اخبار بیت کوین

کاهش سایز بلاک‌های بیت کوین به پایین‌ترین سطح ۱ سال اخیر؛ چه معنایی دارد؟

همزمان با کاهش شدید قیمت بیت کوین تا حوالی ۶۴٬۱۰۰ دلار، میانگین سایز بلاک‌های بلاکچین این ارز دیجیتال و تعداد تراکنش‌های پردازش شده آن با افت قابل توجهی همراه شده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، منظور از سایز بلاک، مقدار داده ذخیره شده در واحدهای سازنده بلاکچین بیت کوین است که کاهش آن، از کم شدن فعالیت آنچین در این شبکه خبر می‌دهد. گفتنی است این فعالیت‌ها در تاریخ ۷ ژوئن (۱۸ خرداد) به پایین‌ترین سطح ۱ سال اخیر خود رسید.

میانگین سایز بلاک در شبکه بیت کوین - منبع: Blockchain.com
میانگین سایز بلاک در شبکه بیت کوین – منبع: Blockchain.com

تعداد تراکنش‌های پردازش‌شده در ثانیه (TPS) نیز همزمان با کاهش سایز بلاک‌ها، در ماه ژوئن با ریزش همراه شده است. این نشان‌دهنده کاهش فعالیت و سودآوری ماینرها پس از هاوینگ چهارم بیت کوین و نصف شدن پاداش استخراج است.

پیامدهای هاوینگ؟

هاوینگ بیت کوین در ماه آپریل اتفاق افتاد و به دنبال آن پاداش بلاک نصف شد. این اتفاق تاثیر قابل توجهی بر سود و انگیزه ماینرها برای مشارکت در شبکه گذاشت و فعالیت‌های آنچین را کاهش داد.

در مجموع در ماه ژوئن، اوج تعداد تراکنش پردازش شده در ثانیه ۲۸ تراکنش بوده و کف ۴.۵ تراکنشی ثبت شده است. میانگین TPS نیز در این ماه تا به اینجای کار ۹.۱۲ تراکنش در ثانیه بوده است.

سرعت پردازش تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین - منبع: Blockchain.com
سرعت پردازش تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین – منبع: Blockchain.com

روایت متفاوت پروتکل رونز

علیرغم کاهش فعالیت‌ها در بلاکچین بیت کوین، همچنان فعالیت‌های مربوط به پروتکل رونز (Runes) ادامه دارد و کاربران از آن استقبال می‌کنند.

بر اساس توییت کاربری با نام مستعار «Leonidas»، بازار صدور توکن‌ها در پروتکل رونز همچنان سودآور است که از تداوم فعالیت کاربران و سلامت اکوسیستم بیت کوین خبر می‌دهد.

توییت Leonidas
منبع: X

عملکرد بازار ثانویه برترین توکن‌های مینت شده توسط پروتکل رونز نیز متفاوت بوده و برخی ضررهای هنگفتی را تجربه کرده‌اند (تا ۸۲.۷۶٪) و برخی دیگر به سود قابل توجهی (۱۱۹۴.۴۲٪) رسیده‌اند. این نشان می‌دهد معامله‌گران همچنان به این توکن‌ها علاقه دارند.

افت و خیز بازار بیت کوین

ریزش اخیر بیت کوین و کاهش همزمان فعالیت‌های آنچین می‌تواند نشانه‌ای برای شروع اصلاح طولانی مدت بازار باشد.

رکت کپیتال (Rekt Capital)، تحلیلگر محبوب رمزارزها می‌گوید با توجه به پس زده شدن مکرر بیت کوین در حوالی مقاومت ۷۱٬۶۰۰ دلاری، احتمال تداوم ریزش قیمت این ارز دیجیتال وجود دارد.

این تحلیلگر سه روز پیش نیز در توییتی از نزدیک شدن قیمت بیت کوین به ۶۴٬۰۰۰ و ۶۲٬۵۰۰ دلار که سطوح گپ بازار  CME هستند خبر داده بود.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا