا ۲۵۰,۰۰۰ میلیون از اعتبار خود را به پلتفرم وام‌دهی کریپتو بلاک‌فای (BlockFi) اختصاص داد. یک روز پس از آن، یکی دیگر از شرکت‌های بنکمن فراید به اسم آلامدا ریسرچ (Alameda Research) معادل با ۵۰۰ میلیون دلار از اعتبار خود را به شرکت وویجر دیجیتال (Voyager Digital) ارائه داد. دو هفته بعد، صرافی FTX در صدد خرید کل بلاک‌فای برآمد. در این بین، بنکمن فراید از کمک به سلسیوس چشم‌پوشی کرد. وی هفته گذشته به رویترز گفته است که صرافی FTX هم‌چنان چند میلیارد دلار دیگر برای کمک به سایر شرکت‌های در آستانه ورشکستگی و تعطیلی کنار گذاشته است. کمک‌های بنکمن فراید به دلیل بخشندگی او نیست و نمی‌توان این کمک‌ها را نکته مثبتی در صنعت کریپتو در نظر گرفت.

در مورد شرکت وویجر دیجیتال، مشخص شده است که آلامدا ریسرچ از قبل ۳۷۷ میلیون دلار به وویجر بدهکار بوده است. این موضوع که بدهکار، طلبکار را نجات دهد نکته عجیبی است. چانگ پنگ ژائو مدیرعامل بایننس به انتقاد از این موضوع پرداخت و گفت:

من هرگز اینگونه معاملات را انجام نمی‌دهم. من هرگز نمی‌گویم که بر روی شرکت شما سرمایه‌گذاری می‌کنم و سپس به من مقداری وام بدهید. در عوض ترجیح می‌دهم که بر روی آن شرکت سرمایه‌گذاری نکنم و سرمایه را نزد خودم حفظ کنم.

توضیحات چانگ پنگ ژائو در خصوص دلایل توقف برداشت بیت کوین در بایننس

صحبت‌های ژائو منطقی است، اما خود او مشخصا در صدد ورود به حوزه کمک و نجات شرکت‌های دیگر است. وی گفته است:

ما در بحبوحه بحران نقدینگی کربپتو به دنبال انجام معاملات زیادی هستیم و به نظر می‌رسد که بعضی از این معاملات، فرصت‌های بسیار خوبی باشند. بنابراین به نظرم شاهد سرمایه‌گذاری، ضمانت و نجات چندین پروژه از جانب ما خواهید بود.

جاستین سان که از هیچ فرصتی برای حضور خود در صدر اخبار نمی‌گذرد، گفته است که وی ۵ میلیارد دلار برای کمک به شرکت‌های کریپتو ورشکسته و دارای مشکل مالی آماده کرده است.

اما به نظر می‌رسد کمک به چنین شرکت‌هایی، مسیر سالم و مناسبی در شرایط رکود کنونی بازار کریپتو محسوب نشود.

سلسیوس، بلاک‌فای، وویجر و سایر پلتفرم‌های وام‌دهی کریپتو که پرداخت سود زیاد را به کاربران خود وعده داده بودند بیش از حد ایده‌آل به نظر می‌رسیدند و دقیقا همینطور بود. این شرکت‌ها، مدل‌های تجاری رویایی و حتی توهمی در ذهن داشتند که شرایط بازار را همواره صعودی در نظر می‌گرفتند. آیا این شرکت‌ها لیاقت دارند که نجات پیدا کنند؟

طبق گفته ژائو، به نفع کاربران است تا شرکت‌هایی که سرمایه آنها را در اختیار دارند، به جای آنکه تعطیل شوند، توسط شرکت دیگری خریده شوند. این موضوع بدان معنا است که کاربران سرمایه خود را از دست نمی‌دهند و یا شاید سرمایه کمتری از دست بدهند. ژائو هم‌چنین پلتفرم‌هایی که وعده پرداخت سود زیاد می‌دهند را مقصر ندانسته و گفته است هنگامی که بازار کریپتو همانند سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ رشد چشمگیری داشته باشد، در صورتی که پروژه شما فقط ۲٪ سود ارائه دهد و سایر پروژه‌ها سود ۱۰٪ به کاربران خود پرداخت کنند، کاربران پروژه شما را کنار می‌گذارند. این یک رفتار جمعی است که اگر یک فرد کاری می‌کند، من نیز باید همان کار را انجام دهم تا در رقابت باقی بمانم.

اما ژائو در تاریخ ۲۳ ژوئن (۲ تیر) در بلاگ خود، توییت بنکمن فراید را منتشر کرده بود. بنکمن فراید در توییت خود نوشته بود:

به شرکت‌های بد کمک نکنید. بگذارید این شرکت‌ها شکست بخورند.

اما در صورتی که ژائو به شرکت‌های ورشکسته کمک کند، نشان می‌دهد با این ذهنیت که پروژه‌های ضعیف باید شکست بخورند و پروژه‌های بهتر و قویتر باقی بمانند کاملا مخالف است.

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا