پروژه‌های کلاهبرداری

نقد و بررسی Bitcoin Black‌ ؛ رقیب واقعی بیت کوین یا کلاهبرداری؟!

اخیرا پروژه‌ای به نام بیت کوین بلک (Bitcoin Black) توجه کاربران ایرانی را به خود جلب کرده و بنا به درخواست کاربران، تیم میهن بلاکچین تحقیقاتی بر روی این پروژه انجام داد. بیتکوین بلک خود را به عنوان رقیب اصلی بزرگ‌ترین ارز دیجیتال معرفی می‌کند و قصد دارد تا نقاط ضعف آن را پوشش دهد و تمام کاربران Bitcoin‌ را به سمت خود جذب کند. در این مقاله به نقد و بررسی Bitcoin Black می‌پردازیم تا ببینیم آیا کلاهبردار است یا واقعا رقیب اولین رمز ارز دنیاست؟

بررسی سایت Bitcoin Black

بررسی سایت Bitcoin Black

پس از آن که وارد سایت بیت کوین بلک شدیم، کمی پایین‌تر به دو جمله برخوردیم: کارمزدهای رایگان و تراکنش‌های لحظه‌ای! خب از همین ابتدا منظور این پروژه را فهمیدیم! در بیت کوین کارمزدها نسبتا زیاد است و تراکنش‌ها دیر انجام می‌شود. پس همین ابتدا رقابت خود را با BTC اعلام کرده است.

در ادامه بررسی سایت، به این جمله برخوردیم که ۹۰ تا ۹۹ درصد از بیت کوین‌ها در دست ۱ درصد از کاربران است. تا اینجای کار، تنها از نقاط ضعف Bitcoin گفته شده است. ببینیم بیت کوین بلک چه راه حلی برای این مشکلات دارد:

  • هر اکانت دارای بلاکچین خودش است (!)
  • تشویق‌هایی برای معرفی پلتفرم (به صورت ایردراپ که بعدا به این موضوع نیز می‌پردازیم)
  • مقیاس پذیری بسیار بالا برای استفاده جهانی
  • کاربرپسندتر از BTC
  • ۱۰۰.۰۰۰ برابر کمتر از بیت کوین انرژی مصرف می‌کند
  • توزیع منصفانه کوین‌ها

پس از این توضیحات، نوشته شده که Bitcoin Black برای پرداخت کارمزد، اجاره، غذا، صورتحساب و خرج‌های روزمره مناسب است و پول فیات را از میان بر می‌دارد. استفاده از این سیستم پولی جدید، معایب کمتری از ارزهای دیجیتال سنتی و پول‌های فیات پشتیبانی شده توسط دولت‌ها دارد، که باعث دستکاری در بازار می‌شدند! 

پس از این جملات زیبا، بلافاصله لینک دانلود این برنامه برای اندروید و IOS نمایان می‌شود! ما هنوز توجیه نشده‌ایم که بیت کوین بلک چگونه این کارها را انجام می‌دهد و چرا باید در آن سرمایه گذاری کنیم! در انتها نیز Get Free Coins نوشته شده که ۳۶۰۰ کوین به ارزش ۳۶ دلار را اهدا می‌کند. در ادامه به این موضوع نیز می‌پردازیم.

گیت هاب بیت کوین بلک

صفحه Github بیت کوین بلک را که بررسی کردیم، متوجه شدیم که این پروژه از نظر کد و آپدیت‌هایی که روی آن انجام می‌شود، هرگز نمی‌تواند به بیت کوین برسد! در زیر مقایسه این دو را می‌بینید:

آخرین آپدیت Bitcoin Black مربوط به ۲ ماه قبل است و آپدیت جدیدی ندارد. همچنین تنها ۱ نفر بر روی پروژه کار می‌کند.

گیت هاب بیت کوین بلک

 

در زیر گیت هاب بیت کوین را می‌بینید. آپدیت‌ها ۵ ساعت پیش، ۲ روز پیش و غیره هستند. این نشان می‌دهد که BTC جامعه فعالی دارد، اما Bitcoin Black‌ همانجا مانده است. همچنین در بخش People، شما ۲۸ توسعه دهنده را می‌بینید که فعالانه در حال کار بر روی کدهای Bitcoin هستند. بنابراین بیتکوین بلک درجا می‌زند و هرگز نمی‌تواند به اولین ارز دیجیتال برسد.

گیت هاب بیت کوین بلک

 

وایت پیپر بیت کوین Black

در جایی از وایت پیپر بیت کوین بلک نوشته شده که Bitcoin امید مردم از رمز ارزی برای مردم را از بین می‌برد و آن را تبدیل به دشمن مردم می‌کند. پس از خواندن چندین جمله بسیار جسورانه و کوبنده، که تنها هدف آن خراب کردن بیت کوین و آلتکوین‌هاست، می‌رسیم به بخشی که مشکلات بلاک چین و بیتکوین را توضیح داده و سپس راه حل‌های Bitcoin Black توضیح داده شده است که قبلا به آنها اشاره کردیم.

کل توزیع این کوین ۳۴ میلیارد و ۲۸ میلیون و ۲۳۶ هزار و ۶۹۲ تا است، که ۹۰۰ میلیون از آن برای راه اندازی پروژه، ۹۰۰ میلیون برای پیش فروش، ۹۰۰ میلیون برای بخشش و جایزه، ۳.۶ میلیارد کوین (۱۰ درصد) برای ایردراپ (۳۶۰۰ کوین برای یک میلیون نفر)، ۳.۶ میلیارد کوین برای پاداش به ۱۱۰ نفر اختصاص داده شده‌اند (این‌ها افرادی هستند که بیشترین زیرمجموعه‌ها را وارد سیستم می‌کنند و هر کدام ۱۸ میلیون کوین BCB دریافت می‌کنند) و ۳.۶ میلیارد (۱۰ درصد) نیز هنوز عرضه نشده است، ۷.۲ میلیارد کوین (۲۰ درصد) در طی برگزاری IEO‌ به فروش می‌رسد و ۴۰ درصد نیز برای معرفی اپلیکیشن به دیگران به عنوان پاداش در نظر گرفته شده است. در ادامه نوشته شده که ۱۰ نفر نیز انتخاب می‌شوند (که بیشترین زیرمجموعه‌ها را دارند) و هر کدام ۱۸۰ میلیون کوین BCB دریافت می‌کنند!‌ یعنی هر کوین اگر به ۱ دلار برسد، این ۱۰ نفر هر کدام صاحب ۱۸۰ میلیون دلار پول می‌شوند! آن هم تنها با زیرمجموعه گیری!

اما جالب‌تر اینجاست که در وایت پیپر از نحوه توزیع BTCها انتقاد شده، اما خود بیت کوین بلک به این نحو کوین‌هایش را توزیع می‌کند! همچنین توضیح داده شده که این سیستم کاملا غیرمتمرکز است؛ در حالی که از الگوریتم اجماع dPoS (گواه اثبات سهام خصوصی شده) استفاده می‌کند. dPoS یعنی اعضای شبکه به تعداد خاصی از نودها رای می‌دهند و آنها را انتخاب می‌کنند، تا این چند نود تمام تصمیمات سیستم را بگیرند. پس کاملا غیرمتمرکز نیست. در ادامه، نوشته شده که dPoS بسیار غیرمتمرکزتر است؛ زیرا نه ماینری وجود دارد و نه BitMain (بزرگ‌ترین سازنده دستگاه‌های استخراج بیت کوین یا Asic). اما می‌بینیم که جای این دو نهنگ‌هایی وجود دارند که بخش بسیار زیادی از کوین‌های BCB را تنها از طریق زیرمجموعه گیری به دست آورده‌اند. پس تمام این حرف‎ها تنها بازی با کلمات است.

سیستم زیرمجموعه گیری به این صورت است که اگر شما یک نفر را وارد سیستم کنید، هم شما و هم دوستتان ۳۳۳ کوین دریافت می‌کنید.

در ادامه مقاله سفید نوشته شده که ۴ عضو سازنده پروژه بیتکوین بلک از استرالیا هستند و می‌خواهند ناشناس باشند. دلیل این ناشناسی هم اینطور گفته شده که جامعه BCB آن را نگهداری کنند و نیازی به این افراد نباشد.

در انتهای WhitePaper نیز چشم انداز رویایی آینده بیتکوین Black ترسیم شده؛ به این صورت که حجم بازار این پروژه به ۱ تریلیون دلار خواهد رسید و اگر ۵۰ درصد از کل حجم بازار ارزهای دیجیتال را بگیرد، قیمت هر کوین BCB به ۱۴.۷۰ دلار خواهد رسید! تمام این حرف‌ها رویایی بیش نیست و برای رسیدن به این اعداد و ارقام، چیزی بیش از چند حرف ساده نیاز است؛ یک مثال از این که Bitcoin Black هرگز نخواهد توانست حتی به گرد پای بیت کوین هم برسد، در قسمت گیت هاب توضیح دادیم.

حتی نوشته شده که سایت، پشتیبانی، داشبورد پاداش‌ها و اپلیکیشن‌های این پروژه، به ۲۴ زبان ترجمه خواهند شد که فارسی نیز یکی از آنهاست. همانطور که می‌دانیم، به دلیل محدودیت‌ها و تحریم‌ها و قانون گذاری‌ها، هیچ پروژه‌ای اجازه ندارد با ایران همکاری کند و اگر این پروژه زبان فارسی را نیز اضافه کند، یعنی بخشی از کاربران آن ایرانی‌ها هستند؛ بنابراین دیر یا زود قانون گذاران بیتکوین بلک را توقیف می‌کنند.

نیمی از وایت پیپر بیت کوین بلک، تنها به انتقاد از بیت کوین و بلاکچین پرداخته بود و توضیحات جزئی از راه حل‌های این پروژه نوشته شده بود. در دنیای رمز ارزها، اگر یک پروژه می‌خواهد کاری انجام دهد و راه حلی خاص برای یک مشکل خاص دارد، باید مشکلات را اعلام کند و سپس به ارائه راه حل با ذکر جزئیات بپردازد. اما Bitcoin Black‌ نیمی از وایت پیپر را به کوبیدن بیتکوین و متهم کردن آن به دشمن مردم اختصاص داده و در حد یک صفحه به راه حل‌های خود پرداخته است، که البته راه‌حل‌های چشمگیری نیستند و قبلا نیز امتحان شده‌اند.

پیش فروش کوین‌های BCB

پیش فروش (Pre-Sale) بیت کوین بلک در ۶ سطح انجام می‌شود، که البته اکنون همه آنها به پایان رسیده‌اند. سطح ۱ با قیمت ۰.۰۰۰۰۵۵۵۵۵ دلار که ۱۸۰ برابر کمتر از قیمت فروش در IEO است! سطح ۲ با قیمت ۰.۰۰۰۱۱۱۱۱۱ دلار (۹۰ برابر کمتر از IEO)، سطح ۳ با قیمت ۰.۰۰۰۲۲۲۲۲ دلار و ۴۵ برابر کمتر از IEO، سطح ۴ با قیمت ۰.۰۰۰۵۵۵۵۵ که ۱۸ بار کمتر از قیمت IEO است، سطح ۵ با قیمت ۰.۰۰۰۹ دلار (۱۲ برابر کمتر از عرضه اولیه صرافی) و سطح ۶ با قیمت ۰.۰۰۱۸ دلار و ۶ برابر کمتر از قیمت IEO به فروش رسیدند.

همانطور که می‌بینید، این قیمت‌ها که مثلا ۱۸۰ برابر کمتر از قیمت فروش در IEO هستند، کاربران را تشویق می‌کنند که هرچه سریع‌تر این کوین‌ها را بخرند. مثلا اگر فردی ۱۰۰ دلار در سطح ۱ خرید کند، پس از برگزاری IEO می‌تواند آن را با قیمت ۱۸۰۰۰ دلار بفروشد! این وعده‌های پول‌های سنگین و یک شبه پولدار شدن چیز جدیدی نیستند و از قدیم در بین پروژه‌های کلاهبرداری باب بوده‌اند؛ زیرا از ذات طمعکار بودن انسان به نفع منافع شخصی خود استفاده می‌کنند.

در ادامه گفته شده زمانی که تعداد کاربران به ۱ میلیون نفر رسید، IEO برگزار می‌شود و کوین‌های BCB با قیمت ۰.۰۱ دلار به فروش خواهند رسید.

نقشه راه یا RoadMap بیت کوین بلک

نقشه راه یا RoadMap بیت کوین بلک

تصویر بالا، نقشه راه Bitcoin‌ Black است. همانطور که می‌بینید، هیچ تاریخی برای هیچ کدام از توسعه‌ها ارائه نشده؛ در حالی که مهم‌ترین بخش هر رودمپ تاریخ دقیق آپدیت‌های آن است. ما نمی‌دانیم که سایت bitcoin.black‌ در چه تاریخی راه اندازی شده و چه زمانی به ۱۰.۰۰۰ کاربر رسیده است! آخرین هدف این پروژه نیز دستیابی به ۱۰۰ میلیون کاربر است و پس از آن هیچ! پس متوجه شدیم که هدف اصلی بیتکوین بلک تنها افزایش اعضای آن است و این کار را با ایردراپ و زیرمجموعه گیری انجام می‌دهد. حالا این که با این تعداد عضو چکار می‌خواهد بکند، مشخص نیست!

پروژه‌ای که واقعا به دنبال راه حل برای مشکلات باشد و بخواهد کاری مفید انجام دهد، به دنبال اضافه کردن اعضای خود نیست و با هر روشی تلاش نمی‌کند تعداد کاربرانش را افزایش دهد. همانطور که در بسیاری از سایت‌های کلاهبرداری و پانزی دیدیم، زیرمجموعه گیری اصلی‌ترین روش برای جذب کاربر جدید است. پس می‌توان گفت که Bitcoin Black‌ یک پروژه پانزی است.


طرح پانزی چیست، چه تفاوتی با طرح هرمی دارد و چطور از آن دوری کنیم؟


تیم سازنده Bitcoin Black

همانطور که قبلا اشاره کردیم، تیم سازنده متشکل از ۴ نفر اهل استرالیاست، که بنا به دلایلی نمی‌خواهند هویتشان مشخص شود. در قسمت تیم سازنده سایت bitcoin.black‌، لینک جامعه یا Comunity‌ این پروژه باز می‌شود، که هیچ کدام عکس ندارند و با نام‌های مستعار در این سایت فعالیت می‌کنند. اطلاعات خاصی هم از آنها یافت نمی‌شود.

این اطلاعات شفاف نیستند؛ نه افراد تیم آن مشخص هستند و نه جامعه آن! آیا شما می‌توانید به چنین تیمی اطمینان کنید؟ آیا عدم شفافیت آن شما را به فکر فرو نمی‌برد؟‌ آیا فکر نمی‌کنید پروژه‌ای که قصد دارد جای بیت کوین را بگیرد، چرا با افتخار نمی‌گوید این من هستم که این کار را می‌کنم؟!

پاداش‌های بیتکوین Black

سیستم پاداش این سیستم به این صورت است که ۳۶۰۰۰ کوین به ارزش ۳۶ دلار ایردراپ دریافت می‌کنید، سپس اخبار پروژه و لینک زیرمجموعه گیری خود را در صفحات اجتماعی پخش می‌کنید و اگر جزو ۱۰ نفری باشید که بیشترین تعداد زیرمجموعه‌ها را جذب سیستم کرده باشید، به شما ۱۸۰ میلیون کوین BCB تعلق می‌گیرد، که معادل ۱.۸۰۰.۰۰۰ دلار است! ما تا حالا نشنیدیم که فردی تنها از طریق زیرمجموعه گیری چنین درآمد هنگفتی داشته باشد! این هم یک سیستم جدید برای ترغیب افراد است!

زمانی که در صفحات اجتماعی خود لینک زیرمجموعه گیری را منتشر کردید، پس از کلیک یک نفر بر روی لینک، وارد سایت bitcoin.black می‌شود و کوین رایگان دریافت می‌کند. دقت داشته باشید که با این روش، ترافیک سایت تا چه میزان بالا می‌رود! اگر شخص زیرمجموعه شما شد و خودش نیز با همین روش زیرمجموعه به سیستم اضافه کرد، آن فرد نیز زیرمجموعه شما تلقی می‌شود! همچنین همه افراد برای دریافت ایردراپ باید اپلیکیشن bitcoin‌ بلک را نصب کنند.

همانطور که اشاره کردیم، زیرمجموعه گیری یکی از المان‌های اصلی طرح‌های پانزی است.

بیتکوین بلک در صفحات اجتماعی

در صفحه رسمی فیسبوک این پروژه و در بخش کامنت‌های هر پست، عده‌ای کاربر از عملکرد کیف پول BCB ناراضی هستند و می‌گویند که کوین‌هایشان آنجا نیست. در جایی دیگر تبلیغاتی به این صورت مشاهده کردیم: 

بیتکوین بلک در صفحات اجتماعی

اگر بیت کوین را در سال ۲۰۰۸ از دست دادید… Bitcoin Black به زودی در بایننس لیست می‌شود… این پروژه از اسم بیتکوین استفاده می‌کند و خود را با اولین ارز دیجیتال مقایسه می‌کند. همچنین با اعتماد به نفس بالایی می‌گوید که به زودی در بزرگ‌ترین صرافی دنیا لیست خواهد شد!

بیتکوین بلک در صفحات اجتماعی

من از بیتکوین بلک پشتیبانی می‌کنم. این پروژه خیلی خوبی است، تیم فوق العاده‌ای دارد و یکپارچه است؛ به شدت توصیه می‌کنم! این افراد همه برای جذب زیرمجموعه این صحبت‌ها را می‌کنند. وگرنه ما که نه تیمی دیدیم نه افراد سازنده را می‌شناسیم و نه حتی کوین آن در جایی لیست شده و به غیر از افزایش کاربر به سیستم، هیچ کار خاص دیگری از این پروژه ندیدیم.

کانال‌های تلگرام بیت کوین Black‌ به شرح زیر هستند:

بیتکوین بلک در صفحات اجتماعی

همانطور که می‌بینید، صفحه‌ای برای کاربران فارسی زبان نیز وجود دارد. کاربران در این گروه درباره قیمت کوین BCB صحبت کرده‌اند و آن را با بیت کوین سال ۲۰۱۸ مقایسه کرده‌اند؛ یعنی BTC در سال ۲۰۱۸ قیمتی نداشت و بعد شروع به رشد کرد، پس BCB نیز همینطور می‌شود! در این گروه همه در حال محاسبه سودهای خود هستند و برخی نیز می‌گویند که BCB به راحتی می‌تواند به ۱۰۰ دلار برسد!‌ یعنی ۳۶۰۰۰ کوین ایردراپ شده آنها تبدیل به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار خواهد شد!

در وبسایت BitcoinTalk‌ یک کاربر نوشته که:‌ من می‌دانم که بیتکوین بلک می‌خواهد Bitcoin را پشت سر بگذارد، اما این یک جوک بزرگ است؛ من ۳۶۰۰ کوین از طریق ایردراپ دریافت کردن و کیف پول آن نیز در PlayStore وجود دارد. اما دیگر هیچ توسعه یا آپدیتی روی آن انجام نمی‌شود. این احتمالا اسکم است. من حتی نمی‌توانم کوین‌های دریافتی خود را بفروشم، به نظر می‌رسد که پروژه را ترک کرده‌اند. 

بیتکوین بلک در صفحات اجتماعی

در همین وبسایت یک کاربر دیگر نوشته: هر کوینی که از نام بیت کوین استفاده می‌کند معمولا کلاهبرداری است. این چیز جدیدی نیست که عده‌ای چنین ارزهایی در تقلید از بیتکوین ایجاد می‌کنند تا مردم را با فکر این که این رمز ارز روزی هم‌قیمت بزرگ‌ترین ارز دیجیتال خواهد شد، فریب دهند. این مرا یاد زمانی می‌اندازد که نسخه توکنیزه شده یک کوین معروف عرضه می‌شد و دچار پامپ و دامپ‌های شدید می‌شد. توصیه می‌کنم در هیچکدام سرمایه گذاری نکنید. 

بیتکوین بلک در صفحات اجتماعی

یک کاربر دیگر: من هرگز نام این کوین را نشنیده‌ام، بنابراین پیشنهاد نمی‌کنم آن را بخرید حتی اگر قیمت آن فعلا پایین است. هیچ کس نمی‌تواند تضمین کند که این کوین رشد می‌کند و در آینده بیت کوین را شکست می‌دهد. اگر توسعه دهنده می‌گوید که مزایایی بیشتر از Bitcoin دارد، باید آن را به دنیای کریپتو ثابت کند. 

بیتکوین بلک در صفحات اجتماعی

واضح است که بیت کوین Black اسکم است؛ چون آنها چطور می‌توانند BTC را شکست دهند، در حالی که حتی نمی‌توان آن را معامله کرد و توسعه بیشتری نیز روی آن انجام نمی‌شود. حتی به مقدار عرضه برای ایردراپ هم اشاره نمی‌کنم که خیلی زیاد است. این بسیار مضحک است و به نظرم آنها در حال خیال پردازی هستند.

بیتکوین بلک در صفحات اجتماعی

و بسیاری نظرات دیگر نیز وجود دارند، که ما تنها به همین چند مورد بسنده می‌کنیم. حتی ما در وبسایت Alexa که دیتاهای سایت‌ها را ارائه می‌دهد، سایت Bitcoin.Black را وارد کردیم. نتیجه چنین شد: بیشترین ترافیک بیت کوین بلک از ونزوئلا، روسیه و ایران است. همانطور که در نقد و بررسی‌های قبلی نیز اشاره کردیم، هدف اصلی سایت‌های اسکم و پانزی کشورهایی با وضعیت اقتصادی نامناسب و ضعیف مثل ایران و ونزوئلا است. زیرا بیشتر مردم این کشورها وضعیت مالی خوبی ندارند و به دنبال کسب درآمد بیشتر هستند؛‌ بنابراین هدف خوبی برای کلاهبرداران هستند.

بیتکوین بلک در صفحات اجتماعی

Bitcoin Black همچنین دارای یک فروشگاه تی شرت است که طرح‌های این کوین بر روی آنها چاپ شده و کاربران می‌توانند آنها را با استفاده از BCB بخرند! طرح‌هایی مثل Bitcoin Black Millionaire، I Love Bitcoin Black و … اما بسیاری از کاربران حتی با کیف پول این ارز مشکل دارند و می‌گویند کوین‌ها در کیف پول نمایش داده نمی‌شوند! در جایی دیگر کاربران گفته‌اند که نمی‌توان آن را معامله کرد و در جایی لیست نشده! پس چگونه می‌توان با آن تی شرت خرید!

بیتکوین بلک در صفحات اجتماعی

جمع بندی

Bitcoin Black با تبلیغاتی مثل رقیب اصلی بیت کوین و ارائه وایت پیپری که در آن تنها از BTC انتقاد شده و هیچ راه حل منطقی برای مشکلات اولین ارز دیجیتال و بلاک چین ارائه نشده، سعی در جذب افراد به سیستم خود دارد.

این سایت سعی می‌کند که با ایردراپ کوین‌های خود، افراد زیادی را به سیستم خود جذب کند. این سایت می‌گوید زمانی که کاربران به یک میلیون نفر رسیدند، عرضه اولیه صرافی (IEO) برگزار می‌کند؛ بنابراین کاربران برای زودتر رسیدن به این عدد، تلاش می‌کنند تا افراد بیشتری را به صورت زیرمجموعه وارد سیستم کنند، تا زودتر لیست شود، قیمت کوین‌ها افزایش یابد و آنها میلیونر شوند! در جایی نوشته شده که میزان ایردراپ بیتکوین بلک اکنون ۳۶ دلار است، اما به زودی به ۳۶۰۰۰ دلار می‌رسد!

ما با چنین سناریوهایی برخورد زیادی داشتیم. بسیاری از پروژه‌ها بودند که با انتخاب نامشان به صورت بیت کوین، سعی در فریب مردم داشتند. همانطور که در مقاله اشاره شد، هر پروژه‌ای که هدف اصلی آن افزایش افراد از طریق زیرمجموعه گیری باشد، قطعا کلاهبردار و پانزی است. بنابراین هیچ گونه توصیه‌ای برای سرمایه گذاری در بیتکوین Black‌ نمی‌کنیم.

میهن بلاکچین مرجع تخصصی آموزشی، تحلیلی و خبری در حوزه تکنولوژی بلاکچین و ارزهای رمزنگاری شده است و یکی از اولویت های مجموعه آگاهی رسانی به مردم عزیزمان است. با توجه به اینکه پروژه های زیادی در بخش زیر ذره بین میهن بلاکچین مورد نقد و بررسی قرار میگیرد و تعدادی از این پروژه ها کلاهبرداری یا مشکوک به کلاهبرداری هستند؛ معمولا افرادی که ذینفع یا مالک پروژه های کلاهبرداری هستند، از طریق بخش کامنت سعی میکنند با درج نظرات غیر واقعی و متناسب با نفع شخصیشان، کاربران را گمراه کنند. بعد از بررسی هایی که صورت گرفت تصمیم گرفتیم که برای جلوگیری از ایجاد بستری برای تبلیغ کلاهبرداران، امکان درج نظر در بخش کامنت را غیر فعال کنیم.

مجموعه میهن بلاکچین همیشه علاقمند به دریافت نظرات و پیشنهادات شما در مورد تمامی مطالب منتشر شده در سایت هست و شما میتوانید از طریق ایمیل یا تلگرام نظرات و پیشنهادات خودتان را برای ما ارسال کنید.

منبع
میهن بلاکچین

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا