اخبار بیت کوین

آیا سقف تاریخی بیت کوین قبل از هاوینگ زده خواهد شد؟ تحلیلگران پاسخ می‌دهند

برخی از تریدرها می‌گویند با توجه به احساسات کنونی بازار، حجم بالای تقاضا از جانب سرمایه‌گذاران نهادی و سابقه تاریخی رشد بیت کوین در زمان هاوینگ، سقف تاریخی قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ چهارم فتح خواهد شد.

تاریخ هاوینگ بیت کوین ۲۰۲۴

به گزارش میهن بلاکچین، هاوینگ بیت کوین همواره قیمت این ارز دیجیتال را افزایش داده به طوری که در سالیان گذشته قیمت همواره پس از این اتفاق چندین برابر شده است. هاوینگ تقریبا هر چهارسال یکبار رخ می‌دهد و طی آن پاداش بلاک برای ماینرها به نصف کاهش می‌یابد. انتظار می‌رود هاوینگ بعدی بیت کوین اواسط ماه آپریل (فروردین)‌ رخ دهد، اما این بار ظاهرا برخلاف سال‌های گذشته، سقف تاریخی بیت کوین قبل از این اتفاق زده خواهد شد.

چقدر به سقف تاریخی بیت کوین نزدیک هستیم؟

سقف تاریخی بیت کوین یا All time high برابر با ۶۹,۰۰۰ دلار است که در تاریخ ۱۹ آبان ۱۴۰۰ به ثبت رسیده است. در زمان نگارش این مطلب، قیمت بیت کوین معادل ۶۲,۷۰۰ دلار است که با ATH خود فاصله چندانی ندارد

تا زمانی که تقاضا ثابت بماند یا افزایش یابد، کاهش عرضه به دنبال هاوینگ می‌تواند به رشد بیشتر بیت کوین کمک کند. البته هیچ تضمینی برای تکرار گذشته وجود ندارد اما پیش‌بینی‌های صعودی در مورد هاوینگ باعث شده تا بار دیگر سرمایه‌گذاران با امید افزایش چند برابری قیمت در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند.

برایان لجند (Bryan Legend)، مدیرعامل شرکت هکتیک لبز (Hectic Labs) در این باره می‌گوید:

پیش‌بینی‌ها در مورد افزایش قیمت بیت کوین به دلیل هاوینگ همواره به افزایش تقاضا برای خرید و فومو منجر می‌شود. سرمایه‌گذاران انتظار دارند کاهش عرضه قیمت‌ها را افزایش دهد و رالی پیش از هاوینگ به شکل‌گیری بازار صعودی جدید با احساسات صعودی‌تر کمک می‌کند.

لجند در مورد رالی پیش از هاوینگ بیت کوین می‌گوید:

افزایش قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ این ارز دیجیتال زمان خوبی برای دریافت سود کوتاه‌مدت است.

در همین حال، برخی از معامله‌گران انتظار دارند سقف تاریخی بیت کوین پیش از هاوینگ و در ماه مارس که از فردا آغاز می‌شود زده شود. به عقیده این افراد، تقاضای سازمانی همراه با موفقیت اولیه صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت کوین (ETF اسپات) احتمالا قیمت را بیش از این افزایش می‌دهد.

رایان لی (Ryan Lee)، تحلیلگر ارشد شرکت بیت‌گت (Bitget) می‌گوید:

۵۴ روز تا هاوینگ بعدی باقی است و قیمت بیت کوین بالاتر از حمایت ۵۰٬۰۰۰ دلاری باقیمانده و با توجه به انتظارات از کاهش نرخ بهره در اواسط سال، ممکن است در ماه مارس شاهد صعود تا سقف تاریخی ۶۹٬۰۰۰ دلاری باشیم.

به گفته لی، رشد چشمگیر حجم معاملات صندوق‌های ETF بیت کوین نشان‌دهنده احساسات صعودی سرمایه‌گذاران سازمانی است.

هشدار شرکت متریکس پورت از اصلاح احتمالی قیمت

در حالی که بسیاری معتقدند رالی فعلی بیت کوین همچنان ادامه دارد، دنیل یان (Daniel Yan)، یکی از بنیانگذاران شرکت متریکس پورت (Matrixport) معتقد است قیمت می‌تواند پس از رسیدن به اوج سال ۲۰۲۱، اصلاح شود.

وی روز گذشته در توییتی در این رابطه نوشت:

احساسات بازار به سطحی رسیده که فکر می‌کنم باید محتاط باشیم. من فکر می‌کنم یک اصلاح سالم ۱۵٪ دیگر را تا آخر ماه آپریل تجربه کنیم.

به گفته یان، ماه مارس از نظر اقتصاد کلان ماه چالش برانگیزی است، چراکه نشست بعدی کمیته بازار آزاد فدرال در این ماه برگزار می‌شود:

قیمت از کجا اصلاح می‌شود؟ ۶۵ هزار دلار یا ۶۰ هزار دلار؟ واقعا نمی‌دانم. حتی نمی‌دانم از بین شکسته شدن سقف تاریخی بیت کوین و اصلاح قیمت کدام زودتر رخ می‌دهد. اگر قصد هولد کردن برای درازمدت را دارید اصلا نباید به این مسئله توجه کنید. اما افرادی که می‌خواهند در کوتاه‌مدت از بازار سود ببرند باید به ماه مارس توجه ویژه‌ای داشته باشند.

البته پیش‌بینی‌های شرکت متریکس پورت همیشه دقیق نبوده است. به عنوان مثال در ماه ژانویه، زمانی که بیت کوین در حوالی ۴۰٬۸۰۰ دلار معامله می‌شد، این شرکت به سرمایه‌گذاران هشدار داد که کمیسیون بورس آمریکا ممکن است به دلایل سیاسی با ETF بیت کوین موافقت نکند. قیمت بیت کوین به دنبال این گزارش با ریزش ناگهانی همراه شد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا