اخبار خارجی

خبری خوش برای بیت کوین؛ اندازه شبکه بلاکچین بیت کوین از ۳۰۰ گیگابایت عبور کرد

در شبکه بلاکچین بیت کوین نودها و گره‌هایی که بخواهند به صورت Full node عمل کنند بایستی دفترکل بیت کوین را دانلود و ذخیره داشته باشند. اندازه شبکه بیت کوین به رکورد جدید دست یافت و از مرز ۳۰۰ گیگابایت عبور کرد.

دفترکل شبکه بیت کوین تمامی تراکنش‌ها در ده سال اخیر را در خود ذخیره کرده است. ماینرهایی که به صورت Full node در شبکه بلاکچین بیت کوین فعالیت دارند نیاز است تا این ۳۰۰ گیگابایت را دانلود و در سیستم خود ذخیره داشته باشند.

بلاکچین بیت کوین

این حجم از اطلاعات عدد قابل توجهی است و حتی ممکن است برای نگهداری و ذخیره این حجم از اطلاعات به هاردهایی با ظرفیت چند ترابایتی احتیاج باشد، زیرا اندازه بلاکچین شبکه بیت کوین ممکن است طی یک یا دو دهه بعد بسیار بیشتر افزایش یابد. جالب است بدانید که یک Node بایگانی در شبکه بلاکچین اتریوم باید بیش از ۵ ترابایت برای راه‌اندازی این شبکه در اختیار داشته باشد. اندازه شبکه بلاکچین اتریوم با سرعت رکورد اندازه بلوک ها در این شبکه، افزایش می‌یابد. گرچه یک گره Prune در این شبکه ۱۶۵ گیگابایت ظرفیت احتیاج دارد.

اندازه شبکه بیت کوین رکورد ثبت کرد‌

اندازه شبکه بلاکچین بیت کوین در مقایسه با روزهای اولیه خود با سرعت بیشتری افزایش می‌یابد. تعداد تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین نیز با روزهای اولیه خود قابل مقایسه نیست. تعداد تراکنش‌های روزانه در شبکه بیت کوین رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است. این موضوع نشانگر بزرگتر شدن جامعه این رمزارز بوده و در نتیجه اندازه بلاکچین آن نیز با ورود راهکارهایی همچون SegWit با نرخ بالاتری از قبل افزایش می‌یابد.

اندازه شبکه بلاکچین بیت کوین در چهار سال اول تنها ۲۰ گیگابایت بوده است. در سال ۲۰۱۶ اندازه این شبکه برابر ۵۴ گیگابایت بوده است. اما با توسعه رمزارزها و ورود افراد جدید به این شبکه و افزایش روزافزون استفاده از بیت کوین پس از سال ۲۰۱۶، اندازه بلاکچین اولین رمزارز جهان، با سرعت بیشتری افزایش یافته است؛ تا اینکه در هر سال حدود ۶۰ گیگابایت به اندازه بلاک چین بیت کوین اضافه می‌شود.

مقیاس پذیری یک شبکه بلاکچین

هرچند افزایش اندازه شبکه بیت کوین تاثیری بر سرعت این شبکه نخواهد داشت زیرا گره‌های کامل در این شبکه تنها یکبار باید این اطلاعات را دانلود کنند و نیازی به دانلود مداوم آن نخواهند داشت. یکی از دلایل بالا رفتن اندازه شبکه بلاکچین بیت کوین، تراکنش‌های تایید نشده است. در حال حاضر ۴ گیگابایت از اندازه شبکه بیت کوین به این تراکنش‌ها اختصاص یافته است. Calvin Kim توسعه‌دهنده Utreexo در حوزه بلاکچین معتقد است که آنها در آینده می‌توانند به تنگنایی برای مقیاس پذیری تبدیل شوند. ایده Utreexo به دنبال رفع همین مشکل در شبکه بیت کوین است. این ایده تمامی این تراکنش‌ها را به کمتر از چند کیلوبایت تبدیل خواهد کرد تا با این کار بتواند راهکاری بلندمدت برای رفع مشکل مقیاس پذیری شبکه بیت کوین ارائه دهد.Utreexo  یک انباشتگر مبتنی بر هش است که اجازه می‌دهد که حجم تراکنش‌های تایید نشده کاهش یابد. این کار روی امنیت شبکه تاثیری نخواهد داشت. این ایده طرفدارانی پیدا کرده و برخی از کسب و کارهای بزرگ از آن حمایت کرده‌اند. شرکت مادر صرافی Bitmex اخیرا ۴۰,۰۰۰ دلار به Utreexo اهدا کرده تا بتواند ایده‌های خود را عملیاتی کند. اما ایجاد تغییرات در شبکه بیت کوین بسیار کند صورت می‌گیرد (البته این کندی در تغییرات اساسی برنامه‌ریزی شده است). این سرعت پایین تغییرات شبکه بیت کوین باعث شده تا این شبکه سازگاری بالایی با جهان پیرامون خود داشته باشد.

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا